print header

10 פרחים נפלאים שתוכלו לגדל בבית ובגינה

פרחים הם משמחים, מפיצים ריח נפלא ומגיעים במגוון כה רחב של גדלים, צורות וצבעים, כך שכל אחד יכול לבחור את הזנים המתאימים לו ולקשט באמצעותם את סביבתו. בין שבתוך הבית ובין שבגינה, הפרחים מוסיפים צבע רב ויופי עשיר, וכן עשויים להעניק תחושת חמימות גם בחלל הפשוט ביותר, לכן בהחלט כדאי לכם למצוא להם מקום ראוי בביתכם. במקום לרכוש זר פרחים חדש ויקר בכל שבוע, תוכלו לגדל את הפרחים שאתם אוהבים אצלכם בבית וליהנות בכל יום מיופיים ומטיפוחם, ובמדריך הבא תמצאו את כל הכלים וההנחיות שיעזרו לכם להחליט באילו סוגי פרחים לבחור ולדעת כיצד לטפל בכל אחד מהם באופן המתאים לו.
 
מדריך לגידול פרחים: אישה וילדים שותלים פרח

כיצד בוחרים את הפרח המתאים?

  • המרחב – כשמדובר בגידול פרחים, חשוב שתדעו מראש איזה שטח אתם מייעדים להם, שכן כל פרח מצריך תנאי גידול שונים וישנם הבדלים בין אופן גידול הפרחים בתוך הבית, באדנית שבמרפסת או בחלקה שבגינה. בנוסף, החליטו מה גודלו של המקום המיועד לשתילה ובחרו את כמות הסוגים ואת גודל הפרחים בהתאם לכך. לבסוף, חשוב לבדוק האם המקום המיועד לגידול הפרחים מואר באופן מלא, מואר חלקית או נמצא בצל, כיוון שפרחים שונים צריכים להיחשף למידה שונה של שמש כדי לגדול ולפרוח.
  • חד שנתי או רב שנתי – פרחים מתחלקים לשתי קבוצות עיקריות; פרחים חד-שנתיים בעלי מחזור רבייה בודד שפורחים פעם אחת, מתרבים ובתום השנה מתים, ופרחים רב-שנתיים שלהם יש יותר ממחזור רבייה אחד והם יכולים לחיות בין שנים ספורות לאלפי שנים. בהגיעכם לבחור פרח, חשוב שתדעו איזה סוג מבין השניים אתם מעדיפים; בעוד שהפרחים החד-שנתיים פורחים זמן רב יותר (לרוב מעונת האביב עד לעונת הסתיו), הפרחים הרב שנתיים סובלים מפחות מחלות, לרוב דורשים פחות מים והם גם פחות יקרים לתחזוקה, משום שלא צריך להחליף אותם כל שנה. הפתרון האידיאלי ברוב המקרים יהיה לשלב בין שני סוגי הפרחים על מנת שתוכלו לקבל את הטוב משני העולמות. 
  • עמידות הצמח – שיקול העמידות (או ההתקשות) מתאים לפרחים החד-שנתיים בלבד ומתייחס לעמידותם לקור. חלק מהפרחים עמידים לקור, כלומר הם יכולים לשרוד בתנאי קרה ולאחר מכן ישובו לפרוח. פרחים חצי-עמידים לקור יכולים לשרוד בתנאי מזג אוויר קר ורטוב, אך צפויים להיפגע קשות ואף למות בזמן קרה. הקבוצה השלישית היא של פרחים רגישים, אשר זקוקים לאדמה חמה על מנת לגדול כראוי ואינם עמידים לקור. לכן, בבואכם לבחור פרח, בדקו את עמידות הצמח הרצוי וקחו בחשבון את סביבת המגורים שלכם ואת הזמן בשנה בו אתם מעוניינים שהפרח יפרח.
מדריך לגידול פרחים: אדניות פרחים על חלון בניין

1. יסמין

היסמין הוא פרח רב-שנתי בעל ניחוח נפלא אשר ידוע ביתרונותיו הבריאותיים הרבים; בין היתר נמצא כי היסמין מרגיע את העצבים, מגביר את החשק המיני ואף עוזר להילחם בסרטן. ישנם מינים רבים של יסמין המיועדים לגידול נוי ואף לגידול עלי תה, והוא מתאים לגידול בבית או בגינה ואף יכול לעבור ביניהם בהתאם לעונה. תהליך הנביטה של היסמין מתחיל לאחר 30-60 ימים מהזריעה.
 
מדריך לגידול פרחים: יסמין

מתי לשתול: בין סוף הסתיו לתחילת האביב.

כיצד לשתול ולדשן: כדי לגדל את פרח היסמין בביתכם תוכלו לבחור באחת משתי אפשרויות: האפשרות הראשונה היא לבחור בגידול מזרעים, לכסות באדמה עם הרבה דשן ולהניח על אדן החלון או באזור מואר חלקית בגינה. האפשרות השנייה, והמומלצת יותר, היא להשתמש בענף של יסמין בוגר באורך של כ-15 ס"מ, אותו יש לשתול באדנית בתוך הבית ובתחילת הקיץ, כאשר הפרחים יחלו לפרוח, יש להעביר אותם למרפסת או לגינה.

כמה שמש: היסמין זקוק לשמש חלקית ומומלץ לשתול אותו במקום חם וחצי מוצל.

כיצד להשקות: פרח היסמין נהנה מאדמה לחה, אך חשוב שלא תהיה ספוגה במים. לשם כך, רצוי להשקות אותו 2-3 פעמים בשבוע במהלך הקיץ. בחורף מומלץ להשקות לפי הצורך, לגעת באדמה בסביבת הפרח ולהשקות רק כשהיא יבשה.

2. אירוס

האירוס הוא פרח רב-שנתי הקרוי על שמה של איריס, שהייתה אלת הקשת בענן במיתולוגיה היוונית. קיימים מעל ל-300 מינים של אירוסים כאשר בישראל רק 16 מהם צומחים באופן טבעי. האירוס צומח במגוון רחב של צבעים והוא עמיד לקור, יפה במיוחד ונוח לגידול ביתי. תהליך הנביטה של האירוס מתחיל לאחר 3-4 חודשים מהזריעה.
 
מדריך לגידול פרחים: אירוס

מתי לשתול: בכל זמן בין הסתיו לתחילת האביב.

כיצד לשתול ולדשן: מומלץ להשתמש בפקעות של אירוסים ולא בזרעים. את הפקעות יש להשרות במים למשך זמן של בין יומיים לשבועיים טרם השתילה, ולאחר מכן לשתול באדנית מלאה בתערובת זבל אורגני עשיר או באדמה יחד עם דשן אורגני מסוג המשחרר בהדרגה חומרים לאדמה (שימו לב שאתם מערבבים את הדשן לתוך האדמה ולא מניחים אותו מעליה). מומלץ לשתול את הפקעות במרחק של 25 ס"מ זו מזו ולוודא כי שורשי הפרח מכוסים באדמה לגמרי.

כמה שמש: האירוס זקוק לחשיפה חלקית לשמש, לכן רצוי שישהה בה כחצי יום.

כיצד להשקות: את האירוס מומלץ להשקות אחת לשבוע, בשעות הבוקר, ב-2-3 ס"מ של מים. אם העלים נראים נבולים השקו מעט יותר.

3. ציפורן

הציפורן הוא פרח נפלא שיוסיף לגינה שלכם צבעים מדהימים בעזרת עלי הכותרת המקסימים שלו. שמו הבוטני של הציפורן הוא Dianthus ופירושו "הפרח האלוהי", ואין זה פלא שרבים מבין 300 המינים השונים שלו מגודלים למטרות נוי. הציפורן מתאים מאוד לגידול הן בגינה והן באדניות ותהליך הנביטה המהיר שלו מתחיל לאחר 5-7 ימים בלבד מהזריעה.
 
מדריך לגידול פרחים: ציפורן

מתי לשתול: את הציפורן מומלץ לשתול לקראת סוף החורף, כאשר לא נשקפת סכנה לקרה.

כיצד לשתול ולדשן: את זרעי הציפורן יש לשתול באדמה המעורבבת היטב עם זבל אורגני. הציפורן זקוק לאדמה לחה אך לא כזו הספוגה במים, לכן יש לוודא שישנם חורי ניקוז באדניות שיאפשרו למים להתנקז מהן בקלות, במקרה שבחרתם לגדל את הפרחים בתוך הבית. את הזרעים יש להניח מעט מתחת לפני האדמה ולהקפיד על מרווח של 30 ס"מ בין פרח לפרח. הציפורן עמיד למרבית המחלות ואין צורך לטפל בו ולדשן אותו לעיתים קרובות, על כן הוא נוח לגידול ביתי.

כמה שמש: הציפורן זקוק לשמש מלאה ופורח בעיקר בחודשי הקיץ.

כיצד להשקות: בשלב ההתחלתי רצוי להשקות את הציפורן במעט מים בין 3-4 פעמים בשבוע. לאחר שהפרח מתחיל לפרוח ניתן לעבור ל-2 השקיות בשבוע, אולם חשוב להשתמש במספיק מים כך שהאדמה תישאר לחה. 

4. ורדים 

הוורד הוא פרח רב-שנתי נפוץ מאוד אשר גברים בכל רחבי העולם מעניקים לבנות זוגם כמחוות אהבה. הוורדים פורחים בעשרות צבעים וגוונים שונים כשהעיקריים שבהם הם אדום, ורוד, כתום ולבן, וכאשר מטפלים בהם כיאות הם יכולים לפרוח במשך שנים ארוכות. ניתן לשתול זרעים של ורדים שיפרחו לאחר כ-5 חודשים, ואפשרות נוספת היא שתילה של ורדים שכבר פרחו. הוורדים מתאימים לגידול בגינה או באדניות ומשרים אווירה חמה ורומנטית בכל בית. 
 
מדריך לגידול פרחים: ורדים

מתי לשתול: בחודשי האביב או הסתיו.

כיצד לשתול ולדשן: יש לחפור בור באדמה ולערבב אותה יחד עם זבל אורגני ובדשן מיוחד לוורדים (ניתן למצוא בכל משתלה). לאחר מכן יש לשתול את הזרעים או את שורשי הפרח בעומק של כ-2.5 ס"מ מתחת לפני האדמה (אין הבדל מהותי במקרה של שתילה באדנית), ולהקפיד על מרווח של לפחות 60 ס"מ בין כל זרע או פרח. בחודשי האביב רצוי לגזום את הוורדים בעדינות ולעקור פרחים חולים או מתים על מנת למנוע העברה של מחלות בינם לבין צמחים אחרים.

כמה שמש: הוורדים זקוקים ל-5-6 שעות שמש ביום ולכן מומלץ לשתול אותם באזור חצי מוצל, כך שיוכלו לקבל את האור הדרוש להם מבלי שיתייבשו.

כיצד להשקות: יש להימנע מהשקיה תכופה של הוורדים עם כמות מים קטנה כיוון שזו לא מאפשרת לנוזלים להגיע לשורש, וכן מעודדת התפתחות של פטריות על הפרח. צורת ההשקיה הנכונה היא הרטבת האדמה שמסביב לוורד עד לספיגה מלאה של המים באדמה (הימנעו מהצפה). מומלץ להשקות פעמיים בשבוע.

5. דליה

דליה היא סוג של פרח רב-שנתי שמקורו במקסיקו, והיא משמשת גם כפרח הלאומי של המדינה. חלק מזני הדליה הם אכילים ויש הטוענים כי טעמם דומה לזה של ארטישוק ירושלמי. לפרח הדליה מגוון רחב של צורות, גדלים וצבעים מרהיבים שיוכלו לפרוח במהלך כל חודשי הקיץ והסתיו, כל עוד תעניקו להם את הטיפול נכון. פרח הדליה מתאים לגידול ביתי ובעיקר גידול בגינה, ותהליך הנביטה שלו מתחיל כ-5-10 ימים בלבד לאחר הזריעה.
 
מדריך לגידול פרחים: דליה

מתי לשתול: באביב ובתחילת הקיץ.

כיצד לשתול ולדשן: בחרו אזור מואר אך מוגן מפני רוח ובדקו שטמפרטורת האדמה היא לפחות 15 מעלות. הניחו את זרעי הדליה באדמה לחה (חשוב שהמים יוכלו להתנקז בה היטב), הקפידו להוסיף דשן מסביב לזרעים ושמרו על מרווח של 20-30 ס"מ בין פרח לפרח. לאחר שהפרחים מתחילים לפרוח, מומלץ לדשן את האדמה בדשן נוזלי עם כמות נמוכה של חנקן כל 3-4 שבועות, מאמצע הקיץ ועד לתחילת הסתיו.

כמה שמש: שמש מלאה.

כיצד להשקות: הדליה זקוקה לאדמה לחה, אך היא עלולה להירקב באדמה הספוגה במים, לכן מומלץ להשקות אותה באמצעות טפטפות ולא בהשקיה ידנית. על ההשקיה להימשך כחצי שעה בכל פעם, 2-3 פעמים בשבוע.

6. היביסקוס

ההיביסקוס הוא הפרח הלאומי של הוואי, וכראוי לצמח שמחזיק בתואר שכזה הוא מוסיף יופי אקזוטי לכל גינה ואף מושך אליו ציפורי שיר ופרפרים רבים ושונים. אם זה לא מספיק, קיימים סוגים שונים של היביסקוס אשר משמשים להכנת משקאות תה מרגיעים, וניתן לגדל אותם בכל בית. מרבית מיני הגידול של ההיביסקוס בישראל הם רב-שנתיים ומתאימים במיוחד לגידול באדנית. תהליך הנביטה של ההיביסקוס מתחיל לאחר 14-30 ימים מהזריעה.
 
מדריך לגידול פרחים: היביסקוס

מתי לשתול: ההיביסקוס נהנה ממזג-אוויר חם ולכן מומלץ לשתול אותו באביב, על מנת שיגיע לשיא פריחתו בחודשי הקיץ. 

כיצד לשתול ולדשן: את זרעי ההיביסקוס יש להשרות במים למשך הלילה ובבוקר יש לשתול אותם בעומק של 2.5 ס"מ מתחת לאדמה מדושנת באזור מואר ומאוורר, עם מרווח של לפחות 90 ס"מ בין פרח לפרח. את ההיביסקוס מומלץ לדשן בדשן נוזלי אחת לשבוע, או בסוג דשן המשתחרר באיטיות לאדמה אחת לחודש. בנוסף ניתן להוסיף לאדמה זבל אורגני עשיר באשלגן שיסייע להיביסקוס לגדול. 

כמה שמש: ההיביסקוס אוהב חום ולכן בחודשי האביב והקיץ הוא יכול להיות בחוץ בשמש מלאה, אך כשמזג האוויר מתחיל להתקרר מומלץ להכניס אותו אל תוך הבית.

כיצד להשקות: בחודשי הקיץ הקפידו להשקות את ההיביסקוס על בסיס יומיומי. בחודשי החורף השקו את ההיביסקוס רק כאשר האדמה יבשה, שכן השקיה מרובה בחורף עלולה להרוג אותו. דאגו לגזום בעדינות את קצוות הפרח.

7. לילך

הלילך הוא צמח בעל פרחים בצבעי סגול או לבן שמזכירים בצורתם לב, וגודלו נע בין שיחים גדולים לבין עצים שיכולים להגיע עד לגובה של 10 מטרים. בתקופה הוויקטוריאנית נהגו לבטא רגשות חבויים באמצעות "שפת הפרחים", ועל פי שפה זו פרחי לילך סגולים מסמלים אהבה, ואילו הפרחים הלבנים מסמלים תום ונעורים. פרח הלילך יכול לפרוח שנים רבות ותהליך הנביטה שלו מתחיל לאחר 60-90 ימים מהזריעה. 
 
מדריך לגידול פרחים: לילך

מתי לשתול: בסתיו או באביב.

כיצד לשתול ולדשן: את הלילך לא מומלץ לגדל מזרעים, שכן ייקח להם בין 3-4 שנים להתחיל לפרוח, לכן מומלץ לקנות שיח קטן ולשתול אותו בעציץ או בגינה, וחשוב לדשן בזבל אורגני את אזור שורשי הצמח כאשר שותלים אותו. מומלץ לשמור על מרחק של מטר בין שיח לילך אחד לאחר, ולדשן את אדמתם רק בתחילת האביב, היות ואין צורך לדשן בשאר השנה.

כמה שמש: שמש חלקית עד מלאה בהתאם למין הפרח.

כיצד להשקות: פרח הלילך זקוק לאדמה לחה, אך לא כזו הספוגה במים, לכן מומלץ להשקות אותו ביסודיות אחת לשבוע. במקרה שהאדמה נראית יבשה או ספוגה במים, שנו את תדירות ההשקיה בהתאם.

8. פרג

הפרג הוא זן פרח מקסים המונה כ-120 מינים שרובם חד-שנתיים, והוא מגיע במגוון צבעים כאשר ה"מפורסם" שבהם הוא כמובן האדום. זרעיו של הפרג משמשים כתבלין לאפיית עוגות ועוגיות שונות, והם עשירים במגנזיום, סידן, ברזל ועוד תרכובות רבות אחרות שתורמות לבריאות הגוף. תהליך הנביטה של מרבית מיני הפרח מתחיל לאחר 10-21 ימים בלבד מהזריעה.
 
מדריך לגידול פרחים: פרג

מתי לשתול: בסתיו או בתחילת האביב, מומלץ לשתול בשניהם ולראות איזו קבוצה פורחת יפה יותר.

כיצד לשתול ולדשן: לפני שמניחים את הזרעים מומלץ לערבב אותם עם מעט חול, לחפור גומה קטנה ולהוציא מתוכה אבנים קטנות שעלולות להפריע לשורשי הפרח. לאחר מכן יש להטמין את הזרעים באדמה, לפזר מעליהם דשן ולהקפיד לשמור על מרווח של 30 ס"מ בין פרח לפרח. בעת השתילה חשוב לוודא שתהליך ספיחת המים באדמה המיועדת לא לוקח יותר מ-4 שעות, שכן אדמה רטובה מידי תגרום לפרג להירקב. 

כמה שמש: הפרג זקוק ל-6 שעות שמש ביום, כאשר רצוי שיהיה במקום מוצל בשעות הצהריים, בהן השמש חמה במיוחד.

כיצד להשקות: הפרג סובל במקרה שהוא מקבל כמות גדולה של מים ולכן יש להשקות אותו רק לפי צורך. כאשר אתם מרגישים שהאדמה יבשה, ביחוד בעונת הקיץ, השקו אותה עד לספיגה של המים באדמה. השתדלו לא להשקות את הפרחים בשעות הצהריים מהחשש שהעלים יצרבו בחום.  

9. צבעוני

הצבעוני הוא הפרח הלאומי של איראן ושל טורקיה והוא מופיע בצורה בולטת באמנות העממית של שתי מדינות אלה. הצבעוני היה נפוץ מאוד בגבעות מישור החוף בעבר, אך לאחר שחלה הצטמצמות משמעותית בתפוצתו הוכרזו כל מיני הצבעוני בישראל כפרחים מוגנים. מרבית סוגי הצבעוני הם רב-שנתיים וניתן לגדלם גם בגינה וגם באדנית. תהליך הנביטה של פקעת הצבעוני מתחיל לאחר 60-90 ימים מהשתילה.
 
מדריך לגידול פרחים: צבעוני

מתי לשתול: סוף הסתיו.

כיצד לשתול ולדשן: זרעים של פרח הצבעוני יחלו לפרוח רק לאחר 5 שנים מהזריעה, על כן מומלץ להשתמש דווקא בפקעות. חשוב לדעת שפקעות הצבעוני רגישות ביותר ולכן יש לשמור אותן בתוך שקית נייר ובמקום קריר ויבש עד לשתילה. כדי לשתול את הצבעוני יש לחפור גומה בעציץ או באדמה ולהניח את הפקעת עם ראשה המחודד כלפי מעלה. לאחר מכן יש לכסות באדמה ולהוסיף דשן. הצבעונים יכולים לפרוח שוב ושוב מאותה הפקעת, ולשם כך רצוי להוציאה אחת לכמה שנים בעזרת מזלג או קלשון ולנקות אותה משורשים מיותרים.

כמה שמש: שמש מלאה.

כיצד להשקות: את הצבעוני מומלץ להשקות מידי יום על מנת לשמור על בריאות הפרח.

10. ציניה

הציניה הוא פרח חד-שנתי ממשפחת החינניות. הוא קל מאוד לגידול בתוך הבית ומחוצה לו, שכן הוא מתרבה במהירות ומגיע לשיא פריחתו המרהיבה תוך מספר שבועות בלבד. הציניה הוא גם הפרח הראשון שלבלב מחוץ לכדור הארץ, לאחר שנשתל על ידי אסטרונאוטים של נאס"א בתחנת החלל הבינלאומית בתחילת שנת 2016. תהליך הנביטה של הפרח מתחיל לאחר 7-10 ימים מהזריעה.
 
מדריך לגידול פרחים: ציניה

מתי לשתול: מיד בתום ההיתכנות לקרה, לקראת סוף החורף.

כיצד לשתול ולדשן: את זרעי הציניה יש לפזר באדמה ולכסות במעט דשן. יש לשמור על מרווח של 15-40 ס"מ בין פרח לפרח. פזרו את הזרעים באדמה והשקו בנדיבות, אין צורך בדישון. במהלך הקיץ מומלץ לגדל את הציניה באדנית על החלון או בגינה, אך במהלך החורף רצוי לדאוג לה ולהכניס אותה אל תוך הבית, שכן היא רגישה לקור.

כמה שמש: שמש מלאה.

כיצד להשקות: בשלב הלבלוב דאגו להשקות את הציניה מספר פעמים בשבוע, ולאחר שהפרחים יחלו לפרוח תוכלו לרדת בתדירות ולהשקות ב-2.5 ס"מ של מים אחת לשבוע. חשוב לגזום פרחים עייפים וחולים על מנת לשמור על מראה רענן וצבעוני.

מקור התמונות: macinate

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.