maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

9 תרגילי הרפיה ודמיון מודרך של ד"ר ברוך אליצור לטיפול בשלל בעיות

  ד"ר ברוך אליצור הוא פסיכולוג קליני בעל ניסיון של שנים רבות, והאדם שעומד מאחורי עמותת "נתינה מהלב". החזון של ד"ר אליצור הוא "להרגיע את עם ישראל", מטרה ראויה מאוד שכל מי שאי פעם עמד בתור ארוך בקופת חולים או בפקק תנועה על כביש מהיר יודע שכולנו יכולים ליהנות ממנה. השאלה המתבקשת היא כיצד הוא חושב שניתן להגיע אל היעד הזה? התשובה של עמותת "נתינה מהלב" היא הדרכת הציבור הרחב במדינת ישראל ביישום שיטות פסיכולוגיות בסיסיות לשם הגברת ההגשמה העצמית ולשם התמודדות חיובית עם מצבי דחק רבגוניים. יכול להיות שהמשפט האחרון נשמע קצת מורכב ומפחיד, אבל אל תדאגו, בהמשך הכתבה נסביר בהרחבה על השיטות האלו וגם נספק לכם סדרה של סרטוני הרפיה והרגעה להתמודדות עם שלל בעיות שונות.
 
סרטוני דמיון מודרך של ד"ר ברוך אליצור: גבר על ספסל משקיף על הנוף

מה עוזר לנו להירגע?

אחת מהמטרות של ד"ר אליצור היא ללמד את הציבור הרחב במדינת ישראל ליישם שיטות פסיכולוגיות בסיסיות לשם הגברת ההגשמה העצמית ולשם התמודדות חיובית עם מצבי דחק מסוגים שונים ונפוצים. אחד מהכלים הזמינים ביותר שהוא מציע לשם כך הוא מבחר תרגילי הרפיה של דמיון מודרך לטיפול בבעיות גופניות ונפשיות, שניתן להאזין להם בשעת הצורך. הסיבה ליעילותם טמונה לדעתו בשלושה גורמים: אווירת הביטחון המוקרנת מקצב הדיבור האיטי והרגוע, הסוגסטיות המכוונות להרפיית הגוף והנפש, הנכללות בכל תרגיל, והדרכת המתרגל לדמיין מצבים מרגיעים.
 
במחקר שבוצע ביפן, הושוו שתי קבוצות של עובדים בחברה גדולה; קבוצה אחת התכנסה כל יום בשעות אחר הצהריים, והעובדים שכבו על מחצלות והאזינו לתרגיל הרפיה מוקלט, שארך כעשרים דקות. משתתפי הקבוצה שניה, לעומת זאת, המשיכו לעבוד במתכונת הרגילה. במחקר נמצא, שמשתתפי הקבוצה שתרגלה הרפיה, חשו רגועים יותר במהלך היום, תפוקתם הייתה גבוהה יותר והם ביצעו פחות שגיאות בהשוואה לקבוצה השנייה. במחקרים אחרים נמצא שהאזנה להקלטת הרפיה בעת הכניסה למיטה לשנת הלילה, מאפשרת להימנע ממחשבות טורדניות וכתוצאה מכך, אנו נרדמים ביתר קלות. גם בעת השינה, המסרים המרגיעים נקלטים במוח ומעודדים מנוחה רגועה וחלומות נעימים. למידע נוסף על הנושא ניתן להיכנס לקישור הבא ולקרוא את ההנחיות של ד"ר ברוך אליצור.
 
סרטוני דמיון מודרך של ד"ר ברוך אליצור: אישה יושבת מול השקיעה

9 הקלטות של תרגילי דמיון מודרך להתמודדות עם מתחים ובעיות גופניות

כפי שכבר נאמר, אחד מהכלים המרכזיים שמציע ד"ר ברוך אליצור במסגרת העמותה הוא הקלטות של דמיון מודרך ותרגילי שמע שתורמים להרפיה ולטיפול בבעיות שונות. מומלץ מאוד לשמור את המידע הזה באתרי האינטרנט המועדפים שלכם ולחזור אליו בשעת הצורך כדי לשמוע את ההקלטה ולבצע את התרגול שנחוץ לכם על מנת לשפר את שלומכם הגופני והנפשי. התרגילים האלו הם קצרים יחסית ואם לא די לכם בהם, ניתן לרכוש מהעמותה גם תקליטורים וספרי עזרה באורך מלא, אותם ניתן למצוא בקישור הזה.

1. בריכת המרפא

המאזין מונחה לדמיין שהוא מטייל בחורשה יפה ומגיע לבריכת מרפא ומפל קטן נשפך לתוכה. בדמיון, מי המרפא משפרים את פעילות המערכת החיסונית וחודרים לכל איבר הזקוק לשיפוץ ולשיקום. אורך ההקלטה: 9 דקות.

2. טיפול בכאבי מפרקים

ההקלטה הזו מכילה סוגסטיות להתגברות על כאבי פרקים. המאזין מונחה בשלב הראשון להזרים אויר צונן או אויר חמים, לאיבר הכואב. בשלב השני, מתבקש המאזין לכסות בדמיונו את האזור הכואב בתרופה חדשה ויעילה. אורך ההקלטה: 9 דקות.

 

3. הרפיה בעזרת כיווץ והרפיית איברים

המאזין מונחה בשלב ראשון לכווץ איברים שונים בגופו ולדמיין שהוא משקיע בהם את כל הרגשות השליליים שהוא חש לאחרונה. בשלב שני, מונחה המאזין לשחרר את המתח שבאיברים ולדמיין שכל הרגשות השליליים נפלטים מגופו והוא רגוע. מומלץ במיוחד לתרגל הקלטה זו בעת שחשים במתח באיברי הגוף השונים. אורך ההקלטה: 5 דקות.

 

4. הרפיה ללא כיווץ איברים

הקלטה זו מתאימה לכל אדם ולכל מצבי דחק, ובמהלכה המאזין מונחה להרפות באופן הדרגתי את איברי הגוף השונים. מומלץ במיוחד לתרגל הקלטה זו במצבים הבאים: כאשר אין זמן לתרגול ארוך יותר, לנמנום קל וקצר בשעות היום ובמקרים שאין אפשרות פיזית או שאין רצון לכווץ את איברי הגוף. אורך ההקלטה: 9 דקות.

 

5. טיפול בהפרעות במערכת העיכול

ההקלטה מכילה בשלב הראשון סוגסטיות להתגברות על הפרעות במערכת העיכול, על ידי הזרמת אויר, בטמפרטורה נעימה, לעבר מערכת העיכול. בשלב השני, המאזין מודרך לדמיין שצלילי הפסנתר מעניקים לו עיסוי עדין באזור הבטן. אורך ההקלטה: 9 דקות.

 

6. טיפול באלרגיות

המאזין להקלטה זו מודרך לזהות את האיבר הסובל מאלרגיה ולסמן אותו כבעל צבע השונה מאיברים בריאים. בדמיונו, הוא משנה את צבעו לצבע בריא וכתוצאה מכך, האיבר נעשה פחות רגיש לגירויים מעוררי תגובה אלרגית. אורך ההקלטה: 9 דקות.

 

7. העץ: דמיון מודרך לשיפור ההתמודדות הכללית

ההקלטה הזו מתחילה בהנחיות להרפיה של כל אברי הגוף. בהמשך, המאזין נחשף למטאפורה על עץ צעיר שבמהלך שנות התבגרותו חווה תלאות טבע רבות כמו: סערות, בצורת וטפילים. הקלטה זו מתאימה לכל אדם ולכל מצבי דחק, במיוחד למטרת שיפור ההתמודדות עם קשיים מגורם חיצוני, חיזוק המערכת החיסונית וכן לשיפור איכות השינה. אורך ההקלטה: 19 דקות.

8. מעטפת המגן: תרגול להתמודדות עם פחדים וחרדות שונים

ההקלטה מתחילה בהנחיות לכיווץ ולהרפיית שרירי הידיים והרגליים ולהרפיה כללית של שאר איברי הגוף. בהמשך, המאזין מונחה לדמיין שהוא מקבל שי מאדם מבוגר וטוב לב, המוערך על ידי רבים כאיש קדוש. השי הוא מעטפת מגן שקופה, העוטפת את גופו ואת גופם של כל היקרים לו. הקלטה זו מתאימה לאנשים שחשים חרדה מפני פגיעה גופנית, פגיעה רגשית או הדבקות במחלות שונות. אורך ההקלטה: 17 דקות.

 

9. טיפול באסתמה

המאזין מונחה לדמיין שבשלב הראשון, פילטר זעיר מוחדר לאפו, במטרה למנוע מכל גירוי העלול לגרום לתגובת אסתמה לחדור לריאות. בשלב השני, המאזין מודרך לדמיין שהוא מטייל בחיק הטבע, סביבו עצים ופרחים והוא חש שאויר נקי חודר לריאותיו מבלי לסבול מבעיות נשימה. אורך ההקלטה: 9 דקות.

למידע וסרטונים נוספים, הסבר על עמותת "נתינה מכל הלב" ומגוון מאמרים על הטיפול בשלל נושאים נפשיים כמו חרדות חברתיות, שיבושים בתפקוד המיני, חרדת טיסה, התפרצויות זעם של ילדים וכדומה, לחצו כאן.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.