print header

המדריך לטיפול נכון בחיות המחמד שלכם בזמן חופשה

חודשי הקיץ הם התקופה שבמהלכה אנו יוצאים לחופשה בארץ או בחו"ל עם כל המשפחה, אולם בנוסף לארגון ציוד מתאים שאותו יש לקחת, רבים מאתנו צריכים גם לחשוב על מי שאנו משאירים מאחור. בעלי חיות מחמד מכל הסוגים נתקלים בשאלות רבות הנוגעות לעזיבת הכלב, החתול או התוכי שלהם מאחור למשך מספר ימים או למעלה מכך, ומעוניינים להקל עד כמה שניתן על החיה האהובה. ישנן אפשרות רבות ושונות לוודא שחיית המחמד שלכם בטוחה ומרוצה בזמן שאינכם נמצאים בבית, והטיפים הבאים יעזרו לכם להבין מה חיית המחמד שלכם מעדיפה ומהם הפתרונות המתאימים לה. רוב המדריך מיועד לבעלי כלבים וחתולים, ובסיומו תוכלו למצוא הנחיות המותאמות לטיפול בחיות קטנות המתגוררות בכלובים.
 
 

1. העריכו את הצרכים של חיית המחמד שלכם

כל חיית מחמד היא בעלת אופי שונה, ובהתאם לכך זקוקה להשגחה אחרת באופן יומיומי וכך גם כאשר אנו בחופש. חלקן מצליחות להעסיק את עצמן לבד כאשר אנו הולכים לעבודה, ואחרות עלולות לבלגן את הבית מדי יום; חלקן זקוקות לטיולים, משחק רב וליטופים, ואחרות מעדיפות להסתפק באינטראקציה מרוחקת. בנוסף לאופי, קיימים גם מדדים כמו גיל, מצב רפואי או חרדת נטישה, שמשפיעים מאוד על הצרכים שעלינו לספק לכלב או לחתול שלנו. אם אתם מגדלים גור, בעל חיים הסובל מבעיה רפואית כלשהי או כזה הזקוק למגע רב או שיש לו חרדת נטישה, הוא זקוק לטיפול שונה מבעל חיים עצמאי שמעדיף לבלות את זמנו לבד. לאחר שתאפיינו את בעל החיים שלכם, תוכלו להבין כיצד להתאים לו את ההשגחה הרצויה.
 

2. החליטו האם להשאיר את חיית המחמד בבית או לא 

קיימות אפשרויות שונות לטיפול בבעלי החיים בהעדרכם, ועליכם להכיר את כולן ולהבין מהן היכולות הכלכליות שלכם, כדי שתוכלו להתאים את האפשרות הטובה ביותר לבעל החיים שלכם ולכם. כלל האפשרויות מתרכזות לשניים: השארת בעל החיים בבית על מנת שהגורם המטפל יגיע אליו, או העברת בעל החיים אל הגורם המטפל שתבחרו.
 
  • השארת בעל החיים בבית – בחירה זו תאפשר לכם לוודא שהחיה נשארת במקום שמוכר לה, תמנע את הסיכון שהיא תהרוס חפצים של אנשים זרים, תכלול מגע עם החפצים, הצעצועים והכלים שלה, תהיה בטוחה מחיות עמן היא יכולה לריב ותצריך מכם הכי מעט שינויים והעברות. עם זאת, במקרים שבהם המטפל רק מגיע לבקר ולא עובר לגור אצלכם לתקופה בה אתם לא בבית, הסיכון הוא בדידות של חיית המחמד, סיכון לפספוס של טיול, כמו גם השחתת רכוש. 
  • הוצאת בעל החיים מהבית – בחירה זו תאפשר לכם להיות בטוחים שחיית המחמד שלכם לא תסבול מבדידות, תחווה חוויות חדשות מדי יום ותשמור על שגרה של טיולים. האפשרות הזו לא מתאימה לחיות פחדניות וכאלו שאינן מסתדרות עם סביבה חדשה, וייתכן שהן יוחזקו בתנאים שהן אינן מורגלות להן.
 
בנוסף לאופייה האישי של החיה שלכם, חשוב להתייחס גם למאפיינים כוללים: כיוון שלרוב חתולים נקשרים יותר למקום וכלבים לאדם, רצוי מאוד להשאיר את החתול שלכם בסביבה הביתית שהוא מכיר ולא להעביר אותו לסביבה חדשה ומאיימת. זאת, אלא אם ידוע לכם שהחתול שלכם הוא ידידותי במיוחד, נוטה לשבור ולהרוס דברים משעמום או שמדובר בגור צעיר הזקוק להאכלה או בחתול מבוגר שנחוצה לו השגחה מתמדת. כלבים לעומת זאת זקוקים לטיולים מספר פעמים ביום, משחק ותשומת לב, ועלולים לחוש עזובים ומשועממים בקלות רבה. לפיכך, מומלץ שלא להשאיר אותם לבד אלא להעניק להם אפשרות לבלות עם אנשים וכלבים אחרים. 
 

3. בחנו את אפשרויות הטיפול שלכם

לאחר שהחלטתם האם ברצונכם להשאיר את חיית המחמד שלכם בבית או לא, החליטו מהי דרך הטיפול המועדפת עליכם מבין דרכי הטיפול הבאות. ההחלטה הסופית אמורה להיות שילוב בין הצרכים של חיית המחמד שלכם, לבין האפשרויות שלכם מבחינה כלכלית ואישית:
 
  • השארת בעל החיים בבית  – אם תבחרו לשלם ל"בייביסיטר" עבור בעל חיית המחמד שלכם, תוכלו להיעזר באיש מקצוע או לבקש משכן או מאדם אחר לעשות זאת. זכרו לוודא מהו הניסיון של המטפל, באיזו תדירות הוא יגיע אליכם הביתה ובמידה שמדובר בכלב, לכמה טיולים יוציא אותו מדי יום. 
  • העברת החיה לבית המטפל  – זוהי האפשרות העדיפה ביותר עבור רוב הכלבים ואפשרות פחות מועדפת עבור חתולים. אם מדובר באדם שאינכם מכירים, ודאו בצורה חד משמעית האם הוא מגדל חיות נוספות.
  • העברת החיה לפנסיון  – חלק גדול מבעלי החיים לא יאהבו את האפשרות הזו, כך שמדובר באפשרות רצויה בעיקר עבור כלבים שאין מי שיטייל איתם באופן יומיומי. 

4. הרגילו את בעלי החיים

בין אם בחרתם באפשרות הראשונה או השנייה, זכרו שחיית המחמד שלכם צפויה להתגעגע אליכם. במצב בו אתם עובדים מהבית או מבלים בו זמן רב, התחילו להרגיל את החיה שלכם לבלות זמן רב יותר לבדה. שבועיים לפני הנסיעה, התחילו לעזוב את הבית למשך מספר שעות מדי יום. ההתנהלות הזו תאפשר לכלב או לחתול שלכם להבין שלמרות שאתם עוזבים אותם, אתם צפויים לחזור ואין מקום לדאגה. 
 
 

5. תכננו מראש את כל הפרטים הנחוצים לכל אפשרות

אם אתם עוזבים את חיית המחמד שלכם ומפקידים אותה בידיו של אדם אחר, חשוב לוודא שאתם מספקים לאותו אדם את כל המידע הנחוץ לו. השאירו את פרטי הקשר שלכם, מספרו של הווטרינר ופירוט לגבי חטיפים וצעצועים אהובים. הוסיפו גם מידע לגבי שעות טיול, הרגלי רחצה, תרופות ואפילו מקומות מחבוא אהובים והדרך בה ניתן ליצור מקום שכזה בבית המטפל, אם החיה שלכם צפויה "לעבור דירה" בזמן היעדרותכם מהבית. במידה שהכלב שלכם לא מסתדר עם חתולים או להיפך, חשוב מאוד להתייחס גם לנקודה הזו. 
 
אם בעל החיים נותר בבית לבדו, יש לוודא את תקינותם של מנעולים, חלונות, מגירות וכל פתח למקום או חלל שהוא עלול להגיע אליו. סגרו מכסי אסלה ודלתות של חדרים שאינם בשימוש, אחסנו בארונות חומרי ניקוי והזיזו צמחים שעלולים להיות רעילים.
 

6. טיפול בחיות מחמד הנמצאות בכלובים

אם אתם מגדלים חיות כמו אוגרים, שרקנים, תוכים או בעלי חיים דומים, בקשו מהגורם המטפל להגיע אל הבית אחת ליום על מנת להאכיל אותן ולוודא שהכל כשורה. ציפורים יעדיפו להישאר באווירה המוכרת להן, אך את שאר החיות תוכלו להוציא מהבית אם אתם מעוניינים בכך, ולהעביר אותן לבית של חבר או שכן בליווי מסמך המתאר את שעות ההאכלה המפורטות ופרטי מידע חשובים נוספים. הימנעו במידת האפשר מהעברה לבית הכולל כלבים או ילדים קטנים, אלא אם כן חיות המחמד שלכם רגילות לכך בביתכם. כמו כן, כאשר אתם מניחים את הכלוב במיקומו החדש, חפשו אחר סביבה המחקה את התנאים בבית שלכם מבחינת טמפרטורה, חשיפה לשמש, רעש וכדומה.
 
מקור תמונות: Nicki Dugan PogueAustin KirkDave Dugdale
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו