print header

האניאגרם של האישיות: המודל שיעזור לכם להבין מי אתם

  האם לעתים תוקפת אתכם תחושת תסכול לנוכח אנשים שאתם פשוט לא מצליחים להבין את ראשם או להתחבר אליהם? ובכן היום תוכלו להיפרד מאותה תחושה מעיקה, משום שתמונה אחת פשוטה של אניאגרם האישיות, או בשמו האחר "טבלת התשע", תעזור לכם להבין את עצמכם ואת האנשים שסביבכם בדרך המדויקת ביותר שיש. את מודל טבלת התשע הציע פילוסוף בשם אוסקר איצ'אסו בשנות ה-50, ואת הרעיון שלו פיתח הפסיכיאטר קלאדיו נאראנג'ו בשנות ה-70. לפי טבלת התשע, ישנם 9 סוגי אישיות שכל אחד מאתנו נחלק ביניהם ברמות שונות, והם יכולים לסייע לנו לדעת מהם המטרות האמיתיות של הנפש שלנו, מהם גורמי הלחץ המרכזיים בחיינו וכן מהי הקריירה המומלצת ביותר עבורנו. לפניכם תמונה של טבלת התשע, אליה תוכלו לחזור בכל שלב במהלך הכתבה על מנת לגלות פרטים נוספים על עצמכם, אולם לעת עתה המשיכו לקרוא וגלו כיצד להשתמש בה.
 
האניאגרם של האישיות
 

מה זה האניאגרם של האישיות (טבלת התשע)?

האניאגרם של האישיות, שמכאן ואילך נקרא לו בשם "טבלת התשע", הוא מודל שנראה פשוט, אולם מכיל מידע על האישיות של כל אחד ואחת מאתנו ב-2 רבדים שונים. יש בו כפי שניתן לראות מעגל ומשולשים בתוכו; המעגל מסמל את תשע סוגי האישיות השונים והקשר שביניהם, בעוד שהמשולשים מציגים את הקשר שבין כל אחד מהם לגורמי לחץ אפשריים. 

איך טבלת התשע יכולה לעזור בחיים?

טבלת התשע אמנם אינה מקובלת באופן מוחלט על פי כלל המטפלים בנפש האדם, אולם היא יצרה השפעה עצומה על חייהם של אנשי עסקים רבים לאחר שחשפו אותה לקהל הרחב בספרים ובסמינרים. טבלת התשע עוזרת לנו להבין את עצמנו ולכוון אותנו למסלול שבו הנפש שלנו מיועדת ללכת, ובנוסף משתמשים בה לניהול יחסים תקינים במקומות עבודה שונים ברחבי העולם על מנת לעזור לעובדים להבין אחד את השני טוב יותר ולמנוע סכסוכים או אי הבנות במקום העבודה.

הסבר לקריאת מודל התשע

המעגל - במעגל ניתן לראות 9 סוגי אישיות שונים, והמיקום של כל אחד מהם אינו מקרי. לכל סוג של אישיות קיימים "כנפיים", שהם תכונות פחות דומיננטיות באישיות, אולם קיימות בה ומשנות את עוצמתן על פי נסיבות החיים. כך למשל אדם מסוג אישיות מספר 1, "מתקן", הוא בעל הכנפיים 9 ו-2, "משכין-שלום" ו"מסייע". 
 
המשולשים - כשמדובר במשולשים מתייחסים בעצם ל-2 הקווים שיוצאים מכל סוג אישיות, ואלו מסמלים את גורמי הלחץ של כל אחד מסוגי האישיות. כך למשל אדם מסוג אישיות מספר 1, "מתקן", הוא בעל גורמי הלחץ 7 ו-4, "נלהב" ו-"אינדיבידואל", כלומר נלהבות יתרה או צורך לעבוד לבד עלולים לגרום ללחץ עבורו.
הסבר לקריאת האניאגרם של האישיות
 

9 סוגי האישיות שבטבלת התשע

סוגי האישיות שבטבלת התשע לא מגיעים רק עם שם כללי, אלא עם פירוט מדויק בנוגע לאופי של כל אדם בעולם. הכירו את 9 סוגי האישיות ומצאו את האחד שלדעתכם מתאים לכם – הוא יעזור לכם להבין ולהכיר את עצמכם טוב יותר מאי פעם. בנוסף, תוכלו למצוא כאן גם את סוגי האישיות של האנשים שאתם מכירים היטב, וללמוד כיצד לחזק את הקשר שלכם איתם.

1. מתקן

אדם בחליפה מהדק עניבה לצווארו

המתקן הוא פרפקציוניסט שדוגל בשמירה על חוקים ולחימה על עקרונות וצדק. יש לו כושר ארגון וניהול, הוא אחראי והחלטי מאוד, ומעל הכל רואה את עצמו כאדם ישר. עם זאת, יש לו נטייה לנטור טינה, לעתים חסרה לו סובלנות והוא שואף יותר מדי לשלמות. הפחד הגדול ביותר של המתקן הוא שימצאו בו דופי, והאופי שלו עלול להוביל אותו לעיסוק כפייתי באיסורים ועונשים ולחיות תחת משטר קפדני שהמציא לעצמו.

המתקן מצליח לתפקד במיטבו בסביבה יציבה ועקבית. הוא צריך לדעת במדויק מהן המטרות שלו על מנת שיוכל לשגשג, ולעתים רחוקות הוא יעשה טעויות כשזה נוגע לפרטים הקטנים. לאור תכונות אלו, המקצועות שמתאימים ביותר לסוג האישיות של המתקן הם ניהול ותכנון פיננסי.

אם יש בחייכם אדם שהוא "מתקן", תוכלו לשפר את הקשר ביניכם על ידי כך שתעזרו לו להציב לעצמו מטרות ברות ביצוע. הוא יעבוד יחד איתכם על המטרות האלה, כל עוד ידע לאן פניו מועדות.

2. מסייע

יד של מבוגר ויד של ילד נוגעות אחת בשנייה באצבע

המסייע אוהב לתת לאחרים, לגונן על חבריו ולעזור לזולת. זאת משום שהוא ניחן בחוסר אנוכיות, ונתינה לשם נתינה מספקת לו אושר עילאי. למרות כל אלה, המסייע מרגיש לעתים קרובות חשיבות עצמית יתרה, אשר גורמת לו להיות תוקפני מדי פעם. הפחד הגדול ביותר של המסייע הוא שלא יהיה איש בעולם שיזדקק לעזרתו, והאופי שלו עלול להוביל אותו לדיכוי רגשות וצרכים אישיים. לרוב הוא זקוק לאישור של החברה על מנת לראות את עצמו באור חיובי.

בניגוד למה שנראה כטבעי ביותר, לעתים המסייע לא מסתדר היטב עם עזרה לזולת מכיוון שזה גורם לו להשקיע משאבים רבים מדי לשם כך. עם זאת, הוא זקוק להזדמנויות שבהן יוכל להיות אדיב כלפי אחרים, ועל כן המקצועות שמתאימים ביותר לסוג האישיות של המסייע הם בתחומי הרפואה, למשל פרמדיק, אחות או רופא, או בתחום החינוך כמו למשל מורה.

אם יש בחייכם אדם שהוא "מסייע", ביכולתכם לשפר את הקשר ביניכם על ידי כך שתתנו לו להיות האחראי לארגון אירועים חברתיים שאתם מתכננים יחדיו. לא רק שהוא יעשה זאת בהצלחה יתרה, זה יעזור לו להרגיש טוב יותר ולהשיג את רצונותיו.

3. הישגי

קבוצת אבנים, שמעל לאחת מהן יש כובע סטודנט ותעודה מגולגלת עם סרט אדום עליה

ההישגי רוצה להצליח ולהתקדם בחיים, ולתרום לאחרים בעזרת הידע והמשאבים שצבר. ביכולתו למצות בצורה הטובה ביותר את היכולות שלו, וכן לעזור לאחרים למצות את יכולותיהם, ויש לו חוש אסתטי מפותח מאוד. עם זאת, יש לו כמה תכונות שליליות כמו יהירות, ולעתים תחושת תחרותיות עלולה לגרום לו להפוך לרמאי ולהתייחס ברשעות למתחריו. הפחד הגדול ביותר של ההישגי הוא לחוות תחושת ריקנות, והאופי שלו עלול להוביל אותו להתמכרות לעבודה, נרקיסיזם וניצול של אנשים אחרים.

ההישגי יכול לשגשג כמעט בכל תחום, כל עוד הוא עובד בחברה גדולה שבה יש הזדמנויות רבות לקידום, אך עליו להרגיש שמעריכים ומכבדים אותו. מקצועות פרטניים שמתאימים לסוג האישיות של ההישגי הם עורך דין, סופר ומאמן ספורט.

אם יש בחייכם אדם שהוא "הישגי" תוכלו לחזק את הקשר שלכם איתו על ידי כך שתעזרו לו להצליח בקריירה שבחר לעצמו. תוכלו לסייע לו למשל למצוא מאמרים בנושא שבו הוא עוסק, אשר יעשירו את הידע שלו בתחום שבחר להתמקצע בו.

4. אינדיבידואל

אדם הולך לבדו ברחוב

לאינדיבידואל יש צורך לבטא את עצמו, ליצור קשר והבנה עמוקים עם סביבתו ולמצוא משמעות לתחושות הכאב שהוא חווה במהלך החיים. יש לו חוש יצירתי מפותח ואמפתיה עצומה. במהלך החיים האינדיבידואל גם לומד כיצד לראות דברים שליליים בצורה חיובית, ויש לו יכולת לבטא רעיונות מופשטים בעזרת צורות, צבעים, מילים וצלילים. מנגד, האינדיבידואל מתעסק לעתים יותר מדי בחיפוש אחר משמעות חייו, מה שעלול לגרום לו לחוות רגשות סבל עצומים, שלמרות יכולתו להתמודד איתם, עלולים להעיק עליו מאוד. הפחד הגדול ביותר של האינדיבידואל הוא לא לחוות אהבה או להישאר בודד, והאופי שלו עלול להוביל אותו להתעסק במוות באופן כפייתי ולהיכנס למצבים של דיכאון.

האינדיבידואל צריך פלטפורמה שבה יוכל לבטא את עצמו, לכן הוא יכול להיות סופר, צייר, מוזיקאי או שחקן מצוין. למרות הצורך שלו בביטוי יצירתי, הוא גם יכול לשגשג כיועץ בשלל תחומים בשל יכולותיו להזדהות עם רגשותיהם של אחרים ונקודת המבט החיובית שלו.

אם יש בחייכם "אינדיבידואל" וברצונכם לחזק את הקשר ביניכם, עליכם לעזור לו ראשית "לצאת מהשריון שלו". תעשו זאת על ידי פתיחת שיחה פילוסופית בנושא החיים. אתם לא חייבים להגיד אפילו שום דבר בנושא, משום שהמטרה של השיחה הזו היא לתת לאינדיבידואל לשחרר אדים ולבטא את השקפת עולמו.

5. חוקר

אדם מסתכל למעלה בטבע

המטרה העיקרית של החוקר היא לדעת כל מה שאפשר לדעת, וזה לא משנה באיזה נושא. הוא נוטה להיות אובייקטיבי וסומך על ההיגיון ברוב המקרים. עם זאת, אותן התכונות עלולות להיות בעוכריו, משום שלעתים הוא נוטה לרדיפה מוגזמת מדי אחר עובדות ופרטים שאינם חשובים באמת. הפחד הגדול ביותר שלו הוא הדבר ההפוך למטרתו – אי ידיעה – והאופי שלו עלול להוביל אותו לחוסר מעורבות חברתית והתנתקות מרגשות.

החוקר צריך במקצועו שיהיו לו הזדמנויות לחקור ולגלות דברים חדשים. עקב כך, התפקידים שמתאימים לו ביותר הם מהנדס או מדען.

אם יש בחייכם "חוקר" ואתם רוצים לחזק את הקשר שלכם איתו, דברו איתו על נושאים אינטלקטואלים או על פוליטיקה. עם זאת, היזהרו שלא לתת לדיון עם דעות מנוגדות להתלהט יותר מדי.

6. נאמן

3 ידיים של אנשים אחת על השנייה

הנאמן רואה את עצמו כסניגור של אחרים, ויש לו צורך עז ליצור ביטחון אישי וקהילתי. הוא עושה זאת על ידי נאמנות לקבוצה או קהילה מסוימת שבחר בה, ובדרך כלל גם יבחר לשמש בה תפקיד מפתח, זאת משום שיש לו מצפון חברתי וכושר ארגון מפותחים במיוחד. מאידך, הנאמן נוטה להיות חשדן ואכזרי כלפי אלה שהוא לא סומך עליהם, ובנוסף יש לו נטייה לדחיינות והססנות. הפחד הגדול ביותר של הנאמן הוא להינטש על ידי אחרים, והאופי שלו עלול לגרום לו להיות רכושני מדי ולהשליך שנאה שקיימת בו כלפי אחרים.

בשל נאמנותו לקבוצתו, הנאמן משגשג בתחומי קריירה יציבים שכוללים קבוצה גדולה ומוכרת, כמו למשל כשוטר או איש צבא. עם זאת, הוא יכול גם להצטיין כמורה, זאת בשל העובדה שאינו רואה את עצמו כנפרד מקבוצת התלמידים אותה הוא מלמד.

אם יש בחייכם "נאמן" וברצונכם לשפר את הקשר ביניכם, שימו אותו במצב שבו יהיה עליו להגיע להחלטה בכוחות עצמו. זאת משום שלמרות שהוא רואה את עצמו כחלק מקבוצה, עליו להתמודד בחיים עם קבלת החלטות באופן עצמאי, וזה יעזור לפתח אותו ועקב כך יתרום לנחת שבקשר שביניכם.

7. נלהב

צללית של אישה שפורשת את ידיה לצדדים באושר

הנלהב הוא הרפתקן מטבעו שאוהב לשמוח וליהנות מכל רגע בחיים עד כמה שרק אפשר. יש לו תחושת הזדהות עמוקה עם הטבע ויצר סקרנות שלא נדלה. עם זאת, הוא עלול להפוך בקלות לנהנתן ולחפש ריגושים ותענוגות גם בדרכים שאינן מיטיבות לחייו. הפחד הגדול ביותר של הנלהב הוא כמובן חוסר הנאה, זאת משום שמצב שכזה יוביל אותו לתחושת ריקנות. האופי של הנלהב עלול להוביל אותו לפעלתנות יתר והתעלמות מרגשותיהם של אחרים, ולעתים קשה לו להתחייב לזוגיות.

הנלהב כמובן משגשג בתחום עבודה שמספק לו הנאה, לכן לרוב הוא יעדיף לדאוג לפרנסה שלו בעצמו ולהיות חופשי ממעסיקים. על כן, הנלהב יצליח אם ילך לתחום שבו יוכל לפעול כפרילנסר, או יפתח עסק עצמאי משלו.

אם יש בחייכם "נלהב" ואתם רוצים לשפר את היחסים שלכם איתו, תנו לו לארגן לכם או לחבר משותף מסיבת הפתעה. עזרו לו להישאר מרוכז במשימה, או אפילו תנו לו הוראות לביצוע חלקים מסוימים וממוקדים בה, זאת משום שהוא עלול להיות מעט מפוזר.

8. קורא-תיגר

חייל רגלי של שחמט עם כתר עליו

קורא התיגר הוא מנהיג מלידה, וכמו כל מנהיג חזק יש לו דחף עז לכבוש את מטרותיו. הוא ניחן באומץ רב, חוסן נפשי ולרוב גם בכוח פיזי עוצמתי, אך לעתים נוטה להיות נקמן, רכושני, תאוותן ובמקרים מסוימים אפילו רמאי. הפחד הגדול ביותר של קורא התיגר הוא להיראות חלש או להיות נשלט על ידי אחרים, והאופי שלו עלול להוביל אותו לבוז לסביבתו ולהכחיש את רגשותיו שלו ושל אחרים.

קורא התיגר לא מתפקד טוב תחת הנהגה של אדם אחר, אך עליו לדעת שיצטרך לעבוד קשה כדי להוכיח את עצמו ולהגיע למקום גבוה, והוא יכול לעשות זאת אם יצליח להתגבר על תכונותיו השליליות. המקצועות שמתאימים לו ביותר הם בתחום הניהולי והפוליטיקה.

אם יש בחייכם "קורא-תיגר" וברצונכם לחזק את הקשר ביניכם, דאו שכאשר אתם מנהלים דיונים תקשיבו ותתנו כבוד לדעה שלו. זה חשוב עבורו יותר מאשר להיות צודק.

9. משכין-שלום

צללית של ידיים שיוצרות צורה של לב מול השמש השוקעת

משכין השלום שואף לחיות בהרמוניה ושלווה עם סביבתו, מה שיספק לו תחושת ביטחון שחשובה לו. יש לו סבלנות רבה, יכולת קבלה של האחר ושלוות נפש עצומה גם במקרים שעלולים להפר אותה. עם זאת, הוא עלול להיות עצלן ואדיש, ונחמדות יתר עלולה להוביל אותו לשקר לחבריו. הפחד הגדול ביותר של משכין השלום הוא להיות מוצף ברגשות שליליים, ובשל כך הוא עלול גם לשקר לעצמו ולהימנע מהכרה במציאות הכואבת. האופי שלו עלול להוביל אותו להתנתק מהמציאות ואף להדחיק זיכרונות.

לרוב, משכין השלום הוא לא מסוג האנשים שמתאימה להם קריירה ארוכת שנים, ומומלץ לו לעסוק בתחומים שלא מפעילים לחץ על חייו. על כן המקצועות המתאימים לו ביותר הם כאלה שניתן לעסוק בהם מהבית, או שמנגד הוא יכול לעסוק במקצועות האומנות.

אם יש בחייכם "משכין-שלום" ואתם רוצים לשפר את היחסים שלכם איתו, נסו לעזור לו למצוא פעילויות וחוויות חדשות, שכן לעתים הוא עוצר את עצמו מלעשות זאת בעקבות תחושת נוחות במקום שבו הוא נמצא. תוכלו למשל לצאת יחדיו לטיול במדינה שאינכם מכירים, או פשוט לנסות למצוא עבורו תחביב חדש.

מקור: learning-mind

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו