print header

11 טיפים נפלאים לעבודה יעילה מהבית

 רבים מאיתנו נאלצים להעביר את הימים המאתגרים של משבר הקורונה בבית – בין אם אנו בבידוד, בחופשה ללא תשלום או בעבודה. אם אתם ברי מזל ומשתייכים לקבוצה השלישית, כנראה שגם אתם מתמודדים עם לא מעט מכשולים מפתיעים וחוסר נוחות שנובעים מהעבודה מהבית. בדיוק בשביל אנשים כמוכם, אספנו מקבץ טיפים מצוינים מאנשים שכבר מזמן הקימו משרד קטן בחדר או בסלון שלהם, ונחשבים למנוסים בכך. אתם מוזמנים ללמוד מהם 11 שיטות נפלאות שיעזרו לכם להפוך ליעילים יותר כשאתם עובדים מהבית, בין אם באופן קבוע ובין אם רק לתקופה.
 
טיפים לעבודה מהבית: אישה יושבת על הרצפה ועל רגליה מחשב נייד

1. התחילו את יומכם מוקדם

אחד הפיתויים הגדולים ביותר שיש בעבודה מהבית, הוא להישאר במיטה ולהתחיל לעבוד מתי שרוצים, שזה בדרך כלל מאוחר. עם זאת, מומלץ לפתוח את יום העבודה בשעה מוקדמת כמו 8 או 9 בבוקר, ולא לחכות עד ל-12 בצהריים רק כי אפשר ואין לחץ מהבוס. אנשים שפותחים את יומם מוקדם, מעידים על כך שהם מתפקדים באופן יעיל ומספיקים יותר מאשר אם היו מתחילים בצהריים ומנסים לסיים את המוטל עליהם בלחץ. כדי להפוך את תחילת יום העבודה המוקדמת לקלה יותר, הם ממליצים לכם לקום בעזרת שעון מעורר, ולשמור על שגרת בוקר מסוימת לפני תחילת העבודה שכוללת למשל ארוחת בוקר דשנה, שתיית כוס קפה והתעדכנות אודות החדשות.

2. העמידו פנים שאתם עובדים במשרד

הקישור שרבים מאיתנו עושים בין משרד לעבודה גורם לנו להיות יותר יעילים, אך אין סיבה שנאבד את התחושה הזו כשאנו בבית. בשל כך, כדאי לכם להתכונן לעבודה מהבית ממש כפי שעשיתם לפני שיצאתם למשרד. למשל, בנוסף לשגרת הבוקר שתיארנו בסעיף הקודם, החליפו את הפיג'מה בבגדים שנהגתם ללבוש לעבודה, הברישו את השיער וסדרו את המיטה. מאז שהתחלתי ליישם את הטיפ הזה, התפוקה שלי השתפרה פלאים, ולמעשה את המילים הללו אני כותבת בעודי מאופרת ולבושה בבגדי עבודה – כאילו הייתי מול המחשב שלי במשרד...
טיפים לעבודה מהבית: בחורה לבושה יפה, עובדת מהבית

3. התחמקו מרשתות חברתיות

אם עבודתכם לא כוללת שימוש ברשתות חברתיות כמו פייסבוק, כדאי שתעשו הכל כדי להתחמק מהן. אנו מודעים לכך שמדובר בהמלצה קשה ליישום, במיוחד בימים אלה, ולכן נספק לכם כמה דרכים שסייעו לאחרים לעשות זאת. קודם כל, הקשו על עצמכם לגשת אליהן, על ידי מחיקתן מקיצורי הדרך שלכם – משולחן העבודה שלכם במחשב, מהמסך הראשי שלכם בנייד ומרשימת המועדפים. בנוסף, נתקו את החשבונות שיש לכם ברשתות הללו, כך שכשתנסו להיכנס אליהם, תצטרכו להקליד שם משתמש וסיסמה. לבסוף, היכנסו לאינטרנט מ"מצב גלישה בסתר", אשר מתעלם מהיסטוריית הגלישה שלכם וממאפיינים נוספים – כמו סיסמאות באתרים שונים. כל אלו יגרמו לכם להתאמץ כשתרצו להיכנס לרשתות החברתיות שבהן אתם חברים, ויורידו מכם את הסחת הדעת הזו.

4. שמעו מוזיקה שמתאימה למשימה שלכם

אנו מודעים לכך שאנשים מסוימים לא מסוגלים לעבוד עם מוזיקה ברקע, אך אם אתם משתייכים לאלו שכן – ההמלצה הזו מושלמת עבורכם. אנשים רבים שעובדים מהבית, ממליצים לשמוע מוזיקה בשביל לעקוב אחרי הזמן שעובר, להתרכז ולהמריץ או להרגיע את הגוף לפי הצורך. לפיהם, כדאי לכם לשמוע נעימות שאתם אוהבים, כמו פסקולים של סרטים ומוזיקה קלאסית, ולהתאים אותן לרמת האנרגיה הנחוצה לכם, למשל, להאזין למוזיקה קצבית כדי לעורר את הגוף. דרך נוספת שהתגלתה כיעילה למעקב אחר הזמן ולשמירה על ריכוז היא הדלקת טלוויזיה ברקע על עוצמה נמוכה, על ערוצי טבע או היסטוריה, רק השתדלו שלא להישאב למרקע.
טיפים לעבודה מהבית: בחורה עובדת עם מחשב נייד בעודה מאזינה למוזיקה מאוזניות

5. שבו נכון וערכו כושר

רוב האנשים לא מעצבים את ביתם כדי שישמש כמשרד, ואם אתם כמוני, סביר להניח שאין לכם כיסא משרדי נוח, ושאתם נאלצים לשבת בתנוחה לא טובה בפינת אוכל או אפילו על הספה שבסלון. כדי לעזור לכם לשמור על גופכם ולמנוע מהשרירים שלכם כאבים מיותרים, כדאי שתלמדו תחילה כיצד לשבת נכון מול המחשב, לפי טיפים מהכתבה הבאה. דרך נהדרת לדאוג לגופכם ולשחרר אותו מדי פעם היא לערוך תרגילי כושר פשוטים וקלים למשרד, או כמו במקרה עסקינן, בעת עבודה מהבית – כדוגמת אלו שבמדריך הבא

6. הכינו ארוחות לפני יום העבודה

אנשים שעובדים במשרד ומביאים אוכל מהבית בדרך כלל מכינים מראש מנות ליום המחרת. אלו שעובדים בבית עלולים להתפתות ולחשוב לעצמם שהם הרי נמצאים ליד המטבח, ולכן הם יכולים להכין לעצמם ארוחה טרייה וחמה רגע לפני שירצו לאכול, על חשבון שעות העבודה. אם מצב זה נשמע לכם מוכר, הגיע הזמן לשנות הרגלים ולהתנהג גם במקרה הזה כאילו אתם במשרד. התחילו להכין לעצמכם מראש את כל מה שאתם מתכננים לאכול, לרבות ארוחת צהריים, ערב לפני או כמה ימים מראש. כך, תשתמשו בזמן ארוחת הצהריים שלכם בשביל לאכול, ולא תבזבזו את האנרגיה והזמן שלכם על דברים שאינם קשורים לעבודה.
טיפים לעבודה מהבית: אישה מבשלת

7. תכננו את יומכם

כשעובדים מהבית, קשה לפעמים לשים לב למה שעושים במהלך היום, ולכן עלולים לפספס מטלות. כדי לשפר את יעילותכם, עליכם לתכנן את יומכם באופן מושכל בטרם אתם מתחילים לעבוד, ואף לרשום את כל המשימות שלכם ביומן – רצוי שיהיה וירטואלי ושיקפיץ לכם התראות אודותיהן. רבים ימליצו לכם לקבוע מטלות קשות ומאתגרות לשעות שבהן אתם הכי ערניים ויעילים, ואת המשימות הקלות והפשוטות – לתחילת היום, לאחרי האוכל או ברגעים אחרים שבהם אתם מעט פחות מרוכזים. בנוסף, אל תשכחו להכניס ללוח הזמנים שלכם הפסקות, מכיוון שגם הן חלק חשוב מהיום. את מלאכת התכנון מומלץ לעשות בתחילת היום או בערב שלפני, ולשתף את לוח הזמנים עם האחראים עליכם. זהו אולי הטיפ שהכי תרם ליעילותי מהרגע שהתחלתי לעבוד מהבית, ולכו תדעו, אולי גם לכם הוא יסייע.

8. שמרו על חיוביות

רבים מאיתנו שעובדים מהבית, וכנראה גם אתם, מתכתבים עם עמיתים מקצועיים ושותפים למשרד. אחד החסרונות הכי גדולים של אמצעי תקשורת כמו צ'אטים, הוא שלא תמיד שומעים את הטון שבו הדברים נכתבים, ולכן עלולים לפרש משפטים שלמים באופן מוטעה. לכן, מומלץ לשלוח משפטים קצרים ועניינים, ולהשתמש בשפה חיובית ובאימוג'ים חייכניים, שיגרמו לאחרים לזכור שאתם אנשים נחמדים שכיף לשוחח ולדון עימם, ובעיקר להתנהל מולם.
טיפים לעבודה מהבית: בובות של אימוג'ים מחייכים, בתוך קופסה שעליה מצוירים אימוג'ים

9. בקשו מהעבודה את מה שאתם צריכים

נתקלתם בבעיה טכנית? למשל, החיבור שלכם מרחוק אל תשתיות ותוכנות החברה איטי ומקשה עליכם לתפקד? לקחתם אביזרים שונים מהמשרד וחסר לכם חלק מסוים, כמו כבל כלשהו למחשב? אל תחששו לבקש עזרה מהמנהל שלכם. חשוב מאוד שתעשו זאת כמה שיותר מהר ושלא תחכו או תמנעו מכך כי אתם חוששים או מתביישים. זכרו כי המנהלים שלכם רוצים שתעבדו ביעילות, ולכן חשוב להם שיהיה לכם נוח וקל לעשות זאת, בעיקר אם אתם נשארים בבית לאורך זמן. השתדלו שבקשותיכם יהיו מציאותיות ובעלות פתרון פשוט וקל ליישום, כמו החלפת מקלדת שלקחתם מהמשרד, ולא כאלו שהמנהלים שלכם לא יוכלו לקיים, כמו הזמנת כיסא חדש לבית שלכם.

10. עשו כביסה

קראתם נכון, אנשים רבים שעובדים מהבית ממליצים לכם לעשות כביסה מדי פעם, ולא רק כדי לייעל את הזמן ולפנות לכם כמה שעות אחרי העבודה. מתברר שעריכת כביסה היא דרך נהדרת למדידת זמנים ולתכנון יעיל שלהם. לפי השיטה הזו, עליכם לקבוע לעצמכם מועדי סיום של מטלות לפי זמני הפעולות של מכונת הכביסה שלכם, למשל, עד ששלב השטיפה ייגמר וטרם הסחיטה תסתיים. ניתן למדוד זמנים גם עם מייבש הכביסה, אם יש לכם אחד בבית. אתם תגלו כמה הספקתם מהרגע שהכנסתם את הבגדים למכונת הכביסה, עד שהם יצאו נקיים ואף יבשים. 
טיפים לעבודה מהבית: מכונת כביסה פתוחה שיוצאת ממנה מגבת

11. זכרו לסיים את יום העבודה שלכם

כמו שחשוב לדעת מתי ואיך להתחיל את היום, כדאי לדעת גם כיצד לסיים אותו, בעיקר כשאתם עובדים היכן שאתם ישנים – בבית. למעשה, סוף יום עבודה עוזר לשמור על איזון מושלם בין בית לעבודה, ולכן חשוב לתת עליו את הדגש ולא לזלזל בו. כדי לזכור לסיים את היום, כדאי לכם לכוון התראה או שעון מעורר לשעה הרצויה והמומלצת, למשל, כ-9 שעות לאחר שהתחלתם לעבוד. אתם גם יכולים לכוון כמה שעונים – אחד שיתריע על כך שנותרה לכם עוד חצי שעה, ואחד נוסף ברגע שבו עליכם לסיים את מטלותיכם. בנוסף, כדאי לכם לערוך שגרת סוף יום בחצי השעה האחרונה בעבודה, שכוללת למשל כמה שיחות עבודה לא דחופות, אכילת פרי, סימון מטלות שדורשות המשך טיפול והתעדכנות אודות מצב שאר העובדים. אם תיישמו את כל העצות הללו, תעלו את הסיכוי להגיע לסוף יום העבודה שלכם בבית עם הספק נהדר!
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.