print header

7 ערכים מזויפים של החברה המודרנית שאתם צריכים להתנער מהם

 יש הרבה מאוד דברים חיוביים שאפשר להגיד על החברה המודרנית שבה אנו חיים, אבל ההשפעה שלה עלינו עלולה לפעמים לגרום ליותר נזק מתועלת. אותו נזק הוא לרוב משהו שאנו גורמים לעצמנו מבלי להיות מודעים לכך, כי אנחנו "הולכים אחרי העדר" ומאמצים ערכים חלולים ותפיסות חיים שגויות ששמים יותר דגש על התפל מאשר על העיקר. אם נדע לזהות את דרכי ההתנהגות האלו ונלמד מדוע הן כל כך מזיקות לרווחה האישית שלנו, נוכל להפוך את החיים והעולם שלנו לטובים יותר. לכן אנחנו ממליצים לכם לקרוא על 7 תפיסות החיים שהחברה המודרנית מנסה לכפות על כולנו, להתנער מהן ולחיות את חייכם בדרך הטובה ביותר שמתאימה לכם.
 
ערכים מזויפים של החברה המודרנית: המוני אנשים ברחוב סואן

1. אדם מצליח צריך דירה, מכונית וטלפון סלולרי חדיש

תרבות הצריכה היא חלק גדול מאוד מהחברה המודרנית שלנו, ולכן אם אנחנו נפגוש אדם עם דירה משלו, מכונית מנהלים וטלפון סלולרי מהדור החדש ביותר, סביר להניח שנתפוס אותו כמישהו מוצלח. אך האם רכוש שכזה אכן הופך אדם למוצלח? מה לגבי מצב הזוגיות שלו? המינוס שלו בבנק? היכולת שלו ליהנות מהחיים? לכל אלו יש חשיבות רבה לא פחות מהדברים שבבעלותו, אך למרות זאת אנו כמעט ולא חושבים עליהם... את המצב הזה כדאי מאוד שנשנה, משום שהדברים שאנו רוכשים, גם אם הם עדות למצב כלכלי מעולה ולא רק רכישות פזיזות שמובילות למינוס בבנק, הם לא הדבר שעל פיו אנו צריכים לשפוט את האנשים שסובבים אותנו.

2. החיים צריכים להיות מתועדים ברשתות החברתיות

זו תפיסה מוטעית שהפכה לחלק בלתי נפרד מהחיים של אנשים רבים, ולפעמים למרות שהם עצמם מודעים לכך, הם לא משנים את התנהגותם. אותם אנשים מצלמים כל מנה במסעדה לפני שהם מתחילים לאכול, מצלמים את עצמם מול המראה באופן קבוע ובאופן כללי לא מסוגלים להתנתק לרגע מחשבון הפייסבוק או האינסטגרם שלהם. האנשים האלו כל כך דואגים לטפח את עצמם במרחב הווירטואלי, עד שהם לפעמים פוגעים בעצמם ובאנשים שסביבם במגוון דרכים שחלקן מורגשות יותר וחלקן פחות. ברמות המתקדמות ביותר התנהגות שכזאת עלולה להוביל להתפתחות דיכאון ונרקיסיזם, לכן חשוב מאוד שנפעל כולנו, ביחד ולחוד, כדי לצמצם אותה במידה משמעותית. פשוט בקשו מהחברים או מבני המשפחה שמתנהגים ככה בסביבתכם להפסיק לעשות זאת, ואם הם עונים תשובות מתחמקות או מסרבים, עמתו אותם עם העובדה שהם פוגעים בקשר ובזמן המשותף שלכם לטובת לייקים חסרי משמעות.
ערכים מזויפים של החברה המודרנית: זוג מצטלם סלפי בים

3. אנחנו צריכים להיות דומים לסלבריטאים

יותר ויותר אנשים, במיוחד צעירים, מנסים לחיות את חייהם כסוג של חיקוי לזה של האנשים המפורסמים שמככבים בכלי התקשורת השונים. זו תופעה מוכרת מאוד ושלילית למדי שחוקרי חברה ופסיכולוגים רבים מנסים להסביר ולשנות, וקל מאוד להבין מדוע. ראשית, זה ברור לכל שלאדם הצעיר הממוצע אין את הזמן, הכסף או את התמיכה שתאפשר את אורח החיים הפרוע והמוגזם של מפורסמים מסוימים. שנית, חוסר היכולת לחקות באופן מושלם את הדוגמה שאותם מפורסמים מציגים גורם לרבים להרגיש אומללים ולפתח רגשות נחיתות. כדי להימנע מכך כל מה שאנו צריכים לעשות זה להגיד לעצמנו ולילדים שלנו שאנחנו צריכים להיות מי שאנחנו. אושר אמיתי וארוך טווח לא ימלא את החיים של אנשים שמנסים להיות משהו שהם לא, אנשים שמכלים את כל המשאבים הפיזיים והנפשיים שלהם בדרך ליעד הזה.

4. הורות היא תחרות

הילדים שלנו הם חלק מאיתנו, את זה יודע כל הורה, ויש להצהרה הזו השפעות נפלאות על חיינו, אבל בחברה המודרנית גם כמה שליליות... אחת מהמרכזיות שבהן היא שהורים רבים חושבים שהם חייבים לעשות הכל למען הילד שלהם: לרשום אותו לכל חוג אפשרי, לקנות לו את הדברים הטובים ביותר, להנחות אותו בכל צומת של חייו וכדומה. בין כל המטלות האלו איפה יש להם זמן או כוח לטיול ערב נעים בפארק השכונתי עם כל המשפחה, או לערב לבד עם עצמם שבו הם ימלאו מצברים? התשובה הפשוטה היא כמובן שאין להם, וכשאנשים לא מקדישים זמן לפעילויות אלו הם פוגעים בעצמם ובמשפחתם בדרך מהותית. לאותם הורים דאגניים צריך להזכיר שהורות היא לא תחרות עם שאר ההורים בבית הספר או בגן על תואר הילד הטוב ביותר. אם הם רואים שלמשפחות אחרות יש עגלת תינוק יותר מתקדמת או שהם עורכים צילומי משפחה מקצועיים, לא צריך לקנא בהם ולשאוף לאותם הדברים – אפשר פשוט להחמיא להם על כך ולהתקדם הלאה בחיים.
ערכים מזויפים של החברה המודרנית: אימא מרימה תינוק חמוד

5. תארים אקדמיים הם המפתח להצלחה

לאורך השנים החברה שלנו פיתחה אובססיה מסוימת לתארים אקדמיים והקלישאה הידועה על האימא היהודייה שרוצה בן עורך דין או רופא מעולם לא הייתה נכונה יותר. אך המציאות כיום היא שאין שום אמת בטענה שאדם ללא תואר הוא פחות מוצלח מבעל השכלה אקדמאית כזו או אחרת, ובמקצועות רבים שבהם השכר גבוה והתנאים טובים כלל אין דרישות שכאלו. כמובן שחשוב ללמוד ולרכוש ידע שיאפשר לאדם להתפרנס, אבל אסור לנו להמשיך ולזלזל בתחומי העיסוק הפשוטים שבזכותם ובזכות האנשים שבחרו בהם אנו יכולים לחיות את חיינו.

6. כולנו במרוץ לעבודה הטובה ביותר

התפיסה הבעייתית הבאה מאפיינת בעיקר אנשים שכבר בחרו את תחום העיסוק שלהם ומצאו עבודה ראשונה בתחום, אבל אחרי זמן קצר הם מרגישים צורך להתפטר. הסיבה לכך עלולה להיות רצון להפוך לעובדים מוערכים, מתוגמלים ומקצועיים במהירות רבה מדי, בלי צבירת הניסיון וההתנסות הארוכה שנדרשים לצורך הגעה ליעד הזה - זהו מאפיין קלאסי של "תרבות האינסטנט" שבמסגרתה כל דבר צריך להיות מהיר ככל האפשר. החברה המודרנית דוחפת אותנו להצלחה במהירות שלא בהכרח תואמת אותנו, את המקצוע שלנו או את שוק העבודה, ואנשים שכל הזמן רק עוברים ממקום עבודה אחד לאחר במרדף אחרי כסף וכבוד עלולים לפספס הזדמנויות יקרות ערך. כמובן שגם אין סיבה להישאר בתפקידים לא מספקים או לא מתגמלים, אבל יש לעזוב אותם רק אם הם באמת כאלה ולא רק בשל לחץ כזה או אחר.
ערכים מזויפים של החברה המודרנית: פגישת עסקים

7. הנוחות האישית יותר חשובה מכל דבר אחר

אם בחורה צעירה תחליק ברחוב ותיפול ישר לתוך שלולית ענקית, יש סיכוי יותר גבוה שאנשים יוציאו סמארטפונים מהכיס ויצלמו אותה מאשר יעזרו לה. במקביל, רבים אחרים ימשיכו ללכת בלי להקדיש לבחורה מבט נוסף ורק בודדים יעצרו ויציעו לה עזרה. אולי קשה לכם לקבל את התיאור הזה, אבל למרבה הצער הוא יותר קרוב לאמת משנעים להודות. הסיבה למצב הזה היא ככל הנראה ההתמקדות העצומה של רוב האנשים בנוחות האישית שלהם - הצעירה שנפלה לשלולית היא מסכנה מאוד, אבל אני מאחר לפגישה/מנהל שיחה בטלפון/רוצה להגיע הביתה לנוח. כשעוברות לנו בראש מחשבות שכאלו אנחנו צריכים לנסות ולשים את עצמנו בנעליו של האחר ולזכור שמעשי הנוחות הקטנים שאנו מבצעים הם אלו שהופכים את העולם שלנו למקום יפה יותר. זה מאוד חשוב שחיינו יהיו נוחים, שנגיע בזמן לכל מקום שצריך ונספיק לבצע את כל המטלות שלנו, אבל זה חשוב לא פחות להיות קודם כל בני אדם!
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.