print header

המדריך השלם לעולם המזגנים

 מרגישים שהמזגן שלכם לא מקרר כמו שצריך בימי הקיץ? בכל פעם כשמגיע אליכם טכנאי מזגנים, הוא זורק מונחים שנשמעים לכם כמו מילים בסינית? אין לכם מושג מה זה בכלל מזגן מסוג אינוורטר, שמדברים עליו שוב ושוב בפרסומות? אל דאגה, אתם לא לבד! רבים מאיתנו היינו רוצים לדעת איך לשפר את פעולת המזגן – תוך הורדת חשבון החשמל  ולהבין באופן בסיסי את מה שהטכנאים אומרים לנו כדי לדעת שהם לא מרמים אותנו. כדי לעזור לכם, החלטתי לבנות עבורכם מדריך שלם שכולל מילון מונחים מעולם המזגנים ודרכים לייעל את פעולת המזגן שלכם. כל המידע הזה מוגש כשירות לציבור, ממישהי שרכשה מזגן לפני כשבועיים – והלכה לאיבוד בין שלל המידע בנושא...
 
מזגנים: מזגן עילי מוציא אוויר קר

מילון מונחים

כאמור, לפני שבועיים אני ובן זוגי אזרנו אומץ והחלטנו לקנות מזגן חדש לחדר קטן בבית. במהלך החיפושים אחר מכשיר טוב ואמין, הלכנו לאיבוד בין שלל המונחים שנזרקו לעברנו מאנשי מכירות ומאתרי האינטרנט, כאשר לא הבנו דבר חוץ ממונחים כמו "מזגן עילי" שנמצא על הקיר ליד התקרה, או "מזגן רצפתי". בסופו של יום, החלטנו פשוט לחפש את הפירושים של המונחים שעמדו בדרכנו אל עבר רכישת מזגן, והנה כמה מהם:
 
 • BTU/h – יחידת מידה לחום ואנרגיה שדרושה לחימום כ-450 גרם של מים ב-0.56 מעלות צלזיוס. משמשת כדרך למדוד את תפוקת המזגן.
 • COP – מקדם יעילות אנרגיה, שמצביע על היחס שבין תפוקת המזגן לצריכת החשמל שלו. ככל שהוא גבוה יותר – כך המזגן יעיל יותר מבחינת צריכת אנרגיה.
 • Sleep – הפעולה הזו שוודאי שמעתם עליה נועדה לעזור למזגן לקרר ביעילות בזמן שאנחנו ישנים, מבלי לבזבז יותר מדי חשמל. הוא עושה זאת על ידי העלאת הטמפרטורה בקירור, או הורדתה בחימום – במעלה אחת מדי שעה במשך השעתיים הראשונות, והפסקת עבודת המזגן אחרי 7 שעות.
 • גריל מזגנים – תריס או רשת עבה שדרכם יוצא האוויר מתעלות המיזוג, ובעזרתם האוויר מתפזר באופן יעיל יותר בחלל החדר.
 • גריעת לחות – פעולת הפחתת הלחות מהאוויר, שמבוצעת על ידי המזגן ונמדדת לפי ליטרים לשעה.
 • דירוג אנרגטי – מדד יעילות המזגנים והתרומה שלהם לחיסכון באנרגיה. נע בין A ל-G, כאשר A הוא היעיל ביותר, ו-G הוא הבזבזני ביותר.
מזגנים: ציור של בית ולידו דירוג אנרגטי מ-A ל-G
 • מאייד – החלק של המזגן שמורכב בתוך הבית ושפולט אוויר אל החדר.
 • מדחס – חלק שנמצא מחוץ למבנה ומסחרר את גז הקירור שנמצא במזגן ושנפלט אל החדר.
 • מעבה – חלק שנמצא מחוץ למבנה, שתפקידו להפוך את הגז שבמזגן לנוזל, כחלק מתהליך פליטת האוויר לחדר.
 • ספיקת אוויר – כמות האוויר שהמזגן יכול לסחרר בחלל בזמן נתון, ושנמדדת ברגל מעוקב לדקה (CFM) או במטר מעוקב לשעה (M3/h).
 • קרר – חומר קירור שזורם בצינורות, ועל ידי שינוי מצב הצבירה שלו – הוא מביא לקירור האוויר שנפלט לחדר.
 • שיטת אינוורטר – כדי להבין אותה, עלינו לדעת שלמזגנים שעובדים בשיטה מסורתית יש מדחס שפועל עד לקבלת הטמפרטורה הרצויה, ואז כבה ונדלק רק אחרי שהטמפרטורה בחדר השתנתה בטווח של עד 5 מעלות צלזיוס. בשיטת אינוורטר, מדחס המזגן עובד כל הזמן וברציפות, ובמקום להיכבות – הוא פשוט משנה את קצב עבודתו לפי תנודות הטמפרטורה בחדר. באופן כזה, האקלים בחדר לא משתנה כל עוד המזגן דלוק, והמכשיר חוסך עד 50% מצריכת החשמל שלכם. מזגנים שפועלים לפי שיטה שכזו הם שקטים יותר, ומפני שהמדחס שלהם לא כבה ונדלק בכל רגע – הם נשחקים הרבה יותר לאט ממזגנים מהשיטה המסורתית.
מזגנים: ציור של מזגן עם גלים שמדמים קור, ושלט רחוק

טיפים לייעול פעולת המזגן

כעת, אחרי שהכרנו קצת יותר טוב את המזגנים שלנו, הגיע הזמן לדעת איך לשמור על פעולתם התקינה, כך שיקררו את החדר בקיץ וישרו אווירה חמימה ונעימה בחורף.

1. דאגו למדחס ולמעבה שלכם

אמנם שני הרכיבים האלו נמצאים בחלקו של המזגן שנמצא מחוץ לביתכם ולכן הם פחות בשליטתכם, אך עדיין חשוב שתדאגו לכך שמצבם יהיה תקין. לשם כך, ודאו שיש מסביבם מרווח של 60 ס"מ מכל הכיוונים, ואם אתם גרים בבית פרטי או בקומה הראשונה והתקנתם אותם על האדמה – נקו את האזור שלהם משיחים, דשא גבוה, עלים וענפים. בנוסף, החום שבחוץ יכול להזיק להם ולגרום להם לעבוד קשה יותר בקירור ביתכם. במקרה שכזה, דאגו לכך שיהיה מסביבם כמה שיותר צל, זאת כמובן אם יש לכם אפשרות לשלוט בכך.

2. הרחיקו מקורות אור

כאשר אתם מדליקים את המזגן, התרמוסטט שנמצא בו מזהה את טמפרטורת החדר ומתאים אליה את פעולת המכשיר. ברגע שיש לידו מנורות שיכולות לפלוט חום או חלונות שדרכם נכנס חום לחדר, פעולת התרמוסטט עלולה להשתבש ולגרום למזגן להוציא יותר אוויר קר ממה שהוא צריך, ובכך להתאמץ ולעבוד יותר זמן. הבעיה הזו מחמירה כאשר יש ליד המזגן חלון גדול, שדרכו יכול להיכנס יותר חום. בנוסף, גם הכיוון שאליו פונה החלון משפיע, כאשר צד מזרח מביא לחום בשעות הבוקר, ומערב – בשעות אחר הצהריים, לקראת השקיעה. בשל כך, הרחיקו מנורות מהמזגן והסיתו וילונות בשעות שיא החום.
מזגנים: וילונות לבנים סגורים

3. הימנעו מהפעלת מייבשי כביסה ותנורים בימים חמים

עליכם לאפות משהו או לייבש כביסה בקיץ? הימנעו מלעשות זאת בשעות הצהריים החמות, מכיוון ששני המכשירים פולטים אוויר חם לחדר, ובכך גורמים למזגן שלכם להתאמץ יותר ולעבוד שעות נוספות. במקום זאת, דחו את מלאכת האפייה לשעות הבוקר המוקדמות או לערב, והימנעו מייבוש כביסה במקרים לא דחופים – מספיק חם בחוץ, לכן סביר להניח שהבגדים שלכם יתייבשו במהירות גם בלי שתשתמשו במכשיר זה...

4. שנו את טמפרטורת התרמוסטט

רוצים לחסוך בכסף ובאנרגיה, בעיקר אם המזגן שלכם דלוק כל היום וללא הפסקה? מומחים רבים מייעצים לכם להוריד את טמפרטורת המזגן בחורף ולהעלות אותה בקיץ ב-5-8 מעלות. טמפרטורות של 24-25 מעלות בקיץ, למשל, תעשינה עבודה נהדרת ומומלצות על ידי טכנאי ויצרני מזגנים. כך, תוכלו ליהנות מאקלים נעים בבית, ולא לשלם חשבונות חשמל מנופחים...
מזגנים: איש מכוון שלט רחוק אל עבר מזגן שמוציא קור, ושכתוב עליו "24"

5. השאירו רווח מסביב ליחידה הפנימית של המזגן

במשך שנים רבות אני ובני משפחתי לא הבנו מדוע המזגן שבסלון ביתנו לא מקרר כראוי, למרות שהוא עובד מצוין כשעומדים לידו. הסיבה לכך הייתה שמיקמנו לידו פינת אוכל שכוללת שולחן גדול וכיסאות, ובכך "חסמנו" את האוויר הקר ולא אפשרנו לו לעבור לשאר חלקי הבית. לאחרונה גיליתי שצריך להשאיר סביב היחידה הפנימית של המזגן מרווח בטווח של 30 ס"מ, למשל, להרחיק ארונות ממזגן עילי או כיסאות ממזגן רצפתי.

6. התאימו את כוח הסוס של המזגן לגודל החדר

אחד הגורמים לבדיקת הספק במזגן הוא כוח סוס. מעטים יודעים איזה כוח סוס צריך להיות למזגן שהם שמים בחדר, ולכן קונים מכשיר שלא מתאים לתנאים שלהם ושלא מצנן או מחמם את החלל כראוי. אם גם אתם לא יודעים איזה כוח סוס מתאים לחדר שלכם, הנה כמה נתונים שיעזרו לכם:
 
 • 10.5 מ"ר – 0.5 כוח סוס
 • 11-14 מ"ר – 0.75 כוח סוס
 • 15-21 מ"ר – 1 כוח סוס
 • 22-25 מ"ר – 1.5 כוח סוס
 • 26-28 מ"ר – 2 כוח סוס
 • 39-48 מ"ר – 2.5 כוח סוס
מזגנים: סוס לבן דוהר

7. הפעילו מזגן גם כשלא צריך

אנו לא דורשים מכם להפעיל את המזגן כל הזמן, ובטח שלא לבזבז חשמל שלא לצורך. אנו בטוחים שגם אתם, כמו רבים אחרים וכמונו, משתמשים במזגן בעיקר בימי הקיץ החמים וממעטים להדליק אותו בחורף. עם זאת, מומחים בתחום ממליצים לכם להפעיל את המזגן גם כשאתם לא צריכים, אבל רק אחת לשבוע למשך כ-10 דקות. כך, אתם מסייעים לקרר ולשמן שנמצאים במערכת מזגן לעבור בכל חלקי המערכת ולמנוע התייבשות בחלקים רגישים. בזכות הפעולה הפשוטה הזו, שדורשת מכם רק כמה דקות, תגיעו לקיץ עם מזגן שעובד הרבה יותר טוב...
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.