print header

8 עצות להצלחה בחיים מפי 8 מהיזמים המובילים בעולם

 ראשוניות, חלוציות, יכולת הובלה וראיית הנולד – כל אלו, ועוד לא מעט תכונות ותארים מחמיאים אחרים, הם כאלו שרבים מאיתנו מייחסים ליזמים מצליחים, כאלו שהצליחו להביא לעולם שינוי משמעותי בעזרת הפיתוח שהמציאו, לייסד חברות גדולות ומובילות ועל הדרך גם לצבור הון לא קטן. יחד עם זאת, כדאי לזכור גם שרוב רובם מאותם יזמים מצליחים התחילו כאנשים רגילים לחלוטין, אך היה להם את התעוזה והאומץ לחלום בגדול ובסופו של דבר לפרוץ את הגבולות בדרך אל הנסיקה. לכן בהחלט ניתן לומר שלכל אחד מאיתנו יש מה ללמוד מהאנשים האלו, ואפילו אם אין לכם שום כוונה לפתוח עסק או להריץ איזה סטארט-אפ בעצמכם – אם אתם רוצים לדעת איך ניתן להצליח בחיים, כדאי לכם להקשיב לעצות ולטיפים שאספנו כאן לפניכם מפיהם של 8 היזמים והיזמיות מהמצליחים בעולם, שלמדו על בשרם שיעורים ולקחים שבסופו של דבר הובילו אותם לפסגה. 

עצות של יזמים מובילים: אדם בחליפה לוחץ עם אצבעו על כפתור הדלקה

1. סטיב ג'ובס: "דעו את הערך שלכם ואל תתפשרו"

אם ישנו שם שבוודאות נהפך למיתולוגי בכל מה שקשור ליזמות – זהו שמו של סטיב ג'ובס המנוח – המייסד של ענקית הטכנולוגיה אפל, מנכ"ל החברה במשך שנים ארוכות והאיש שאחראי על הבאתם לחיינו של האייפון, האייפד, מחשבי המקינטוש ועוד מוצרי טכנולוגיה פורצי דרך שללא שום ספק עשו היסטוריה. ג'ובס נפטר בטרם עת בשנת 2011, כשהוא בן 56 בלבד, אך רוח הסקרנות והמקוריות שלו ומורשתו היזמית נטמעו באפל, כמו גם בעולם העסקים והטכנולוגיה, והם מלווים אותנו עד היום.

ג'ובס תמיד דגל בגישה שעלינו להכיר בערך של עצמנו ללא פשרות, ואמר: "אם עדיין לא מצאתם את זה, המשיכו לחפש. אל תתפשרו. כמו כל העניינים הקשורים ללב - אתם תדעו כשתמצאו זאת". לכן, ג'ובס גם הקפיד לדרוש מצוינות מאלו שסובבים אותם, והאמין בכוחה של ההתמדה: "לעיתים החיים מכים אותך בראש עם לבנה – אל תאבד את האמונה", הוא אמר פעם.

עצות של יזמים מובילים: סטיב ג'ובס

2. אילון מאסק: "אם משהו חשוב מספיק עבורכם עליכם לנסות להגיע אליו אפילו אם התוצאה הצפויה היא כישלון"

אין ספק שאילון מאסק האמריקאי הצליח למתג את עצמו בתור אחד היזמים פורצי הדרך והמשפיעים של ימינו. האיש שהיה ממייסדי תאגיד המסחר האלקטרוני PayPal, מתמקד כיום בתחום כלי הרכב החשמליים - בעזרת חברת טסלה שלו הנחשבת ליצרנית מובילה של מכוניות חשמליות, ובתחום החלל – עם SpaceX פורצת הדרך והחלוצית שלו, שהייתה לאחת מראשונות חברות החלל הפרטיות, ונוחלת הצלחות בלתי מבוטלות בכל הקשור לתחום הטסת החלליות.

אחת העצות המרכזיות של מאסק נוגעת לפחד מפני כישלון ומדוע צריך להימנע ממנו; "אם משהו חשוב מספיק עבורך, עליך לנסות אפילו אם התוצאה הצפויה היא כישלון", אומר היזם המצליח. לטענת מאסק כישלון הוא חלק נורמלי וטבעי מכל תהליך יזמי, ולכן עליכם "להתחבר" אליו ולא לחשוש מפניו; הוא בעצמו הודה כי חשש שטסלה שלו עומדת להיכשל, אך זה לא עמד בדרכו מלפתוח את החברה ולהשקיע בה – וכיום כאמור מדובר באחד ממותגי הרכב המוצלחים והידועים בארה"ב.

עצות של יזמים מובילים: אילון מאסק

3. אריאנה הפינגטון: "אחד הכישורים הגדולים של מנהיגות הוא קור הרוח"

אריאנה הפינגטון נחשבת לאחת מיזמיות התקשורת המובילות והמשפיעות בעולם, לאחר שבשנת 2005 הייתה מן המייסדות של אתר העיתונות הליברלי הפינגטון פוסט – שאף קרוי על שמה. אשת העסקים האמריקאית הזו, שנולדה ביוון והחלה את דרכה כסופרת וכותבת טורים, משמשת כיום כנשיאה ועורכת בפועל של קבוצת התקשורת מרובת הזרועות "הפינגטון פוסט", שנקנתה על ידי ענקית האינטרנט אמריקה און ליין (AOL) בסכום של 315 מיליון דולר בשנת 2011.

העצה המרכזית של הפינגטון לכל אחד ואחת שרוצים להנהיג ולהוביל היא להצטייד בקור רוח: "אחד הכישורים הגדולים ביותר של מנהיגות הוא קור הרוח. כל פעם שאתם עושים משהו בעולם הזה, הולכת להיות ביקורת". הפינגטון מדגישה שהיא לא מאמינה בפיתוח עור עבה אל מול המבקרים, אלא שעלינו להקשיב להם ולראות האם יש משהו בעל ערך שאנחנו יכולים ללמוד מהם, ואם לא – היא ממליצה לדבוק בדרכנו ולהמשיך קדימה עם החזון שלנו ועם מה שאנו רוצים להשיג. בנוסף הפינגטון היא גם חסידה גדולה של הענקת זמן מנוחה לעצמנו, ואומרת: "אם תיקחו את הזמן 'לתדלק' את עצמכם אז תהיו מסוגלים לעזור לכולם סביבכם – בין אם זה בעבודה או בבית – מהשפע שלכם במקום מהריקנות שלכם".

עצות של יזמים מובילים: אריאנה הפינגטון

4. ריצ'ארד ברנסון: "אם אתם יכולים לשנות חיים של אנשים, אז יש לכם עסק"

ריצ'ארד ברנסון הבריטי הוא אחד מהיזמים והמיליארדרים הבולטים בעולם, שבנה במו ידיו אימפריה המורכבת מלא פחות מ-400 עסקים, הכוללים בין היתר חברת תעופה מצליחה, סוכנויות נסיעות, חברת תקליטים, חברת הוצאה לאור של ספרים וחוברות קומיקס ועוד ועוד. מאחורי ברנסון לא פחות מ-50 שנים של יזמות, אבל גם ממרום מעמדו וניסיונו הוא לא נח על זרי הדפנה, ממשיך לעשות עסקים ולקדם יוזמות, והעצה המרכזית שלו לכולנו מתמקדת ביצירת שינוי: "אם אתם יכולים לשפר את החיים של אנשים, אז יש לכם עסק. אנשים חושבים 'טוב, כבר חשבו על הכל', אבל למעשה כל הזמן ישנם מרווחים בשוק פה ושם".

ברנסון מוסיף ואומר שכל מה שצריך לעשות זה להיות ערניים לצרכים של אחרים: "העסקים הטובים ביותר באים מחוויות אישיות רעות של אנשים. אם רק תשמרו על עיניכם פקוחות, אתם הולכים למצוא דבר מה שמתסכל אתכם ואז תחשבו 'ובכן, אני אולי יכול לעשות את זה טוב יותר מאיך שזה נעשה' – והנה יש לכם עסק'."

עצות של יזמים מובילים: ריצ'ארד ברנסון

5. מארק צוקרברג: "יזמות עיקרה יצירת שינוי, ולא רק הקמת חברות"

מארק צוקרברג הוא כנראה היזם היהודי המצליח בעולם, וגם אחד מהאנשים העשירים ביותר שחיים שכיום. צוקרברג מוכר כאיש שיזם, הקים וכיום עומד בראש של הרשת החברתית פייסבוק, שבקצת יותר מעשור שבו היא קיימת עשתה מהפכה שלמה בדרך שבה אנחנו מתקשרים, והפכה למעצמה חסרת תקדים עם יותר ממיליארדי משתמשים רשומים. צוקרברג, יליד ניו יורק שפתח את פייסבוק בשנת 2004 מחדר השינה שלו שבמעונות אוניברסיטת הרווארד, השכיל להפוך את החברה שלו לעוצמתית ובעלת זרועות רבות מספור בעולם הטכנולוגיה.

גם אחרי שנים לא מעטות של עשייה, צוקרברג נותר יזם באופיו, ומבחינתו הוא מצהיר: "יזמות עיקרה יצירת שינוי, ולא רק יצירת חברות". הוא מעיד על עצמו שביצירת פייסבוק הוא ביקש לתת את האפשרות לכל אחד בעולם להשמיע קול, לחלוק כל דבר שקרוב לליבו ולדאוג לחבר את הקהילה שסביבו יחד. לכן גם טען צוקרברג בנאום שנשא בפני סטודנטים מאוניברסיטת הרווארד ב-2017: "מציאת מטרתכם בחיים אינה מספיקה. האתגר עבור הדור שלנו הוא ליצור עולם שבו לכל אחד יש תחושת מטרה".

עצות של יזמים מובילים: מארק צוקרברג

6. לארי פייג': "הציבו לעצמכם מטרות גדולות"

אמנם אפשר לומר שהשם לארי פייג' לא מוכר כמו שמותיהם של חלק מהיזמים האחרים, כמו סטיב ג'ובס או מארק צוקרברג, אך את האתר שייסד יחד עם יזם נוסף – סרגיי ברין - אין אדם שלא מכיר. מדובר כמובן בגוגל - שהתחיל כמנוע חיפוש מתקדם וכיום נחשב לתאגיד החולש על מיליארדי דולרים ועל אינספור אתרי אינטרנט ושירותי טכנולוגיה מהמתקדמים בעולם.

פייג' חושב שאחד הדברים החשובים ביותר להצלחה הוא היכולת להציב לעצמכם מטרות גדולות ולראות אותן כארוכות טווח: "אתם חייבים שיהיו לכם מטרות גדולות; כך, תמשכו אליכם את מיטב האנשים, תחזיקו בהם ותשמרו אותם מרוכזים; הציבו לעצמכם מטרות גדולות שאתם יודעים שאתם חייבים לעבוד עבורן קשה ושתישארו להוטים לגביהן".

עצות של יזמים מובילים: לארי פייג'

7. שרה בלייקלי: "הקשיבו לקול הפנימי שלכם, סמכו על תחושת הבטן"

שרה בלייקלי היא סיפור הצלחה כמו מסרט; היא בתם של עורך דין ואמנית מעיר קטנה בפלורידה, היא לא הצליחה להתקבל לתואר במשפטים, בתחילת הקריירה שלה היא אף עבדה כמפעילת מתקנים בפארק הדיסנילנד באורלנדו ולאחר מכן עסקה במכירות מדלת לדלת עבור חברה שייצרה מכשירי פקס. בשנת 2000 היא ייסדה בהשקעה של 5,000 דולר את "ספנקס" – עסק עצמאי של מכנסונים מחטבים לנשים, אותם עיצבה, ייצרה ושיווקה בעצמה. כיום עומד הונה של בלייקלי על מיליארד דולר ושוויה של "ספנקס", שהיא עדיין העומדת בראשה, על 400 מיליון דולר.

איך היא עשתה את זה? בלייקלי אומרת שקודם כל – היא תמיד ידעה לסמוך על תחושות הבטן שלה: "אתם חייבים להיות שלמים עם עצמכם. הקשיבו לקול הפנימי שלכם, סמכו על תחושת הבטן שלכם. זה ממש כמו שריר – ככל שאתם סומכים יותר על התחושות שלכם, כך הערוץ הזה יילך ויתגבר". בנוסף מדגישה בלייקלי את הצורך לראות בבהירות את העתיד, לא לחפש אחר אשרור חיצוני, ולהגדיר מחדש את תחושת הכישלון כך שתעצים אתכם ותגרום לכם לחפש פתרונות חדשים במקום להפיל ולייאש אתכם.

עצות של יזמים מובילים: שרה בלייקלי

8. אופרה ווינפרי: "הפכו למיומנים, רעבים ונפלאים במה שאתם עושים כך שלא יוכלו להתעלם מהכישרון שלכם"

אופרה ווינפרי היא אחת מהנשים האמריקאיות המוכרות ביותר בעולם כיום, ועל אף שרובנו עדיין רואים בה אשת טלוויזיה בעקבות התוכנית הפופולארית בהנחייתה – מדובר באשת עסקים ויזמית אמיתית בתחום התקשורת, שייסדה רשת כבלים לנשים והקימה חברת הפקות מצליחה. הונה של ווינפרי מוערך כיום בכ-3 מיליארד דולר, והיא עוסקת באופן קבוע ומתמשך בפעילות התנדבותית ופילנתרופית ובקידום מטרות חברתיות שקרובות לליבה.

תנאי הפתיחה של אופרה ווינפרי - כילדה שחורת עור לזוג הורים קשיי יום - לא היו קלים כלל, ועל כן העמדה המשמעותית שבה היא נמצאת כיום אינה מובנת מאליה. בדברים שנשאה בטקס שנערך באוניברסיטת דרום קליפורניה אמרה ווינפרי כך: "הלקח החשוב ביותר שאני יכולה לתת לכם הוא להפוך להיות כל כך מיומנים, כל כך רעבים, כל כך נפלאים בבירור במה שאתם עושים, כך שאף אחד לא יוכל להתעלם מהכישרון שלכם". 

עצות של יזמים מובילים: דיוקן של אופרה ווינפרי

מקור התמונות: Steve JurvetsonFortune Live MediaMatthew YoheJD LasicaBloom EnergyGillian Zoe SegalTed

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.