print header

5 עצות מעשיות לחיים מאושרים שכדאי לכם ליישם כבר היום

עצרו לרגע את הכל ושאלו את עצמכם שאלה קטנה וחשובה אחת, מתי בפעם האחרונה בחייכם הרגשתם מאושרים, ומה הייתה הסיבה לכך? התשובה של רבים לשאלה הזאת קשורה לאירועים כמו חופשה בחו"ל, רכישות משמעותיות שבוצעו לאחרונה, אירוע חברתי גדול, פעילות רומנטית עם בן/בת הזוג וכדומה. כמובן שכולנו היינו רוצים כמה שיותר אירועים שכאלה בחיים שלנו, אבל לא הייתם רוצים שתחושת האושר שלכם לא תהייה תלויה בהם ושהיא תגיע ממקור פנימי ויציב? זה בהחלט אפשרי להגיע למצב שכזה והיתרונות שלו הם ברורים מאוד, אז כדי שתוכלו לעשות זאת אתם מוזמנים לקרוא וליישם את 5 העצות הבאות שיעזרו לכם להיות מאושרים יותר ולהפיק את המרב מחייכם.
 
כלים לחיים מאושרים: אישה מרימה ידיים לאוויר בשמחה בתוך שדה פרחים ובועות סבון

1. גלו מה גורם לכם להרגיש אושר אמיתי

אם אתם קוראים את המילים האלו זה ברור לחלוטין שאתם רוצים שהעתיד שלכם יהיה כמה שיותר טוב ומאושר. לכן, לפני כל דבר אחר שאתם עושים, עליכם להבין באמת ובתמים מה הם הדברים שגורמים לכם להרגיש מאושרים. הכוונה היא לא לכסף, אוכל טוב, מתנות, טיולים או דברים שכאלה – כמעט כל אדם נהנה מהם ואם הסוד להשגת אושר אמיתי היה פשוט כל כך, אז לא היינו רואים כל כך הרבה אנשים מדוכאים סביבנו. כדי לעזור לכם לזהות אותו, ניתן להגדיר אושר אמיתי כתחושה שבזכותה אתם יכולים ליהנות ממצב רוח חיובי למשך זמן ארוך (בניגוד לסיפוק רגעי), לשמר מוטיבציה ונחישות למען מטרות שמקדמות אתכם וגם כמשהו שבזכותו אתם הרבה יותר עמידים בפני חרדות ודיכאונות. אושר אמיתי כפי שאתם רואים הוא לא רק הרגשה רגעית שנוצרת בעקבות קניות, הנאות גופניות או סרט קולנוע טוב, אלא זהו כלי יקר ערך שאתם צריכים בחייכם. 
 
אז כיצד תוכלו לזהות את הדברים שגורמים לכם לחוש אושר אמיתי? למרבה הצער אין תשובה חד משמעית לכך, אבל בהחלט יש כמה כלים שיכולים לסייע לכם לברר מה הדברים שעוזרים לכם להרגיש אושר אמיתי. החברים שלכם יכולים להיות כלי שכזה; אם פשוט תדברו איתם על הדברים שעוזרים להם להתגבר על משברי מוטיבציה תוכלו לקבל הצצה אל עולמם הפנימי ואל הדברים שגורמים להם לחוש משהו עמוק יותר מסיפוק רגעי. ככל שהחברים האלו קרובים יותר ודומים לכם יותר, כך הסיכוי לכך שאותם הדברים שעוזרים להם יעזרו גם לכם עולה. כלי נוסף הוא הילדות שלכם, משום שלמרות כל השינויים שעברתם מאז, הדברים שאתם עדיין זוכרים כחוויות חיוביות מאותה התקופה נשארו כזיכרונות יציבים במוח שלכם מסיבה מסוימת. בהחלט יכול להיות שהסיבה הזאת היא הקשר שלהם לדברים שיעזרו לכם להפוך את חייכם לטובים יותר, ולכן כדאי לכם לבחון אותם ולראות כיצד אתם יכולים לשחזר אותם או חלק מסוים מהם בחייכם כיום. ולבסוף, נסו פשוט לשלב חוויה חדשה מסוג כזה או אחר בחייכם באופן קבוע מדי שבוע. המעשים והפעילויות שיעוררו בכם חשק לבצע אותם שוב ככל הנראה קשורים ברמה מסוימת לסיפוק הצרכים שיבטיח לכם עתיד מאושר.
כלים לחיים מאושרים: אישה חייכנית

2. מצאו את ערכי הבסיס שלכם

רוב האנשים לא מקדישים מספיק זמן למחשבה על ערכי הבסיס שלהם, והדבר נכון בקשר לבני 20, 40 ואפילו 60. בלי שום קשר לעובדה הזאת, הערכים שעל פיהם אנחנו מנהלים את חיינו בהחלט יכולים להשתנות לאורך השנים, ולא כל מה שהגדרנו כחשוב לפני 10 שנים באמת ראוי להישאר במעמד שכזה כיום. בדיוק כפי ששמם מרמז, הערכים האלו הם הבסיס להתקדמות שלנו בחיים, ואם הם לא מוגדרים ומגובשים אנחנו כמו מכונית בלי הגה – אם נלחץ על דוושת הגז אין ספק שנתקדם, אבל לא בטוח שזה יהיה בכיוון הנכון עבורנו. מומחים מעריכים שרבים מהאנשים שחווים משבר אמצע חיים מגיעים למצבים האלו מפני שהם לא גיבשו ערכי בסיס ופעלו לפיהם בשנות חייהם המוקדמות, וכאמור מדובר במשהו שכדאי גם לעשות באופן קבוע מפעם לפעם.
 
עד כאן הכל טוב ויפה, אך למצוא את ערכי הבסיס שלנו זו משימה שקל להגיד אך קשה לבצע. אחד המקומות הכי מפתיעים שבו תוכלו למצוא אותם הוא בעבר, ומשמעות העצה המסתורית הזו בפועל היא לכתוב סיכום שבועי קצר בכל יום שבת. בסיכום הזה עליכם להתייחס לא לאירועים, אלא לתחושות בקשר לערכים מסוימים. למשל אדם ששיקר ללקוח במקום העבודה שלכם וגרם לכם להרגיש בושה, תחושת סיפוק עמוקה שקיבלתם מיום שלם בחברת המשפחה וכדומה. לאחר שתעשו זאת במשך תקופה מסוימת תוכלו לראות בעצמכם את הערכים שאתם הזכרתם הכי הרבה פעמים ולהבין שאלו הם ערכי הבסיס שלכם. כמובן שאין חובה לעשות זאת, ואתם יכולים פשוט להשקיע זמן ומחשבה בניתוח עצמי ניטרלי ככל האפשר כדי למצוא את הערכים שלאורם תוכלו להתקדם לעבר עתיד מאושר יותר.
כלים לחיים מאושרים: יד של גבר מציע לכיוון הצופה עם סימן שאלה

3. הגדירו מחדש את נקודות החוזק והחולשה שלכם

חשוב לדעת באילו תחומים החיים יקשו עלינו ולגבי אילו מכשולים אין לנו סיבה לדאגה, משום שאושר אמיתי נובע בין היתר מכך שאדם יודע להתכונן לקראת אתגר ולא להתייחס אליו בביטול, ובמקביל גם נהנה מתחושת ביטחון ומסוגלות בקשר לדברים אחרים. בדומה לסעיף הקודם, גם כאן מדובר בתחום שמשתנה באופן קבוע כי לאורך החיים אנחנו כל הזמן לומדים ומשתנים, וכך גם הסביבה שלנו. למרות זאת חשוב שלא להזניח את התחום הזה בכל מה שקשור לשיפור החיים שלכם. כיוון שכאשר יש לכם ביטחון מדיוק הגדרת נקודות החוזק והחולשה שלכם, החיים הרבה יותר מספקים ופחות מאכזבים, וזה נכון בכל גיל ובכל שלב בחיים. 
 
כדי לבצע את ההגדרה הזאת מחדש עליכם לעשות כמה דברים פשוטים למדי שדורשים מעט התמדה, אך אין בהם קושי ממשי. הראשון הוא לערוך רשימה של תחומים שבהם אתם מרגישים ביטחון או חוסר ביטחון, פעולות שקל לכם לבצע וכאלו שבביצוען אתם מתקשים. בהתאם לרשימה הזו עליכם לקבל החלטות מסוימות בחיים: במקרים שבהם תהיה לכם הזדמנות לנצל את אחת מנקודות החוזק שלכם נסו להשתמש בה כמה שיותר, אפילו אם לא מדובר במסגרת הרגילה שבה אתם עושים זאת. לדוגמה, אם אתם אנשים עם ידע רב על ענף ספורט מסוים, נסו לכתוב את דעתכם על אירועים או משחקים שונים ברשתות חברתיות ובאתרי דעות שונים. לעומת זאת, אם אתם מרגישים שמשימה שניצבת לפניכם מצריכה יכולות שאתם מסווגים כנקודות חולשה, נסו להתמודד איתה ללא ציפות מעצמכם. הלחץ שאנו חווים בעקבות התמודדות עם החולשות שלנו פוגע בתפקודנו וגורם לנו לסבול לשווא. במקום להיכנע למצב הזה, הסבירו לעצמכם ולכל גורם שקשור לעניין שאתם מתמודדים עם אתגר וקבלו מראש את העובדה שכל תוצאה שתתקבל תהיה טובה יותר מחוסר התמודדות מוחלט, והיא גם תספק לכם ניסיון שישפר את הביצועים שלכם בעתיד.
כלים לחיים מאושרים: מאוזניים עם סימני שאלה

4. צקו משמעות לחיים שלכם

תוצאות של מחקרים פסיכולוגיים רבים הוכיחו לאורך השנים שחיים ללא משמעות הם לרוב חיים לא מאושרים, ולפני שאתם מתחילים לזלזל בעובדה הזאת, זכרו שלא מדובר בהכרח בקידום שלום עולמי, פריצת דרך מדעית או הגנה על חיות בסכנת הכחדה. למרות חשיבותן הרבה של שאיפות שכאלו, המשמעות של החיים שלכם יכולה להיות משהו הרבה יותר נגיש. המשמעות של החיים היא משהו שניתן לאפיין כיכולת הפנימית שלכם להגדיר מסגרת כללית לחייכם שלא בהכרח קשורה באופן ישיר למעשים שאתם עושים על בסיס יומיומי. כדי להבין את הכוונה, תתארו לעצמכם אדם שעובד כחשב שכר עבור המשטרה – הוא אינו שוטר ומעשיו לא מקדמים את שלום הציבור באופן ישיר, אך הוא עדיין תורם לכך בדרך כזו או אחרת ואם הוא יאמץ את דרך החשיבה הזאת, כנראה שעבודתו תהייה הרבה יותר מספקת וחייו יהיו יותר מאושרים. בדומה לאותו חשב שכר, גם אתם יכולים, וצריכים, למצוא את הדרכים להעניק משמעות לחייכם.
 
השתדלו לעשות משהו אחד בכל יום שתואם לערכי הבסיס שהגדרתם לעצמכם בעזרת הטיפים שאוזכרו, וגם כזה המקדם אתכם או את סביבתכם לעבר יעד חשוב או יוצר תהליך של שינוי חיובי שאתם הייתם רוצים לראות בעולם. במקביל, נסו לחשוב באופן חיובי ולהבין כיצד המעשים שלכם משפרים את העולם בדרך כזו או אחרת. יכול להיות שהיום לימדתם את הילדים שלכם על חשיבות העזרה לזולת בעזרת דוגמה אישית כלשהיא, אולי הגבתם לסרטון מכעיס בפייסבוק בדרך מאופקת שמקדמת שיח רגוע וייתכן שפשוט ישבתם לאכול ארוחת ערב עם כל המשפחה שלכם וניהלתם שיחה מהנה. לכל הדברים האלו יש משמעות ועליכם לדעת לזהות אותה ולמקד את חייכם בפעולות בעלות משמעות שקשורה לדברים שהופכים אתכם לשמחים יותר.
כלים לחיים מאושרים: גבר בלבוש עסקי מול חלון

5. למדו לתת עדיפות לטיפול בעצמכם

בשל הלחצים של העולם המודרני והשינויים שהחברה עברה בעשורים האחרונים, רוב האנשים ישנים פחות, אוכלים פחות מזונות בריאים, מתאמנים פחות ומזניחים את עצמם בעוד דרכים רבות ומגוונות. יכול להיות שאתם בני 20-30 ועדיין לא מדמיינים את היום שבו הגוף שלכם ייפגע מכך, ומנגד אולי אתם בני 60 שקיבלו את מצבם כפי שהוא ואין להם רצון לשנות אותו או אמונה בכך שהוא בכלל יכול להשתפר. כך או כך, חשוב מאוד שתקדישו תשומת לב לטיפול בעצמכם באופן גופני וגם נפשי: נסו להתאמן במשך כמה דקות בכל בוקר, האזינו למוזיקה לעיתים קרובות יותר, הביאו אוכל מהבית לעבודה, שתפו אנשים אחרים בבעיות שלכם במקום להתבייש בהן ונסו לחיות את חייכם באופן כללי מתוך הבנה שרוב האנשים לא ידאגו לכם כפי שאתם צריכים לדאוג לעצמכם.
 
כאשר תעשו זאת לאורך זמן תגלו כיצד השיפור בבריאות ובמצב הרוח שלכם מקרב אתכם ועוזר לכם ליהנות ממצב האושר האמיתי שתואר בתחילת הכתבה. יתרה מכך, יש סיכוי לא רע בכלל שההתנהגות הזו תעורר השראה בקרב החברים ובני המשפחה שלכם, ואט אט שמחת החיים, ההרגלים הבריאים והאהבה העצמית שלכם יתפשטו אל הסובבים אתכם. כולנו היינו רוצים לראות זאת ולכן, לסיכום, כדאי לכם לאמץ את הטיפ הזה ואת כל שאר העצות שתוארו עד כה לא רק כדי לשפר את חייכם, אלא כדי להפוך את כל סביבתכם למאושרת יותר.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.