print header

9 עצות חכמות לחיים של חולת סרטן בת 90

  רבים מאיתנו מגיעים לסוף החיים עם חרטות רבות, אולם גם עם זיכרונות טובים, והאיזון בין השניים יקבע עד כמה נרגיש מסופקים ממה שחווינו עד לאותו הרגע. את המסר הזה ניסתה סבתא זלדה להעביר לנכדה, מארק צ'רנוף, לאחר שחלתה בסרטן והתקרבה לסיום מסע החיים שלה בגיל 90. זלדה כתבה יומן במהלך חייה, ממנו היא הקריאה למארק בזמן שהותה בבית החולים, בדיוק שבועיים לפני מותה, ובו היה המתכון האישי שלה לחיים טובים, מלאי משמעות ורוויים באושר. את המסרים החכמים והמרגשים של סבתו מארק רצה לחלוק עם העולם כולו, ובהחלט אפשר ללמוד מהם הרבה מאוד...
 
עצות לחיים מחולת סרטן בת 90: אישה קשישה מחזיקה כוס תה
 

1. אל תחיו על פי הגדרות ברירת המחדל

ישנם אינספור אנשים ברחבי העולם שחיים על פי הגדרות ברירת המחדל של מקום מגוריהם או משפחתם, מבלי שהם מודעים לכך שביכולתם לשנות פרטים רבים בחייהם על פי צרכיהם. מצאו את האדם שאתם אוהבים, את הכישרונות שלכם ואת התשוקות שלכם, והפכו אותם לחלק עיקרי בחייכם. אל תנסו לעצב את חייכם על פי החלטות של אנשים אחרים, ואל תתנו לאיש להגיד לכם מה אתם רוצים לעשות. החיים שתיצרו מעשיית דבר מה שמעורר בכם רגש שווים הרבה יותר מאלו שהאנשים שסביבכם יגידו לכם לחיות.

2. אל תחששו מדברים שיהיה לכם קשה לבצע

אחת מהתכונות החשובות ביותר בחיים היא הנכונות לצמוח ולהתפתח גם בזמנים קשים ולא נעימים. הסיבה לכך היא שהדברים הטובים ביותר בחיים מגיעים רק ממאמץ, התמדה ונחישות, ואלו קיימים אך ורק ברגע שבו עליכם להשתמש בהם, כלומר במצבים קשים שמצריכים אותם. אותה תחושה לא נוחה שמתלווה לעשיית דבר מה חדש בפעם הראשונה תתפוגג מהר מאוד ככל שתתמידו, לכן אל תחששו להקים את העסק שתמיד רציתם, להתחיל לשמור על הבריאות בצורה קפדנית יותר או אפילו להתחתן למרות שאתם מאמינים שחיי הנישואים הם קשים. אם תצליחו לעבור את הקשיים הראשונים שיגיעו, והם יגיעו, תוכלו לצלוח כל שלב אחר שיגיע בהמשך.
עצות לחיים מחולת סרטן בת 90: אדם עומד על צוק ומניף את ידיו למעלה
 

3. האמינו בכוח העצום שיש לצעדים קטנים

הרעיון של לעשות דברים צעד-אחר-צעד אולי נשמע לכם ברור, ידוע ומובן, אך בשלב מסוים כולנו מוצאים את עצמנו כמהים לתוצאות, לשלב הסופי או לתשבחות. ככל שהזמן עובר, אנחנו רוצים יותר ויותר דברים כאן ועכשיו, והרצון הזה גורם לנו לעיתים ללעוס יותר ממה שאנחנו יכולים לבלוע. הזכירו לעצמכם שאתם אמנם לא יכולים להרים 1,000 ק"ג בבת אחת, אך אתם יכולים בקלות לסחוב פעם אחר פעם ק"ג אחד, אלף פעמים. אם יש דבר מה שברצונכם להשלים, כמו כתיבת ספר או למידת שפה חדשה, עשו זאת בצעדים קטנים ואל תמהרו לסיים עם התהליך – הוא יגיע לסיומו בסופו של דבר בזמן הנכון.

4. אל תחששו מצעדים לאחור

כל מי שמשחק שחמט יודע שאי אפשר לנצח אם מזיזים את הכלים אך ורק קדימה, ולפעמים יש צורך לקחת כמה צעדים לאחור, במיוחד אם נראה שאנו עומדים מול מבוי סתום או שהניצחון אינו בר השגה בדרך שבה בחרנו. יחד עם זאת, אל תרגישו מצוברחים מכך שהגעתם לנקודה שעליכם לחזור ממנה לאחור, משום שאתם כבר יודעים באיזה מסלול אינכם צריכים ללכת וכעת דרככם ממוקדת יותר לכיוון ההצלחה המיוחלת – ישנו הבדל עצום בין לוותר לבין לחזור לאחור ולהתחיל ללכת בכיוון חדש.
עצות לחיים מחולת סרטן בת 90: איש משחק שחמט

5. הכירו בחוזק של הרגישות

כשאומרים על אדם שהוא רגיש, לרוב התכונה הזו נתפסת כחולשה, אך למעשה מדובר במאפיין שמראה על חמלה אנושית אמיתית וכנה, שבה רבים לא ניחנו וחבל שכך. האדם הרגיש הוא אינו "לא בסדר", אלא אם כבר, זו החברה בכללותה שאינה בסדר משום שהיא רואה אותו כך. אל לכם לחוש בושה בשל הבעת רגשות, משום שהן, והיכולת שלנו להפגין ולהבין אותן, חלק משמעותי מאוד ממה שהופך אותנו לבני אדם. חייכו כשאתם מאושרים, תנו לדמעות לזלוג כשאתם עצובים, ואל תנסו להדחיק את רגשותיכם רק בשל שיפוטם של אנשים שפחות מחוברים לרגש שלהם.

6. התבודדו כשעולה בכם הצורך

אמנם כשרע לנו, עוזר מאוד לדבר עם אדם שיודע להקשיב, אך לפעמים גם רגעי בדידות יכולים לעזור לנו להתגבר על הקשיים שלנו, ויש בכך היגיון שחשוב שתבינו אותו; אנחנו צריכים בדידות משום שכשאנחנו לבדנו, אנו יכולים להתנתק ממחויבויות שיש לנו לאחרים, איננו צריכים לעשות "הצגה" כדי להראות לכולם שאנחנו בסדר, והכי חשוב – אנחנו יכולים "לשמוע" את הלב שלנו בצורה ברורה הרבה יותר. ישנם רגעים בחיים שבהם תישארו בודדים גם אם לא בחרו בכך, וחשוב שתזכרו לנצל את הרגעים האלה לטובתכם. תנו לחברים לעודד אתכם, אך זכרו שאם תקשיבו אך ורק לעצותיהם, לעולם לא תוכלו להקדיש תשומת לב והקשבה גם לאינטואיציה שלכם ולהגיע בעזרתה למסקנות הנכונות עבורכם.
עצות לחיים מחולת סרטן בת 90: צללית של אדם שמבצע מדיטציה מול השקיעה

7. צרו גבולות במערכות היחסים שלכם

אם יש אדם בחייכם שמתייחס אליכם פעם אחר פעם כאחת מן האפשרויות הרבות שלו לבילוי עם אנשים, והוא נוטה "לשכוח" ממפגשים פרטיים, לדחות אותם או להתייחס אליכם כמובן מאליו, עזרו לו לצמצם את האפשרויות שלו ונתקו אותו מחייכם. אם מישהו בוחר לעיתים להראות שלא אכפת לו מכם, ככל הנראה שאתם לא חשובים לו כמו שחשבתם, אך אל תתנו לתחושת הגאווה שלכם להיפגע, אלא חזקו את תחושת הכבוד העצמי שלכם. דעו מה הערך שלכם ומה יש לכם להציע, ולעולם אל תתפשרו על פחות ממה שמגיע לכם מחבריכם.

8. הבחינו בחברים הטובים שלכם ושמרו אותם לצדכם

בהמשך לעצה הקודמת, כדי לגלות מי הם החברים הטובים האמיתיים שלכם פשוט בדקו מי נשאר לצדכם ברגעי המשבר שאתם חווים. אותם אנשים הם אלה שעליכם להודות להם על היותם חברים טובים, ומומלץ שתגיבו להם כגמולם כשהם יגיעו לרגעים הקשים שלהם בחיים. בזכות חברים שכאלה אנחנו יכולים לצלוח כל קושי בחיים, שכן הם האנשים שמשרים בנו תקווה, אמונה בעצמנו והכי חשוב – אהבה.
עצות לחיים מחולת סרטן בת 90: שני חברים יושבים על סלעים שמול הים

9. שימו לב להזדמנויות בחיים – הן אף פעם לא נגמרות

אף אחד לא עובר חיים שלמים מבלי לאבד אדם שאהב, משהו שהיה צריך או דבר מה שרצה. עם זאת, איבוד אותם הדברים הוא מה שהופך אותנו לחזקים יותר, ובסופו של דבר, לאחר זמן מה, עוזר לנו להתקדם אל עבר עתיד טוב יותר ולראות בבהירות את ההזדמנויות שעומדות בפנינו ושמתאימות לנו. אל תחששו להיכנס למערכת יחסים חדשה אחרי שאחת נגמרה, התנסו בדברים חדשים ולכו למקומות שאינם מוכרים לכם. בו זמנית היו מוכנים ללמוד, לעמוד בפני אתגרים ולחוות דברים שישנו לכם את החיים – כך תיצרו לעצמכם חיים מאושרים, מוצלחים ומספקים.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.