maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

14 עובדות חשובות על טיפולים פסיכולוגיים

עולם הפסיכולוגיה מונע במידה רבה מתרגילים תודעתיים, מניפולציות וניתוח מעמיק של נפש האדם, דברים שגורמים לכך שבכל תהליך טיפולי עולה הנסתר בעשרות מונים על הגלוי. כדי לאפשר את הצלחת הטיפול ולהגביר את יעילותו, לא תמיד יחשפו המטפלים את כל המידע שעומד מאחורי התהליך, וזה בדיוק מה שהופך את העולם המורכב הזה למרתק ומסקרן כל כך. הכירו 14 עובדות על הטיפולים הפסיכולוגיים  שיעניקו לכולנו זווית ראייה שונה על התחום המורכב הזה, וכן מידע שחשוב להכיר – בין אם התנסיתם בתהליך הטיפול או הרהרתם בנושא, ובין אם אתם פשוט מעוניינים להעשיר את עולמכם במידע חשוב ושימושי לחיים.  

עובדות על טיפולים פסיכולוגיים
 

1. לפעמים המטפל זקוק למטופל יותר משהמטופל זקוק לו

מטפל טוב יידע להפנות את הפציינט לקבלת חוות דעת נוספת כשיש צורך בכך ואף להעבירו לטיפול של אדם מוסמך יותר, כשאין בכוחו לסייע בפיתרון בעיותיו. בעוד שרוב המטפלים בחרו במקצוע כדי לסייע לפתור בעיות, חלקם עשויים, מתוך קשיים כלכליים או מחסור במטופלים, למנוע מעבר של מטופל לגורם אחר – גם אם הוא באמת זקוק לכך. 

במקרים מסוימים, גם אם מטפל יהיה מוביל בתחומו, הטיפול עלול שלא להועיל מסיבות שונות. מחקרים הראו כי אם מטופל לא חש שיפור מסוים בתחושה הכללית לאחר שישה מפגשים, סביר להניח שעובדה זו לא תשתנה גם בהמשך. כדי לבחון את התאמת הטיפול מומלץ להגדיר יעדים ברורים לפני תחילתו ולבחון במהלכו האם מורגשת מגמה חיובית להשגתם – אם לא, זה סימן שאולי יש להחליף את המטפל. 

 

2. סביר להניח שהטיפול יועיל יותר למי שישלם עליו בעצמו

מומחים סבורים כי אנשים שמסתמכים על ביטוח הבריאות כאמצעי למימון הטיפול חשים פחות מעורבים בתהליך ולכן פחות מחויבים לו. מטופלים שמשלמים בעצמם על התהליך נוטים לחוש שהם פועלים בצורה אקטיבית להשגת שינוי בחייהם – דבר שבפני עצמו כבר מסייע להאצת ההתקדמות. התשלום עבור הטיפול יוצר תחושה שאיננו כבולים למטפלים מסוימים ומעניק לנו את הכוח שבבחירה – גורם שמשפיע גם הוא על הצלחת התהליך ועל הנכונות להירתם אליו.

 

3. לא כל המידע שמספקים בטיפול נשאר חסוי

נכון, המטפל מוכרח לשמור כל פרט מידע שאתם מספרים לו על עצמכם לעצמו ולא לחלוק אותו עם איש, אך כשאתם מראים סימנים של פגיעה עצמית, משתפים אותו בביצוע עבירה חמורה או במידע שעלול לסכן אדם אחר, הוא מוכרח על פי חוק לערב את הגורמים הרלוונטיים. מטפל לעולם לא יחשוף מידע עליכם בצירוף הפרטים האישיים אם לא יעלה בו החשד המבוסס ביותר לפגיעה אפשרית, אך התפקיד מחייב לפעול במקרים שבהם המטופל מהווה סכנה לסביבה או לעצמו.

עובדות על טיפולים פסיכולוגיים
 

4. הטיפול עלול להוביל לעיסוק עצמי מופרז

טיפול מאפשר הזדמנות מדהימה לדבר על מה שמפריע לנו ולהרגיש שקיים אדם שמבין את בעיותינו, בוחן אותן מבלי לשפוט ועושה את כל שכישוריו מאפשרים לו על מנת לפתור אותן. עם זאת, התחושות החיוביות האלו עלולות להוביל לכך שהמטופל יתרכז יותר מדי בעצמו ואפילו לחיזוק תחושות של נרקיסיזם, אהבה עצמית מופרזת ואדישות לסביבה. תפקידו הטבעי של המטפל הוא ליצור תחושה שלכל מחשבה, חלום או פעולה שלכם יש חשיבות רבה, אך העיסוק המתמיד בהם עלול לעיתים לגרום למטופל לשכוח שיש גם עולם שמתרחש מחוץ לתודעה שלו. 

 

5. לפעמים פסיכולוגים יבקשו לעשות את ההפך ממה שהם רוצים

רובנו לא אוהבים שאומרים לנו מה לעשות וכיצד לנהוג, ובדרך כלל כשבעל מקצוע יבקש מכם לעשות דבר מסוים, אפילו בלי שתבחינו בכך, תעשו את ההפך המוחלט. פסיכולוגים מכירים היטב את התופעה ויודעים איך לתעל אותה למקומות חיוביים שיסייעו לכם להשיג את יעדיכם. מטפלים רבים משתמשים בתרגיל ידוע שבו הם מבקשים להתמקד בתחושות של עצבות ודכדוך במהלך השבוע, להתרכז בגורמים שמובילים לתחושות אלה ולחוות אותן. להתמקדות בתחושות השליליות תהיה דווקא השפעה הפוכה ובלתי רצונית שנובעת גם מההבנה שאנחנו יכולים לשלוט בתחושות שלנו ובתוך כך מסוגלים להחליט כיצד נגיב לדברים השליליים שקורים לנו. 

 

6. לא כל בעיה יכולה להיפתר בטיפול

בעבור אנשים שחשים בודדים ומרוחקים מהסביבה, טיפול פסיכולוגי-התנהגותי לא יהיה הדרך האידיאלית להתמודדות עם הבעיה. הטיפול יעזור אמנם להבין את מקור תחושות הבדידות, אך הוא לא ייקח אותן או יפתור אותן. ד"ר פאולו דלבצ'יו, מנהל המרכז לשירותי בריאות הנפש של הממשל האמריקני מסביר כי התרופה היעילה ביותר לתחושות הבדידות היא נקיטת פעולות אקטיביות – כמו סיוע לאנשים במצוקה, התנדבות ועשייה שגורמת לאדם להרגיש חשוב ובעל ערך. גם טיפול בבעלי חיים הוכח כדרך יעילה לטיפול בבדידות ויוכל לסייע רבות, אולי אפילו יותר מהטיפול. 

עובדות על טיפולים פסיכולוגיים
 

7. מטפל לעולם לא יספק את האישור שהמטופל כַּמֶה לו

אישור מהמטפל על כך שאנחנו מקבלים את ההחלטות הנכונות, או שהמצב שלנו לא גרוע כמו שחשבנו הוא שאיפה טבעית שניכרת היטב בקרב מרבית המטופלים. עם זאת חשוב לזכור – תפקידם של חברים ובני המשפחה הוא לתת את האישור ולהגיד שאנחנו בכיוון הנכון בעוד שתפקידו של המטפל הוא לסייע לעבור תהליך שאינו פשוט ועלול להיות אף מורכב, ארוך ומייאש. מטפל טוב לעולם לא יגיד את מה שהמטופל רוצה לשמוע והוא ייאלץ אף להטיח בפניו אמת כואבת שרבים לא רוצים להתמודד עמה. 

 

8. כל אחד יכול לקרוא לעצמו מטפל 

פסיכותרפיה היא עולם רחב שבו כל אחד יכול לסייע לאנשים, אפילו בלי תעודה או הכשרה מתאימה. בעידן המודרני קיימים מאמנים אישיים רבים שמבטיחים לסייע בתהליך של שינוי והעצמה עצמית, כמו גם טיפולים אלטרנטיביים שחלק משמעותי מהם לא נבחן על ידי גורמים מוסמכים. בעוד שלחלק מטיפולים אלו יכולות להיות השפעות חיוביות על אנשים שונים, טיפול על ידי אדם שאינו בעל מקצוע עלול במידה רבה להסב נזק למטופל. 

חשוב לזכור כי רק פסיכולוגיים, פסיכיאטריים, עובדים סוציאליים ויועצים שעברו הכשרה מוסמכים לעסוק בתפקיד מורכב ורגיש כל כך, וזו זכותכם המלאה ואך מחויבותכם לברר מהי ההכשרה של המטפל לפני הכניסה לתהליך.

 

9. בעיות נפשיות עלולות לגרום נזק בלתי הפיך למוח

מחקרים מצאו כי בעיות נפשיות משפיעות באופן ישיר גם על הבריאות הגופנית. חשוב להבין כי בכל הנוגע לטיפול בעצמנו, בעוד שלרובנו קשה להזניח סימנים גופניים שמצביעים על בעיות רפואיות, קל לנו מאוד להניח לבעיות נפשיות ולחכות שהן יחלפו מעצמם, אך לא כך המצב ובעיות נפשיות שאינן מטופלות עלולות להשפיע על תחומים נוספים בבריאותנו ואפילו לגרום לנזק מוחי, שגם טיפול תרופתי לא יסייע בהתגברות עליו.  

עובדות על טיפולים פסיכולוגיים
Allan Ajifo

10. למטפל אסור לייעץ, אך הוא יעשה זאת בכל מקרה

אחד החוקים החשובים ביותר בתחום הפסיכולוגיה קובע שלמטפל אסור לייעץ לפציינטים שלו בשום מצב. מטופלים בדרך כלל נמצאים במצב רגשי עדין שבו הם זקוקים בצורה נואשת לעצה וכשהם מקבלים אחת שמגיעה מבעל מקצוע ערכה עולה משמעותית, אך סיוע מסוג זה אמור להגיע אך ורק מהחברים, מהמשפחה ומהסביבה הקרובה. עצות והטפות לא יסייעו להצלחת הטיפול, אלא רק יגרמו לתלות ולפגיעה בתחושת העצמאות. עם זאת, מטפלים רבים ינסו להסוות עצות בצורה של "שיעורי בית" כמו המלצה לנהל יומן מחשבות – שיטה שהוכחה כיעילה, אך עדיין נתפסת כמתן עצה שעדיף להימנע ממנה. טיפול טוב הוא כזה שבו המטופל מגיע בעצמו למסקנות ולא מרגיש שמישהו מכוון אותו למקום מסוים. 

 

11. אנשי מקצוע ידברו על מטופלים מאחורי הגב – לטובתם

בניגוד למה שרבים חושבים, מטפלים מדברים רבות על המטופלים שלהם במצבים שונים, מבלי לחשוף פרטים אישיים. נושאים שונים מטיפולים עולים במפגשים חברתיים, בשיחות עם מטופלים אחרים, אך בעיקר בעת התייעצות עם עמיתים לעבודה שיכולים לשפוך אור נוסף ולספק חוות דעת שונה על המצב. 

חשוב לזכור שהמטפל מחויב שלא לחשוף שום פרט מזהה על אודות מטופליו בשיחות עם גורמים חיצוניים וזהו קו אדום שלא ייחצה, אך השיתוף עשוי לסייע להגיע לתובנות חדשות על התהליך ולהעצים אותו במידה רבה. 

 

12. הטיפול עלול ליצור תחושת גאווה מוטעית

בניגוד לתפיסה של רוב האוכלוסייה, בעיות נפשיות הן בדיוק כמו מחלות ומגבלות גופניות – הן לא נשלטות על ידנו ולכן ברוב המקרים לא נוכל לפתור אותן בעצמנו. עם זאת, בניגוד לטיפולים רפואיים, בטיפול פסיכולוגי עשויה להתפתח תחושה של הישג ושל סיפוק – שנובעת מהאמונה שאנו פועלים באופן אקטיבי לשיפור עצמי, בעוד שאנו ממלאים בו חלק מאוד סביל. 

גם אם אנו לא מרגישים זאת, במהלך הטיפול אנו "מובלים" לתוצאות על ידי בעל מקצוע – בדיוק כמו בניתוח או בטיפול פיזיותרפי, אך יש לזכור שגם אם הגאווה והסיפוק שאנו חשים הן תחושות מדומות – הן מוסיפות לערך העצמי שלנו ולמוטיבציה שלנו להתמיד בתהליך ועל כן מדובר בתופעה מבורכת. 

עובדות על טיפולים פסיכולוגיים
 

13. מטפל לעולם לא יהיה חבר של מטופליו, אך הוא ירצה שהם ירגישו כך

טיפול פסיכולוגי אינו תהליך טבעי – הוא מצריך מתן תשלום לאדם שיקשיב לבעיותינו לצד גילוי פתיחות וכנות, כשכל מה שאנחנו יודעים על האדם שיושב מולנו הוא שיש לו את ההכשרה המתאימה לטפל בנו. הטיפול דורש רמת אינטימיות שיכולה להיות מושגת רק באמצעות קרבה ואמפתיה – תחושות שמהוות בסיס גם לבניית קשר חברות טוב. מטפל יעשה הכול כדי שמטופליו ירגישו שהוא חבר שלהם ויחושו בנוח לשתף אותו בסודותיהם הכמוסים ביותר, אך במקביל הוא יודע שאסור לו לפתח רגשות עמוקים מכל סוג כלפי מטופליו ויעשה הכול כדי להימנע מכך בכל דרך.

 

14. גם למטפלים יש בעיות – וזה עשוי לפעול לטובת המטופל

אחד המניעים המרכזיים לבחירת העיסוק בפסיכולוגיה ובמדעי ההתנהגות היא הרצון לפתור במקום כלשהו גם את הבעיות הפנימיות והעמוקות ביותר שלנו ולהבין כיצד לטפל בעצמנו בצורה נכונה. רבים מהפסיכולוגים מתמודדים עם קשיים לא מבוטלים שנובעים גם מבעיות בעברם וגם מהעיסוק המתמיד בבעיות של אחרים. 

המשפט "אין חכם כבעל ניסיון" מקבל משנה תוקף כשזה נוגע לטיפול – איש לא היה רוצה לדעת שהאדם שמטפל בו מעולם לא חווה קושי, לא נאלץ להתמודד עם משבר או להתגבר על מכשול. מטפלים שניצבו בפני קשיים בחייהם יודעים טוב יותר כיצד להתמודד איתם בצורה מושכלת. הם אולי לעולם לא ישתפו בסיפורם האישי, אך הקושי הפרטי שלהם דווקא יתרום למטופל, אפילו בלי שירגיש, להצליח להשיג את מטרות שהציב לעצמו. 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו