print header

14 טיפים להכנת הבית והמרפסת לקראת החורף

  החורף הישראלי הוא אמנם הרבה פחות גשום או קר מאשר זה שניתן לחוות במדינות אחרות, אך הוא עדיין משפיע עלינו בהרבה מאוד דרכים ומומלץ להתכונן אליו כהלכה. בנוסף להכנת גופנו להתמודדות בפני מחלות חורפיות, אנו משתדלים מאוד גם להכין את הבית על מנת לוודא שנוכל ליהנות מהימים הגשומים באווירה חמימה ונעימה. אוסף הטיפים הבא יעזור גם לכם לוודא שלא שכחתם דבר, על מנת להתמודד נכון עם סדקים, להכין את הגינה ואת המרפסת לקראת הגשם והקור ולטפל בציוד שעלול לסבול ממזג האוויר ולהינזק. אין ספק שכל אחד מהם יעזור לכם ליהנות מחורף נעים הרבה יותר!
 
מרפסת בגשם
 
1. אתרו ואטמו סדקים – סדקים לא צפויים הם לרוב הסיבה שבגללה אנו סובלים בחורף ממשבי רוח קרים ולא נעימים בבית. בשעה שאנחנו מקפידים לנעול את הדלת ולסגור את החלונות, מרווחים בין משקופי חלונות ומסגרות של דלתות שפונות למרפסת או לחצר מונעים מאתנו לאטום את הבית כראוי. אם המרווח בין המשקוף לקיר גדול מרוחב של מטבע, זה הזמן להסיר את חומר האיטום הישן ולמרוח חדש במקומו. עבור חלונות הזזה יש לבדוק גם את מצב המברשות שמחברות בין המשקוף לכנף. אם אתם מבחינים בהצטברות משמעותית של אבק במסילות החלון בחודשי הקיץ, סימן שהמברשות אינן מבצעות את תפקידן כראוי ואתם עלולים לגלות רטיבות וחדירה של מים באזורים הללו בחודשי החורף. החליפו אותן בעצמכן או היוועצו באיש מקצוע.
 
2. הקדישו תשומת לב מיוחד לחלקים שעשויים עץ – בין שמדובר בדלת עץ, מסגרת עץ לחלון או רהיטי גינה מעץ, חשוב מאוד לבדוק את כל הנזקים והבלאי שנגרמו להם ולפריטים דומים ברחבי הבית והחצר. עץ הוא חומר שעובר שינויים לאורך הזמן, ואם התקנתם את חלקי העץ בחודשי הקיץ, חשיפה ישירה לשמש עלולה לגרום להם להתרחב או להתעוות. השינויים האלו יובילו להיווצרות סדקים שפוגעים בבידוד של ביתכם, ובנוסף גם עלולים לגרום לחדירת מים שתוביל לריקבון שיחייב את החלפתם. ניתן למנוע או למזער את השפעת הנזקים האלו באמצעות ציפויים שונים לאיטום ולהגנה על העץ, אשר ימנעו חדירת מים ובלאי טבעי.
צביעת מעקה מעץ
3. בדקו את מצב הציוד שמותקן על הגג או מחוץ לחלון – בבתים רבים בארץ מותקן ציוד כמו אנטנות או דודי שמש, שמצויים על הגג או מחוץ לחלונות. גלו ערנות למצב הציוד שלכם, ובצעו בדיקה חיצונית כדי לוודא שאף חלק לא שבור או רופף על מנת להימנע ממצב בו רוחות חזקות יחבלו בתקינות שלו או יסכנו חיים. הימנעו מלגעת בחלקים בעצמכם, ואם אתם חושדים שמשהו לא כשורה או אינכם מצליחים לראותם כמו שצריך, הזמינו בדיקה של איש מקצוע שיוכל לאבטח אותם.
 
4. בדקו את תקינות דוד החשמל – לאחר שווידאתם שדוד השמש שלכם מאובטח במקומו, כדאי לוודא שדוד החשמל פעיל ותקין. בחודשים החמים רבים מאתנו לא מרגישים צורך להפעיל אותו, ולעתים מגלים רק עם בוא החורף שהוא לא עובד מסיבה כזו או אחרת. הפעילו אותו בשעות הערב כאשר השמש כבר איננה מחממת את דוד השמש, ולאחר מכן בדקו את טמפרטורת המים בברזים השונים ברחבי הבית.
ברז מים
 
5. נקו מרזבים – אם אתם מתגוררים בבית פרטי שבחלקו החיצוני יש מרזבים אנכיים ואופקיים, נקו אותם היטב מאבק, חול, עלים ואבנים קטנות, ולאחר מכן הזרימו דרכם מים על מנת לבדוק שהנוזלים עוברים היטב ושאין בהם חריצים או סדקים.  
 
6. הדבירו מראש – ימי החורף הקרים עלולים לגרום לחרקים ומזיקים אחרים לחפש מקומות חמימים למחייה ולחדור אל הבתים שלנו. אם אתם מתגוררים בקומות נמוכות או שסבלתם בחורף הקודם מביקורי אורחים לא רצויים, הקדימו תרופה למכה והדבירו מראש את הבית על מנת להרחיק אותם מהאזור. 
 
7. צבעו את קירות הבית – אם התכוונתם לערוך שיפוץ, התקופה שלפני תחילת הגשמים היא הזמן הטוב ביותר לעשות זאת. תוכלו להשיג את השינוי האסתטי הנחוץ, תוך שאתם מוודאים שאין סדקים, קילופים או כתמי רטיבות על הקירות. אם אתם מוצאים כתם רטיבות חדש שאינכם יודעים מה המקור לו, בקשו מאיש מקצוע לאתר את הגורם ולטפל בבעיה, ורק לאחר מכן בצעו את הצביעה החדשה. זאת, כיוון שצביעה על גבי כתם רטיבות עלולה להתקלף תוך תקופה קצרה, בייחוד אם מדובר בכתם שהמקור שלו הוא חיצוני. אם אתם מתגוררים בקומה העליונה ביותר ואיתרם כתמי רטיבות בתקרה, ייתכן מאוד שמדובר בבעיה שקשורה לאיטום הגג. נזילות קטנות תוכלו לסדר בעצמכם אם תדאגו לניקוז או איטום יעילים, אך אם מדובר בבעיה מקיפה יותר מומלץ לקרוא לאיש מקצוע שיוכל לעלות על הגג, למצוא את מקורה ולתקן אותה. 
צביעת קיר
8. מקמו מחדש את הרהיטים בבית – רוצים להימנע מהוצאות מיותרות על חימום הבית במהלך החורף? בשעה שבחודשי הקיץ נעים להתעורר מול החלון או לשבת על הספה צמוד למרפסת, בחורף כדאי להזיז את המיטות והספות אשר צמודים לקירות החיצוניים ולמקם אותם בצמוד לקירות הפנימיים של הבית. השינוי הקטן והפשוט הזה יעזור לכם לרענן את מראה חדר השינה, חדר הילדים או הסלון, וינעים את הזמן שתבלו בבית בתקופה הקרה. 
 
9. התקינו וילונות – אם אטמתם חלון מסוים אך אתם עדיין חשים בפרצי אוויר שמגיעים ממנו, תוכלו לטפל בבעיה על ידי תליית וילונות מבד עבה בצמוד אליו. בנוסף למראה ביתי וחמים שהתוספת הזו תעניק, היא תיצור חוצץ בין החלון לבין הבית ותמנע מהאוויר הקר לחדור אליו.
וילונות תלויים בסלון
10. הגנו על ריהוט החצר שלכם – בין שאתם מעוניינים לצאת אל הגינה או המרפסת גם בחורף ובין שאתם מעוניינים לאחסן בבטחה את הכורסאות, השולחנות, הכיסאות ושאר הרהיטים ששימשו אתכם למפגשים משפחתיים כאשר מזג האוויר היה חמים יותר, כדאי להתבונן בהם ולהעריך את מצבם קודם לכן. למרות שמדובר בריהוט שאמור להיות חסין לפגעים, השעות הארוכות בשמש ובחום עלולות לגרום לבלאי, קילופים ודהיית צבע. נצלו את הזמן להחליט אילו רהיטים אתם מעוניינים לשפץ ואילו סיימו את תפקידם, והקפידו לנקות ולייבש את הרהיטים אם תבחרו להכניס אותם לאחסון. 
 
11. אבטחו ציוד שעלול להתהפך או לעוף ברוח – אם אתם מטפחים אדניות או עציצים על המרפסת, מאחסנים בגינה שמשיות או משאירים בה ריהוט פלסטיק, חשוב מאוד שתאבטחו אותם ותבדקו שהם לא עלולים להתהפך או להתעופף. הדבר מסוכן במיוחד עבור אלה שמתגוררים בקומות העליונות בבתים משותפים, שכן הפריטים השונים עלולים ליפול מהמרפסת ולסכן חיים. עציצים קטנים שלא ניתן לחבר למקום, מוטב להכניס אל תוך הבית. 
עציץ על אדן החלון
 
12. בדקו את יציבות הפרגולה שלכם – פרגולה נתפסת על ידי רבים כאביזר שמקובע למקומו ולכן הם אינם בודקים את עמידותו לרוח, אך בימים סוערים הפרגולה עלולה להיקרע או אפילו להתנתק לחלוטין. נסו לנענע ולהזיז מעט את הפרגולה שלכם על מנת לבדוק האם היא יציבה, ואם אתם מצליחים לעשות זאת בקלות כדאי להזמין איש מקצוע על מנת לבדוק אילו חלקים בה (חיבורים בין החלקים או נקודות חיבור לרצפה) ניתן לחזק ולקבע. כאשר מדובר בפרגולות מעץ יש לבדוק, בדומה למה שצוין בסעיפים הקודמים, האם אין סדקים שעלולים להירקב או למשוך אליהם מזיקים. 
 
13. שתלו צמחים שמתאימים לעונה – השילוב בין הקור לבין ירידת הגשמים משרת היטב חלק מצמחי התבלין, פרחי הנוי והירקות, אולם עלול לפגוע באחרים. כדי להימנע מעוגמת נפש ועל מנת לאפשר לכם ליהנות מגינה פורחת ומלאת כל טוב, כדאי שתדעו אילו צמחים מומלץ לגדל בגינה בחורף. לחצו כאן כדי לעבור למדריך שתילת הצמחים בעונת החורף.
שיח עגבניות בגשם

14. ודאו שאין הצטברות של מים בגינה  כאשר מים נקווים בגינה ולא מצליחים להיספג באדמה ביעילות, הם עלולים להוביל לריקבון בריהוט החיצוני, ליצור לבוץ שתכניסו לביתכם ואף לגרום לרטיבות בחלקם התחתון של קירות הבית. אם בחורף האחרון הבחנתם בהצטברות שלוליות בגינה שלכם, התכוננו מראש וחפרו תעלות ניקוז שיאפשרו פינוי יעיל של המים. כמו כן, אם אתם מוסיפים שכבת אדמה נוספת, ערמו אותה בשיפוע לכיוון הרחוב, כך שהמים יזלגו החוצה ולא לכיוון הבית.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו