print header

12 חיות מדהימות ומפתיעות שעדיין לא הכרתם!

ממלכת החיות מלאה באין ספור יצורים מדהימים, ואפילו היום אפשר להגיד בוודאות שרבים מהם עדיין לא מוכרים למדע ובטח שלא לציבור הרחב. למרבה המזל, חוקרים רבים עובדים יום ולילה כדי לחקור את מסתורי הטבע ולהגן על בעלי החיים הנדירים האלה שמעט מאוד אנשים זכו לראות. חלק גדול מבעלי החיים הללו הם בעלי מאפיינים מיוחדים במינם שהפתיעו מאוד את קהילת המדע, ובכתבה הבאה תוכלו לפגוש בעצמכם 12 חיות מפתיעות ומרתקות במיוחד.

1. אראקארי מעוגל ציצית - Curl Crested Aracari

ציפור זו היא חלק ממשפחת הטוקנים וכבר במבט ראשון אפשר לזהות את הסיבה לשם שניתן לה. מעבר למקור הגדול ולצבעים הבוהקים שמאפיינים את כל משפחת הציפורים הזו, הדבר הבולט ביותר במעוגלי הציצית הוא נוצות הראש והחזה שמעניקות להם מראה יוצא דופן של תלתלים. את הציפורים האלו אפשר למצוא ביערות הגשם של נהר האמזונס שם הן אוכלות מגוון רחב של פירות ולמרבה המזל הן לא נמצאות בסכנת הכחדה. 
 
חיות מדהימות ומפתיעות
 

2. צבי סלעים - Klipspringer

יצורים מקסימים אלה הם למעשה סוג של אנטילופות שניתן למצוא בעיקר בדרום ומזרח אפריקה ובשפת המקומיים משמעות שמם היא "קופצי הסלעים". לצבי הסלעים יש מבנה פנים קטן עם אוזניים בצורת משולש וקרניים שמגיעות עד לאורך של כ-15 ס"מ, ואף על פי שלרוב רק לזכרים יש קרניים, יש קבוצות שלמות באוגנדה וטנזניה שבהן גם למרבית הנקבות יש קרניים ולמעשה אין שום הבדל בולט בינן לבין הזכרים.
 
חיות מדהימות ומפתיעות
 

3. איה זרונית אפריקנית - African Harrier Hawk

האיה האפריקנית היא דורס יום מלכותי בעל מוטת כנפיים שיכולה להגיע עד למטר וחצי ואורך שנע בין 51-68 ס"מ. ציפור זו חיה בעיקר באזורים שמדרום למדבר סהרה באפריקה, שם היא יכולה לנצל את שפע עצי הדקל כדי לחפש קני ציפורים אחרות ולאכול את גוזליהן – שיטת הצייד המועדפת עליה. במקרים שבהם יש מחסור בטרף על העצים, האיה יכולה גם לחפש יונקים קטנים על הקרקע ואפילו לאכול גם מפירות עצי הדקל עצמם.
 
חיות מדהימות ומפתיעות
 

4. דגי כימרה - Chimera Fish

הכימראים הם דגי סחוס שחיים במעמקי הים, והם נחשבים לכמה מהדגים העתיקים ביותר בעולם. בשל המראה יוצא הדופן והעיניים הזוהרות שלהם, דגים אלו מכונים גם כרישי רפאים אולם בפועל אין להם שום קשר למשפחת הכרישים. בניגוד לזנים רבים של דגים טורפים, לכימרה יש שיניים טוחנות שטוחות ובמינים רבים הפה מעוצב בצורה שמזכירה מקור של ציפור.
 
חיות מדהימות ומפתיעות
 

5. בבירוסה - Babirusa

החיה הזו נראית במבט ראשון כמו שילוב מוזר בין קרנף לחזיר יבלות, ואכן מדובר בזן יונקים ממשפחת החזירים שכוללת 4 מינים שונים. המאפיין הבולט ביותר של הבבירוסה הוא 2 זוגות החיטים שצומחים במעוקל לכיוון ראשו ופעמים רבות הם עשויים לפצוע את צדיו. למרות הסכנה שהם מהווים, החיטים האלו הם גם חלק בלתי נפרד ממנגנון ההגנה של הבבירוסה מפני טורפים, והם גם משמשים את הזכרים לקרבות על נקבות בעונת הייחום.
 
חיות מדהימות ומפתיעות
 

6. פנגולין ענק - Giant Pangolin

כראוי לשמו, הפנגולין הענק הוא המין הגדול ביותר במשפחת הפנגולניים ונמצאו בעבר פריטים שהגיעו למשקל של 33 ק"ג ואורך של 140 ס"מ. ליונקים האלו אין שיניים והם ניזונים בעיקר מנמלים וטרמיטים אותם הם תופסים בעזרת לשון שאורכה יכול להגיע עד ל-40 ס"מ. בזכות זנבו הארוך היונק עטוי הקשקשים הזה מסוגל לשמור על שיווי משקל מרשים ואף ללכת על 2 רגליים, כישרון שימושי במיוחד שמסייע לו לטפס על עצים.
 
חיות מדהימות ומפתיעות
 

7. דג ירח – Opah

האופה הוא דג יוצא דופן בעולם התת ימי, ולא רק בשל המראה שלו. דגי ירח הם בעלי דם חם והם הראשונים והיחידים מסוגם שהתגלו עד היום. מדובר בתגלית חריגה מאוד שנעשתה רק לאחרונה, במאי 2015, ולכן מעט מאוד פרטים נוספים ידועים על דגי הירח, אבל אין ספק שזוהי דוגמה נוספת להפתעות יוצאות הדופן שמסתתרות במעמקי הים.
 
חיות מדהימות ומפתיעות
 

8. עיט פיליפיני -  Phillippine Eagle

טורף זה נחשב לאחת מהציפורים הנדירות, החזקות והגדולות ביותר בעולם ולמרבה הצער הוא נמצא בסכנת הכחדה ומומחים מאמינים שנותרו רק כ-600 פריטים ממנו בטבע. משקלו של עיט פיליפיני נע סביב 7 ק"ג ומוטות כנפיו היא באורך של כ-2 מטרים. נוסף על ממדיה המרשימים, לציפור יש גם "כתר" של נוצות חומות שמזכיר במקצת את רעמת האריה. בשנת 1995 העיט הפיליפיני אומץ כציפור הלאומית של הפיליפינים, והודות לכך הוגברו מאמצי השימור והמודעות לסכנה שבה הציפור נמצאת עלתה.
 
חיות מדהימות ומפתיעות
 

9. טאנוקי - Raccoon Dog

סוג כלב זה מכונה גם שועל ראקון וקל לזהות שהסיבה לכך היא שהוא נראה כמה הכלאה של שתי החיות האלו. את הטאנוקי אפשר למצוא בצפון מזרח אסיה ועד לאיי יפן אם כי נדיר לראותו בטבע. הסיבה לכך היא שזהו טורף לילי בודד שחי ביערות ובאזורים בעלי צמחייה צפופה בהם הוא מסתתר כדי לארוב למכרסמים וציפורים. הטאנוקי הוא גם דייג ידוע, והוא עושה שימוש בחושים ובטפרים החדים שלו כדי ללכוד דגים בתוך המים.
 
חיות מדהימות ומפתיעות

10. שועל חול טיבטי - Tibetan Sand Fox

סביר להניח שהאנשים הראשונים שראו את שועל החול הטיבטי לא היו בטוחים אם מדובר בחיה אמתית או באדם עם תחפושת כלב משונה אך היום מדענים כבר יודעים להגיד שמדובר במין שועל ייחודי בעל ראש מרובע ומוזר למראה שחי בעיקר באזור רמת טיבט והרי ההימלאיה. לשועלי החול יש מבנה גוף קטן יחסית והם בעלי פרווה עבה שמגנה עליהם מהאקלים הקר ששורר בסביבת המחייה הגבוהה שלהם.
 
חיות מדהימות ומפתיעות
 

11. אקסולוטל מקסיקני - Axolotl

את האקסולוטל המקסיקני נהוג לכנות באנגלית "הדג המקסיקני המהלך" (Mexican walking fish) אם כי בפועל בעצם מדובר בדו-חי בעל אורח חיים מוזר ביותר. האקסולוטל חי את חייו כראשן במים במשך פרק זמן בלתי מוגבל וכל עוד הוא שוהה במים בטמפרטורה מתאימה עם מספיק מזון, הוא לא יתפתח לצורתו הבוגרת. כאשר תנאי המחייה שלו משתנים, האקסולוטל יוצא אל היבשה, שם הזימים שלו נעלמים, ריאותיו מתפתחות ותפריט מזונו משתנה. עוד ראוי לציין שלבעל החיים הזה יש גם יכולת החלמה מהירה מאוד וכאשר גפיו או זנבו נתקים, הם צומחים מחדש תוך יומיים או שלושה.
 
חיות מדהימות ומפתיעות
 

12. עש הנץ יונק הדבש - Hummingbird Hawk-Moth

יש הרבה מאוד בעלי חיים שעוטים על עצמם "תחפושת" כדי לבלבל ולהרתיע טורפים אך מעט מאוד חיות עושות זאת בכישרון של העש הזה. הוא ניזון מפרחים, מסוגל לרחף באוויר מבלי לנוע קדימה או אחורה ובשעת מעוף הוא משמיע זמזום עדין, בדיוק כמו יונקי הדבש. בזכות המראה הייחודי הזה עש הנץ מוגן מפני טורפים רבים שניזונים מחרקים ואין לה עניין ב"ציפור"... לחצו כאן כדי לצפות עוד מגוון חרקים עם מנגנוני הסוואה מפתיעים וצבעוניים.
 
חיות מדהימות ומפתיעות
 

 

מקור: עידו פרידמן
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.