print header

17 צמחים רעילים לבעלי חיים שכדאי להכיר

מדי יום אתם יוצאים לטיול עם הכלב ומסכנים את חייו מבלי לדעת על כך, ולמען האמת, יכול להיות שחיית המחמד שלכם נמצאת בסיכון אפילו כאשר היא בגינה או בבית. ברחבי ישראל ניתן למצוא לא מעט פרחים וצמחים נפוצים, הנחשבים לפופולריים במיוחד בגינות ועציצים ביתיים, אולם חלק מהצמחים האלה רעילים לחיות המחמד שלנו ויכולים לסכן את בריאותן. הכירו את צמחי הבית הנפוצים שכדאי להרחיק מהם את חיות המחמד.

 
1. אלוורה
צמח האלוורה מכיל ג'ל אשר עושה פלאים לעור האנושי ועוזר לנו להילחם בכוויות ופצעים, אך ג'ל זה רעיל לכלבים וחתולים ולכן, אם אתם שומרים עציץ אלוורה בבית לטיפול בכוויות, מומלץ להרחיק אותו מהישג כפם של חיות המחמד.
 
תסמינים: הקאות, שלשולים, רעידות, דכאון וירידה במשקל.
 
צמחים רעילים
Stan Shebs
2. בגוניה
הבגוניה היא אחד מצמחי הגינה והבית הפופולריים ביותר בישראל, אך לא רבים מודעים לרעילות הקיימת בו. אכילה של צמח הבגוניה יכולה לגרום למספר בעיות בריאותיות אצל כלבים וחתולים, ומומלץ להרחיק אותם במיוחד מהפקעת, המכילה את רוב הרעלנים.
 
תסמינים: תחושת צריבה באזור הפה, ריור יתר, קושי בבליעה והקאות.
 
צמחים רעילים
cobalt123
3. אזליאה
האזליאה, בת למשפחת שושנות האלפים, היא פרח פופולרי המתאים לגינות וגם לבתים, אך הוא רעיל במיוחד לחיות מחמד, לחיות משק ובמקרים מסוימים, אפילו לבני אדם. זהו צמח בעל רעילות גבוהה, ואם יש חיות בבית, מומלץ להימנע ממנו לגמרי.
 
תסמינים: בעיות עיכול חמורות, שלשולים חריפים, חולשה, אובדן תיאבון, שיתוק ובמקרים קיצוניים - מוות.
 
צמחים רעילים
aussiegall
4. גבסנית
הגבסנית השעירה והגבסנית הערבית, הנפוצות בארץ, משמשות לעיתים כתוספת קלילה לזרי פרחים, או כממלאות חללים בגינות נוי. למרות המראה התמים והעדין של הצמח, הוא יכול לגרום לבעיות עיכול לא נעימות, בעיקר לכלבים.
 
תסמינים: הקאות ושלשולים.
 
צמחים רעילים
Udo Schmidt
5. אמריליס יפהפה
האמריליס, המוכר גם בשמות "בלהדונה לילי" או "הגברות העירומות" הוא פרח גינה נאה ופופולרי שמקורו בדרום אפריקה. צמח זה הוא רעיל לכלבים וחתולים, וכדאי להיזהר במיוחד עם הפקעת שלו, כיוון שהיא מכילה את רוב הרעלנים.
 
תסמינים: הקאות, שלשולים, כאבים פנימיים, ריור יתר, רעידות, הורדה במשקל ודכאון.
 
צמחים רעילים
liz west
6. ציפורנים
הציפורן היא אמנם לא הצמח הרעיל ביותר ברשימה, אך כיוון שהיא נפוצה במיוחד, חשוב להזכיר גם אותה. הציפורן רעילה לכלבים וגם לחתולים, אך השפעתה חזקה יותר בכלבים.
 
תסמינים: בעיות עיכול קלות ופריחה על העור.
 
צמחים רעילים
. SantiMB .
7. קיקיון מצוי
הקיקיון הוא שיח גדול בעל פירות הנפוץ בעיקר בצפון הארץ ובמישור החוף. גם אם הצמח לא גדל בגינות פרטיות, ניתן לראות אותו במקומות רבים, ולכן חשוב להיזהר ממנו. הצמח לא רעיל רק לבעלי החיים, אלא גם לבני האדם.
 
תסמינים: הקאות, שלשולים, חולשה, אובדן תיאבון, כאבי בטן עזים, התייבשות, עוויתות, התקפים ובמקרים קיצוניים - מוות.
 
צמחים רעילים
Steve Slater
8. חרצית
אין ילד שלא מכיר את החרצית, הנפוצה בשדות ובגינות בכל רחבי הארץ. כיוון שפרח זה נמצא ממש בכל מקום, חשוב לדעת להיזהר ממנו ולא לתת לחיות המחמד להתקרב אליו.
 
תסמינים: הקאות, שלשולים, ריור יתר ופריחה בעור.
 
צמחים רעילים
jam343
9. רקפת
הרקפת העדינה היא אחד הפרחים האהובים ביותר בארץ, וניתן למצוא אותה בטיול ביער, אך גם בגינות פרטיות. החלק הרעיל ביותר של הצמח הוא השורש, אך גם אכילה של חלקיו האחרים יכולה לגרום לבעיות רפואיות.
 
תסמינים: גירויים בבטן, הקאות חמורות ובמקרים אחדים - מוות.
 
צמחים רעילים
Roni G
10. נרקיס
הנרקיס היפה, מלך הביצה, הוא גם צמח רעיל ביותר, למרות שניתן למצוא אותו בבתים רבים. הצמח רעיל לכלבים וגם לחתולים, כאשר רוב הרעלים נמצאים בפקעת.
 
תסמינים: הקאות, שלשולים, קשיים בעיכול, לחץ דם נמוך, רעידות ובעיות לב.
 
צמחים רעילים
Lucy
11. סייפן
הסייפן, המוכר גם בשם "גלדיולה", הוא פרח מושלם לגינות אך יש להיזהר היכן שותלים אותו מכיוון שהוא יכול לגרום לבעיות רפואיות לבעלי החיים שלנו. מרבית הרעלנים של הצמח נמצאים בפקעת, לכן אין סכנה אם מדובר בפרח המוצב באגרטל או כחלק מזר.
 
תסמינים: ריור יתר, שלשולים, הקאות ותשישות.
 
צמחים רעילים
Joe Shlabotnik
12. הוסטה
צמח ההוסטה מתאים במיוחד לשתילה בגינות בתנאי צל, אך חשוב לשים לב אליו אם יש לכם כלב. למרות שהשפעתו חלשה יותר משל רוב הצמחים ברשימה, כדאי להכיר גם אותו ליתר בטחון.
 
תסמינים: הקאות, שלשולים ודכאון.
 
צמחים רעילים
John
13. שושן
השושנים הם אמנם יפים וריחניים במיוחד, אך הם מסוכנים מאוד לחתול הבית. עיכול של צמח זה, אפילו בכמויות קטנות, יכול לגרום לכשל כליות חמור בחתולים. צמח זה אינו מהווה סכנה לכלבים.
 
תסמינים: כשל כלייתי בחתולים בלבד.
 
צמחים רעילים
Sergiu Luchian
14. חלבלוב
פרפר הדנאית המלכותית ניזון מצמח החלבלוב כדי לעשות שימוש בחומרים הרעילים שבו, אך לכלבים ולחתולים צמח זה הוא רעיל ומסוכן למאכל.
 
תסמינים: הקאות, חולשה, ירידה במשקל, שלשולים ודכאון עמוק. במקרים מסוימים יכולה ההרעלה לגרום גם לכשל בכליות ובכבד ואף למוות.
 
צמחים רעילים
Llez
15. לפופית
פרחיה של הלפופית הם נאים ומתאימים במיוחד לגינות קטנות ונעימות, אך הם יכולים להיות מסוכנים למאכל לחיות המחמד שלנו. למרות שאחד ממיני הלפופית מספק לנו את הבטטה הטעימה, מומלץ לא להסתכן, ולהרחיק את חיות המחמד מפרח זה.
 
תסמינים: בעיות עיכול, עצבנות, רעידות, בלבול ועוויתות.
 
צמחים רעילים
Mauricio Mercadante
16. צבעוני
אין כמו פרחי הצבעוני המיוחדים כדי להפוך כל גינה ליצירת אומנות, אבל אם הכלב שלכם נוטה לחפור בגינה, אולי כדאי להימנע משתילה שלהם. פקעות הצבעוני הן רעילות במיוחד, ומסכנות כלבים יותר מאשר חתולים.
 
תסמינים: בעיות עיכול קשות, אובדן תיאבון, דיכוי מערכת העצבים המרכזית, עוויתות והפרעות בקצב הלב.
 
צמחים רעילים
GoToVan
17. עגבניות
שיח עגבניות הוא הצמח המושלם לחקלאי החובב, כיוון שניתן לגדל אותן בגינה וגם בבית, אך מומלץ לחשוב פעמיים אם בבית יש גם בעלי חיים. למרות שרעילותן של העגבניות חלשה יחסית, הן נפוצות מאוד בגינות ויכולות לגרום לאי נעימות רבה לכם ולחיית המחמד האהובה שלכם.
 
תסמינים: בעיות עיכול חמורות, אובדן תיאבון, ריור יתר, שלשולים, חולשה וקצב לב מואט.
 
צמחים רעילים
kgantz
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו