print header

10 דרכים להפסיק להשוות בינינו לבין אחרים

השוואה לאחרים היא דבר שכמעט כולם עושים כבר מגיל צעיר: אנחנו משווים בין הציונים שלנו לבין אלה של אחינו, בין הישגינו בחוגים לבין אלה של חברינו ועוד השוואות רבות אחרות. עם השנים ההשוואה הזו משתנה, מתעצבת ומתמקדת בממדים שונים, כמו תפקיד בעבודה, רמת הכנסה, גודל הבית ועוד. קיימים אינספור תחומים להשוואה, ולא מעט אנשים שניתן להשוות בינינו לבינם. הדבר המשותף והעיקרי עברו כולנו הוא שברגע שאנחנו מתחילים להשוות, קשה מאוד להפסיק. הנטייה הזו דומה לכל רגש אחר, והיא בעלת לא מעט השפעות שליליות וארוכות טווח על חיינו. היא גוזלת מזמננו, מורידה מערכנו, יוצרת אצלנו טינה לאחרים ובעיקר גורמת לנו להתמקד באחר במקום באדם החשוב לנו ביותר, שהוא אנחנו עצמנו. הסעיפים הבאים יעזרו לכם להשתחרר מההרגל המזיק הזה ולשים במרכז את עצמכם. 
 
איך מפסיקים השוואות לאחרים
Emilien ETIENNE
 
 
1. הבחינו בין "השוואה" לבין "השראה" 
 
השוואה לאחרים היא פעולה מזיקה ומדכאת, ואין בה ולו דבר חיובי אחד. השראה לעומת זאת היא פתח ללמידה מאחרים שמאפשרת להימנע מחזרה על טעויותיהם לצד הקשבה לסיפורי ההצלחה שלהם ויישומם בחיינו. הבחינו בהבדל שבין השניים, ועבדו קשה על מנת לנתב את ההתעמקות בחייהם של אחרים לתמריץ שיגרום לכם לעבוד קשה יותר במקום להרגיש תחושת כישלון. קראו את הביוגרפיות של האנשים שאתם מעריצים ולא רק את קטעי הרכילות בעיתונים, ושאלו את האנשים שאתם מכירים אישית שאלות אודות הדרך שעברו מתוך מקום של הערכה ולא מתוך ניסיון להבין איך הם הצליחו במקום בו אתם כשלתם. אם בסוף השיחה תרגישו טוב יותר, זה סימן לכך שהפסקתם עם השוואה מזיקה, וכאן נמצא ההבדל שבין שתי צורות ההתנהגות.
 
2. זכרו לא להאמין לכל מה שרואים במדיה החברתית 
 
בשנים האחרונות הפך הפייסבוק לאתר שרבים מאיתנו מבקרים בו לפחות אחת ליום. בין שלל הסיפורים והתמונות אנחנו שומרים באמצעותו על קשר עם חברינו, כמו גם עם אנשים שהכרנו בשלב מסוים בחיים וכיום, למרות שאיננו משוחחים עמם, אנחנו יודעים בדיוק היכן בילו בשבוע שעבר. התחושה שאחרים נהנים מחיי משפחה נהדרים, יוצאים לחופשות רבות ובאופן כללי מצליחים יותר, היא דבר שהפך לנפוץ הרבה יותר בעידן שבו קל כל כך להציג רק את ההצלחות ולא את הכישלונות שקודמים להן. 
 
איך מפסיקים השוואות לאחרים
English106
הזכירו לעצמכם שוב ושוב שמה שמופיע בפייסבוק הוא רק אחוז אחד מחיי האנשים שאתם משווים את עצמכם אליהם, ושאין שום סיבה להתבסס על מה שאתם רואים כדי להניח שהם מאושרים מכם. במקביל, אם אתם כבר מבקרים באתר, מצאו דרכים להשתמש בו על מנת להעשיר את עצמכם: עקבו אחר עמודים של אתרי חדשות ותוכן שמעניינם אתכם, קראו תכנים מעוררי השראה וסיפורים יוצאי דופן, הצטרפו לקבוצות וקהילות שמעודדות אכילה בריאה, כושר וכדומה. מלאו את הזמן הפנוי שלכם בתכנים שיקדמו אתכם, במקום בכאלה שישאירו אתכם מאחור.
 
3. התחילו לפרגן  
 
הכריחו את עצמכם להגיב להצלחותיהם של אחרים בדיוק כפי שהייתם מגיבים לו היה מדובר בהצלחות של ילדיכם, הוריכם או בני הזוג שלכם. הקשיבו לסיפוריהם בעניין אמיתי, שאלו את השאלות המתאימות ובעיקר השתתפו בשמחתם. תופתעו לגלות כמה הם יעריכו את צורת ההתנהגות הזו, שהיא ללא ספק תגובה נדירה יחסית. זה יעזור לכם להרגיש טוב יותר, יחזק את הקשר שלכם עם חבריכם ואולי אף יועיל לכם מבחינה אישית ומקצועית בעתיד.
 
4. צאו לסיבוב
 
אחד הנזקים העיקריים שנובעים ממחשבות הקשורות להשוואה לאחרים הוא "דגירת" המחשבות בראש זמן רב לפני שאנו מבחינים בהן. עד לרגע שנבין במה שקענו, הן כבר יספיקו לגרום לנו להרגיש רע. נסו לגלות מודעות רבה יותר כבר למחשבת ההשוואה הראשונה שקופצת לראשכם, והקדימו את אלו שיבואו בעקבותיה באמצעות הפסקת הפעולה שאתם עושים באותו הרגע ויציאה לסיבוב התאווררות קצר. אפילו אם מדובר ביציאה של 5 דקות מהבית או מעבר לחלק אחר של המשרד, הדבר יעזור לכם לקטוע את חוט המחשבה המזיק בזמן.
 
איך מפסיקים השוואות לאחרים
Araí Moleri Riva-Zucchelli
 
5. נהלו את אתגר ההערכה היומי
 
רובנו שומעים מדי יום שעלינו להעריך את מה שיש לנו ולמרות שמדובר במשפט שחוק, הוא ללא ספק נכון. הרבה יותר קל להתלונן על מה שאין לנו מאשר להודות על מה שיש, ואת הדברים שאנחנו מקבלים ללא מאמץ אנחנו נוטים שלא להעריך. הרגילו את עצמכם לרשום מדי יום, אפילו במספר מילים, דבר טוב אחד שיש בחייכם. זה יכול להיות מקום שהלכתם אליו, חבר שביקרתם ואפילו זיכרון חיובי שקפץ אל ראשכם. עם הזמן הרשימה הזו לא רק תעזור לכם לראות את הדברים הרבים שהופכים אתכם לברי מזל, אלא גם תעזור לכם להסתכל על דברים אחרת, תגביר את המוטיבציה שלכם להצליח וגם תגדיל את הסיכויים שלכם להפסיק להשוות את עצמכם למי שסביבכם. אם אתם מתקשים מאוד למצוא מה לרשום מדי יום, התחילו ברישום של אחת לשבוע. לאחר מספר שבועות עברו לפעמיים-שלוש בשבוע עד שתרגישו מוכנים לכתוב פעם אחת לפחות בכל יום.
 
6. מצאו את המכנה המשותף בין מושאי ההשוואה העיקריים שלכם 
 
הזכירו לעצמכם שהמקור להשוואות שאתם עורכים הוא לא אדם מוצלח כזה או אחר שאתם מכירים, אלא בעיות אישיות שאתם לא מצליחים לפתור עם עצמכם. על מנת להבין מה מקור ההשוואה ומה מפריע לכם באמת, חשבו על האנשים העיקריים שאתם משווים את עצמכם אליהם: האם אלה בני משפחה, חברים או אנשים מפורסמים? לגבי כל אחד מהם, נסו לחשוב על נקודת חוזק עיקרית וכיצד אתם מרגישים ביחס אליה. האם קיים דבר שמשותף לכולם או שאתם בוחרים לקחת נקודה להשוואה מכל אחד מהם? סידור המחשבות הללו יאפשר לכם להבין מה מקור ההשוואה הזו, ויעזור לכם להתקדם הלאה לשלב הבא.
 
איך מפסיקים השוואות לאחרים
7. הפכו את נקודות ההשוואה למטרות
 
לאחר שהתחלתם להעריך את מה שיש לכם ולמדתם מה חסר לכם, התחילו לבטא את עצמכם בצורה מועילה יותר. את נקודת ההשוואה "הוא הרבה יותר מוכשר ממני בדיבור מול קהל", תרגמו למטרה בדמות "הייתי רוצה לדעת איך לדבר טוב יותר מול קהל". צורת החשיבה הזו יעילה כיוון שהיא תבודד ותגדיר את הרעיון המרכזי, שהוא התמקדות בשיפור עצמי ולא הסתכלות על אחרים. היא תעזור לכם להגדיר טוב יותר את המטרות שלכם, ובהמשך להבין כיצד תוכלו להשיג אותן.
 
8. בחרו במטרה אחת שתוכלו לשפר
 
התרגום של נקודות השוואה למטרות הוא שלב חשוב ונהדר, אך זה לא הסוף. השלב הבא הוא לבחור מטרה אחת שתוכלו לנסות להשיג. למרות שמובן שאי אפשר להשיג כל מטרה שנחשוב עליה, קיימות לא מעט מטרות שאנחנו יכולים להשיג ויקדמו אותנו לכיוון השאיפות שלנו. בחרו בדבר אחר שנמצא בשליטתכם ונסחו תכנית פעולה שתעזור לכם לשפר את המיומנות הזו גם אצלכם. אם למשל אתם מרגישים שלא בנוח עם רמת האנגלית שלכם ביחס לאחרים, בדקו האם ישנם קורסים ללימוד שפה שתוכלו לקחת בהם חלק, חפשו אחר ספרים שתוכלו לקרוא, שאלו האם קיימות תכניות מסובסדות במקום העבודה שלכם וכדומה. 
 
איך מפסיקים השוואות לאחרים
 
9. הפכו את עצמכם למושא ההשוואות שלכם
 
הבסיס לחלק גדול מההשוואות הוא התחושה שאחרים מתקדמים בזמן שאנחנו תקועים במקום, אולם עצם ההשוואה לאחרים היא בחלק לא מבוטל מהמקרים הסיבה שגורמת לנו להרים ידיים עוד לפני שניסינו. מרגע שתתחילו לקדם את עצמכם בדבר אחד, תוכלו להקדיש פחות זמן להשוואה שלכם אל אחרים ויותר זמן להשוואה שלכם אל עצמכם. תגמלו את עצמכם על כל שלב בתהליך שאתם עוברים, והזכירו לעצמכם כמה כוח דרוש על מנת לבחור בדרך שבה בחרתם. זהו כמה שיותר "צמתים" לאורך הדרך הזו שיאפשרו לכם להסתכל לאחור ולהעריך את השיפור שנגלה אליכם, בין אם מדובר בקילוגרם אחד שירדתם בעזרת האימונים בחדר הכושר, מאכל בריא שהוספתם לתפריט, מילים חדשות שהכרתם בקורס השפות ועוד.
 
10. קחו סיכונים 
 
הדבר שמשותף לחלק לא קטן מהאנשים שמצליחים בחייהם הוא ההחלטה לקחת סיכונים. אחרי שהבחנתם שהשתפרתם בדבר אחד, אל תעצרו במקום. בחרו אתגר נוסף או משהו שלאו דווקא תלוי אך ורק בכם, כמו שיחה עם בן משפחה או חבר שעד כה נמנעתם ממנה, ובצעו אותו גם אם אינכם יודעים בוודאות מה תהיה התוצאה. אצל כולנו קיים הפחד להיכשל, אבל זכרו שפעמים רבות הפחד הזה הוא האחראי הבלעדי לכך שאנחנו מסתפקים בהשוואות במקות בתוצאות. גם אם לא תשיגו את התוצאות הרצויות, עצם ההחלטה לפעול על מנת לקדם את עצמכם תגרום לכם להרגיש חזקים ובטוחים יותר ביכולותיכם. 
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו