print header

14 עובדות מרתקות ומפתיעות על לווייתנים

 כיצורי יבשה, כשאנו חושבים על יונק גדול ממדים לרוב החיה הראשונה שתקפוץ לראשנו היא הפיל הענק, אך אם נפנה אל ממלכת הים ואל האוקיינוסים הגדולים המקיפים אותנו נמצא יונק אדיר אחר, שאפילו הפיל מתגמד לעומתו – הלוויתן. בעל החיים הענק הזה הוא גם אחד המסתוריים ומעוררי העניין שביצורי כדור הארץ. אנו מכירים אותו כבר מן המקרא, שם מסופר על יונה שנבלע על ידי לוויתן וחי בבטנו, אך מלבד זאת - כמה אתם עוד יודעים על הייצור המרתק ויוצא הדופן הזה? כדי לעזור לכם להכיר קצת יותר את הלווייתן וללמוד עליו כמה פרטים מפתיעים במיוחד – אספנו כאן עבורכם 14 עובדות על לווייתנים שיעזרו לכם להתוודע לעולמם הבלתי מוכר.

עובדות מפתיעות לווייתנים: לוויתן קופץ מן המים

1. מלבד בני האדם לווייתנים הם היונקים היחידים שיודעים לשיר – כלומר לייצר רצף של צלילים החוזרים בתבנית צפויה ובתדר נמוך, בצורה המזכירה מאוד שירה אנושית. אורכה של שירת הלווייתנים הקצרה ביותר שתועדה הוא כ-6 דקות, והארוכה – לא פחות משעה. נקבות הלווייתן שרות עבור התינוקות שלהן, בעוד שהזכרים שרים אך ורק כדי לעניין את הנקבות ולמשוך אותן אליהן.  

2. לוויתן כחול הוא היצור הגדול ביותר שחי אי פעם על כדור הארץ – גודלו מעל ל-30 מטרים ומשקלו כ-180 אלף קילוגרם. הגודל של ליבו של לוויתן זה הוא כגודל מכונית קטנה, וקול פעימותיו חזק מספיק כדי להיות מאותר ממרחק של 3,000 מטר. פיו של לוויתן זה גדול מספיק כדי להכיל 100 אנשים והעורקים רחבים מספיק בשביל שאלת בייסבול תעבור דרכם.

עובדות מפתיעות על לווייתנים: לוויתן כחול

3. כשלווייתנים ישנים, רק חצי אחד ממוחם רדום בעוד שהחצי השני ער באופן מלא. תוך כדי השינה החצאים מתחלפים ביניהם כדי שכל החלקים במוח יזכו למנוחה. מנגנון שינה זה מתקיים כאמצעי הישרדות; אם גופם היה רדום לחלוטין במהלך השינה הם היו מאבדים חום גוף עקב מחסור בתנועה וגם לא היו מסוגלים לעלות לפני המים כדי לנשום.

4.  לוויתן קטלן, הידוע גם בשם אורקה, נוהג לצוד ולטרוף כרישי עמלץ לבן. הלווייתנים הללו מסוגלים להפוך את הכרישים על גבם במכה אחת וכך לשתק ולגבור עליהם.  הקטלנים אוהבים לצוד את העמלץ הלבן במיוחד כדי לאכול את הכבד שלהם, הרווי ברכיבים חיוניים המעניקים ללווייתנים אנרגיה רבה.

צפו בתיעוד מיוחד של לוויתן קטלן צד וטורף כריש עמלץ לבן: 

5. חלב לווייתנים מכיל כ-35%-50% אחוזי שומן, מה שהופך את המרקם שלו לסמיך כמעט כמו משחת שיניים. הסמיכות הזו מאפשרת לחלב לעבור דרך המים מבלי להיפגע ולהתמוסס.

6. הלוויתן המפורסם מובי דיק, המתואר ברומן מאת הרמן מלוויל, מבוסס על לוויתן אמיתי מסוג ראשתן גדול ראש (לוויתן זרע) שבשנת 1820 (כ-30 שנה לפני שהתפרסם הספר) תקף ספינת דייגים שיצאה מנמל אסקס שבמסצ'וסטס, ארה"ב, למסע ציד לווייתנים. הספינה טבעה והצוות שהיה שעליה נותר בסירות הצלה למשך 90 יום עד שחולץ.

עובדות מפתיעות על לווייתנים: ציור קיר של מובי דיק

7. לווייתנים לא אוכלים במשך 8 חודשים בשנה, והם שורדים הודות לשומן האגור בגופם. ב-4 החודשים הנותרים, בתקופת הקיץ, אוכלים הלווייתנים בלי הפסקה, כשכל לוויתן מכניס לפיו כ-3 טונות של מזון ביום - כמיליון קלוריות יומיות.

8. ענבר אפור הוא חומר שמופק ממערכת העיכול של הלווייתנים, והמדענים מאמינים שהוא עוזר לתהליך העיכול של היונקים הללו. הלווייתנים מפרישים את החומר הרך והמצחין הזה במרחק רב מן החוף, אך במהלך השנים בעקבות החשיפה למי המלח והשמש הוא מתמצק לכדי גוש אפרפר דמוי אבן בעל מרקם דמוי שעווה וריח מתקתק. חתיכת ענבר אפור במשקל של כ-5 ק"ג עולה יותר מ-50,000 דולר – והיא יקרה במיוחד לא רק כי מדובר בחומר נדיר, אלא גם כי תעשיית ייצור הבשמים עושה בו שימוש.

עובדות מפתיעות על לווייתנים: אדם מחזיק בידיו ענבר אפור

9. לווייתנים יכולים להיות מאוד סבלניים ופתוחים למינים אחרים של שוכני ים – בשנת 2011 תועדה להקת לווייתנים מסוג ראשתן-גדול ראש (לווייתני זרע) שאימצה לחיקה דולפין מזן דולפינן שנולד עם לקות בעמוד השדרה, ולכן נודה על ידי להקת הדולפינים שבה גדל. אמנם הלווייתנים הגדולים והאיטיים יכולים להוות חברה טובה לדולפין המתקשה עקב פגיעתו, אך עד היום המדענים מבולבלים לגבי המנגנון החברתי שגרם ללהקת הלווייתנים לקבל את הדולפין כה בקלות.

10. על פי מחקרים שנעשו לווייתנים מזן הענק בלנה גרינלנדית נפטרים לרוב בגילאי 60-90, אך ממצאי חומצת אמינו שנמצאו בעיניהם של יונקים אלו מצביעים על כך שיש ביניהם כאלו המגיעים לגיל גבוה יותר מ-200 שנה! בשנת 2007 חקרה קבוצת חוקרים גופת לוויתן בלנדה גרילנדית טרייה, ומצאה בתוכה שארית מנשק ציד שנכנס לשימוש בשנת 1879 - מה שהצביע על כך שאותו לוויתן שרד מתקפת ציידי לווייתנים שהתרחשה יותר מ-100 שנה לפני מותו.

עובדות מפתיעות על לווייתנים: לווייתן מזן בלנדה גרינלנדית

 11. חוקרים מאמינים כי לווייתנים מסוגלים ללמוד, ללמד, לשתף פעולה עם אחרים לתכנן ולהתאבל. הם הגיעו למסקנה הזאת מכיוון שבמחקרים שונים שנעשו נמצא כי בגופם של הלווייתנים ישנם תאים הדומים לתאים אנושיים האחראיים לקשרים החברתיים של בני האדם.

12. לווייתנים פצועים נלקחים לרוב בשבי האדם כדי לטפל בהם ולסייע להם לשרוד, וכן גם כדי להשתמש בהם כמוצגי שעשועים בפארקי מים ואטרקציות ימיות שונות. לווייתנים המשוחררים לחופשי לאחר שבי מתקשים לחזור להיות חלק מלהקה, ולכן לרוב מוצאים את מותם במהרה אחרי השחרור. הלוויתן קייקו, שכיכב בסדרת הסרטים המצליחה "לשחרר את ווילי" מצא את מותו זמן קצר אחרי שחרורו בשנת 2002, מכיוון שלא הצליח להסתגל שנית לים הפתוח ולא "אומץ" על ידי אף להקת לווייתנים.

עובדות מפתיעות על לווייתנים: הלוויתן קייקו שכיכב בסרט "לשחרר את ווילי"

13. מדענים גילו אצל הלווייתנים איבר מסתורי, שאין לו שום מקבילה בעולם החי. האיבר הזה, שגודלו כגודל אשכולית, ממוקם בסנטר של לווייתנים מזן לווייתני מזיפות. המדענים מאמינים שבזכות איבר זה יכולים הלווייתנים לבצע "אכילה פתאומית", כלומר לתקוף את הטרף שלהם (נחילי דגים או פלנקטון) וללכוד אותו באמצעות בליעה של כל המים סביבו. לפי התיאוריה, במהלך תקיפה שכזאת יכול הלוויתן לספוח באמצעות אותו איבר מסתורי, כמויות מים השוות למשקל גופו.

14.  קבוצת חוקרים מהארגון לחקר חיות ים באי מניגן שבקנדה גילתה שנקבות לווייתנים גדולי סנפיר מתחברות זו אל זו, ולא רק בתוך הלהקה בה הן חיות, אלא גם מלהקות אחרות איתן הן נפגשות מדי שנה. הנקבות זוכרות את החברות שלהן ויכולות למצוא אותן בקלות באוקיינוס, בין לווייתנים אחרים. כאשר נקבת לוויתן גדול ספיר פוגשת את חברתה, הן שוחות זו לצד זו, אוכלות ונהנות יחדיו. נראה גם שלהתנהגות זו יש יתרונות ברורים עבור הנקבות: אלו שאכן מצאו להן חברות אמת שכאלו נהנות מבריאות טובה יותר ומולידות יותר צאצאים מדי שנה.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.