print header

11 הצמחים שמומלץ לשתול ולגדל בעונת האביב

 עכשיו, כשהחורף הסוער והקודר (עד כמה שניתן לומר זאת על החורף הישראלי) נמצא מאחורינו, והאביב הפורח והקורן עומד בפתח ומוציא אותנו מהבית טרם החום הגדול של הקיץ יחזיר אותנו אל חיק המזגנים, זה הזמן הטוב ביותר לדאוג לגינתכם. האביב הרי ידוע כתקופה של פריחה ולבלוב בטבע, כשהצמחים השונים נהנים מהאור והחום השופעים, אך גם ממזג האוויר הנעים שאינו יבש יתר על המידה, ולכן זוהי תקופה מצוינת לחזור ולטפח את גינתכם או אפילו להתחיל ולגדל כמה וכמה סוגי צמחים בתוך ביתכם וכך לייפות אותו. כדי לעזור לכם להבין מה מומלץ לכם לשתול בעונה היפה הזאת, הכנו עבורכם רשימה מקיפה וכוללת של צמחים שכדאי לכם לזרוע כבר עכשיו כדי שתוכלו ליהנות מפריחתם ויבולם בשיאה של העונה האביבית.  

הצמחים שמומלץ לשתול ולגדל באביב: צמחים וכלי עבודה על שולחן גינון לאור השמש
 

ירקות ופירות לגידול באביב

1. אספרגוס

ישנם כמה וכמה ירקות המוגדרים כרב-שנתיים, כאלו שניתן לשתול פעם אחת ולקצור מהם יבול לכמה שנים לאחר מכן. האספרגוס הוא אחד מסוגי הירקות הללו, כשהוא נעשה פורה משנה לשנה ויבולו הבשל יכול להספיק לכם לחודשים שלמים. צמח האספרגוס אוהב אדמה רכה ונעימה, כפי שישנה באביב, לאחר גשמי החורף, ולכן מומלץ לשתול אותו כעת ולהמתין רק מעט עד שניצנים ראשונים בגודל עפרון יבקעו מן האדמה וימלאו את גינתכם. 

הצמחים שמומלץ לשתול ולגדל באביב: אספרגוס

2. כרוב עלים

כרוב העלים, הידוע גם בשם קייל, הוא ירק מאכל בריא מעין כמוהו, שלו הרבה מאוד יתרונות וסגולות לגופנו. אם אתם רוצים לגדל אותו בגינת הירק הפורחת שלכם, התקופה המומלצת ביותר לשתול אותו היא באביב, מכיוון שלשם גדילתו אין צורך שיהיה חם מדי בחוץ, אך כדי שילבלב הוא צריך ליהנות מאדמה נוחה ושפע של אור.

הצמחים שמומלץ לשתול ולגדל באביב: כרובים עלים

3. עגבנייה

העגבנייה האדמדמה ומלאת הטעם היא ירק שאוהב מאוד את אור השמש ואת האדמה החמימה, לכן מומלץ ביותר לשתול את זרעיו לקראת סיום האביב, קצת לפני בואו של הקיץ – אז השמש מפציעה מעל הגינה במלוא עוזה. כדי להגיע ליבול יפה של עגבניות ביתיות כדאי לדשן את האדמה, כדי שתזין את הירק כמה שיותר. כמו כן, שיחי העגבניות זקוקים למרחב גדילה רחב במיוחד, אז ודאו שיש בגינתכם מספיק מקום ושתלו את הזרעים בנפרד זה מזה.

הצמחים שמומלץ לשתול ולגדל באביב: עגבנייה

4. מלון

את הפרי העסיסי, המרענן והכה אהוב הזה, שנפתח ונפרש אחר כבוד בימי הקיץ החמים והמהבילים, טוב לשתול כבר בתקופת סיום האביב, אז האדמה חמה דיה עבורו. כדי לגדל אותו בגינתכם תצטרכו שטח מספק, אך אם יש ברשותכם את המקום הנדרש, עשו זאת כך: חפרו תלי שתילה ברוחב מטר אחד, שחלקם העליון שטוח, בטורים מפוזרים היטב. חפרו עיגולים דמויי חפיר סביב כל אחת מן הערוגות, והוסיפו קומפוסט או דשן להזנת אדמה. לבסוף, זרעו 4-6 זרעי מלון בכל אחת מהגבעות, ודחפו אותם פנימה כ-2.50 ס"מ לתוך האדמה.

הצמחים שמומלץ לשתול ולגדל באביב: מלונים
 

צמחי תבלין המתאימים לשתילה באביב

1. רוקט

צמח הרוקט, הידוע גם בשמו הנפוץ "ארוגולה", וגם בשמו העברי "בן-חרדל מצוי", הוא צמח תבלין חרפרף הגדל במהירות הבזק – לא יעברו שבועות מספר, וכבר תוכלו לראות את עליו מבצבצים בגינתכם. הרוקט צריך מעט שמש עבור צמיחתו, אבל מעדיף את מזג האוויר הקריר יותר, לכן מומלץ לשתול אותו ממש בתחילת העונה. בכל מקרה, נדרשים הרבה מים על מנת להבטיח את צמיחתו התקינה של הצמח, לכן הקפידו על השקייה נכונה.  

הצמחים שמומלץ לשתול ולגדל באביב: רוקט

2. בזיליקום

צמח הבזיליקום ועליו הטעימים לא רק משמשים להכנת מאכלים מעוררי תיאבון כגון רטבי פסטו ופיצה, אלא גם מדיפים ריח ניחוח רענן (שעל שמו גם נקרא הצמח הזה בעברית - "ריחן") שייתן לביתכם ארומה אביבית ייחודית ונעימה. הבזיליקום מאוד אוהב חום, לכן כדאי להתחיל לשתול אותו עת מתחיל האביב ומזג האוויר הולך ומתחמם בהדרגה. עם זאת, הוא לא חייב גינה או חצר על מנת לשגשג – קל מאוד גם לגדלו בבית, במקומות שטופי אור, והוא פשוט לשתילה והרבייה גם על ידי הגננים החובבים שביניכם.

הצמחים שמומלץ לשתול ולגדל באביב: בזיליקום

3. מליסה

המליסה הוא לא רק צמח תבלין ריחני המפיץ ניחוחות אביב נעימים ומרעננים בכל רחבי הבית, אלא שיש לו גם שפע של יתרונות בריאותיים, ואם תשתלו אותו בביתכם כעת תוכלו ליהנות מעליו בתה או בסלט ולהעביר בקלות את כל קדחות ואלרגיות האביב הממהרות להגיע עם תחילת עונת המעבר הזאת. גם אם אינכם סובלים מכל אותן תופעות אביביות מומלץ לכם לזרוע כעת את הצמח – כך תוכלו לתת לו לגדול בשקט טרם חום הקיץ המעיק יגיע ויטיל עליו לחץ רב שעלול לגרום לנבילתו.

הצמחים שמומלץ לשתול ולגדל באביב: מליסה

4. עירית

העירית בעלת הטעם החרפרף המזכיר בצל או שום (תלוי בזן) יכולה להיות מעדן אם מוסיפים אותה למאכלים שונים, כדוגמת סלטים, גבינות וכדומה. הצמח עצמו צומח במיטבו במצבים הנעים בין תנאי שמש מלאה להצללה חלקית, ולכן תקופת האביב היא זמן טוב לשתול ולגדל אותו. זרעו את זרעי העירית בקבוצות, בגומות המרוחקות זאת מזאת כ-20-30 סנטימטרים.

הצמחים שמומלץ לשתול ולגדל באביב: עירית

פרחים המתאימים לשתילה באביב

1. פטוניות

עלי הכותרת הרכים והניחוח האקזוטי שמפיצות הפטוניות הופך אותן לבחירה המושלמת לגידול בגינתכם הפורחת באביב. בין שאתם שותלים אותם באדמה עצמה או בתוך עציצים, הפטוניות יקשטו ויעניקו חן רב לביתכם החל מבוא האביב ועד הגעתה של הקרה הראשונה לאזורנו. הגורמים החשובים ביותר לגידול פטוניות הם ניקוז טוב ו-5 שעות של אור שמש מדי יום לכל הפחות. זכרו להסיר את הפרחים הנובלים באמצעות גיזומם, על מנת לחזק את פריחת הפטוניות ולאפשר להן להישאר בריאות ורעננות.

הצמחים שמומלץ לשתול ולגדל באביב: פטוניה

2. כרכום

הצמח היפהפה הזה - שעלי הכותרת דמויי-הגביע שלו, בגווני סגול, כחול, צהוב ולבן (בהתאם לזן) יכולים לקשט את החצר או הגינה שלכם בשלל צבעים - הוא בחירה מצוינת לזריעה ולגידול בתקופה הזאת של השנה. שתלו אותו באדמה מנוקזת היטב בגינתכם, באזור שטוף שמש עם מעט מאוד צל, ותוך זמן קצר תראו כיצד צמחי הכרכום הקצרים, המגיעים לאורך של בין 7.5-15 ס"מ בסך הכל, מעטרים את גינתכם. זכרו כי הם מתרבים לאורך זמן, לכן מומלץ לבחור זנים המגיעים לבגרות בזמנים שונים, וכך להאריך את משך פריחתם בגינה.

הצמחים שמומלץ לשתול ולגדל באביב: פרחי כורכום

3.  בכור אביב

השם של הצמח ההררי המהודר הזה, המצוי בהמוניו בהרי האלפים וההימלאיה, כבר מעיד על אופיו ועל התאמתו לעונת המעבר החמימה והנעימה של השנה. ישנם כמה וכמה סוגים וזנים של בכור אביב ומדובר בצמח מגוון מאוד, כשאצלנו בישראל הזן הבולט ביותר שלו הוא המצוי, שמוכר כצמח נוי ונמכר בחנויות פרחים ומשתלות, ואיתו תוכלו להאיר את הבית וליפות אותו לקראת האביב הבא עלינו לטובה.

הצמחים שמומלץ לשתול ולגדל באביב: בכור אביב

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.