print header

10 דברים שמונעים מאיתנו להתעשר, ואיך לתקן זאת

 מי מאיתנו לא היה רוצה להיות עשיר מספיק כדי לחיות ברוגע כל החיים, או לפחות בעל יכולת לקנות דירה במצב טוב מבלי לקחת משכנתא והלוואה? אם אתם חושבים כמוני, כנראה שהייתם רוצים שיהיה לכם מספיק כסף כדי לא לדאוג למצבכם הכלכלי עד סוף חייכם. אבל במציאות שבה אנחנו חיים, עלינו לבדוק מה מצב חשבון הבנק שלנו באופן קבוע כדי לוודא שהוא לא מתרוקן. החשש למצב הכלכלי התגבר משמעותית בימי סגר הקורונה, שבמהלכם רבים הוצאו לחל"ת, נאלצו לקבל שכר נמוך יותר או אפילו פוטרו ממקום עבודתם, ולכן נדרשו לחפש שיטות יצירתיות לייצר הכנסה. אם גם אתם מחפשים דרכים לשפר את מצבכם הכלכלי – בין אם בגלל משבר הקורונה או מכל סיבה אחרת – כדאי שתשימו לב ל-10 דברים קטנים שמונעים מכם לעשות זאת, וכיצד לשנות את המצב.
 

1. אתם לא משתמשים בכל האמצעים שלרשותכם

בעידן שבו אנו משתפים מידע וחושפים כל כך הרבה פרטים על עצמנו, אין זה פלא שגם הכלכלה שלנו הפכה לשיתופית. בשנים האחרונות קמים מיזמים רבים שבמסגרתם אנשים נותנים שירותים שהם לא בגדר המקצוע שלהם – בחינם, או תמורת תשלום סמלי או סחר חליפין. אתם כנראה שמעתם על דוגמאות לכך, שהמפורסמות שבהן הן Airbnb ואובר (Uber), שבעזרתן אנשים יכולים להרוויח עוד קצת כסף ולהשיג הכנסה נוספת, למשל בעזרת השכרת דירתם לכמה ימים בזמן שהם שוהים בחו"ל, זאת בימים כתיקונם כמובן. לכן הסתכלו היטב סביבכם וחפשו חפצים שתוכלו להשכיר לאחרים – זאת לא חייבת להיות הדירה שלכם, אפשר גם להסתפק במתן המקדחה תמורת כמה שקלים. זכרו שבימינו אין צורך להשקיע כסף רב בפרסום השירות שאתם מספקים, לפעמים פוסט חינמי ברשת חברתית כזו או אחרת יכול לעשות את העבודה.

2. ההחלטות שלכם מושפעות ממראה

רוב מי שמסתכל על התמונה הבאה, בטוח שהמכונית השמאלית שייכת לנהג עשיר – אך האם זו המציאות? ובכן, לא תמיד. אז מדוע חלקנו מסיקים זאת? השאלה הזו נבדקה במחקר משנת 2010, שבו בקשו מאנשים להעריך שווי של אותו מוצר שהונח על מדפים בשני אזורים של אותה חנות – מתחם אחד עם שטיח, ואחר עם רצפה חשופה. הנשאלים הגיבו באופן חיובי יותר למוצר מהאזור עם השטיח, ומכאן הסיקו החוקרים כי אנשים ששופטים דבר מה, מושפעים מהסביבה ומהמראה שלו. חשבו על כך, כמה פעמים אתם או חבריכם ויתרתם על משרה עם אופק תעסוקתי טוב יותר, לטובת עבודה במשרד גדול ומרשים יותר, שאין בה יותר מדי עתיד? מכאן עליכם ללמוד שבכל הקשור להחלטות כלכליות כמו אלו, כדאי לכם לעצום את העיניים ולהתעלם מפיתויים ויזואליים. 
 
דברים שמונעים מאיתנו להתעשר: מכונית ישנה של אדם עשיר, ומכונית חדשה ויקרה של אדם עני

3. אתם לא מודעים לנזק האמיתי של עצלנות

מי מאיתנו לא אוהב להתעצל מדי פעם מול הטלוויזיה או המחשב? אין פסול בהתנהגות שכזו – עד שהיא הופכת להרגל שמונע מכם לפעול ולהזיז את עצמכם. הסבר אפשרי לכך נמצא במחקר שנערך באוניברסיטת פנסילבניה שבארצות הברית, במסגרתו נתבקשו נבדקים להעמיד פנים שהם רופאים שצריכים לבחור בטיפול בחולה. ניתנו להם שתי אפשרויות – לנסות טיפול שמוביל למוות ב-15% מהמקרים, או לא לנסות שום טיפול, מה שגורם למוות ב-20% מהמקרים. מסקנות המחקר מלמדות אותנו שיש אנשים שמעדיפים לא לעשות כלום, מאשר לנסות ולהסתכן. לעיתים נדמה לנו שאין שום דבר רע בצפייה ממושכת בטלוויזיה, אך חשבו על כל מה שאפשר לעשות בזמן הזה וכיצד ניתן להרוויח כסף במהלכו – בין אם בשעות נוספות בעבודה, או אפילו בלימוד כישורים חדשים שמסייעים לגרוף הון בעתיד. ברור שיותר נוח לשבת ולא לעשות כלום, אבל לפעמים דווקא בזכות הסיכון שאתם לוקחים ועצם זה שאתם מנסים לפעול – תוכלו לעשות המון כסף.

4. אתם נוטים להתעלם מדברים שליליים

חשוב להסתכל על הדברים החיוביים בחיים – על מחמאות שאתם מקבלים, מחוות קטנות וכל דבר שגורם לכם להרגיש טוב עם עצמכם. עם זאת, צריך להסתכל גם על הצדדים השליליים בחיים ולהתמודד איתם כמו שצריך. ברור שהרבה יותר קל לקוות שהמטלה הקשה מהעבודה פשוט תיעלם או תיפתר מעצמה, אך דווקא התפיסה הזו עלולה לעכב אתכם בדרך להצלחה הכלכלית שאתם מייחלים לה. ישנם אנשים שמעדיפים להתייחס רק למחמאות שהם מקבלים, תוך התעלמות מוחלטת מהערות ומכל מה שנתפס בעיניהם כשלילי. הגישה הזו אולי מועילה לטווח הקצר, אך שגויה לטווח הארוך. כדי לזכות בהון שאתם רוצים, עליכם להעריך את כל המידע שאתם מקבלים – החיובי והשלילי. אנו מודעים לכך שלא קל לקבל ביקורת או לבחון את חצי הכוס הריקה, אבל התעלמות מדברים שכאלה לא תעזור לכם להשתפר ולהרוויח.
דברים שמונעים מאיתנו להתעשר: היום: בחורה שמסתכלת על המראה בזמן שהמנהל צועק עליה. עוד עשור: בחורה מיואשת

5. אתם לא מתמקחים כמו שצריך

ההיגיון הבריא אומר שככל שפחות אנשים מעורבים בעסק מסוים, כך כל אחד מהם מרוויח יותר – קוראים לזה מתמטיקה. עם זאת, לעיתים אי אפשר להצליח לבד, ולכן אם אתם רוצים להתעשר, כדאי לכם למצוא את האנשים שיעזרו לכם לעשות זאת מבלי לנצל אתכם. לשם כך עליכם לאמץ יכולות מיקוח טובות, או לשפר את אלו שכבר יש לכם. אלו שמתמקצעים בכך מרוויחים משכורות גבוהות, עובדים בסביבה טובה וזוכים לתמיכה רבה מהמנהלים שלהם. אם אתם מתקשים לנהל משא ומתן, חפשו מסביבכם אנשים שמעולים בזה ובקשו מהם כמה טיפים שמסייעים להם בכל, ואל תשכחו לתרגל את יכולות המיקוח שלכם כדי להשתפר.

6. אתם מתכננים את התקציב שלכם לפחות משנה

במציאות שבה אנחנו חיים, לפעמים אין לדעת מה צופן לנו העתיד, הרי מי חשב באוקטובר 2019 על נגיף כלל עולמי שיסגור אותנו בבתים ויביא לפגיעה קשה במצבנו הכלכלי? גם אחרי שהנגיף הזה היכה בסין, מעטים דמיינו שהוא יפגע בישראל בכזו עוצמה. בשל כך וגם בלי קשר, חשוב לתכנן הוצאות מסוימות מספיק זמן מראש, לעיתים אפילו יותר משנה קדימה. אם אתם צופים הוצאות גדולות במיוחד כמו מכונית או דירה, כדאי לחסוך כסף ולחשוב פעמיים לפני שאתם מבזבזים אותו על דברים אחרים. ברגע שאין לכם יעדים ארוכי טווח, אתם עלולים להשתמש בחסכונות שלכם או לקחת הלוואה, ולכן חשוב שתהיו מחושבים תמיד.
דברים שמונעים מאיתנו להתעשר: בחור עצוב שחושב על מטבעות, ובחור שמח שחושב על שטרות

7. אתם לא בקיאים במחירים

כמה אנחנו אוהבים את המילים "הנחה" או "מבצע", נכון? רובנו מעדיפים לקבל את הסחורה שאנחנו צריכים במחיר נמוך – ורצוי שבאיכות טובה. אך האם אנחנו באמת משלמים פחות בזכות הנחה כזו או אחרת? לא בטוח. לעיתים אנחנו לא באמת בקיאים במחירים של מוצרים שונים, ולכן לא יודעים שאנחנו משלמים יותר גם לאחר הנחה. רשתות השיווק מתמקצעות בלהערים עלינו ולגרום לנו לקנות מוצרים מסוימים בהנחות גדולות, מבלי לדעת שאותו פריט עולה פחות בחנות הסמוכה. למשל, כמה פעמים קניתם פלפלים בסופר ב-6.90 ₪ לאחר הנחה, וגיליתם שאצל הירקן בהמשך הרחוב יכולתם לרכוש אותה כמות בשקל אחד פחות, ללא מבצעים? לכן רגע לפני שאתם מתפתים לקנות מוצרים "בהנחה", ערכו סקר שוק קטן ובדקו כמה הם עולים במקומות אחרים, יתכן שהמחיר שלהם יותר נמוך גם ללא מבצעים.

8. אתם לא מוציאים כסף על פנאי ובידור

אנשים רבים שמנסים לחסוך בכסף מחליטים קודם כל לוותר על הוצאות כגון בילוי במקומות כמו קולנוע ומסעדות, הזמנת אוכל מבחוץ וטיול שנתי בחו"ל. אם גם אתם בחרתם כך יתכן שפעלתם נכון לטווח הקצר, אך לא לקחתם בחשבון את הייאוש שאתם עלולים להרגיש כתוצאה משהייה ממושכת בבית, ללא כל אפשרות לבלות בחוץ. כמובן שכולנו נאלצנו לנהוג כך בכל מקרה במהלך משבר הקורונה שבו כל מקומות הבילוי היו סגורים, אך אין זה סיבה שנתנזר מהם אחרי שהם יפתחו מחדש לקהל הרחב. לכן אם אתם רוצים לחסוך בכסף ולהתעשר, מצאו דרך יצירתית לבלות, למשל, הזמינו חברים לשתות אצלכם כוס קפה, צאו למסעדה פעם בכמה חודשים במקום בכל שבוע, וסעו לטיולים ברחבי ארצנו היפהפייה במקום לטוס לחו"ל. אל תשבו בבית ותרחמו על עצמכם ועל מר גורלכם, כי זה לא יעזור לכם לטווח הארוך.
דברים שמונעים מאיתנו להתעשר: בחור עשיר שמטייל, ובחור עני שיושב על הספה מיואש

9. אינכם יודעים כיצד לכונן מערכות יחסים

לעיתים בזמן שאנחנו נאבקים ומתאמצים כדי להרוויח כסף, אנחנו נוטים לשכוח מהחברים שלנו. במקביל, כשמסתכלים לרגע על המציאות ומנסים לבדוק מי מוקף ביותר אנשים, רואים שלאנשים מבוססים או במעמד בינוני לרוב יש הרבה חברים טובים, בעוד עניים בדרך כלל מאוד בודדים. אתם כנראה תניחו כמוני שהסיבה לכך היא שאנשים פשוט רוצים להיות קרובים למי שיש לו כסף, אבל ההסבר האמיתי לכך הוא דווקא מפתיע. חשבו לרגע על כך שככל שאנחנו מוקפים ביותר חברים טובים שבאמת נמצאים שם בשבילנו ותומכים בנו, כך יש להם השפעה חיובית יותר על חיינו – וזה נכון גם לגבי המצב הכלכלי שלנו. אם אתם רוצים להתעשר, הקיפו את עצמכם באנשים תומכים שיאמינו בכך שאתם מסוגלים לעשות זאת, ויתכן שזה יסייע לכם.

10. אתם מאמינים שלהיות עשיר זה דבר רע

יש אנשים שחושבים שאנשים עשירים הם רשעים, אבל זוהי קביעה כוללנית מדי, ובמקרים רבים גם שגויה. אל תשכחו שיש לא מעט עשירים שתורמים סכומי עתק ומשאבים באנונימיות, מבלי לזכות בשום תמורה לכך. אלו אותם אנשים שעוזרים לעולם הזה להיות טוב יותר ומסייעים לכאלו שאין להם, והם ההוכחה לכך שאפשר להתעשר ולהישאר אדם טוב ועם רגליים על הקרקע. אנחנו מקווים שתמצאו דרכים להתעשר, בין אם בעזרת הטיפים שהצגנו עד כה ובין אם הודות לעצות אחרות, ושלא תשכחו להיות האנשים הטובים שאתם כבר עכשיו.
 
מקור התמונות: brightside
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.