print header

10 ציטוטים שישנו לכם את החיים מפי קרל יונג

  קרל גוסטב יונג, מבכירי תלמידיו של זיגמונד פרויד, פיתח רעיונות רבים בתחום הנפש אשר נחשבים ליסודות בפסיכולוגיה המודרנית. לא רק שהתיאוריות של יונג הצליחו לעזור למטפלים להבין טוב יותר את מטופליהם, אלא שהן עזרו גם להתאים עבורם טיפולים מתאימים, ואף השפיעו על האומנות ועל תחום מדעי ההתנהגות. אכן לקרל יונג הייתה השפעה עצומה על תחומים רבים, והיום אתם תכירו 10 ציטוטים שלו שיוכלו להשפיע לטובה גם על חייכם.
 
ציטוטים של קרל יונג: אישה רצה בשדה עם בלונים בידה
 

1. "אין מתכון לחיים שמתאים לכל המקרים."

יונג האמין שכל אחד צריך לחיות את חייו על פי הערכים והעקרונות שלו, ואם לא, אזי הנפש שלו תיפגע. יונג טען גם בספרו, "האני והלא מודע", כי הבעיות שפוקדות את האדם נגרמות על ידי התרחקותו מהיסודות האינטלקטואליים שלו. במילים אחרות, על כל אחד מאיתנו לחיות את חייו בדרכו, ובה בעת לאפשר לאחרים לחיות את חייהם בדרכם.

2. "אמונה, תקווה, אהבה ותובנה הן ההישגים הגבוהים ביותר של המאמץ האנושי."

בעולם של היום אנחנו שמים הרבה יותר דגש על דברים חומריים; אנחנו צריכים שתהיה בידינו הטכנולוגיה החדישה ביותר, רוצים שיהיו על גופנו הבגדים היפים ביותר ומעוניינים לחיות בבית החלומות המושלם שלנו. לעומת זאת, יונג האמין שעבור בריאות הנפש, אדם צריך לכוון את עצמו פשוט למציאת האני האמיתי שלו, ורק אז הוא יוכל לחיות חיים מאושרים ומספקים.

3. "אפילו חיים מאושרים אינם יכולים להתקיים ללא מידה מסוימת של אפלה."

אחד הנושאים שפסיכולוגים דנים עליו ללא הרף הוא נושא האושר, ורובם מסכימים באופן נחרץ שעלינו לא לשאוף להיות מאושרים ללא הרף, אלא להבין שבחיים ישנן תקופות אפלות וקשות, וזה טבעי. כפי שיונג אמר, הימים הם ארוכים בדיוק כמו הלילה, וככל הנראה לא ניתן להיות אדם מאושר אם מעולם לא חווית עצב באותה מידה.
ציטוטים של קרל יונג: אישה שעינייה מופיעות מול פניה
 

4. "הזכות בחיים שלמים היא להפוך להיות מי שאתה באמת."

יונג האמין שניסיון לחיות חיים כמה שיותר אותנטיים זו הדרך היחידה לחוש סיפוק מהקיום האנושי. הוא דיבר הרבה על מציאת האני האמיתי דרך חלקים שונים של האישיות, להם הוא קרא ארכיטיפים, שאת כולם עלינו להכיר בתוך עצמנו ולקבל כדי להגיע לאותו סיפוק מיוחל מהחיים, במקום לנסות לקבור אותם ולשכוח מהם.

5. "הכל תלוי בדרך שבה אתם מסתכלים על דברים, ולא בדרך שבה הם מתרחשים."

תפיסת החיים שלנו יכולה לשנות את כל המהות שלהם, ואין ספק שכל אחד מאיתנו נתקל במצבים שבהם נקודת המבט שלנו תקבע כיצד נפרש אותם. יונג הסביר שההתנהגות שלנו מעוצבת על פי חוויות העבר והשאיפות העתידיות שלנו, ועל כן אנחנו יכולים להסתכל על כל מצב שקורה בחיינו בדרכים שונות. הדבר החשוב הוא שנזהה את זה קורה לפני שנקפוץ למסקנות בנוגע למהות החיים שלנו.

6. "בדידות נובעת לא מחוסר אנשים סביבך, אלא מחוסר היכולת לדבר עם אנשים על מה שמשמעותי לך."

רבים מאיתנו יודעים מהי ההרגשה של בדידות, אפילו כשהיינו בסביבת אנשים רבים או מוקפים על ידי חברים. יונג האמין שכולנו צריכים אדם בחיינו שלו אנחנו יכולים לספר את המחשבות והרגשות הכי פרטיות וסודיות שלנו. במילים אחרות, אדם שיודע מי אנחנו באמת, ללא מסכות. יונג טען שתחושת בדידות עולה כאשר איננו מתקשרים עם אנשים על מה שבאמת חשוב לנו, או כשאנחנו מונעים מעצמנו להביע את דעתנו על נושאים מסוימים משום שאחרים לא יסכימו לקבל אותה.
ציטוטים של קרל יונג: איורים של ראשים של אנשים ובועיות יוצאות מפיהם

7. "הלב שלכם יודע את התשובות הנכונות."

יונג דיבר באריכות על האני המודע והאני התת-מודע, ושעלינו ללמוד להקשיב לקול הפנימי שלנו שאומר לנו מתי אנחנו נמצאים במסלול החיים הנכון ומתי לא. הוא האמין שבלבנו יש את כל התשובות לשאלות של החיים שפוקדות אותנו, וזה לא משנה אם תקראו לזה אינטואיציה או תחושת בטן, זה קיים בתוך התת-מודע שלכם.

8. "לא תוכלו לשנות משהו אלא אם כן תקבלו אותו."

מכירים את המשפט "אי אפשר לעזור למישהו שלא רוצה לעזור לעצמו"? לרוב הוא נאמר בנוגע למכורים, אך יונג האמין שזה נכון בנוגע לכל מקרה בחיים – אי אפשר לשנות את המצב הנתון עד שמזהים ומקבלים אותו. לשם כך במקרים רבים עלינו להפוך להיות מודעים לארכיטיפ הצל שבתוכנו – החלק באישיותנו שהינו אפל ושקשה יותר לקבל. זה גם יכול להגיד שעלינו להבין שאנחנו עוטים מסכות כשאנו עומדים מול העולם החיצוני, בעוד שהאני האמיתי שלנו נחשף לרוב רק ברגעים שבהם אנו לבד עם עצמנו, אולם רבים חוששים להתעמת כך עם מי שהם באמת.

9. "אנחנו לא מה שקורה לנו, אלא מה שאנחנו בוחרים להיות."

על פי התיאוריות של יונג, הסביבה שלנו משפיעה מעט מאוד על עיצוב האישיות שלנו. מה שכן משפיע באופן משמעותי על האישיות והנפש זה התעמתות עם פחדים וחולשות שיש לנו, וברגע שמתמודדים איתם כמו שצריך ניתן להפוך להיות כל מה שנרצה. מה שעוצר אתכם זה לא המצב, אלא הפחד שלכם מפניו.
ציטוטים של קרל יונג: רגליים של איש שעומד על כביש

10. "מי שמסתכל בחוץ, חולם; מי שמסתכל בפנים, מתעורר."

יונג טען שהדרך היחידה להכיר את עצמנו כמו שצריך היא לבחון את הרגשות, התחושות והתשוקות שלנו. לא נוכל לעולם להגיע למצב שבו אנו מכירים את עצמנו כמו שצריך על ידי ניסיון לחפש פתרונות חיצוניים – התשובות תמיד נמצאות בתוכנו. על כן, אסור לנו להתעלם מרגשות שאנו חווים ועלינו לחקור אותם לעומק כדי להבין את הסיבות האמיתיות להם ואת הדברים שהנפש שלנו באמת רוצה וצריכה.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו