print header

9 טיפים להשתלטות על כעס עצמי

טעויות קורות - את זה כולנו יודעים, אבל רק החכמים מבינים שהן גם חלק בלתי נפרד מהדרך להתקדם בחיים. תחילה זו המעידה והנפילה, ולאחריה מגיעה ההתאוששות והנסיקה - זהו מעגל הלמידה וההתפתחות שמלווה את בני האדם עוד מימי קדם. גם כיום, אחרי אלפי שנים שבהן האדם מעד, נפל והתגבר, המוח האנושי מסרב לקבל את זה ולעיתים מכניס אותנו לצרות צרורות. לכעוס על עצמנו כשאנחנו שוגים זו הדרך הקלה והטבעית לנהוג, אבל הדבר הזה יכול לפגוע בנפש שלנו ולכן צריך לדעת להימנע ממנו. כדי לעזור לכם לעשות זאת, אנחנו ממליצים לכם לקחת נשימה עמוקה ולקרוא את 9 הטיפים שלנו שיחזירו את המושכות לידיים שלכם בשעת הכעס העצמי ויעזרו לכם להיגמל מההרגל המזיק הזה.

1. טעויות הן חלק מהמשחק

כולם טועים, וגם אתם - ברגע שתבינו שאתם בסך הכל בשר ודם ולא מכונה מושלמת, אתם תרגישו הרבה יותר טוב עם עצמכם. למעשה, בכל פעם שאתם טועים אתם צריכים להתייחס לזה כאל "טקס מעבר" שבו אתם עוברים משלב של בורות בנושא מסוים למקום של ידע והבנה. בכל שלב בחיים אתם תיתקלו באופן כמעט בלתי נמנע בכישלונות, גדולים וקטנים - אתם תוציאו מפיכם דברים שלא הייתם צריכים לומר, תפרו הבטחות ואפילו תאלצו לשקר מספר פעמים. לא משנה איזו טעות תעשו או איזו שגיאה עשיתם בעבר, כל אחת ואחת מהן תעזור לכם להתפתח ולרכוש כישורים טובים יותר להתמודדות.
 
הדרך להשתלט על כעס עצמי: אישה מצביעה ומחייכת

2. למדו לבודד את הכעס

כעס הוא רגש שיוצר הרבה "רעשי רקע" שפוגעים בכושר השיפוט וההיגיון הבריא שלנו. בנוסף, מדובר ברגש בעל השלכות בריאותיות ונפשיות שליליות (שעליהן תוכלו לקרוא בהרחבה כאן). רק כדי לסבר לכם את האוזן, זה מה שמצפה לכם על קצה המזלג: לחץ דם גבוה, לחץ נפשי, דיכוי מערכת החיסון ואפילו מחלות לב וכלי דם. כשהכעס לא מטופל כראוי הוא עלול להפוך לבלתי נשלט ואף להיות מתורגם לאלימות, דבר שכולנו היינו רוצים להימנע ממנו בכל מצב ובכל עת. 
 
בשל כך, ישנה חשיבות רבה ליכולת שלנו לנהל את הכעס. ברגע שתדעו לעצור בזמן אמת ולהגיד לעצמכם "כרגע אני כועס על עצמי", כך תצליחו להשיג שליטה על המוח שלכם - ומעתה מרב המאמץ שלכם יושקע במיתון הכעס ולא בהעצמתו. זכרו! טעויות הן דבר שאפשר לנהל ולתקן, אבל השלכות של כעס בלתי מרוסן אי אפשר, ולפיכך אם לא תקפידו לעצור אותו בזמן הנכון, אתם עלולים לסחוב את הכתם שהוא ישאיר על נפשכם למשך הרבה מאוד זמן.

3. הסירו "מטענים" מליבכם

אחת הדרכים להפיג את תחושת הכעס שמציפה אתכם היא לשחרר "מטענים" מהלב. מה הכוונה? אתם ודאי מכירים את תחושת ההקלה הגדולה שממלאה אתכם בכל פעם שאתם משתפים את רגשותיכם - בעזרת יומן אישי, קבוצת תמיכה, בלוג אנונימי או שיחה עם חברים ובני משפחה. כל מה שאתם צריכים לעשות זה פשוט לומר להם "אני כועס על עצמי עכשיו", תוציאו את זה מהלב שלכם ותרוקנו את הרגשות שמורידים אתכם למטה. תדמיינו שאתם מטוס שיש עליו משקל עודף ושכל מה שהוא צריך כדי להמשיך בדרכו ולהגיע אל היעד זה פשוט להיפטר מכמה מטענים שמכבידים עליו. כשתסיימו, אתם תופתעו כמה שלווה תציף את גופכם מבפנים.
 
הדרך להשתלט על כעס עצמי: אישה נוגעת בלב

4. תנתבו את הכעס לפעילות פיזית

פעילות ספורטיבית היא דרך מצוינת לשחרר כעסים ואנרגיות שליליות שמצויות בראשכם ונפשכם. בכל פעם שנקלעתם למצב שכזה, צאו להליכה מהירה, תתנו כמה חבטות לשק אגרוף או תוציאו את האנרגיות העודפות על סידור וניקיון הבית שלכם. ברגע שתעסיקו את המחשבות, הגוף והנשמה שלכם בפעילות פיזית כלשהי שהיא גם יעילה, כך תתקדמו צעד אחד לכיוון "שחרור" העצמי שלכם מנטל הכעס, שמתאפשר במידה רבה בעקבות שחרור אנדורפינים. כך תוכלו לנקות את המוח שלכם מרעשי הרקע, לבחון באופן אובייקטיבי את הבעיה ולנסות לנהל אותה בצורה מיטבית.

5. זכרו - מחשבה יוצרת מציאות

אל תאפשרו לטעויות שלכם להעלות את הקולות הפנימיים שתמיד דואגים לציין בפניכם שאתם "לא טובים מספיק". ברגע שתקדישו לקולות האלה מחשבה, אפילו לרגע קט, אתם עלולים להאמין בהם ולהתחיל להטיל ספק בעצמכם וביכולותיכם. לכן, השלב הראשון הוא להיות מודעים לכך ולדעת לעצור מראש את הכניסה שלכם אל המדרון החלקלק הזה ששום דבר טוב לא צפוי לצאת ממנו.
 
במקום זאת, נסו לבקש את העצה של האדם שאתם סומכים עליו או לחלופין תפנו אל החוכמה הפנימית שלכם, כפי שכבר למדתם בסעיפים הקודמים - תכירו בכך שטעיתם וזה מה שגורם לכם לכעוס על עצמכם, תשיגו שליטה על המוח ומנעו התדרדרות, ולבסוף עשו הכל כדי לכבוש את היצר של ההרס העצמי. מאוחר יותר, או אפילו יום למחרת, כשתחזרו שוב "לחיים", אתם כבר תלמדו לא לתת למחשבות שאין בהן כל ביסוס לחבל בערך העצמי שלכם.
 
הדרך להשתלט על כעס עצמי: גבר נוגע עם האצבע בראש

6. אל תדלגו על הפקת לקחים

אומנם בשלב זה כבר למדתם שטעויות קורות, אבל מעתה חשוב שתדעו שלכל אחת מהן יש סיבה - כזו שאפשר להפיק ממנה לקח ושיעור משמעותיים לחיים. בכל פעם שאתם טועים, נסו לעצור לרגע ולהבין מה אתם יכולים להפיק מכך לטובתכם; מהו הדבר שעשיתם (או שלא) שמנע מכם להתקדם הלאה ומה אתם לוקחים איתכם מהאירוע הזה. אולי אתם צריכים לדבר עם אנשים אחרים כדי ליישב את ההדורים, או שמא עליכם לתקן משהו קטן בגישה שלכם או באופן שאתם מתנהלים כדי להבטיח שבפעם הבאה תגיעו לתוצאה טובה וחיובית יותר.

7. זכרו לקחת זמן כדי לעבד את המידע

שעת כעס היא הזרז הטוב ביותר עבורכם כדי להשיב לעצמכם את השמחה. זו ההזדמנות שלכם לעשות "אתחול" לראש, להירגע ולהעסיק את עצמכם בדברים שיהוו עבורכם מפלט. לעיתים קרובות, אנשים שחווים אכזבה וכעס בשל טעות שהם עשו, נוטים לחשוב שלחזור מיד להתעסק בכל העניין הזה שוב (במקור האכזבה) זה הפתרון הטוב והמהיר ביותר. ברוב המקרים זה פשוט לא עובד! רובנו צריכים להפריד את עצמנו ממקור האכזבה לפרק זמן מסוים כדי לתת מנוחה לנפש, עד שנוכל להסתכל בצורה בהירה וטובה יותר על מה שקרה.
 
זכרו! זה בסדר לקחת צעד לאחור ולנקות את הראש מבלי להרגיש אשמים על כך שאנחנו לוקחים זמן לעצמנו. האתחול המחשבתי הזה מאפשר לנו לשים "גבול ביטחון" של רוגע ושלווה בינינו לבין הטעות שעשינו, כך שכאשר נהייה בשלים מספיק נוכל להסתכל על כל העניין בעיניים רעננות, לנהוג בפיקחות ולהמשיך הלאה ללא קושי. 

8. למדו טכניקות שיעזרו לכם להירגע

תרגילי נשימות, יוגה ומדיטציה יכולים לחולל פלאים בגוף שלכם ולעזור לכם להירגע ולהפחית את הלחץ הנפשי. בדיוק כמו פעילות גופנית, אתם תגלו שגם נשימות ותנועות מסוימות יכולות לא רק לעזור לכם לשלוט בכעס, אלא גם לנקות את הראש ולהחזיר לעצמכם את תחושת הביטחון. בנוסף, אם תכניסו  תרגילים שכאלה לשגרת חייכם, תוכלו לבנות את "תוכנית ההרגעה" הקבועה שלכם, שתחלץ אתכם ממצבים בהם מפלס הלחץ הנפשי עולה בעקבות טעויות. רוצים לקבל רעיונות לפעילות שכזו? הכירו את כל השיטות שיעזרו לכם להרגיע את הגוף והנפש.
 
הדרך להשתלט על כעס עצמי: ידיים במהלך מדיטציה

9. שלב אחרון: סלחו לעצמכם

גם אם זה למען אחרים וגם אם זה כלפי עצמכם - מחילה היא החלק האחרון בשביל שיוביל אתכם לריפוי. צעד זה יעזור לכם לצאת מהמקומות החשוכים ביותר בתחושה של השלמה ועוצמה. אחרי שלקחתם הפסקה, הבנתם את הטעות, הפקתם את הלקחים, זהו הזמן שלכם גם להעניק לעצמכם מחילה, כי רק כך תוכלו לסגור מעגל ולהמשיך הלאה בביטחון. אנחנו נשאיר אתכם עם מחשבה הזו, בתקווה שבפעם הבאה תוכלו לעבור ממצב של כעס על עצמכם למצב של מחילה, השלמה וריפוי בן רגע. בהצלחה!
 
מקור תמונות: Canva.com

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.