print header

בדיקות ביתיות שעוזרות לשמור על בריאות החתול והכלב

כל מי שמגדל חיית מחמד מעוניין לשמור על בריאותה, אולם כיוון שלהבדיל מאיתנו חתולים וכלבים אינם מתלוננים בקול על כל בעיה רפואית, קיימים מקרים בהם אנחנו עלולים להגיע אל הווטרינר באיחור או לא לטפל בזמן בבעיה דחופה. כיוון שלא באמת ניתן להגיע לביקורת וטרינרית מונעת אחת לשבוע, חשוב שתכירו ותבצעו בעצמכם את הבדיקות הפשוטות שבכתבה הבאה. בדיקות אלה יעזרו בשמירה על בעל חיים בריא ושמח, ויסייעו לכם לדעת מתי צריך לפנות לטיפול רפואי. חשוב להדגיש שהבדיקות הביתיות אינן תחליף לבדיקות שגרתיות אצל הווטרינר, מטרתן היא לסייע לכם לגלות ערנות ולאתר בעיות מראש. אם אתם שמים לב לשינוי בהתנהגות בעל החיים שלכם או מגלים פציעה לא מזוהה, פנו לקבל חוות דעת רפואית.
 

לחצו כאן כדי להכיר בדיקות ביתיות לחתול שלכם

ולחצו כאן כדי להכיר בדיקות ביתיות לכלב שלכם

בדיקות ביתיות לבעלי חיים: כלב וחתול ישנים ביחד
 
 
 
 

בדיקות יומיות ושבועיות לכלב

 

בדיקת כלי מזון ושתייה – יש ימים בהם אנחנו פחות רעבים ללא סיבה מיוחדת, אבל אצל כלבים כל שינוי בהרגלי האכילה והשתייה עשוי להעיד על בעיה רפואית. אם תבדקו את כלי המזון והשתייה של כלבכם מדי יום תוכלו לזהות אם הכלב שותה ואוכל יותר מהרגיל, מפגין בררנות מזון או ממעיט ואף מסרב לאכול ולשתות. בכל אחד מהמקרים הללו חשוב לגשת לווטרינר בהקדם. רבים עלולים לפספס את תחילתו של השינוי בהרגלי התזונה של הכלב ולהגיע לווטרינר באיחור, מה שיכול להוביל לטיפול ממושך יותר בבעיה. גם אם אין באפשרותכם להגיע לווטרינר מיידית, כדאי להתייעץ עמו טלפונית.

בדיקת עיניים – התבוננו מדי יום בעיניי כלבכם וחפשו אחר שינויים. עיניים בריאות הן עיניים בוהקות, צלולות ונקיות מהפרשות. סימני אדמומיות או הפרשות הם לרוב רמז לדלקת או זיהום, שעשויים להחמיר אם לא מאתרים אותם בזמן. במקביל, התבוננו גם על אזור העפעפיים והריסים: אזור הריסים צריך להיות גם הוא נקי מכל הפרשה, ואזור העפעפיים צריך להיות נקי מגושים. כלבים מסוימים עשויים לסבול מציסטות באזור העפעף, מה שמחייב בדיקה ולפעמים גם הסרה שלהן.

בדיקות ביתיות לבעלי חיים: כלב
 
 

בדיקת אף – גם אפו של הכלב צריך להיות נקי מהפרשות. אם הכלב סובל מהתקף עיטושים, ייתכן שחדר לאפו גוף זר, כך שבמקרה של עיטוש שלא חולף חשוב להביאו לווטרינר בהקדם.

בדיקת סוף טיול - אחת לכמה ימים בצעו בדיקה מקיפה של כפות הרגליים של הכלב בסוף הטיול היומי. הרימו כל אחת מהרגליים וחפשו חתכים, בליטות וגושים. אם החלפתם מסלול הליכה ייתכן שהמסלול החדש כולל משטחים שפוצעים את הכלב, וכדאי לאתר זאת בזמן. בנוסף, בימים החמים חלק מהכלבים עשויים לסבול מכוויות לאור התחממות המדרכות, וגם את אלה חשוב מאוד לאתר בזמן על מנת שתדעו שעליכם לשנות מסלול או שעות טיול ולמנוע מהם סבל מיותר.

בדיקות ביתיות לבעלי חיים: אישה וכלב על שפת אגם
 

בדיקות דו-שבועיות וחודשיות לכלב

 

בדיקת תקינות משקל – הקפידו על האכלה נכונה של הכלב בהתאם להמלצות הווטרינר ויצרן המזון. כלבים רבים לא יודעים מתי להפסיק לאכול בזמן, מה שעלול להוביל לעלייה משמעותית במשקל ולבעיות רפואיות. אם יש לכם כלב קטן הקפידו לשקול אותו בבית אחת לחודש, ואם מדובר בכלב גדול שקלו אותו בכל ביקור אצל הווטרינר.

בדיקת אוזניים – אוזניו של כלב בריא צריכות להיות נקיות וחסרות ריח או הפרשות מכל סוג. התבוננו היטב באוזני כלבכם וחפשו אחר אדמומיות, נפיחות, סימנים לדימום או הפרשות צהובות. כל אלה עלולים להצביע על דלקות, זיהום או חדירת גוף זר, שבהחלט יכולים להוביל להתפשטות הזיהום לאזורי גוף נוספים, ובמקרים קשים אף לאובדן שמיעה. כלבים עשויים לסמן לנו שהם סובלים מבעיה באוזניים באמצעות ניעורי ראש או גירודים באזור האוזניים, ובחלק מהמקרים גם בעזרת תנועות עיניים מהירות ימינה ושמאלה.

בדיקה גופנית מקיפה – הקפידו על ביצוע בדיקה מקיפה של כל אזורי גופו של הכלב אחת למספר שבועות. בדיקה זו צריכה לכלול חיפוש אחר פצעים או חתכים חדשים ולא מוסברים, בדומה לבדיקת כפות הרגליים שהוזכרה בסעיפים הקודמים.

בדיקות ביתיות לבעלי חיים: כלב רץ בגינה
 

בדיקת מראה פרווה – פרווה נקייה היא לא רק סממן אסתטי, אלא גם מאפיין בעל השלכות בריאותיות. באמצעות הקפדה על סירוק והברשה של פרוות הכלב תוכלו לבדוק מקרוב את עורו, לאתר פרעושים שעלולים להסתתר בפרווה ולגלות פצעים או שינויים במראה העור שאחרת קל לפספס. 

בדיקת נקבות וזכרים שלא עברו עיקור או סירוס – הימנעות מעיקור וסירוס הכלבים שלכם עלולה להוביל למגוון בעיות רפואיות והריונות לא רצויים. בנקבות לא מעוקרות חשוב לבדוק מפעם לפעם האם אין הצטברות חלב על הפטמות שעשויה לרמז על הריון, ואצל זכרים חשוב לחפש אחר פצעים או נפיחות באזור שק האשכים. 

בדיקות ביתיות לבעלי חיים: גורי כלבים ברחוב

בדיקות רבעוניות וחצי שנתיות לכלב

 

בדיקת שיניים וחניכיים – כמונו, גם כלבים סובלים מדלקות וכאבים באזור הפה והחניכיים ולרוב אנו מאתרים את הבעיה באיחור ניכר. הזנחת בריאות השיניים של הכלב עלולה לגרום למגוון בעיות שיקשו בהמשך על האכילה ואף יובילו לאיבוד שיניים, כך שחשוב להקפיד לבדוק את פיו. על מנת לאתר מראש בעיות שיניים או חניכיים, הרימו את שפתו העליונה של הכלב (בעזרת כפפה או ידיים שטופות ונקיות) ובדקו את צבע השיניים והחניכיים. ממש כמונו, גם כלבים עלולים לסבול מדימום באזור החניכיים או משיניים צהובות, ואם אתם מזהים אחד מהסימנים הללו או נתקלים בריח פה לא נעים, בקרו אצל הווטרינר על מנת לטפל בבעיה.

בדיקת פנקס חיסונים – בדיקת תוקף תאריכי החיסון של כלבים שנמצאים מחוץ לבית לפחות פעם ביום, היא אחת מהבדיקות החשובות שעליכם להקפיד עליהן. אל תסמכו על תזכורות מהווטרינר וודאו שהכלב שלכם מתחסן אחת לשלושה חודשים נגד תולעת הפארק, ובנוסף לכך וודאו שהוא מקבל אחת לשנה חיסוני כלבת ומשושה.

בדיקות ביתיות לבעלי חיים: חתול וכלב שוכבים זה לצד זה
 
 
 
 

בדיקות יומיות ושבועיות לחתול

 

בדיקת כלי מזון ושתייה – בדקו מדי יום את כלי האוכל והשתייה של החתול שלכם, משום שחתולים עלולים לסרב לאכול או לשתות בגלל הרבה סיבות, כמו שינויים בסוג המזון או באיכות מי השתייה, העברת המזון לכלים חדשים או כעס על בעל חיים חדש שפלש לשטחם וחולק איתם את אותו הכלי. אם אתם רואים שהחתול אוכל או שותה פחות מבדרך כלל, שאלו את עצמכם האם שיניתם דבר מה לאחרונה ונסו לחזור למזון או לכלים הקודמים. בעלי חתול מבוגר ששותה יותר מבדרך כלל צריכים לפנות לווטרינר בהקדם, כיוון שייתכן שמדובר בסוכרת. במקרים בהם החתול מסרב לחלוטין לשתות ונראה גם חלש מהרגיל במשך למעלה מ-12 שעות, פנו לווטרינר בהקדם.

בדיקות ביתיות לבעלי חיים: חתול אוכל
 
 

בדיקות קיא – כל בעל חתול מגלה מדי פעם בשובו הביתה שחברו הטוב הקיא בהיעדרו. מרבית החתולים מקיאים, כאשר חלקם עושים זאת לעיתים תכופות ואחרים רק לעיתים רחוקות. הסיבה הנפוצה ביותר להקאה היא לא מחלה או בעיה רפואית, אלא פשוט ניקוי הגוף מכדורי שיער שהחתול בולע בזמן שהוא מנקה את עצמו. מכאן שלא כל הקאה מחייבת ביקור אצל רופא, אולם כדי שלא תפספסו הקאה שהיא תוצר של בעיה רפואית, חשוב לבדוק את הקיא של החתול בכל פעם. על אף שלא מדובר בבדיקה נעימה במיוחד, יש לבחון את הנושאים הבאים:

  • האם הקיא כולל בעיקר גושי שיער אפורים? אם כן, מדובר בהקאה עקב הצטברות כדורי שיער והחתול שלכם בריא. 
  • האם אתם מזהים בעיקר חתיכות מזון? במקרה כזה, ייתכן שהחתול אלרגי או רגיש למזון חדש שנתתם לו. אם החלפתם את מזונו של החתול נסו לחזור אל סוג המזון הקודם או להתייעץ עם הווטרינר לגבי חלופות.

חלק מהחתולים מקיאים בגלל תולעים, ואחרים בשל בעיות בכליות. פנו לווטרינר על מנת לקבל תילוע (טיפול נגד תולעים) או על מנת לבצע בדיקת דם שיכולה לזהות דלקת כלייתית.

בדיקות ביתיות לבעלי חיים: גורי חתולים בנעליים
 

בדיקת ארגז חול – כיוון שהחתולים אינם יוצאים איתנו לטיולים, אנחנו עלולים לפספס תסמינים של בעיות בריאותיות כמו שלשולים שנקברים בארגז החול. לכן בעת ניקוי הארגז מגללים, דבר שכדאי מאוד לבצע בתדירות גבוהה, בדקו האם היציאות של החתול תקינות - אם אתם מזהים שלשול שנמשך למעלה מיומיים, בקרו אצל הווטרינר. במקביל, פנו לווטרינר גם אם אתם רואים שהארגז יבש משתן או אם אתם מזהים סימני דם. ייתכן שמדובר בחסימת דרכי השתן, שגורמת לחתול לפציעה.

בדיקת אף ועיניים – הקפידו להתבונן בעיניים ובאזור אפו של החתול שלכם בעת זמן הבילוי שלכם יחד. האף של החתול צריך להיות יבש מהפרשות והעיניים צלולות ובוהקות. אם נראה שהחתול מנוזל או שהוא מתעטש, או אם עיניו אדומות או דומעות, לא מדובר בהצטננות פשוטה, אלא ייתכן שהוא סובל מבעיה הקשורה בדרכי הנשימה. במקרה כזה, חשוב כמובן לפנות לווטרינר בהקדם.

בדיקות ביתיות לבעלי חיים: חתול ישן
 

בדיקות לחתול שמומלץ לבצע אחת לשבועיים עד חודש

 

בדיקת ניקיון הפרווה – חתולים הם בעלי חיים מטופחים, והם נוהגים לנקות את עצמם במשך חלק ניכר מהיום. אם אתם שמים לב לשינוי במצב הפרווה שלהם, אם היא דביקה למגע או שאתם מבחינים בכך שהחתול מבלה פחות זמן בניקיונה, ייתכן שהוא סובל ממחלה מסוימת. להבדיל, במקרה שהחתול מטפח את עצמו הרבה יותר מבדרך כלל, קיים סיכוי שהוא סובל ממחלת עור. בדקו את פרוות החתול לפחות אחת לשבועיים, ואם אתם מבחינים בשינוי בהתנהגותו הכללית בכל הנוגע למצבה, פנו לרופא.

בדיקה לאיתור פרעושים – בנוסף לבדיקת מרקם הפרווה, הברישו אותה עם האצבעות או באמצעות מברשת על מנת לאתר פרעושים - חתולים רבים סובלים ממטרד זה לאורך חודשי הקיץ, ואצל חלקם מגיעים המזיקים לבקר אפילו בחודשי החורף. רכשו אמפולה נגד פרעושים, והקפידו למרוח אותה על עורפו של החתול אחת לשבועיים או שלושה שבועות בתקופת הקיץ, ובעת הצורך גם בחודשי החורף.

בדיקות ביתיות לבעלי חיים: חתול
 

בדיקה גופנית מקיפה – הקפידו על ביצוע בדיקה מקיפה בכל אזורי גופו של החתול אחת למספר שבועות, שתכלול חיפוש אחר קרחות, פצעים או חתכים חדשים. חתולים מגרדים את עצמם במקרה של פרעושים או דלקות, כך שהימצאות של פצעים מדממים או של גלדים מרובים היא רמז בולט לבעיה שיש לטפל בה.

בדיקת נקבות וזכרים שלא עברו עיקור או סירוס – הימנעות מעיקור וסירוס החתולים שלכם עלולה להוביל למגוון בעיות רפואיות והריונות לא רצויים. בנקבות לא מעוקרות חשוב לבדוק מפעם לפעם האם אין הצטברות חלב על הפטמות שעשויה לרמז על הריון, ואצל זכרים חשוב לחפש אחר פצעים או נפיחות באזור שק האשכים.

 

בדיקות לחתול שיש לבצע אחת לשלושה חודשים עד חצי שנה

בדיקת שיניים וחניכיים – חתולים עלולים לפתח מחלות חניכיים כבר בגילאים צעירים, והיעדר טיפול בבעיה מוביל לכאבים עזים בעת האכילה. כיוון שחלק גדול מהחתולים לא מאפשר מגע בפה שלהם בקלות לצורך בדיקת מצבו, תוכלו לרוב לבדוק את החניכיים שלהם רק אצל הווטרינר. עם זאת, מאחר שגם ריח רע מהפה הוא סימן בולט לדלקת בחניכיים, כדאי לשים לב לשינוי בריח הבל פיו של החתול שלכם ולפנות לבדיקה בכל שינוי שאתם מריחים.

בדיקת פנקס חיסונים – עדכון תאריכי החיסון של חתולכם הוא אחת הבדיקות החשובות שעליכם להקפיד עליהן. חתולים שנשארים בבית אמנם נמצאים בסיכון נמוך יותר להידבק בחלק מהמחלות, אולם הם עדיין חשופים לסיכון בשל לכלוך וזיהום שאנחנו מכניסים הביתה בסוף היום על גבי סוליות הנעליים שלנו. אל תסמכו על תזכורות מהווטרינר - וודאו שהחתול שלכם מתחסן אחת לשנה בחיסון מרובע ובחיסון נגד כלבת. כמו כן, הקפידו לתת לו כדור נגד תילוע אחת לחצי שנה ואמפולות נגד פרעושים בהתאם לעונה.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.