print header

8 דברים חשובים שלמדתי בתקופת הקורונה

 תקופת הקורונה, על סגריה והגבלותיה, ללא ספק הצליחה להשפיע על חיינו בשלל תחומים – בריאותיים, כלכליים וחברתיים. גם אנשים שלא נאלצו להיכנס לבידוד, הרגישו את זרועותיו של הנגיף נוגעות בחייהם בדרך כזו או אחרת; אני יכולה להעיד על כך שהוא שינה את השגרה שלי, כשהוא אילץ אותי לעבוד מהבית, להימנע ממפגשים עם בני משפחתי וחבריי, להפסיק ללכת לחדר הכושר האהוב עליי ולהשהות את ארגון חתונת חלומותיי עם בן זוגי, שהציע לי נישואין ממש כמה רגעים לפני תחילת הסגר הראשון. יכולתי לשבת ולהתבאס מכל אלו, אך מפני שאני בחורה אופטימית שתמיד מחפשת את הטוב שבכל דבר, החלטתי להסתכל על תקופת הקורונה שעדיין לא נגמרה דרך משקפיים ורודים, ולחפש דרכים לצמוח בעזרתה. הנה 8 שיעורים חשובים שלמדתי מתקופת הקורונה המאתגרת, שאני מתכוונת לקחת איתי גם אחרי שהיא תיגמר – ואתם מוזמנים לעשות זאת גם כן.

1. עלינו להעריך את הקשרים עם המשפחה והחברים שלנו

כבר מילדותי הרגשתי מחוברת ביותר למשפחתי, ולכן תמיד ידעתי שהיא צריכה להיות בעדיפות הראשונה שלי, הרבה מעל כולם. אולי בשל כך, אחד הדברים שהפכו את סגרי הקורונה ליותר קשים עבורי – היה המרחק מהוריי, מאחיי ומאחייני, אותם אני נוהגת לפגוש לפחות פעם בשבוע. גם הגעגוע לחבריי השפיע עליי רבות, וגרם לי להצטער על כל אותן פעמים שבהן החלטתי להישאר בבית במקום להיפגש עימם, בימי טרום הקורונה. במהלך כל אותם חודשים שבהם נאלצתי לתקשר עם האהובים עליי דרך התכתבויות ושיחות טלפון או וידאו, הבנתי כמה המפגשים עימם חסרים לי. 
 
למדתי גם להעריך יותר את מערכת היחסים עם יקיריי, ולהבין שעליי לשחרר ולהותיר מאחור את כל הכעסים והמריבות, לסלוח על דברים שהכעיסו אותי אצלם בעבר, ולעשות הכל כדי ליצור יחדיו זיכרונות חדשים. הבנתי שהאנשים שאני הכי אוהבת – ראויים לזמן ולמלוא תשומת הלב, ולכן כל עוד אנחנו חיים בסגרים, צריך לנצל את אמצעי התקשורת שלרשותנו כדי לשמור על קשר, וכמובן להיפגש איתם לאחר שכל התקופה הזו תחלוף.

2. עלינו לשמור על בריאות הגוף, תזונה נכונה וכושר

אחד הנושאים המדוברים ביותר במהדורות החדשות בשנת 2020 היה הבריאות, כאשר רבים מאיתנו התעדכנו מדי יום אודות מצב הקורונה – וזו ללא ספק מגמה שעברה גם ל-2021. למרות שראינו שהנגיף המסתורי הזה פוגע גם באנשים צעירים וללא מחלות רגע, הבנו שכדי להעלות את סיכויי ההחלמה ממנו ובאופן כללי לשפר את איכות חיינו, חשוב שנדאג לבריאותנו. לשם כך, עלינו להמשיך לערוך בדיקות רפואיות שגרתיות, לוודא שאנחנו נוטלים את כל התרופות שאנו צריכים ולהקפיד על תזונה בריאה, מאוזנת ונטולת מזון מהיר.
 
בנוסף לכך, סגירת חדרי הכושר, הבריכות והסטודיואים השונים לימדה אותי ואחרים כמוני להעריך אותם ולהבין כמה הם נחוצים לנו. כדי להתמודד עם החוסר הזה ולמלא את הזמן שפתאום התפנה, רבים מאיתנו התחילו לעשות ספורט בחוץ – ברחוב או בפארק העירוני. רבים כמוני החליטו דווקא להתעמל בבית, ואם טרם עשיתם זאת, תוכלו להתחיל בעזרת הכתבה הבאה.
 
שיעורים שלמדתי מהקורונה: גבר עושה פלאנק על מזרן בבית

3. עלינו לשמור גם על בריאות הנפש

סגרי הקורונה והזמן שהתפנה בעקבותיהם גרמו לרבים לסבול משעמום ולעיתים מעצב עמוק, כאשר הבילוי הביתי המשותף והממושך עם בני הזוג והילדים אף עשה לחלקנו חשק לטפס על הקירות. מכאן שאחת המשימות הכי חשובות בתקופת הקורונה לא הייתה רק לשמור על בריאותנו הגופנית, כפי שציינתי בסעיף הקודם, אלא גם על זו הנפשית, או במילים אחרות – על השפיות שלנו.
 
כמובן שחשוב לוודא שהיא תקינה תמיד ולא רק בתקופות משבר כמו זו שנפלה עלינו בשנת 2020, אך אנחנו לא תמיד יודעים לזהות מתי אנחנו או הקרובים שלנו עלולים לסבול מבעיה נפשית, ולכן עלינו לדעת להכיר ולזהות סימנים מקדימים, כמו אלו שבכתבה הבאה. בנוסף, השלכות הקורונה, כמו אובדן מקום עבודה ומקור הכנסה, גם גרמו לרבים לסבול מדיכאון, וכדי להימנע ממצב שכזה עכשיו וגם בעתיד, אתם מוזמנים להשתמש במדריך הבא.

4. אנחנו יכולים להפחית את זיהום האוויר

העולם הולך ומתחמם, קרחוני הקטבים נמסים וגובה פני המים עולה – בעקבות פליטת גזי חממה רבים כמו פחמן דו-חמצני אל האטמוספירה. אך כמובן שאני לא צריכה לספר לכם על כל התמורות האלו שקשורות לאפקט החממה, מכיוון ששמעתם עליהם, אני רק רוצה לפקוח את עיניכם לגבי האופן שבו השלכות הקורונה הקטינו מעט את הנזקים שהיו יכולים לנבוע ממנו בשנת 2020. מפני שמפעלים רבים שפולטים את הגזים האלו נסגרו, והסגרים אילצו אותנו להישאר בבית ולהימנע מנסיעה בכלי רכב, צמצמנו מעט את זיהום האוויר שבחוץ. למדנו שכדור הארץ לא צריך אותנו – אלא אנחנו צריכים אותו, ולשם כך אנו צריכים ויכולים לעזור לו להתקיים.
 
איך אפשר לעשות זאת? הדרך הפשוטה ביותר היא להוריד את כמויות כלי הרכב שעל הכביש, כאשר כבר עכשיו, בימי המגפה – אם אתם צריכים להגיע למקום מסוים ליד הבית, בחרו ללכת אליו ברגל במקום להזיז את הרכב. לאחר שכל המשבר הזה ייגמר, אמצו את רפורמת התחבורה השיתופית וסעו למשרד במכונית אחת עם אנשים שגרים ועובדים לידכם. זכרו שפחות רכבים על הכביש יוביל לפחות פקקים, וזה יזכה אותנו בעוד כמה שנים של אוויר נקי יחסית.
 
שיעורים שלמדתי בקורונה: מכוניות נוסעות בכביש מהיר

5. אין צורך לבזבז כסף כשנמצאים מחוץ לבית

זוכרים שפעם, לפני הסגרים, יצאנו לבלות וערכנו קניות? נהגנו לשבת ולאכול במסעדות ובבתי קפה, בילינו שעות בחנויות בקניונים וברחוב, והלכנו לערוך קניות בסופרים גדולים בלי חשש ממחלות או מקנסות למיניהם. כשעשינו זאת, הרשינו לעצמנו לבזבז מעט יותר כסף – גם כי הייתה לנו הכנסה יותר בטוחה, וגם כי התפתינו למבצעים ורכשנו מוצרים למרות שלא באמת היה לנו צורך בהם, רק כי הם נמצאים על המדף ועשויים לשמש אותנו ביום מן הימים. נכון שרבים מאיתנו כבר התחילו לערוך קניות ברשת עוד בטרם ימי הקורונה, אך המגמה הזו רק הלכה וגדלה בימי המגפה.
 
אחד הדברים החשובים ביותר שלמדנו מכך הוא שאנחנו יכולים לקנות ברשת, ואם נתמקד ברכישת הדברים שאנחנו צריכים מבלי להתפתות לקניית מוצרים מיותרים – אנחנו עשויים לחסוך הון! בנוסף לכך, רבים מאיתנו למדו לבשל מטעמים חדשים, כאשר המטבח הפך לאחד החדרים החשובים בבית במהלך הסגר הראשון. כך גילינו טעמים חדשים, דרכים נהדרות ויצירתיות לשמור על תזונה נכונה, וכמובן – חסכנו הון על משלוחים.

6. רובנו יכולים לעבוד מהבית

בעקבות סגרי הקורונה, רבים מאיתנו החלו לעבוד מהבית – זאת כמובן אם המשרה שלהם אפשרה זאת. למעשה, את המילים הללו אני כותבת בעודי עובדת מהבית, כפי שעשיתי בחודשים האחרונים. אז אמנם לעבודה מהבית יש לא מעט חסרונות, כמו בדידות אדירה, תקשורת לקויה עם חברי הצוות ושלל הסחות דעת, אך גלומים בה כל כך הרבה יתרונות כמו הימנעות מפקקים בכבישים והאפשרות לישון קצת יותר בבוקר.
 
כדי ליהנות מהתועלות הללו ולהפוך את העבודה מהבית ליעילה כמו במשרד, עלינו להצטייד בציוד מתאים – לעיתים מדובר בלפטופ ובחיבור לרשת בלבד. בכל מקרה, אם בעבר עבודה מהבית נחשבה כאפשרות של "בלית ברירה", ורק בימים של סגר או מקרים חריגים אחרים, היום אפשר להפוך אותה לחלק מהשגרה ומהחיים שאחרי הקורונה. בכתבה הבאה תכירו טיפים נהדרים שיסייעו לכם להפוך ליעילים יותר בזמן העבודה מהבית – את רובם אני כבר מיישמת...
שיעורים שלמדתי בקורונה: בחורה עובדת מהבית

7. עלינו לחסוך כסף ולחשוב על קריירה חלופית

כבת לרואה חשבון, תמיד ידעתי שעליי לשמור כסף ליום סגריר, אך אף פעם לא חשבתי שהצורך הזה יגיע בגלל מחלה שתשתק את המדינה ותגרום לרבים לאבד את מקור הכנסתם. לראייה, לפי נתוני האתר של שירות התעסוקה הישראלי מהתאריך 2 בינואר 2021, יש בארץ כ-620 אלף תובעי אבטלה, וכ-417 אלף דורשי עבודה בפועל שנמצאים בחל"ת, כלומר, יש במדינה כמיליון אזרחים ללא הכנסה, שמחפשים עבודה ושזקוקים לעזרת המדינה כדי לשרוד כלכלית.
 
כדי להימנע ממשבר פיננסי וממצב שבו אתם צריכים למכור חפצים ופריטים ולהסתמך על המדינה, עליכם לשמור בצד הון שיספיק לכם ל-3-6 חודשים. בנוסף, מומלץ לחשוב על קריירה חלופית או אפילו משרה נוספת – לשם כך, בדקו אילו כישורים יש לכם וכיצד תוכלו להרוויח מהם הכנסה ראויה. בכתבה הבאה תכירו 10 דברים שמונעים מכם להתעשר, וחלק מהטיפים שיש שם עשויים לסייע לכם בימים סגריריים.

8. עלינו להאט את הקצב

החיים המערביים שכה מאפיינים את השגרה שלנו, קוראים לנו לעשות הכל כמה שיותר מהר, טוב ויעיל, ובעיקר – עם כמה שפחות חופשות והפסקות. אז נכון שחלקנו משיגים בזכות כך קריירה נהדרת ומרוויחים הון, אך אנחנו גם שוחקים את עצמנו על הדרך. במקרים קיצוניים, חלקנו אף עלולים להידרדר למצב של דיכאון, ואני מכירה לא מעט אנשים שכאלו, שביקשו ממני להאט את הקצב כדי שלא אגיע למצב הרע שלהם. במשך שנים עניתי להם שאני לא יכולה לעשות זאת, כי אז לא אספיק את כל מה שעליי לבצע – אך תקופת הקורונה לימדה אותי אחרת. למעשה, הבנתי שאני יכולה להרשות לעצמי לנוח לרגע, ולפנות לשם כך לפחות שעה אחת ביום חול ועוד יום במהלך השבוע. בנוסף, למדתי שכדי ליהנות באמת מהחיים שלי, עליי להתמקד בהווה בכל רגע ולחיות כל יום במלואו.
 
אינני קוראת לכם להפסיק לדאוג לעתידכם, אך אל תתנו לו להדיר שינה מעיניכם. אם אתם לא מצליחים לעשות זאת באופן טבעי, אתם מוזמנים להיעזר בשיטות היוגה, המדיטציה והמיינדפולנס הבאות שיעזרו לכם לשמור על רוגע ואיזון ולהעריך את הרגע. זכרו שלפעמים, דברים מסוימים יכולים לחכות, ושהאושר שלכם חשוב יותר – וזהו שיעור נהדר שימי הקורונה יכולים ללמד אותנו.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.