print header

12 תופעות טבע מסתוריות ומדהימות

העובדה שכבר יצאנו לחקור את הכוכבים שסביבנו אינה מעידה על כך שיש לנו את כל הידע בנוגע לדברים שמתרחשים בעולמנו. מדי יום נחשפות עוד ועוד תגליות חדשות שמצליחות לעזור לנו להבין את התהליכים השונים המתרחשים בכדור הארץ, אך עדיין נותרו עוד שלל תופעות ותעלומות שמשאירות אפילו את החוקרים המנוסים ביותר עם סימני שאלה בראשם. לפניכם 12 מתופעות הטבע הנדירות והמפתיעות ביותר בעולם, שאת חלקן הצליחו חוקרים להסביר, בעוד שלאחרות עדיין לא נמצאו סיבות או הסברים...

1. אש אלמו הקדוש

תופעות טבע מוזרות: אש אלמו הקדוש
בעבר הרחוק נראתה תופעה של זוהר כחול-בהיר או סגול על קצוות של תורני ספינות, לה התלווה קול זמזום או לחשוש והיא קיבלה את השם "אש אלמו הקדוש", על שם פטרון של יורדי ים משנת 240 לספירה. מה שנתפס בעבר כתופעה על טבעית, התברר כיום כשדה חשמלי שנוצר סביב עצמים חדים, כמו צריחים וארובות, אשר גורם ליינון של מולקולות האוויר ויוצר זוהר חלש. ככל שקצה העצם מחודד יותר, כך נדרש מתח נמוך יותר כדי לספק את התוצאה, ולכן הפליטה החזקה ביותר שנראתה בעבר הייתה על תורני ספינות.

2. צינורות געש קפואים באנטרקטיקה

תופעות טבע מוזרות: צינורות טבע קפואים באנטרקטיקה
אחד מהרי הגעש המפורסמים ביותר שבאנטרקטיקה הוא הר ארבוס, וסביבו ישנם עוד פירים נוספים שמכילים בתוכם לבה רותחת, אולם הם אינם בצורת הר, אלא נראים כצינור ארוך מקרח שפולט אדים. אותם האדים שבוקעים מצינורות הקרח מגיעים מהלבה הרותחת, וברגע שהם יוצאים לאוויר העולם הם קופאים ובעצם יוצרים אט אט לאורך השנים את אותו הצינור שמכסה את הלבה.

3. עמודי אור

תופעות טבע מוזרות: עמודי אור
זוהי תופעה אופטית אטמוספרית שנוצרת על ידי השתקפות של אור בקריסטלי קרח קטנטנים שתלויים בתוך עננים. מקור האור שגורם לעמודים האלה הוא בדרך כלל השמש כשהיא נמצאת קרוב לקו האופק, אך זה יכול להתרחש גם על ידי אור הירח ואפילו אורות עירוניים.

4. שלג בצורת ספגטי

תופעות טבע מוזרות: שלג בצורת ספגטי
אדם שחי בהמנלינה שבפינלנד גילה יום אחד שהאגם שלצד ביתו התמלא בחומר דמוי ספגטי בצבע לבן. לאחר שחקר את התופעה הבין שהוא יכול לקחת את חוטי הספגטי האלה ולייצר מהם כדורים רכים ורטובים, וכך זיהה שבעצם מדובר בשלג. ככל הנראה השלג קיבל צורה של חוטים בעקבות התנועה של הרוח והמים באזור, אך לעת עתה עוד לא בוצע מחקר מקיף שמעיד על תוקף ההשערה הזו.

5. היער המרקד

תופעות טבע מוזרות: היער המרקד
ברוסיה קיים יער שבו העצים מכופפים בצורה משונה מאוד. הגזעים הרבים יוצרים צורות מורכבות של טבעות, ספירלות ואפילו לבבות, אך חוקרים ומדענים עדיין לא מצליחים להבין כיצד או מדוע. השערה אחת שיש להם היא שהעיוות נוצר בעקבות פעילות אכילת הגזע של זחל קטנטן של עש שחי באזור, והמקומיים טוענים שהיער פועל על פי תנועת החולות שבשטחו. הדבר המפתיע ביותר ביער הזה הוא שלא מדובר ביער עתיק כלל וכלל, אלא ביער שהעצים בו ניטעו בשנת 1960.

6. שדוני ברקים

תופעות טבע מוזרות: שדוני ברקים
בשנת 1730 תיעד לראשונה היסטוריון גרמני את שדוני הברקים, כשתיאר אותם באחד מספריו כברקים העולים מעלה במקום לרדת מטה, ואז צונחים אל הקרקע. רק לאחר המצאת צילום הווידאו הצליחו חוקרים לתעד את התופעה, ולאחר מכן הבינו שהיא מזכירה יותר את הזוהר הצפוני מאשר ברקים, שכן מדובר בפליטה של פוטונים ולא בזרם של אלקטרונים. אחד מתפקידיו של האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון ז"ל,  כששהה על מעבורת החלל קולומביה היה לחקור את אותם שדוני הברקים, שבאותה תקופה היו נושא חדש ומסעיר למחקר.

7. גאות אדומה

תופעות טבע מוזרות: גאות אדומה
גאות אדומה נוצרת בעקבות כמות אדירה של אצות אדומות אשר מתקרבות לפני המים. אם ננסה לתאר את התופעה הזו במונחים של צמחים שמצויים על הקרקע, זוהי למעשה פריחתה של האצה האדומה. בניגוד ליופיין של פריחות הדובדבן או הכלניות, אשר צובעות את הנוף בגוונים יפים, לגאות האדומה יש השפעה מזיקה על הסביבה, היא גורמת להרג של כל יצורי הים שמצויים בשטחה בעקבות העובדה שהיא מפחיתה את כמות החמצן שבמים ומגבירה את רמות המימן הגופרתי והאמוניה שבהם. מדענים רבים משערים כי זוהי אותה התופעה שמתוארת כמכת דם בסיפור יציאת מצרים, בה מי נהר הנילוס הפכו לאדומים כדם וכל הדגים שבהם מתו.

8. צל בלהות שבור

תופעות טבע מוזרות: צל בלהות שבור
אם אי פעם בחייכם תטפסו על הר גבוה ותסתכלו לכיוון הנגדי של השמש, תוכלו לעתים להבחין בצל של ענק המוקף בהילת קשת בענן. זהו בעצם הצל שלכם אשר נופל על ערפל כבד, מה שגורם לאשליה אופטית שמונעת מכם להבין שזה צלכם, משום שהוא זז בלי קשר לתנועותיכם. התופעה הזו נפוצה מאוד בהר ברוקן שבגרמניה, ובעבר תושבי המקום היו בטוחים שמדובר בתוצר עבודתן של מכשפות.

9. כדורי אש נאגה

תופעות טבע מוזרות: כדורי אש נאגה
באגם מקונג שבתאילנד נראית לפעמים התפרצות של כדורי אש, אשר עולים מן המים עד לגובה של 100-150 מטר ונעלמים. הם מופיעים לרוב בסביבות חודש אוקטובר, ויש אפילו פסטיבל במדינה שמוקדש לתופעה הזו. מדענים מסבירים אותה כדלקה של גזים שעולים ממי הנהר. עם זאת, המקומיים מאמינים שכדורי האש האלה נשלחו על ידי נאגה, יצור שחציו אדם וחציו נחש, אשר חי בתוך הנהר.

10. עמק הציפורים הנופלות  

תופעות טבע מוזרות: עמק הציפורים הנופלות
בעמק ג'טינגה שבהודו, ציפורים מתנהגות בצורה משונה במשך כמה מאות שנים: הן טסות במעגלים בגובה נמוך מאוד וחלקן נופלות לקרקע, כשהן מצויות בחצי הכרה. הסיבה להתנהגות המוזרה הזו לפי השערת החוקרים היא אנומליה גאופיזית שבאזור, אשר משבשת את חוש הכיוון וההתמצאות של הציפורים שמסתמך על יכולתן לחוש את השדה המגנטי של כדור הארץ. 

11. מעגלי קרח בנהרות

תופעות טבע מוזרות: מעגלי קרח בנהרות
התופעה הזו נצפתה בסקנדינביה, צפון אמריקה, גרמניה, אנגליה ורוסיה, והיא נדירה מאוד. מעגלי הקרח האלה נוצרים על ידי פיסות קרח שקפאו על גדות הנהרות, ותנועת מים ייחודית וסיבובית מחליקה אותן אט אט, עד שהן הופכות לדיסק קרח חלק שמסתובב על פני המים.

12. בריניקל – אצבע המוות הקפואה

תופעות טבע מוזרות: בריניקל
התופעה המדהימה והמחרידה הזו מתרחשת בעקבות טמפרטורות קפיאה שונות במי הים הארקטי בהתאם לכמות המלח שמצויה בהם. היא נראית ממש כמו נטיף קרח ששואף לגעת בקרקעית, וברגע שזה קורה האדמה עצמה וכל יצור חי שבסביבתה קופאים בין רגע. את התופעה הזו הצליחו לתעד צלמי הטבע של רשת ה-BBC בשנת 2011, וזה קרה לגמרי בטעות מבלי לנסות אפילו למצוא אותה – עד אז היא רק הייתה קיימת בגדר השערה שלא הצליחו להוכיח...
 
מקור: brightside

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.