print header

7 דברים שחשוב לזכור כשאתם חוששים להשמיע את קולכם

פעמים רבות מבעבעות בנו מילים שאנו רוצים לבטא, אך אנו פוחדים להשמיע את קולנו בגלל סיבות כאלו ואחרות שמונעות זאת מאיתנו. למרבה הצער, כאשר אנו נמנעים מלהביע את עצמנו, מתחיל כדור שלג של חוסר תפקוד כיוון שמעשים מתחילים באותן מילים שאנו חוששים להגיד, ואכן לא אומרים. כאשר אתם מוצאים את עצמכם נאלמים דום מול מישהו כשדבר מה בוער בכם ואתם חוששים להביע אותו, זכרו את 7 הדברים הבאים שידחפו אתכם קדימה ויעזרו לכם, סוף סוף, להגיד את שעל לבכם.
 
דברים שחשוב לזכור כשאתם חוששים להשמיע את קולכם: אישה אוחזת במיקרופון ומדברת לתוכו
 

1. תחושה של חוסר מוכנות לדבר מעידה שאתם מוכנים לכך

ישנה תופעה פסיכולוגית מעניינת שנקראת "סינדרום המתחזה" שמתרחשת כאשר אנו מרגישים פתאום שאנו לא טובים מספיק או לא משתווים לאנשים סביבנו. אנשים שחווים את התסמונת הזו לא מסוגלים לקבל את הישגיהם והם מרגישים שהם לא ראויים להם, ואף מתרצים את ההצלחה שלהם במקריות ומזל. לכן, כאשר התחושות הללו מחלחלות אצלכם, הן בעצם מעידות על כך שאתם דווקא כן מוצלחים, ושיש לכם הישגים ואמירה להתגאות בהם, אך אתם מתקשים לראות זאת. כאשר אתם חשים נבוכים להביע את דעתכם בפניי אנשים אחרים שאתם תופסים כיותר מוצלחים, כנראה שזה לא נכון ועליכם לזכור שהתחושות שלכם מוטעות ומטעות, ואין פסול בכך שתגידו את מה שאתם רוצים להגיד.

2. מרבית הסכסוכים החברתיים נובעים מתקשורת לקויה

כמה פעמים נמנעתם מלהביע את עצמכם כי חששתם מוויכוח שיתעורר בעקבות זאת? כמה פעמים בניתם לעצמכם שיחה שלמה בראש עם אדם אחר שהסתיימה בצורה שלילית, מה שמנע מכם להגיד מילה? אם אתם מהנהנים בראשכם ומזדהים עם המצבים הללו, כנראה שמנעתם מעצמכם תקשורת בלי סיבה טובה. מרבית הוויכוחים שאנשים נמנעים מהם כלל לא יתקיימו אם תהיה תקשורת טובה בין שני הצדדים, וזה מתחיל בכם. אל תנסו לנחש מה האדם האחר חושב או מרגיש ותמנעו מעצמכם להגיד את שעל לבכם בגלל השערות. במקום זאת, התמקדו בתקשורת כנה ואמיתית עם האנשים סביבכם ואל תבנו לעצמכם סיפורים בראש שכנראה לא יתממשו. פשוט דברו בצורה מכבדת ומהלב ותופתעו לגלות שהחשש שתקף אתכם לפני כן מלהביע את קולכם לא מעוגן במציאות ורק עיכב אתכם מלהשמיע את דברכם.
דברים שחשוב לזכור כשאתם חוששים להשמיע את קולכם: גבר יושב במסעדה עם ידיו מול פיו
 

3. הדרך היחידה לקבל תמיכה מהסביבה היא להודות בתחושות שלכם

פעמים רבות תוקף את כולנו כאב משתק בגלל דברים שקורים לנו, ואנו מרגישים שאנחנו לבד בסיפור ושאיש מעולם לא הרגיש כפי שאנו חשים באותו רגע. למרבה השמחה זה לא נכון, מפני שכאב רגשי מהווה חוויה אנושית שמשותפת לכולנו, והוא מייסר כל אחד מאיתנו לעתים, בלי סייגים. אם אתם חוששים לשחרר את ה"שדים" הללו שפוקדים אתכם ולא מוכנים להביע את התחושות שלכם, זכרו שאתם לא לבד, ושהאנשים סביבכם חוו ככל הנראה גם הם את אותם משברים רגשיים שאתם עוברים. כאשר תבינו זאת ותתחילו להביע את עצמכם, היחסים עם האנשים בחייכם יהיו הרבה יותר עמוקים וחזקים, אתם תשתחררו מהחשש להביע רגשות שליליים ובכך גם תשפיעו על האנשים היקרים לכם לעשות את אותו הדבר.

4. זכרו שהמילים הנכונות יכולות לרפא פגעים רבים

ככל שאנו מתבגרים, הזיכרון שלנו מסנן את הדברים הפעוטים והלא חשובים שחווינו, כמו ציונים שקיבלנו, כסף שהרווחנו או הפסדנו ומשברים קטנים שנראו גדולים בעת התרחשותם. מה שאנו כן זוכרים בצורה הטובה ביותר הן המילים שאנשים אמרו לנו ברגעים טובים וגם רעים, אשר נחקקו בזיכרון שלנו וליוו אותנו במשך כל חיינו. כאשר יהיה מולכם אדם שאתם מדברים עמו, זכרו שאתם יכולים להיות עבורו האיש שיגיד מילים בלתי נשכחות שיעזרו לו באותו רגע וגם בשנים שאחרי. לכן, אסור לכם לחשוש להביע את עצמכם, מכיוון שאין לדעת איזה משפט תוציאו מפיכם שיהווה נקודת מפנה עבור אדם שזקוק לו, ויעזור לו בדרכים שאתם כלל לא מתארים לעצמכם, כפי שקרה לכם בעבר.
דברים שחשוב לזכור כשאתם חוששים להשמיע את קולכם: ידיים אוחזות בכף יד

5. שתיקה מהווה לעתים התעללות עצמית

אנשים רבים שנוטים לשתוק ולרסן את עצמם עושים זאת בעקבות שנים שבהן הם ניסו לא להתבלט ובעצם השתיקו את מי ואת מה שהם. תארו לכם שהייתם נוהגים כך באדם אחר – משתיקים אותו ואת הקול הפנימי שלו כך שהוא חושש להוציא מילה – הרי זאת הייתה התעללות רגשית לכל דבר, אז מדוע שתנהגו כך עם עצמכם? אנשים רבים נוהגים בצורה הזו מפני שהם רוצים לשאת חן בעיניי כולם, אך זו משימה בלתי אפשרית, כיוון שבחיים של כל אחד מאיתנו יהיו אנשים שיאהבו אותנו כפי שאנחנו וכאלו שלא יתחברו אלינו, כך שהשתקה של הקול שלכם היא בזבוז זמן משווע שלא מקדם אתכם בשום צורה ודרך. כאשר תפסיקו עם המנהג הזה של השתקה עצמית, לא רק שתוכלו להגיד את שעל לבכם בחופשיות, אלא תרגישו הרבה יותר שלווים הודות לעובדה שכבר לא תיקלעו למאבקים פנימיים מתישים עם הקול שלכם. אתם אולי לא תתחבבו על כולם, אבל תהיו הרבה יותר חופשיים כאשר תדעו להביע את עצמכם ואת מה שהופך אתכם למי שאתם.

6. תקשורת היא כלי יעיל נגד אנשים קשים

בחיינו יש מגוון של אנשים שאנו בוחרים להכניס אליהם, וביניהם יש גם כאלו שעלולים להיות קשים לעתים. פעמים רבות, אנו נמנעים מעימותים עם אותם אנשים קשים, מה שרק מחמיר את המצב וגורם לנו להיגרר לדרמה שלהם. במקרים הללו, חוסר הבעה עצמית היא טעות, שכן היא רק מנציחה את ההתנהגות של אותם אנשים קשים וגורמת להם להמשיך בה. בפעם הבאה שתיתקלו בבעיה עם אדם קשה, אל תחששו להביע את עצמכם, אלא התעמתו איתו ישירות על ידי אמירת משפטים כמו "שמתי לב שאת/ה כועס/ת. מה מפריע לך?" או "ההתנהגות שלך מרגיזה אותי עכשיו. זה מה שאת/ה רוצה?". הצהרות ישירות כאלו מנטרלות התנהגות שלילית, ופעמים רבות מפתיעות אנשים קשים שלא רגילים שמישהו עומד מולם. על ידי הבעה פשוטה של עצמכם, תוכלו לשפר את התקשורת עם אנשים שמתקשים בכך בעצמם, ולכל הפחות תבהירו להם שההתנהגות שלהם לא מקובלת עליכם ושעליהם לטפל בכך.
דברים שחשוב לזכור כשאתם חוששים להשמיע את קולכם: שני אנשים יושבים מול אגם בלילה

7. הקול שלכם יכול לאחד אנשים

החוויה האנושית שלנו דומה הרבה יותר ממה שאנו חושבים, ומרביתנו פשוט רוצים להיות נאהבים, לקבל את האישור של הסביבה שלנו ולהרגיש שיש בחיינו יציבות בתחומים שונים. כאשר מבינים זאת, ניתן לגבש אנשים בצורה בלתי רגילה ולעזור להם לראות את הצדדים החיוביים בחיים, ואת העובדה שהם לא לבד בשום מצב. אם לא תביעו את קולכם, אתם תמנעו מעצמכם את העוצמה הזאת שקיימת בכולנו, ולכן עליכם לתת דרור למילים שלכם ולהרגיש חופשי לומר אותן. דרך החוויות המשותפות הללו, כולנו יכולים להתפתח יחד כחברה, ולכן זה חיוני שכל חבר בה ידבר בפתיחות, יביע את עצמו וישתף אחרים במה שהוא חושב ומרגיש. וזה כולל אתכם. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.