print header

10 סיבות נפלאות לאהוב את הגיל שלכם

 יש אנשים שמרגישים זאת ביום ההולדת ה-60 שלהם ואחרים בזמנים מוקדמים או מאוחרים יותר, אבל כמעט כל אחד מאיתנו יתחיל לפחד מהגיל שלו בשלב כזה או אחר בחיים. השינויים שהגוף שלנו עובר והעתיד הלא ברור הם דברים שרבים חושבים עליהם וזה מובן לחלוטין מדוע - אף אחד לא הכין אותנו למצב הזה, והלא ידוע הוא תמיד מרתיע. אז למה שלא נשפוך קצת אור על הנושא וננסה לראות את הצדדים החיוביים שלו? אחרי הכל, גם בגילאים מתקדמים החיים שלנו יכולים להיות יפים מאוד, אולי אפילו יפים יותר משהם היו בצעירותינו. לכן הגיע הזמן שתלמדו לאהוב את עצמכם ואת הגיל שלכם בדיוק כפי שהם, ואלו הם חלק מהדברים שיעזרו לכם לעשות זאת...
 
 

1. הדברים הקטנים גורמים לכם לתחושת אושר גדולה יותר

ניתן לחלק את הדברים שגורמים לנו לאושר לרגילים ובלתי רגילים; הרגילים הם בדיחות, מוזיקה אהובה, תוכנית טלוויזיה אהובה וכדומה, והבלתי רגילים הם טיולים לחו"ל, פעילויות אקסטרים, קבלת קידום בעבודה ועוד. ההיגיון הבריא שלנו גורם לנו לחשוב שהאירועים הבלתי רגילים גורמים לתחושות אושר עזה וממושכת יותר, אבל מסקנותיו של מחקר שנערך בשנת 2014 מראות שזה לא בהכרח נכון. החוקרים הצליחו להוכיח שככל שאנשים מתבגרים הם יכולים לשאוב אושר רב יותר מהדברים הרגילים, ואף להעריך אותם יותר מהדברים הבלתי רגילים. משמעות הדבר היא שככל השנים עוברות קל לנו יותר להיות מאושרים, וזה בהחלט יתרון משמעותי.

2. אתם מקנאים פחות

רגשות שליליים כמו שנאה וקנאה לא באמת עוזרים לנו להתקדם בחיים, לכן אתם בהחלט יכולים לשמוח לגלות שגם אם אתם לא מודעים לכך אתם הרבה פחות קנאיים משהייתם בעבר. על פי מחקר משנת 2015 ככל שהשנים חולפות אנשים חווים פחות רגשות קנאה בנושאים כגון הצלחה אקדמית, מצב חברתי, מראה חיצוני ובתחום הזוגיות. אמנם גם התגלה שרמות הקנאה שאנשים חווים בתחומים אחרים (כמו למשל מזל באופן כללי תחום הכספים) לא משתנה בהתאם לגיל, אך עדיין בהחלט אפשר להסתכל על חצי הכוס המלאה ולהגיד לעצמכם שסביר להניח שאתם למדתם לקבל ולאהוב את חייכם כפי שהם.
סיבות לאהוב את הגיל: גבר ואישה יושבים מול הים כשהגבר מצביע על הים

3. העדיפויות שלכם בחיים משתנות לטובה

בפעם הבאה שאתם חושבים על הגיל שלכם ומצב הרוח שלכם יורד, תזכירו לעצמכם את העובדה הבאה: בזכות ניסיון החיים והתובנות שצברתם לאורך דרככם אתם יודעים מה באמת חשוב לכם בחיים. זה אולי נשמע לכם ברור כרגע, אבל תנסו להיזכר בעצמכם לפני 10 או 20 שנה, האם גם אז ידעתם את התשובה בביטחון שממנו אתם נהנים כיום? סביר להניח שהתשובה לכך היא לא, אז תיהנו מהתחושה הזו ותנצלו את הידע הזה כדי לקדם את האושר והרווחה שלכם ביעילות רבה יותר משאי פעם יכולתם לחלום עליה!

4. יכולות הלמידה שלכם משתפרות

כן, זה אולי מפתיע לגלות, אבל מחקרים הוכיחו שנבדקים בגילאי 50 עד 79 יכולים לקלוט מידע חדש וללמוד דברים חדשים ביעילות רבה יותר מזו של אנשים צעירים יותר. הסיבה המפתיעה, אך ההגיונית למדי, לכך היא שככל שאנו מתבגרים המוח שלנו לומד לסנן מידע ביעילות רבה יותר ולהפריד בין העיקר לתפל. כאשר אנו מתמקדים רק במידע החשוב יש לנו הרבה פחות חומר לעבד ולזכור, מה שמקל על המלאכה והופך אותה להרבה יותר מהירה וקלה לביצוע. 
סיבות לאהוב את הגיל: גבר מבוגר נושק לאישה מבוגרת ומחויכת
 

5. אתם חווים הרבה פחות סכסוכים בחיים

באופן כללי, מבוגרים בגילאים מתקדמים חווים הרבה פחות עימותים עם בני המשפחה שלהם וכאשר מדובר בריבים במסגרת הזוגיות, מחקרים אף מראים שהם נפתרים בדרך הרבה פחות שלילית והרבה יותר תומכת. אחד מההסברים האפשריים לכך טוען שככל שאנשים מתבגרים הם לומדים כיצד להבין את הסביבה שלכם טוב יותר וגם שולטים ברגשות שלהם, מה שמונע התפרצויות זעם ופליטות פה שלרוב מציתות דיונים והופכות אותם לריבים. כמו כן, בהמשך לנאמר בסעיפים הקודמים, ניסיון החיים שלנו הופך אותנו להרבה יותר חכמים ומעניק לנו כלים להתמודדות טובה יותר עם חילוקי דעות, מה שמפחית את כמות הסכסוכים שאנו חווים וגם את השפעתם השלילית על איכות החיים שלנו.

6. אתם אולי חושבים שאתם זקנים, אבל אתם לא

כיום אנשים מסוגלים לעבוד ולתפקד גם אחרי גיל הפנסיה שלהם ובנוסף לכך אפשר למצוא מועדוני כושר, מקומות בילוי ומסלולי טיולים שמלאים ב"אנשים זקנים", אשר בעבר היו מראה נדיר למדי. הגורמים לכך הם ההתפתחות האדירה של הרפואה המודרנית והמודעות הגבוהה לכלים שבהם אנו יכולים להשתמש כדי לשמור על הגוף והבריאות שלנו, והם שינו לחלוטין את משמעות המושג "זקנה". סקרים שנערכו בשנים אחרונות מעידים על כך שכיום מבוגרים בגילאים מתקדמים מפגינים ביצועים קוגניטיביים טובים יותר וחשים טוב יותר בקשר לחייהם בהשוואה למצב לפני 20 שנה. אז גם אם גיל 50 או 60 מחכה לכם ממש מעבר לפניה, אתם כנראה רחוקים מאוד מתדמית הזקנה שבעבר התאימה לגיל.
סיבות לאהוב את הגיל: שני יעלים מנגחים את קרנותיהם

7. אתם נמצאים בסיכון נמוך יותר לסבול מדמנציה

אחת מהסיבות העיקריות לכך שרבים מאיתנו חוששים ממעבר השנים ומודאגים בקשר לגיל שלנו קשורה למצב הבריאותי שלנו. מחלות כמו סרטן, דלקות מפרקים ופרקינסון יכולות להדיר שינה מעיניו של כמעט כל אחד, אבל לפחות בתחום אחד ניתן להגיד שיש קצת אור בקצה המנהרה. מחקר שנערך בשנת 2017 הראה שבין השנים 2000 – 2012 הייתה ירידה בכמות חולי הדמנציה בגילאי 65 ומעלה. אמנם לא מדובר בירידה משמעותית במיוחד, אבל עדיין אפשר להתנחם בכך ולהגיד לעצמנו שבעזרת הקפדה על כמה כללי תזונה ואימון גופני גם אנחנו יכולים להמשיך לחיות בשלווה חיים ארוכים ובריאים. אם תעשו זאת, תיהנו גם משורה ארוכה של יתרונות נפשיים שמספקת פעילות גופנית.

8. אתם אופטימיים יותר

חוקרים מאוניברסיטת קולורדו שבארה"ב גילו שאנשים בני 55 ומעלה מעניקים תשומת לב זהה למידע חיובי ושלילי, לעומת נבדקים צעירים יותר אשר נוטים להתמקד במידע שלילי בלבד. כמובן שלהתנהגות שכזאת יש השפעה ישירה על איכות החיים, מצב הרוח ורמת האושר הכללית, ואם תחשבו על הנושא יכול מאוד להיות שתגלו שמצבכם אכן השתפר בתחומים האלו ככל שעברו השנים. אמנם מדובר רק במקרה בוחן אחד, אבל אולי בזכות מסקנות מחקרים כאלו ואחרים יהיה בעתיד בסיס לטענה שהמוח האנשים באמת הופך לאופטימי וחיובי יותר ככל שהזמן עובר, ואלו בהחלט חדשות נהדרות שיכולת לגרום לכל אחד להיות הרבה יותר שמח ביחס לגילו.
סיבות לאהוב את הגיל: שקיעה

9. האמת הרבה יותר חשובה לכם

לפי האמרה המפורסמת עדיף להיות צודק מאשר חכם ואנשים מבוגרים לרוב מבינים זאת הרבה יותר טוב מאנשים צעירים יותר. הדחף להיות צודקים כל הזמן הוא משהו שגוזל מאיתנו הרבה מאוד כוחות, וברגע שאפשר להתנער ממנו ולהניח את האגו בצד, אפשר ללמוד דברים רבים וגם להתמקד במשהו הרבה יותר חשוב: האמת. נכון, תמיד יהיו דוגמאות יוצאות דופן של אנשים שתמיד חייבים להיות צודקים, אבל יכול להיות שאפילו הם מתרככים קצת עם כל שנה שחולפת. בכל מקרה נסו להתמקד בעצמכם ולא באחרים, האם אתם לא מרגישים שבשנים האחרונות אתם יודעים להתמקד במה שנכון וטוב עבורכם בלי קשר למי שאמר זאת? הרי זה ממש לא משנה אם המוכר בחנות או השכנה המעצבנת היו אלה שגילו לכם איך לגדל את שיח הוורדים המטופח שלכם, מה שחשוב הוא שהם צדקו ושעכשיו אתם יכולים ליהנות מגינה פרחונית וצבעונית.

10. זה הזמן להתרכז במורשת שלכם

בשנות החיים המוקדמות שלנו אנו מתרכזים בהקמת הבסיס לעתיד שלנו ובטיפוחו - בשנות החיים המתקדמות יותר אנו יכולים להתפנות למשימה חשובה לא פחות: המורשת שלנו. האם אתם רוצים שהילדים והנכדים שלכם ידעו יותר על חייכם? תמיד חלמתם להשאיר חותם על העולם? האם רציתם לכתוב יומן, לצייר דיוקן או לעזור לאדם אהוב להתמודד עם בעיה משמעותית? אם התשובות לחלק מהשאלות האלו היא כן, עכשיו זה הזמן שלכם להתחיל לעבוד כדי להגשים את השאיפות האלו.
 
בנימה אישית אני חייב לציין שמעולם לא שמעתי מאבי הרבה סיפורים על הימים שעברו עליו ועל משפחתו באירופה של תקופת מלחמת העולם השנייה. אני בטוח שיש עוד רבים כמוני שהיו רוצים לדעת יותר על חייהם של ההורים שלהם, או שהיו רוצים שהילדים שלהם ידעו יותר על סבא וסבתא שלהם. אל תתנו למצבים שכאלו להתקיים בעתיד, נצלו את כל היתרונות של התקופה הנפלאה הזו כדי ליהנות מהחיים שלכם ולהעשיר את חייהם של האנשים שיקרים לכם. תאהבו את הגיל שלכם ותזכרו שבסופו של דבר, הוא בסך הכל מספר!
 
מקור: יגאל לוינשטיין
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו