print header

10 עובדות מעניינות ומפתיעות על תוכים

 אחת הפינות האהובות עליי בגני החיות היא כלובי התוכים, ובכל פעם שאני רואה את העוף הזה מעופף לידי ביתי – אני שולפת מצלמה כדי לתעד את הרגע. מדוע? פשוט מאוד, כי מדובר בעוף כל כך יפה! הצבעים המדהימים והבוהקים של סוגיו השונים, כמו כחול, אדום, צהוב וירוק, או במקרים מסוימים גודלו המרהיב, הופכים אותו לחיה כל כך מיוחדת בעיניי, כזו שמסקרנת אותי בכל פעם מחדש. היום תגלו שתוכים הם לא רק יפהפיים וחיות מחמד אהובות, אלא גם בעלי חיים מרתקים עם מאפיינים מפתיעים שהם הרבה מעבר ליכולת חיקוי מדהימה. הנה 10 עובדות מעניינות על תוכים, שיגרמו לכם להסתכל על העופות האלו בדרך אחרת לגמרי... 
 

1. תוכים כל כך חכמים – שהם יכולים להשתמש בכלים!

כאמור, כולם מדברים על יכולת החיקוי המדהימה של התוכים, אך שוכחים שמדובר בחיה חכמה במיוחד. הכירו את אלכס, תוכי אפריקאי אפור בעל יכולת דיבור, שנחקר במשך 30 שנה על ידי הפסיכולוגית איירין פפר באוניברסיטאות בארצות הברית. מממצאי המחקר שנערך עליו העלו שהאינטליגנציה שלו השתוותה לזו של דולפינים וקופים – ואפילו לזו של ילד בן 5! במסגרת מחקר אחר שנערך באוניברסיטאות ניו יורק וסנט אנדרוז, נמצא כי תוכי ואסה מסוגלים להשתמש בגלעיני תמרים וחלוקי נחל כדי לרסק צדפות. בעזרת השיטה הזו, זכרי ואסה אוכלים את האבקה שיש בתוכן, ואף מציעים לנקבות חטיף עתיר סידן בטרם ההזדווגות עימן. מכאן, אפשר להסיק שתוכי ואסה יכולים להשתמש בכלים. מפתיע, נכון?

2. לא כל התוכים הם אקזוטיים

יש לא מעט מינים של עופות מסדרת התוכאים, כשחלק מהמקורות מציינים כ-330, בעוד אחרים אף מגיעים ל-400, וסביר להניח שבדיוק כמונו, גם אתם מניחים שכולם מגיעים אלינו מיערות הגשם הסבוכים ואקזוטים, ולכן חשוב לשים את הדברים על דיוקם. בפועל, סביבתם הטבעית של רוב התוכים היא אכן באזורים טרופיים וסובטרופיים בכל היבשות מלבד אנטארקטיקה, אך יש גם כאלו שמגיעים ממקומות עם אקלים שונה ומפתיע. תוכים מסוג קיאה למשל, כמו זה שמופיע בתמונה הבאה, חיים באזורים הרריים באי הדרומי של ניו זילנד, בעיקר ב"אלפיים הדרומיים" ובפארק הלאומי הר קוק – והם מהתוכים היחידים שמסוגלים לשרוד באקלים אלפיני. סוג נוסף שאפשר למצוא דווקא בצפון-מזרח מקסיקו החמימה הוא תוכי דק מקור חום ערמוני מלפנים.
 
עובדות על תוכים: קיאה אלפיני

3. קשה מאוד להבדיל בין זכרים לנקבות התוכי

אם תסתכלו על תוכי, יהיה לכם מאוד קשה לדעת האם מדובר בזכר או בנקבה, זאת מכיוון שברוב המקרים הם דומים מאוד האחד לשנייה. למעשה, כדי לדעת להבדיל ביניהם, נדרשת עין חדה במיוחד או בדיקה מעמיקה במעבדה. עם זאת, ישנם כמה זנים שבהם קל מאוד להבחין ולקבוע את מין העוף, כמו במקרה של תוכי אקלקטוס היפהפיים, שבהם הזכר והנקבה כל כך נבדלים האחד מהשנייה, עד כדי כך שבמשך שנים רבות חשבו שמדובר בשני זנים שונים. זכרי האקלקטוס, למשל, צבועים בירוק בהיר עם מקור בגווני כתום, בעוד הנקבות אדומות-כחולות עם מקור שחור קטן. הסיבה לפערים בצבעים היא ההבדלים בתפקידיהם של המינים, כאשר הזכרים זקוקים להסוואה שתגן עליהם מפני טורפים, והנקבות מסמנות את בעלותן על המקום שבו הן נשארות עם הגוזלים, ומזהירות את המתחרות שלהן. עובדה מעניינת נוספת אודות תוכי האקלקטוס היא שבניגוד לזנים אחרים של ציפורים, שדוגלים במונוגמיה או פוליגניה, התוכי המיוחד הזה מזדווג עם כמה בני זוג.

4. התוכי הכבד ביותר שוקל בערך כמו חתול

אפשר למצוא תוכים בצורות, בצבעים ובגדלים שונים. המין הקטן ביותר, למשל, נקרא באפד פייס פיגמי פארוט (Buff-Faced Pygmy Parrot), כאשר פרט בוגר שלו יכול להגיע למשקל של כ-12 גרם ולגובה של כ-9 ס"מ בלבד. מין התוכי המעופף הגדול ביותר, שהוא גם השני בגודלו, נקרא ארת ענק יקינתונית (בצד ימין של התמונה), והוא יכול להגיע לאורך של כ-100 ס"מ! התוכי הכבד ביותר נקרא קאקאפו או "תוכיליל" בעברית (בצד שמאל של התמונה), והוא גם אחד מהעופות בעל תוחלת החיים הארוכה ביותר. פרטים זכרים בוגרים שלו יכולים להגיע לאורך של יותר מ-60 ס"מ ולמשקל של בין 3-4 ק"ג – בערך כמו חתול בוגר. למרות שיש לתוכי הזה כנפיים, הוא לא משתמש בהן לתעופה אלא לאיזון גופו, לבלימת נפילות בעת ניתור וגם להתניידות על הקרקע.
עובדות על תוכים: מימין: ארת ענק יקינתונית, מצד שמאל: קאקאפו

5. נוצות התוכי מכילות פיגמנטים אנטי בקטריאליים

כנפיהם של התוכים לא רק צבעוניות ויפהפיות, אלא גם מכילות מערכת הגנה מיוחדת ומבריקה שרק תוכים יכולים לייצר, ושמה Psittacofulvins. היא כוללת פיגמנטים שעמידים לחיידקים, והיא זו שמעניקה לנוצות גוונים אדומים, צהובים וירוקים. במסגרת מחקר שפורסם בשנת 2011, נמצא כי יש צבע אחר לכל מערכת הגנה שכזו, בהתאם לקבוצת החיידקים שעימה היא מתמודדת, ושהפיגמנטים האלו מסייעים למנוע את הידרדרות מצבן של הנוצות. זוהי אולי התשובה לשאלה שרבים שאלו כשהם ראו תוכים, "איך הם מצליחים לשמור על הצבעים שלהם כל כך בוהקים ויפים?"

6. שובר שיאים: יש תוכי שיודע לומר יותר מ-1,700 מילים!

כאמור, רובנו יודעים שתוכים אוהבים לדבר, זאת הודות ליכולת החיקוי המדהימה שלהם. אחד מהם שנחשב למפורסם במיוחד הוא תוכי מסוג פרקיט העונה לשם פאק, והוא יודע לומר 1,728 מילים ואף להרכיב מהן משפטים – הישג אדיר שהכניס אותו לספר השיאים של גינס לשנת 1995. בעבר, דרך אגב, חוקרים האמינו שתוכים לומדים לחקות מילים מבלי להבין את משמעותן, אך הטענה הזו התבררה בחלוף השנים כחלקית בלבד; ישנם מחקרים המוכיחים שתוכים מסוג אפרור אפריקני (ג'אקו) מסוגלים להבין יחסים כמותיים ויחסי צבע וצורה מורכבים, ולהשתמש בשפה באופן מתוחכם למדי שתואם את המצב הפנימי של העוף עצמו. בנוסף לדיבור, יש גם כמה תוכים שיודעים לזמר, כמו אלו מסוג אמזונה, ובסרטון הבא תכירו את אחד מהם, גרוצ'ו, בביצוע מפתיע לשירה של פטי פייג', "(How Much Is) That Doggie In The Window".
 

7. קשה מאוד לחקור אודות תוכים פראיים

למרות שהתוכים שאנחנו מגדלים בביתנו או רואים בגני חיות נראים רגועים וסטטיים למדי, מאוד קשה לחקור את התנהגותם כשהם בטבע – ולכן ידוע עליה מעט מאוד. הסיבה לאתגר היא שקשה לעקוב אחרי תוכים החיים בחופת העצים, ובטח שלתפוס אותם. גם מחקרים המבוססים על מעקב GPS לא נשאו פרי ולא נחשבים לנפוצים במיוחד, זאת מכיוון שעופות אלו מיומנים בהסרת פריטים זרים מגופם. עם זאת, כן הצליחו לעקוב אחרי תוכי קיאה בניו זילנד במסגרת מחקר משנת 2015, זאת בזכות שבבי GPS מפלסטיק חסין נשיכה שחוברו לגופם. 

8. תוכים יכולים לחיות יותר מ-60 שנה

תמיד ידעתי שתוכים מסוגלים לחיות שנים רבות, לעיתים יותר מ-100 שנים, והיום הגיע הזמן לשים דברים על דיוקם. ישנם לא מעט מינים של תוכים שמסוגלים ללוות אתכם למשך כל חייכם, כשיש כאלו שאף מאריכים חיים יותר מבעליהם. בעקרון, ככל שהתוכי גדול יותר – כך משך חייו ארוך יותר, כאשר הוא שורד טוב יותר בשבי, שם יש לו פחות סיכוי לפגוש טורפים או לחלות. תוכי אמזונה, למשל, מסוגלים להאריך ימים 25-75 שנים, תוכי אפרורים אפריקניים חיים 40-60 שנים, ומקאו – 30-50 שנים, כשבמקרים מסוימים כל אחד מהם יכול לשרוד עוד יותר. התוכי המבוגר ביותר שעדיין חי כיום הוא ארה כחולה-צהובה, ובשנת 2020 הוא חגג יום הולדת 117! אגב, יש לו סיפור מיוחד, כאשר האגדה מספרת שבצעירותו, הוא היה חיית המחמד של ראש ממשלת בריטניה לשעבר, וינסטון צ'רצ'יל, בתקופת מלחמת העולם השנייה. מדובר בתוכי שללא ספק ראה דבר או שניים בחייו, ובתמונה הבא תוכלו להכיר אותו.
עובדות על תוכים: צ'רלי, התוכי המבוגר בעולם

9. התוכים אוכלים עם כפות הרגליים שלהם

נשמע די מגעיל ומוזר לגלות שמישהו אוכל עם כפות הרגליים שלו, נכון? אחרי שנסביר לכם על כפות הרגליים של התוכים, העובדה הזו תיראה לכם מעט יותר הגיונית. לעופות הללו יש רגלי זיגודקטיל, כלומר, בכל כף רגל יש להם 4 אצבעות – שתיים שפונות קדימה, ושתיים אחורה. יש להם כפות רגליים מאוד חזקות שמאפשרות להם לעמוד על ענפים לזמן ממושך, ואף להתנדנד עליהם ולהיתלות עליהם בעודם הפוכים. הן משמשות אותם כמו כפות הידיים שלנו, בני האדם, כשאחת מהן חזקה יותר והופכת אותם לימניים או לשמאליים. בעזרתן, הם מסוגלים לתפוס פריטים שונים ואף אוכל – ולקרב אותם לפה!

10. כדאי לכם להרחיק ידיים ממקורות של תוכים...

רבים מאיתנו שנמצאים ליד תוכי, מנסים לקרב אל המקור שלו את אצבעותיהם כדי שיתפוס אותן – והיום תגלו מדוע כדאי להימנע מכך. לתוכים יש מקורים באורכים שונים, כאשר הם עבים, מאונקלים בקצה העליון וחזקים, במטרה לסייע להם לאכול זרעים ולקלף פירות. למרות שהעוף הזה נראה פחות מזיק ביחס לאחרים, למינים שונים שלו, כמו מקאו, יש נשיכה חזקה במיוחד – כזו שיכולה לרסק אגוזים ברזילאיים ואפילו לפרוץ כלובי מתכת! לכן בפעם הבאה לפני שאתם מקרבים את האצבע שלכם למקור של תוכי, כדאי לכם לחשוב פעמיים...
 
מקור התמונות: Hank GilletteDepartment of Conservationyoutube
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.