print header

20 סימנים למחלות בקרב חתולים וכלבים

כל מי שיש לו חיית מחמד יודע עד כמה כלבים וחתולים נותנים לנו אהבה מבלי לבקש דבר בתמורה. הם מתיידדים איתנו, עוקבים אחרינו ברחבי הבית ועם הזמן הופכים לבני משפחה לכל דבר. ממצאי מחקרים אף מראים כי חיות המחמד יכולות לתרום לבריאותנו, אך כיוון שאין להן אפשרות לשוחח בשפתנו, הן לא יכולות לומר לנו מתי הן עצמן זקוקות לטיפול רפואי. זהו הרגע בו אנו צריכים לגלות תושייה ולשים לב לכל איתות שמתקבל מבעלי החיים שלנו, בשפה בה הם מנסים לתקשר איתנו: שפת הגוף. הכתבה הבאה תאפשר לכם להכיר את השינויים בשפת הגוף של הכלבים והחתולים, כדי שתוכלו לסייע להם להרגיש במיטבם וליהנות יחד אתכם משנים ארוכות ומלאות באושר ובבריאות. 
 
סימנים למחלה אצל חיות מחמד: חתול וכלב
 

חתולים 

חתולים נוטים להסתיר את העובדה שהם לא מרגישים טוב, מה שעלול להקשות על הבעלים שלהם לשים לב לשינויים במצבם הרפואי בזמן. גם אנשים אכפתיים במיוחד יכולים לפספס את התסמינים לשינויים במצב הבריאותי של חתוליהם, אך אם תכירו את 10 השינויים הבאים תוכלו להבטיח טיפול טוב יותר לחתול האהוב שלכם. 

1. ריח רע מהפה

ריח רע ולא אופייני מהפה של חתולים יכול להצביע על מחלת חניכיים. עם זאת, אם אתם מריחים מהפה של החתול שלכם ריח שמזכיר אמוניה, ייתכן שזה סימן למחלת כליות וחשוב לפנות לווטרינר בהקדם.  

2. שינויים בדפוסי השינה

חתולי בית מאמצים לעצמם עם הזמן דפוסי שינה קבועים פחות או יותר, שבחלק מהמקרים מותאמים באופן חלקי לאלה שלנו. לפיכך, אם יש לכם חתול שלרוב פעיל במשך היום אולם לפתע מעדיף לישון כל הזמן, מדובר ברמז לאפשרות לכך שהוא אינו מרגיש טוב. גם במצב ההפוך, כאשר חתול רגוע הופך לחסר מנוחה, מיילל הרבה או מסתובב בתוך הבית ללא הפסקה, זה עלול להיות סימן למחלה אפשרית. מוטב לקחת את החתול לווטרינר ולציין את השינויים בשעות השינה שלו. 
 
סימנים למחלה אצל חיות מחמד: חתול ישן

3. שינויים התנהגותיים

כאשר חתול חברותי שאוהב ליטופים מתחיל להתבודד לפתע ומעדיף לבלות בשקט הרחק מכם, יש סיכוי גבוה לכך שהוא לא חש בטוב. כשחתולים מרגישים רע, הם מעוניינים להתרחק מהסביבה ולהיות לבד. לפיכך, אין מדובר ב"מצב רוח", אלא בבעיה שחשוב לבדוק לעומק.

4. תנודות במשקל 

חשוב לנהל מעקב אחרי המשקל של החתול שלכם, ולשקול אותו בכל ביקור אצל הווטרינר. אם שמתם לב לכך שהחתול שלכם ירד במשקל באופן משמעותי תוך פרק זמן קצר, זה יכול להיות סימן למחלה הקשורה לבלוטת התריס או אפילו סרטן. להבדיל, השמנה פתאומית אצל חתולים, בין שמדובר בהשמנה כללית או כזו שמתרכזת באזור הבטן, יכולה להצביע על שורה ארוכה של מחלות ולכן מחייבת מעקב מידי. חשוב לזכור שככלל, השמנה אצל חתולים יכולה להוביל לבעיות מפרקים ומחלות לב, ולכן יש להתייעץ עם וטרינר אם אתם שמים לב שהחתול שלכם עולה במשקל או אוכל יותר מהרגיל. 
 
סימנים למחלה אצל חיות מחמד: חתול שמן
 

5. שינויים בהרגלי הטיפוח

החתול הוא חיה נקייה שמבלה חלק ניכר מהיום בטיפוח וליקוק הפרווה, כך שאם שמתם לב שהחתול שלכם חדל מלנקות את עצמו או שהפרווה שלו הפכה לפתע למלוכלכת או שמנונית, זה יכול להצביע על מחלת עור או על בעיות רפואיות נוספות. לחילופין, גם מצב בו החתול לא מפסיק לנקות אזור מסוים יכול להצביע על בעיה שהוא מנסה לפתור בכוחות עצמו. כדי לזהות ניקוי יתר, חפשו אחר הופעה של קרחות או דלילות בפרווה באזורים שאותם הוא מרבה ללקק. 

6. שינויים בתיאבון

עקבו אחר מצבה של קערת המזון של החתול שלכם, גם אם אינכם מבחינים בשינוי במשקלו. אם שמתם לב שהיא מתרוקנת מהר מאוד, או ראיתם שהחתול מגלה לפתע אדישות למזון שלו, יש לגשת לרופא בהקדם. מחלות שונות גורמות לאכילת יתר ואחרות מובילות לחוסר תיאבון, כך שחשוב לעקוב אחר הנושא ולמנוע מהחתול סבל מיותר. בבואכם לווטרינר אל תשכחו לציין דברים כמו שינויים בסוג המזון שאתם נותנים לחתול, שכן ייתכן שמדובר בחוסר חיבה למזון החדש, תדירות ריענון המזון, שכן ייתכן שהמזון הישן בקערה כבר לא מגרה את בלוטות הטעם שלו, ובעלי חיים נוספים שיש להם גישה לכלי האוכל שלו.
 
סימנים למחלה אצל חיות מחמד: חתול אוכל

7. חוסר שימוש בארגז החול

חתולים מקפידים לכסות את הצרכים שלהם בחול, שכן למרות שהם מתגוררים בביתכם ונהנים מתנאים נהדרים, הם בטוחים שצרכים גלויים עלולים להעניק מידע לטורפים פוטנציאליים אודות מיקומם. אם החתול שלכם מפסיק לכסות את הצרכים שלו או להבדיל בוחר לעשות אותם מחוץ לארגז, ייתכן שמדובר בחסימה או בזיהום בדרכי השתן. גשו לווטרינר לבדיקה, ובמקביל נסו להיזכר האם החלפתם לאחרונה סוג חול, הזזתם את הארגז ממקומו הרגיל או שחיית מחמד חדשה החלה להשתמש בו גם. 

8. שינויים ברמות הפעילות

אם החתול המבוגר והרגוע שלכם החל לפתע להיות פעיל מאוד, להתרוצץ ברחבי הבית ולהזיז חפצים ממקומם, ייתכן שמדובר בבעיה שקשורה לתפקוד בלוטת התריס. להבדיל, חתול צעיר ופעיל שמסרב לשחק ובמקום רק יושב במקום אחד, יכול לסבול מדלקת או מבעיות רפואיות אחרות שחשוב לבדוק. 
 
סימנים למחלה אצל חיות מחמד: חתלתולים בתוך נעליים

9. שינויים קוליים

החתולים שלנו מייללים לעברנו כדי לתקשר איתנו, כך שכל שינוי בסוג היללות האופייניות או בתדירותן, מצריך פנייה לווטרינר למעקב. בחלק מהמקרים חתול שקט יכול להפוך לקולני אם הוא חש שאתם מקדישים לו פחות זמן, מבלים מחוץ לבית שעות ארוכות או מסרבים להעניק לו ממתק שבעבר קיבל באופן יומיומי, אך יכול להיות שהוא גם אינו חש בטוב ומעוניין לסמן לכם על כך. גם מצב בו חתול רעשן ופטפטן משתתק לפתע ויושב בשקט, מצריך ביקור ואבחון רפואי. 

10. התנהגות לחוצה

שינויים בסביבת המחייה של החתול יכולים לגרום לו ללחץ רב, כך שהוספת חיית מחמד נוספת, מקור רעש חדש כמו שיפוצים אצל השכנים או הזזת הארגז בו הוא אהב לנמנם, יכולים לגרום לו להסתתר מתחת למיטה, לאבד את תיאבונו ואפילו להיכנס לדיכאון. לפיכך, אם החתול שלכם נראה לחוץ ולא רגוע, הקפידו להיות מדויקים ככל האפשר כאשר אתם מתארים את השינויים בהתנהגותו ואת המצב שמסביב. כך תוכלו להקל על הווטרינר לאבחן האם מדובר בבעיה רפואית או בקשיי הסתגלות שיחלפו, ולאפשר לו להעניק לחתול שלכם את הטיפול היעיל ביותר. 
 
סימנים למחלה אצל חיות מחמד: חתול חושף שיניים

כלבים 

כלבים נוהגים להביע שינויים בהרגשה הכללית שלהם בצורה שונה מזו של חתולים, וייתכן שכבר שמעתם שאם זנבו של הכלב שלכם תחוב בין רגליו האחוריות וראשו שפוף זה סימן למחלה. בנוסף לסימן המוכר הזה, קיימים גם שלל סימנים אחרים, שהרבה בעלי כלבים ואפילו חלק מהווטרינרים עלולים לפספס. אלה הם 10 הסימנים שעליכם להכיר: 

1. עיניים דומעות או אף נוזל

אם הכלב שלכם נראה כאילו יש לו שפעת, ייתכן שהוא סובל מבעיות נשימה. תסמינים אחרים לבעיה שכזו הם התנשמות מוגזמת ובולטת, שהמקור שלה הוא קושי לשאוף אוויר. 

2. קשיים במתן שתן

אם הכלב שלכם מיילל כאשר הוא נותן שתן או שגבו מקושת, זה עלול להעיד על זיהום בדרכי השתן או בעיה בכליות. הופעה של דם בשתן של הכלב שלכם היא תמרור אזהרה רציני שמצריך הגעה דחופה אל הווטרינר. 
 
סימנים למחלה אצל חיות מחמד: כלב עצוב

3. סירוב לאכול במשך למעלה מ-24 שעות

כלבים יכולים לסרב לאכול מפעם לפעם, אבל בדרך כלל מדובר בבעלי חיים זללניים, כך שאם הכלב שלכם מסרב לאכול במשך יותר מ-24 שעות, זה הזמן לגשת לווטרינר בהקדם.

4. עור מגרד ומתקלף

מצב העור של הכלב מאפשר ללמוד הרבה על בריאותו הכללית. עורו של כלב צריך להיות חלק, והגוון שלו צריך להיות ורוד או שחור. עור מגורד, מגורה או דלקתי יכול להעיד על תגובה אלרגית, שבחלק מהמקרים היא תוצר של עקיצות פרעושים. 
 
סימנים למחלה אצל חיות מחמד: כלבלב יושב בתוך קערת מזון

5. עייפות מתמשכת

אין דבר שכלבים מעדיפים יותר מאשר לבלות זמן בחברתנו, לשחק, לרוץ ולהשתעשע, כך שאם הכלב שלכם מבלה לפתע את רוב שעות היום שלו בשכיבה, ייתכן שהוא חש ברע. אם אתם מבחינים בכך שההתנהגות הזו נמשכת מספר ימים, קחו אותו לבדיקה בהקדם. 

6. חניכיים נפוחות או אדומות

שינויים במראה החניכיים של כלבכם לצד ריח רע מהפה, מעידים על מחלת חניכיים שחשוב לטפל בה. כלבים זקוקים לניקוי שיניים מפעם לפעם, והזנחת מצב השיניים שלהם יכולה להוביל במקרים קיצוניים לאיבוד שיניים וקושי ללעוס מזון, כמו גם לירידה במשקל במצבים בהם הלעיסה מכאיבה להם.
 
סימנים למחלה אצל חיות מחמד: כלב לועס כדור

7. שתייה או השתנה מרובה

צמא מוגבר או הפסקות מוגזמות למתן שתן במהלך הטיול מחוץ לבית הם סימנים בולטים במיוחד לבעיה רפואית. חשוב לטפל בהם ללא דיחוי, ואם אתם מבחינים בשני אלה לצד תסמין נוסף מהרשימה, חשוב לפנות לווטרינר באופן מידי. 

8. שינויים במשקל

אם הכלב שלכם יורד במשקל באופן עקבי במשך 2-4 שבועות או להבדיל מאבד מעט ממשקלו במשך תקופה ממושכת, לרוב מדובר בסימן ברור לבעיה רפואית כזו או אחרת. נהלו מעקב אחר המשקל של כלבכם, כך שתדעו לומר לווטרינר מתי החלה הבעיה וכמה זמן היא נמשכת.
סימנים למחלה אצל חיות מחמד: כלב לועס עצם

9. לחיצת ראש כנגד הקיר

אם הכלב שלכם נעמד כשראשו צמוד אל הקיר או אל חפצים אחרים בבית, מדובר בסימן אזהרה שעלול להעיד על בעיה נוירולוגית כמו שבץ ופגיעת ראש, כמו גם על רעילות בכבד או בעיה מטבולית. קחו אותו לווטרינר באופן מידי, ופרטו על תסמינים נוספים כמו הליכה במעגלים, ישיבה בפינת קיר, עייפות והתקפי רעידות. לחצו כאן על מנת ללמוד עוד על תסמיני לחיצת הראש, כדי שתוכלו לזהות אותם במהירות.

10. שיעול חריף, בחילות, התעטשות או הקאות 

אם הכלב שלכם משתעל או מקיא כאשר הוא אוכל, חשוב לשים לב לכך ולפנות לבדיקה במקרה שהתופעה אינה חולפת מעצמה. הקאות בלתי פוסקות עלולות להצביע על אלרגיה, ואצל כלבים מבוגרים על מחלות מסוימות. אם הכלב שלכם משתעל, סובל מחולשה וחזר לאחרונה ממקום בו היה ריכוז כלבים גדול כמו כלביה או פנסיון, קיים סיכוי שמדובר בשעלת המכלאות. פנו לווטרינר מידית, שכן המחלה עלולה להתפתח לדלקת ריאות אם לא מטפלים בה בזמן. 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.