print header

15 ציפורים נדירות שרק מעטים זכו לראות

בעולם שלנו ישנם עשרות אלפי מיני ציפורים שונים, שחלקם נפוצים מאוד וכל ילד יודע את שמם, בעוד שאחרים כה נדירים ואותם זכו לראות רק אנשים בודדים. למרבה הצער, הסיבה לכך היא שאותן הציפורים נמצאות בסכנת הכחדה חמורה, ולרוב זה קורה באשמתנו, בני האדם. אתם מוזמנים להכיר 15 מהציפורים הנדירות ביותר בטבע, שיתכן כי ייעלמו מן העולם לחלוטין בעשרות השנים הבאות. 
 
לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא

1. קאקאפו

קאקאפו
הקאקאפו היא ציפור לילית שמעבירה את כל חייה על הקרקע, שכן היא אינה יכולה לעוף. יש לה חשיבות היסטורית לבני המאורי שחיים בניו זילנד והיא מופיעה ברבים מסיפורי אגדות הפולקלור שלהם. נכון ליוני 2016 קיימים רק 123 פרטים בוגרים שחיים ב-3 איים בהם אין טורפים, תחת תוכנית לשימור והגנה על הזן.

2. קונדור קליפורני

קונדור קליפורני
למרות שזוהי אחת מהציפורים בעלי תוחלת החיים הארוכה ביותר בממלכת העופות, 50 שנה, היא נמצאת בסכנת הכחדה חמורה בשל הרעלת עופרת, ציד והרס בית הגידול שלה. התוכנית לשימור הקונדור הקליפורני שקידמה ממשלת ארה"ב היא היקרה ביותר לשימור מינים שנערכה במדינה, ונכון לשנת 2009 קיימים רק 322 פרטים ממין זה, שרק 172 מהם חיים בטבע.

3. מגלן ענק

מגלן ענק
המגלן הגדול ביותר בעולם הוא המגלן הענק שמצוי בצפון קמבודיה. כמה פרטים נצפו גם בלאוס ובפארק הלאומי יוק דון שבוויאטנם, אולם רוב בתי המחייה שלהם נהרסו בעקבות בצורות קשות שנוצרו כתוצאה משינויי אקלים, וכן מציד יתר שגרם לציפור היפיפייה הזו להיות בסכנת הכחדה. כיום מעריכים שנשארו רק 500 מהם בעולם.

4. קגו

קגו
הקגו היא ציפור שאינה יכולה לעוף, ולכן היא בונה את הקן שלה על הקרקע. כיום הקגו חשוף מאוד לטורפים שלא היו בבית הגידול שלו עד שהאדם הביא אותם אליו, ולעת עתה הוא נחשב בסכנת הכחדה. הציפור הזו ידועה בכך שהיא יכולה להשמיע מגוון רחב של קולות, ובדרך כלל עושה זאת ב"דואטים" מדי בוקר במשך כ-15 דקות.

5. עגור סיבירי

עגור סיבירי
העגור הזה גם ידוע בשם "עגור שלג" בשל צבעו הלבן, והוא נודד בין רוסיה, סין ואיראן. יש לו קול שמזכיר צליל של חליל, ובשל שינויים הידרולוגיים שמתרחשים בסין הוא נמצא בסכנת הכחדה, שכן הוא מתרבה באזורי ביצות בלבד. 

6. הונדורסי איזמרגד

הונדורסי איזמרגד
הציפור הזו ממין הקוליברי חיה אך ורק ביערות הטרופיים של הונדרוס שבמרכז אמריקה, והיא נמצאת בסכנת הכחדה חמורה בעקבות הרס של בתי הגידול שלה. היא נוהגת להגיב לקריאתם של ינשופים ננסיים שחיים בקרבתה לעתים אף מצטרפת אליהם לתעופה.

7. פרגטת אי חג המולד

פרגטת אי חג המולד
פרגטת אי חג המולד הוא עוף ימי בעל שק בצווארו שמתנפח למטרת משיכת נקבות. למרות שהציפור הזו אוכלת בעיקר דגים מהים, היא נצפתה גם בעודה תוקפת ציפורים אחרות ומכריחה אותן להעלות גירה ולתת לה את האוכל שלהן. שמה מעיד על מקום מחייתה הבלעדי וכיום משערים שקיימים רק 3,600-7,200 פרטים, על כן היא מסווגת כציפור בסכנת הכחדה.

8. ברווז מדגסקרי

בשנות ה-90 המאוחרות האמינו שהברווז המדגסקרי נכחד לחלוטין, אולם הציפור הזו נגלתה מחדש בשנת 2006. מאז נספרו רק 25 פרטים בוגרים בטבע, וכיום נעשים מאמצים לעזור לביצים של הציפור הזו לבקוע בתנאים מבוקרים. זה עזר להעלות את מספרם ל-80, נכון לשנת 2013.

9. נשר רופל

נשר רופל
בישראל, נשר רופל ידוע גם בשם "נשר דרומי" וניתן לראות אותו עם קצת מזל במרכז אפריקה. הוא מסוגל לעוף עד למרחק של 150 ק"מ מאתר הקינון שלו לשם מציאת מזון, ולעשות זאת בגובה רב שעולה על 6,000 מטר. נשר רופל נמצא בסכנת הכחדה חמורה, אך בשנת 2014 נצפה בפעם הראשונה בישראל, בגבעות גד.

10. הוקו הקסדה

הוקו הקסדה
ההוקו הקסדה חי ביערות הסאב-טרופיים של בוליביה. מזהים אותו על פי הסימן המובהק שעל המצח שלו, אולם מאז שנת 2005 הוא הפך לנדיר בשל הרס בתי המחייה שלו. עד היום החוקרים אינם יודעים כיצד לסווג את העוף הזה בצורה מדויקת ולאיזה מין לשייך אותו.

11. תוכי סוויפט

תוכי סוויפט
התוכי הזריז הזה חי באוסטרליה, ונכון לשנת 2011 נשארו בטבע פחות מ-2,000 פרטים שלו. מומחים טוענים שהזן יוכחד לחלוטין עד שנת 2031 בעקבות אובדן בית הגידול שלו, וכתוצאה מכך הוא מוגדר בסכנת הכחדה חמורה. 

12. עיטם מדגסקרי

עיטם מדגסקרי
כפי ששמו מרמז, העיטם המדגסקרי חי אך ורק באי מדגסקר וכיום הוא נתון בסכנת הכחדה חמורה. העוף הזה הוא דייג מנוסה מאוד וקיומו נפגע בין השאר בשל דיג יתר אנושי. על פי סריקה שנערכה בין השנים 1991-1995 נצפו רק 222 פרטים בוגרים בטבע.

13. חרטומן מקור כפית

חרטומן מקור כפית
הציפור הקטנה הזו מזוהה בעיקר על פי המקור שלה, שצורתו מזכירה את זו של כפית או מרית. חרטומן מקור הכפית נודד למרחק של 8,000 ק"מ מרוסיה עד דרום אסיה, ולעת עתה משערים שקיימים פחות מ-1,000 פרטים שלו בטבע. בשנת 2008 הכריזו עליו כציפור שנמצאת בסכנת הכחדה חמורה, והכמות שלו בטבע נמצאת בדעיכה של 26% בכל שנה. ככל הנראה בעוד 10-20 שנה הוא ייעלם לחלוטין מן העולם.

14. טבלן ג'ונין

טבלן ג'ונין
לעת עתה קיימים רק כ-250 פרטים של טבלן ג'ונין בטבע, ונעשים ניסיונות למצוא לו בתי גידול חדשים על ידי העברתם לאגמים אחרים באזורו, אולם ללא הצלחה. זה לא מפתיע, שכן שמו מגיע מהאגם שבו הוא חי, אגם ג'ונין שבפרו. 

15. קלאו צהוב-גרון

קלאו צהוב-גרון
הקלאו צהוב הגרוןם חי באיי הנגרוס שבפיליפינים. הוא מתרבה באופן איטי ומתקשה לשרוד בשל הציד הרב שמתרחש באזורו, יחד עם הריסת יערות הגשם שמהווים את בית הגידול שלו. משערים שכיום מצויים רק כמה מאות פרטים בודדים שלו בטבע.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.