print header

"כוחות העל" של 15 יצורים ימיים מרתקים

 בעולמנו רחב הידיים והמדהים ישנן שפע של יכולות שכל ייצור חי אימץ לעצמו על מנת לשרוד – מבריחה מהירה מטורפים ועד יכולות ציד משובחות, הטבע חנן את ייצורי היבשה השונים בכוחות מרשימים ביותר. אך לא רק מעל למים יש עולם שלם ומופלא, אלא גם מתחת להם – כשבמעמקי האוקיינוסים והימים השונים הפרוסים ברחבי העולם, מתקיים יקום שלם של ייצורים ובעלי חיים מיוחדים במינם, בעלי "כוחות על" מעוררי התפעלות שאנחנו מכירים אך בקושי. כדי שתגלו את עולמם המופלא של הייצורים התת ימיים ויכולותיהם הבלתי יאומנות, הכנו עבורכם את רשימת 15 בעלי החיים בעלי "כוחות העל" המרשימים ביותר.

1. אקסולוטל מקסיקני

כוחות על של יצורים ימיים: אקסולוטל מקסיקני

הייצור הקטן והחמוד הזה, עם הזימים הקטנים ודמויי הנוצה שלו, הוא אכן מיוחד במינו. "כוח העל" המעניין שלו הוא להישאר צעיר לנצח – מדובר בבעל חיים שיתפתח לצורתו הבוגרת רק כשיופרו התנאים הדרושים לקיומו, משמע כל עוד נוח לו, הוא נשאר צעיר. בנוסף, כאשר זנבו או גפיו נתקים מגופו, הוא מסוגל להצמיח אותם מחדש תוך ימים ספורים.

 

2. ברווזן

כוחות על של יצורים ימיים: ברווזן

היונק הימי הזה הוא קרקס שלם של מוזרויות וייחודיות, על אף שלא כולם יודעים עד כמה הוא משונה. למשל – האם ידעתם שאין לו קיבה? או למשל שלנקבות הברווזן אין פטמות, והן מזינות את צאצאיהן על ידי הזעת החלב על בטנן? מעבר לכל העובדות יוצאות הדופן הללו, "כוח העל" האמיתי של בעל החיים הזה הוא טמון ביכולתו לחוש את השדה החשמלי המיוצר על ידי כל דבר חי בסביבתו, מה שמאפשר לו לצוד טרף בקלות, מבלי להיות תלוי בחוש הראייה, השמיעה או כל חוש אחר.

3. ראשתן גדול ראש

כוחות על של יצורים ימיים: ראשתן גדול ראש
שמו של הלוויתן המיוחד הזה כבר נשמע כמו כינוי של גיבור על מאיזה סרט הרפתקאות, ואכן גודלו העצום – 20 מטר אורכו וכמה עשרות טונות משקלו – מאפשרים לו להיות אחד היצורים העוצמתיים ביותר שחיים במימי האוקיינוס. "כוחות העל" שלו כוללים בין היתר את השיניים והמוח הגדולים ביותר בטבע (מוחו שוקל כ-9-8 קילוגרם), את היכולת להפיק את הצלילים הרמים ביותר (שמגיעים עד לכ-200 דציבלים), כמו גם את היכולת לצלול לעומק הרב ביותר - כ-3,050 מטר מתחת לפני הים!

4. כוכב ים

כוחות על של יצורים ימיים: כוכב ים

כוכב הים אולי נראה כמו אחד היצורים התמימים ביותר במרחבי הים, כנראה בגלל צורתו הנעימה, אבל יש לו כמה כוחות מעניינים במיוחד שאתם כנראה לא מכירים – ראשית כל, אם גפיו נכרתו או נתקו מגופו הוא מסוגל להצמיחם מחדש, כשבחלק מהמקרים הוא אף יכול להחיות את כל גופו מחדש מגף אחד בלבד. כוח מרתק נוסף שיש ברשותו הוא יכולת הזנה חוץ גופנית – כוכב הים מסוגל לשלוף את קיבתו אל מחוץ לפיו ולהצמיד אותה אל טרפו, כדוגמת צדפות, עד שהאנזימים מן הקיבה מפרקים ומעכלים אותו פנימה אל תוך כוכב הים.

5. דולפין

כוחות על של יצורים ימיים: דולפין

הדולפינים ידועים כאחד ממיני שוכני הים האינטליגנטיים ביותר שיש, בעלי יכולות הישרדות מרשימות ויחסי ידידות עמוקים וארוכי שנים עמנו, בני האדם – כל אלו מהווים רשימה נכבדת של "כוחות העל" של הדולפינים, שאין להתעלם מהם, אך האם אי פעם תהיתם כיצד ישנים היונקים הימיים החכמים האלו מתחת למים? התשובה היא שבעת השינה יש להם יכולת מעניינת ל"כבות" חצי ממוחם בזמן שהחצי השני נשאר ער וחד, מבחין בכל טורף או איום ומסוגל אפילו לגרום לדולפין לשחות אל מעל המים כדי להתחמק מצרה.

6. תמנון

כוחות על של יצורים ימיים: תמנון

התמנון, על זרועותיו המרובות ומראהו המאיים, תמיד נחשב לשוכן מצולות משונה ומסתורי שמרתק את בני האדם ומסעיר את דמיונם. לתמנון יש כמה וכמה "יכולות על" שכדאי להכיר – כמו למשל טקטיקת ההגנה שבה הוא משתמש, במסגרתה הוא משחרר מגופו מעין דיו ומסובב את עצמו כמדחף בתוך המים במהירות של 40 קמ"ש, הכל כדי לבלבל ולנטרל את האיום שנשקף לו. בנוסף, קל מאוד לקרוא את רגשותיו של התמנון, מאחר ויש לו את היכולת לשנות את צבעו בהתאם לתחושות שלו, כמו פחד או עצבנות.

7. מיקסינות

כוחות על של יצורים ימיים: מיקסינות

היצורים התת-ימיים הבלתי מוכרים הללו, המכונים גם "צלופחי ריר", ניחנו בכמה תכונות בלתי רגילות – "כוחות על" שכאלו, שנועדו לעזור להם לשרוד על אף גודלם הזערורי וחולשתם היחסית. ראשית כל הם סופחים חומרים מזינים מן הים אל עורם ויכולים כך להסתדר במשך חודשים שלמים ללא מזון ואוכל מסודרים, עם זאת כאשר הם כבר רוצים לתפוס טרף, או כשברצונם להתגונן מפני טורפים, הם מסוגלים להפריש מגופם כמות גדולה של חומר רירי, שברגע שהוא פוגע במים הוא נהפך לשקוף ודביק במיוחד ולוכד את הטרף או את התוקף.

8. כיטון

כוחות על של יצורים ימיים: כיטון

הכיטון הוא מין תת ימי של רכיכות המצוידות בגב שריוני המורכב לוחיות לוחיות, אשר מספק להן את ההגנה לה הן זקוקות מפני טורפים ושאר איומים בקרקעית האוקיינוס, שם הן חיות. אך מה שמייחד את הכיטונים יותר מכל הוא שלא רק שריון המגן שלהם מורכב מחומר קשיח – אלא גם עיניהם, שעשויות אבן סיד ומכסות את גופם עד שהן נשחקות לחלוטין בעת זקנתם.

 

9. יבשתנים

כוחות על של יצורים ימיים: יבשתנים

היבשתנים הם מין משונה ויוצא דופן של בעלי חיים ימיים, שבניגוד לשאר בני משפחת הדגים, מסוגלים לחיות תקופות ארוכות וזמנים ממושכים מחוץ למים. זאת הם עושים בעזרת תאי זימים גדולים יחסית, שנסגרים באופן הדוק כאשר הם עולים אל היבשה ומאפשרים להם לשמור בתוכם כמות גדולה של בועות מים המסייעות להישרדותם על היבשה ושומרות אותם רטובים ומתפקדים על ממש כמו מתחת לפני הים.

10. דג צלף

כוחות על של יצורים ימיים: דג צלף

לדגי הצלף הקטנים הייתה בעיה – המזון שממנו הם הכי נהנים לסעוד הוא חרקים ומעופפים שונים, אך אלו הרי חיים מחוץ לים, באוויר שמעל לפני היבשה, אז כיצד יוכלו הדגים ללכוד אותם? בטבע, כמו בטבע, תמיד ניתן למצוא פתרונות מופלאים, והצלפים פתחו שיטה כיצד להשתמש במימי הים ככלי ציד; כצלפי צבא מיומנים הם מסוגלים לירות מפיהם זרמים ממוקדים ומדויקים על הטרף, שבדיוק נח לו על ענף או עלה, וכך הם מפילים אותו אל פני המים וטורפים ממנו להנאתם.

11. חשופיות ים

כוחות על של יצורים ימיים: חשופיות ים

בהינתן תזונתם המבוססת על אצות בלבד, ניתן היה להניח שחשופיות הים היו צריכות להיכחד ממזמן, ולו רק משום שכל הפריטים ממין זה היו מתים מרעב. אך הטבע שמפתיע אותנו כל פעם מחדש לא מאכזב גם הפעם, כשהוא העניק לרכיכות הימיות הללו את היכולת להזין את עצמן על ידי פוטוסינתזה – בדיוק כפי שקורה עם צמחים, המעבדים אור שמש לכדי אנרגיה.

12. דיונון

כוחות על של יצורים ימיים: דיונון

הדיונון, יחד עם התמנון שהוזכר כאן קודם, נחשב לאחד מבעלי החיים הימיים המפותחים ביותר מבחינה אבולוציונית – וזה ללא ספק נותן לו יתרון בכל הקשור לייחודיותו. "כוחות העל" שלו כוללים, מעבר ליכולתו לפלוט דיו על מנת לנטרל את תוקפיו, גם את היכולת לצבוע את עורו או להחליף את צורתו החיצונית בהתאם לסביבה ולמקום שבו הוא נמצא. בעזרת תאים מיוחדים הנמצאים על גבי עורו ונקראים כרומטופורים הדיונון מסוגל להיות מעין זיקית תת ימית המסתווה בסביבתה באופן מושלם.

13. תנין

כוחות על של יצורים ימיים: תנין

התנין הוא מהיצורים המרתקים ביותר שיש, שריד קדמון לצורת החיים ששלטה בכדור הארץ לפנינו, בני האדם, וגם בעל חיים מבעית המעורר חשש אצל רבים מאיתנו, שמעוניינים להישאר כמה שיותר רחוק ממלתעותיו המחודדות. אך מלבד מלארוב במים הרדודים ולהמתין בסבלנות לטרפם, לתנינים יש יכולת משונה ביותר לבלוס ולעכל סלעים גדולים. מדוע הם עושים זאת, אתם שואלים? התשובה היא שזה עוזר להם בתהליך העיכול, כשהאבנים מרסקות וטוחנות את האוכל בבטנם וכך מקלות על הלחץ הפנימי.

14. טיגריס גולייתי

כוחות על של יצורים ימיים: טיגריס גולייתי

הדג גדול הממדים הזה, שבתמונה אמנם נראה קטן אך יכול להגיע לאורך של עד 1.5 מטר ולמשקל של 50 ק"ג, הוא לא משהו שהייתם רוצים שישחה באקווריום הביתי שלכם. גודלו מאפשר לו עוצמה וכוחות שלא תמצאו אצל הרבה דגים אחרים, והוא מעז לא פעם להתעמת אפילו עם תנינים, ואף במקרים מסוימים מצליח לנצח ולטרוף אותם.

 15. היפופוטם

כוחות על של יצורים ימיים: היפופוטם

אולי אתם מתפלאים למצוא כאן את שמו של ההיפופוטם, שנחשב ליונק יבשתי גדול מימדים, אך מדובר בבעל חיים שמבלה כ-16 שעות בכל יממה מתחת למים ומסווג כמימי למחצה, כך שהוא בהחלט נכנס לרשימה זאת בקלות. אם זאת, אחת מיכולותיו המרשימות ביותר של ההיפופוטם קשורות דווקא לעלייתו אל היבשה, כאשר השמש האפריקאית האכזרית מכה בעורו, אך הוא לא נכבה ולא נשרף כי למזלו הזיעה שלו מתפקדת כסוג של קרם הגנה עוצמתי במיוחד, המסנן את קרני ה-UV ומשאיר אותו מוגן מנזקי החמה. זה מה שנקרא "חכם בשמש".  

מקור התמונות: Science History InstituteGabriel BarathieuPeter SouthwoodDan HershmanJoseph BylundCarnat Joel

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.