print header

המדריך המלא לזיהוי שקרים

כאשר אנחנו מתקשרים עם בני אדם אחרים ההנחה שלנו היא כי הדברים הנאמרים הם דברי אמת, וזו בדיוק הסיבה שלא תמיד אנחנו מצליחים לזהות דברי שקר. למרבה הצער, אין עדיין לאנשים אף מתארך כמו של פינוקיו, אך יש כמה דרכים אחרות לדעת מתי האדם איתו אתם מדברים הוא שקרן.

mhagemann
1. סטייה מהנורמה
אחד הסימנים המידיים לכך שמשקרים לכם הוא שינוי בהתנהגות הרגילה של הדובר. אם תשימו לב לדרך בה אדם מתנהג בדרך כלל תוכלו בקלות לשים לב מתי הוא משנה את התנהגותו, אפילו במעט. דרך טובה לשים לב לשינויים שכאלה היא לשאול את האדם שאלות קטנות להם אתם כבר יודעים את התשובה, וכך לעשות השוואה בין התגובות. סטייה מהנורמה לא בהכרח אומרת שאדם משקר תמיד, אך מצד שני, קיימת אפשרות שהוא כן.
 
2. שפת גוף שונה
אחת הדרכים הנפוצות ביותר לזיהוי שקרים היא זיהוי של חוסר התאמה בין שפת הגוף לדברים הנאמרים. חוסר התאמה שכזו יכולה להתגלות אפילו בדברים הקטנים, כמו למשל הנהון "כן" בשעה שהדובר אומר "לא". אין מדובר בהנהון גדול ומורגש, אלא בתנועות קטנות אליהן הדובר כלל לא מודע. שימו לב מתי חוסר ההתאמה הופכת למנהג קבוע.
 
3. הסתרת הפנים
שפת הגוף הלא מודעת של האדם היא אחד הכלים הטובים ביותר לזיהוי שקרים. כמו ששפת הגוף ההפוכה יכולה לגלות לנו את השקר, כך גם הסתרה של הפנים היא אופיינית לשקרן. אין הכוונה כמובן להסתרה מלאה של כל הפנים, אלא להסתרות קטנות וסמליות. הסתרת הפה בזמן הדיבור, גירוד באף או במצח, או הסתרה של העיניים, כולם סימנים אופייניים לאדם שמשקר.
 
4. תנועה עצבנית
כאשר אנחנו שואלים אדם שאלה שגורמת לו להרגיש שלא בנוח הוא יתחיל בדרך כלל לנוע במושב שלו, לשנות תנוחה בתדירות גבוהה ולהסיט את מבטו פעמים רבות. אם אנחנו שואלים אדם שאלה לא טעונה, אך הוא עדיין מגיב כך, יכול מאוד להיות שעצם השקר הוא שגורם לו להרגיש שלא בנוח ולנוע בחוסר מנוחה. שימו לב למשחקים עם השיער, ניקוי המשקפיים, סידור הבגדים או כל תנועה שתנסה לפצות על חוסר המנוחה.
 
5. חוסר תנועה
כיוון שאנשים רבים מודעים לתנועה חסרת המנוחה שלהם בזמן שקר, הם יכולים לנסות ולהסתיר אותה. אחת הדרכים להסתיר את תנועת היתר היא פשוט מאוד נסיון לשמור על תנוחה קבועה. כאשר אנחנו מדברים עם אדם אשר נראה כאילו הוא מנסה במיוחד לא לזוז, כנראה שמדובר בנסיון מודע שמסתיר שקר. חפשו ידיים קפואות, לפעמים אפילו משולבות, תנוחה קבועה או הבעת פנים קפואה.
 
6. הבעות הפנים
הבעת רגש אמיתית וטבעית גורמת תמיד לכל הפנים לזוז. כאשר אנחנו מחייכים באמת הפה שלנו מציג חיוך מלא שיניים, הנחיריים מתרחבים, הסנטר והלסת זזים, עיניו קטנות ומצחו נע. כאשר אדם מזייף חיוך, רק הפה שלנו ינוע ובדרך כלל ישאר כחיוך סגור. למדו להבחין בין הבעות הפנים האמיתיות של הקרובים לכם לבין הבעות פנים מזוייפות.
 
7. יצירת מחסום
שפת הגוף של הדובר לא חייבת להתבטא אך ורק בגופו, אלא גם בסביבתו. אדם שמשקר ינטה להציב חפצים בינו לבינכם. אין מדובר על מחסומים אמיתיים, אלא על ספל, צרור מפתחות או מכשיר סלולרי אשר יונחו בינכם ויצרו מעין חוצץ מגן בתת המודע של המשקר.

Tristan Schmurr
8. תשובות מיידיות
אם תשאלו אדם מה הוא אכל לארוחת הבוקר לפני יומיים, רוב הסיכויים הם שהוא לא יזכור, אך לא זה המצב עם שקרן. כאשר אדם משקר הוא חייב לזכור בעל פה הרבה פרטים כדי להישאר אמין. אם תשאלו אדם שכזה מה הוא אכל שלשום לארוחת הבוקר, הערב, או כל שאלה דומה, הוא כנראה ידע להגיד לכם בדיוק מה אכל, יחד עם עוד כמה פרטים שאדם ישר לא יטרח לזכור.
 
9. סיפורי אלף לילה ולילה
אחד הדברים ששקרן לעולם לא אומר הוא "אני לא יודע" או "אני לא בטוח". במקום, תמיד תהיה להם תשובה מוכנה לכל מה שיעלה בשיחה. לא לדעת דברים מסויימים זה טבעי והגיוני, אם אדם יודע תמיד את התשובות לכל דבר ועוד עונה אותן במהירות, כנראה שצריך לבדוק את התשובות שלו טוב.
 
10. השמטת כינויי גוף
העובדה הבאה היא אמנם מוזרה, אך היא נכונה. כאשר אדם משקר הוא נוטה להשתמש פחות בכינויי גוף (אני, אתה, הם וכו'...) ויותר בשמות האנשים. גם כאשר האדם מדבר על עצמו הוא ינסה להשתמש פחות בכינויי גוף וכך, ברמת התת מודע, לא לשים את עצמו במרכז תשומת הלב. שימו לב לכינויי הגוף בשיחה ומתי הם כבר לא נשמעים.
 
11. הצהרת יושר
האדם שמצהיר יותר מכולם שהוא מדבר "בכנות!" או נוטה להגיד הרבה "באמת" הוא כנראה האדם שמשקר יותר מכולם. כולנו משתמשים במילים אלה במהלך השיחה, אך כאשר השימוש בהן חוזר שוב ושוב והופך לתופעה, כנראה מדובר בנסיון בלתי מודע להישמע אמין יותר כאשר האדם משקר. חפשו ביטויים כמו "אני נשבע", "בכל הכנות", "אם לומר את האמת" ועוד צורות בהן ניתן להצהיר על יושר אישי.
 
12. חזרה על דברים
כאשר תשאלו אדם ישר שאלה הוא יענה לכם בפשטות ובקצרה, כאשר אנחנו שואלים שקרן שאלה מפורשת, הוא יחזור על דברינו בדיוק. למשל, אם נשאל אדם "הלכת אתמול לבנק אחרי העבודה?" הוא יוכל לענות "כן" או "לא" אך אדם שמנסה להסתיר משהו לרוב יחזור על המילים שלכם ויענה "כן, הלכתי אתמול לבנק אחרי העבודה".
 
13. שינוי נושא השיחה
שיטה יעילה במיוחד לזיהוי מתי אדם משקר היא שינוי נושא השיחה בפתאומיות. אם תשנו את נושא השיחה באמצע שיחה רגילה, השותף לשיחה יתבלבל ואולי ינסה לחזור לנושא הקודמת. מצד שני, אדם שמשקר ישמח לדבר על כל דבר אחר ואם נחליף את נושא השיחה איתו הוא ישמח ויעבור גם הוא במהירות לנושא החדש בלי לשאול שאלות מיותרות.
 
14. לדעת להבדיל
כל אחד מהסימנים יכול להופיע בשיחה ללא כל סיבה, אפילו אתם יכולים להביע את אחד הסימנים המוזכרים מעלה, אך אם במהלך שיחה עם אדם אתם שמים לב להרבה מהסימנים והם חוזרים על עצמם פעמים רבות, קיים סיכוי גבוה כי אותו אדם משקר לכם. נסו להפעיל שיקול דעת ולהבין מתי הסימן מופיע במקרה ומתי הוא מסתיר מאחוריו שקר גס.

Jean-Etienne

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו