print header

הכירו את ההשפעה המדהימה של פעילות גופנית על הבריאות הנפשית

 מחקרים רבים מראים שפעילות גופנית תורמת רבות לשיפור מצב הרוח, להתגברות על טראומות וחרדות, לחיזוק הביטחון העצמי ולשיפור השתלבות חברתית. לצד הטיפולים הרגשיים המקובלים בבעיות אלו, יותר ויותר מחקרים מראים ששילוב פעילות גופנית במסגרת קבוצתית יכולה לחולל שיפור אדיר אצל הסובלים מהן. יחד עם זאת, מבוגרים או ילדים אשר סובלים מהבעיות האלו ורוצים להשתלב במסגרת פעילות גופנית או בחוג ספורט צריכים להתמודד עם שתי בעיות. המרכזית היא  העדר מסגרת מתאימה שתאפשר להם לעסוק בפעילות ספורטיבית בשילוב טיפול רגשי שיחזק את החוסן הנפשי בהתאם לצרכים שלהם, והיא גורמת לקושי הנוסף שהוא מחסור במוטיבציה. ברגע שפותרים את הבעיה המרכזית השנייה נעלמת באופן טבעי, ולמרבה המזל יש דרכים לעשות זאת שבהחלט כדאי לכם להכיר...
 
השפעות של פעילות גופנית: קשירת שרוכים של נעלי ספורט
אם ניסיתם לעשות זאת בעבר עבורכם או בשביל הילדים שלכם, גם אתם יודעים שקשה למצוא מסגרות פעילות גופנית בטוחות לילדים או למבוגרים שסובלים מקשיים חברתיים ונפשיים מסוימים. כדי להבין את מהות הקושי הזה לעומק ולגלות מה הדברים הנפלאים שיכולים לקרות כאשר מתמודדים איתו, פנינו לאידה ואנונו, עו"ס MSW ופסיכותרפיסטית CBT, עם ניסיון של מעל ל-25 שנים. היא מנהלת מרכז הטיפול "אור הנפש" למבוגרים, נוער וילדים, ביניהם ילדים שסובלים מבעיות של חרדה, ביטחון עצמי נמוך, מחסור במיומנויות חברתיות וכדומה.

למה קשה להשתלב במסגרות רגילות של פעילות גופנית?

כדי להבין את הבעיות שתוארו בתחילת הכתבה לעומק אידה מציעה לנו לדמיין ילד קטן עם ביטחון עצמי נמוך ואולי גם עם מעט ניסיון בפעילות ספורטיבית קבוצתית. ילד שכזה מאוד יחשוש מפעילות כמו משחק כדורגל עם ילדים אחרים מבית הספר או מסביבת המגורים שלו, כי הוא יחוש בושה ביכולות שלו, לא יידע כיצד להתנהג במצבים שונים ולא תמיד יבין את מה שקורה סביבו. בגלל הקשיים האלו אותו ילד עלול לסבול מאלימות מילולית ופיזית, פגיעות נוספות לביטחון העצמי הנמוך שלו, ירידת מוטיבציה חמורה לעסוק בפעילויות דומות בעתיד, דיכאונות ועוד שורה ארוכה של בעיות קשורות.
 
לפי אידה, ניתן לצמצם באופן משמעותי את הסיכוי לסכנות החמורות האלו אם אותו ילד מקבל "הכנה" למשחק הכדורגל ולכל האתגרים החברתיים והגופניים שהוא כולל. משום שמדובר בספורט קבוצתי הרי שגם ההכנה המתאימה לו היא קבוצתית ולכן היא מעניקה יתרונות רבים שהורה שמשחק כדורגל עם ילדיו, או מבצע איתם כל פעילות דומה אחרת, פשוט לא יכול לספק. ילד אשר סבל מקשיים כאלו או אחרים, אבל עבר תוכנית חיזוק והכנה מתאימה, מרגיש ביטחון ביכולות שלו בתחום הגופני והחברתי. בנוסף, אין לו סיבה לדאוג "מה כולם יגידו" או לשאול את עצמו מה הדרך הכי טובה להתמודד עם ילד אחר שהכשיל אותו בטעות או עם וויכוח על חוקי המשחק, ואותו הדבר תקף גם לגבי מבוגרים.
השפעות של פעילות גופנית: ילד מדוכא

איך פעילות גופנית משפרת את הבריאות הנפשית?

הסיפור שאידה מתארת הוא הוכחה נוספת ליתרונות הרבים של פעילות גופנית בכלל ושל ספורט קבוצתי בפרט, מהם אתם והילדים שלכם יכולים ליהנות. אם אתם מתחילים לחשוב על כל הסיבות האפשריות לכך שמדובר באתגר גדול מדי שלא כדאי להתמודד איתו, כדאי שתזכרו את כל התועלות החשובות שמקושרות אליו מעבר להיבט הגופני:
 
טיפול בדיכאון – תשאלו כל אדם שבדיוק סיים לעסוק בפעילות גופנית או משחק ספורט כלשהוא איך הוא מרגיש וסביר להניח שהוא יגיד לכם שמצב הרוח שלו השתפר. הסיבה לכך היא ההשפעה החיובית המוכחת של אימונים על מצב הרוח, כשמחקרים מסוימים אף משווים אותה לזו של תרופות נוגדות דיכאון. בנוסף לכך, תחושת המסוגלות והחומרים השונים שמשתחררים במוח בזמן פעילות גופנית תורמים גם הם להפחתת הסיכון של התפתחות דיכאונות עתידיים.
 
בניית ביטחון עצמי – יש הרבה דרכים שונות להגדיר ביטחון עצמי ועבור כל אדם ייתכנו דרכים שונות להעצים אותו, אבל כולנו יכולים להסכים שצבירת ניסיון, שיפור יכולות והתגברות על מכשולים בהחלט עושים זאת בהצלחה. במקביל לכך, פעילות גופנית מורידה את רמות "הורמון הלחץ" (קורטיזול) בגוף ובכך מפחיתה את העוצמה והשכיחות של לחצים, חרדות ובעיות אחרות שפוגעות בביטחון העצמי. 
השפעות של פעילות גופנית: ילד עם גלישה בתנוחה של גיבור על
התמודדות ומניעת חרדות – מגוון רחב של מנגנונים ביולוגיים ונפשיים שמופעלים בעקבות ביצוע פעילות גופנית פועלים כנגד ההשפעה המזיקה של חרדות בקרב מבוגרים וילדים גם יחד. לפי מחקרים שונים, די ב-5 דקות של פעילות ארובית כדי להתחיל ליהנות מהיתרון הזה. אמנם קשה לאנשים למצוא כוחות בשביל ריצה קלה בשכונה או משחק ספורט כזה או אחר כאשר חרדות מכרסמות בנפשם, אך מדובר באחת מדרכי ההתמודדות הכי זמינות וקלות שיש.
 
חיזוק דימוי עצמי – לפי מחקר שנערך בשנת 2016, פעילות גופנית משפיעה לטובה על ההערכה העצמית של אנשים במספר דרכים ישירות ועקיפות. היא משפרת את מראה הגוף, הופכת אותנו לחזקים יותר, עוזרת להתמודד עם בעיות נפשיות שונות ואפילו משפרת את זרימת הדם למוח, מה שמאפשר לו לעבוד ביעילות רבה יותר. 
 
פיתוח מיומנויות חברתיות – כפי שכבר הבנתם, ילד או מבוגר שעוסק בפעילות גופנית באופן קבוע הוא מאושר יותר ויש לו כלים להתמודד עם בעיות פנימיות שונות. כתוצאה מכך הרבה יותר קל לו להשתלב בחברה ולהתמודד עם אתגרים בינאישיים שונים. התועלת הזו חשובה במיוחד בקרב ילדים ובני נוער, והיא מתקבלת ברמות הגבוהות ביותר כאשר לפעילות הגופנית יש אופי קבוצתי.
התמודדות עם טראומה – דרכי הטיפול המקובלות בטראומה הן כלים מעולם הפסיכולוגיה ותרופות, אך מתברר שאלו ממש לא הפתרונות היחידים. מניתוח של 73 מחקרים שונים שפורסם בירחון לרפואת ילדים ופסיכולוגיה, התברר שפעילות גופנית היא תוספת חשובה לכל טיפול עבור טראומה בקרב ילדים ובכלל. החוקרים שביצעו את הניתוח הזה טענו שלאור הממצאים שלהם, הם ממליצים לקליניקות, בתי ספר והורים לעודד את הילדים שלהם לעסוק ביותר פעילות גופנית, במיוחד אם הם סובלים מבעיות נפשיות שונות כמו למשל התמודדת עם טראומה. 
 
הקניית ערכים – פעילות גופנית קבוצתית מפתחת אצל המשתתפים בה ערכים חשובים כגון כבוד הדדי, עבודת צוות והבנת החשיבות של אימונים. ערכים דומים ניתן לפתח גם באמצעות פעילות אישית, אך התמיכה הקבוצתית של פעילויות רבות משתתפים היא יתרון חשוב מאוד שמספק למשתתפים בהן בסיס חברתי יציב. הבסיס הזה מאפשר להם להיות חלק ממשהו גדול יותר מהם ולהכיר את הערכים, העקרונות ומאפייני האישיות שהם מעולם לא חוו בעולמם הפנימי.
השפעות של פעילות גופנית: משפחה מאושרת על חוף הים

גם אתם והילדים שלכם יכולים ליהנות מכל היתרונות האלו!

כפי שהבנתם, יש הרבה יתרונות לפעילות גופנית בכלל וקבוצתית בפרט. אידה ואנונו ראתה בעצמה לאורך שנות הניסיון הרבות שלה בתחום הטיפול הנפשי כמה שזה חשוב ועוזר לאנשים לשלב פעילות גופנית בטיפולים מורכבים. מטופלים שעשו זאת בהצלחה הראו התקדמות משמעותית בתהליך שלהם וחוו הקלה משמעותית בתסמינים שמהם הם סבלו. כמו כן היא גם ראתה שילדים שביצעו פעילות גופנית וספורטיבית הצליחו לפתח ביטחון עצמי ולשפר תפקודים שונים כמו היכולת להתרכז או לווסת את הרגשות שלהם.
 
מהסיבה הזאת אידה יזמה לאחרונה טיפול פרטני וקבוצתי בשילוב פעילויות גופנית מיוחדות, כגון קבוצה לילדים הנפתחת בימים אלו ללימוד מיומנויות חברתיות המשלבת גם אימוני כדורגל לילדים עם מאמן מקצועי. המשתתפים נמצאים בטיפול רגשי/נפשי פרטני או קבוצתי ובמקביל משולבים במסגרת של פעילות גופנית אישית כדי לקבל את מרב התועלת מכל היתרונות שתוארו לעיל. אם הילדים שלכם סובלים מקשיים חברתיים, או אם אתם מתקשים להתמודד עם לחצים וחרדות שמשפיעים לרעה על חייכם, כדאי לכם לשקול מסגרות שכאלו. אחרי הכל, הספורט עושה טוב לגוף, אבל גם לנפש!
 
 
מקור התמונות: Chris & Karen Highland
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.