print header

10 תופעות טבע מרתקות שטרם פוענחו

 
רוב מה שידוע לאנושות כיום הוא תוצאה של התפתחויות מדעיות רבות שחלו בעת המודרנית. מהמבנה של האטום דרך פעולתו של המוח האנושי, ההתקדמות המשמעותית בתחום המדע הציעה לנו הבנה טובה יותר של העולם, ואפילו  של היקום. לא ניתן להכחיש את התרומה מרחיקת הלכת של המדע בחיים המודרניים, אך עם זאת עדיין יש תופעות מדעיות מרתקות שטרם הצלחנו לפענח. לפניכם רשימה של 10 תופעות הטבע המוזרות ביותר שימשיכו לתעתע במוחות המדעיים הגדולים ביותר עד שיבואו על פתרונן. 
 

1. כוכבי ג'לי

"כוכבי הג'לי" שבתמונות הם גושים בלתי מוסברים המגיעים מהחלל, שלעתים קרובות קשורים למטאורים. זהו חומר דביק וחסר צורה אחידה, שהרכבו לא ידוע, משום שבדרך כלל הוא מתאדה מיד לאחר נגיעתו בקרקע.
 
תופעות טבע לא מפוענחות
 
 
ספרות הפולקלור מספקת שפע מקרים המתארים את כוכבי הג'לי הללו, ודיווחים של אנשים שראו אותם כבר במאה  -14. לאחרונה, כוכבי ג'לי נמצאו בשמורת הטבע חם וול (Ham Wall) באנגליה בשנת 2013. עולם המדע ממשיך לתהות על הסיבות המדויקות שעומדות מאחורי תופעת כוכבי הג'לי, ואחת ההשערות ההזויות בנושא היא שמדובר בביצים של צפרדעים.
 
תופעות טבע לא מפוענחות
 

 

2. כדור ברק

יותר מדי כדורי ברק דווחו על ידי הציבור מכדי שהם ייחשבו כדמיוניים. התופעה היא למעשה כדור לוהט של ברק שמופיע בדרך כלל במקביל לסופות רעמים. מה שהופך את התופעה למעניינת מאוד היא העובדה שהכדורים הבוערים האלה ניידים, ומסוגלים לעבור דרך מתכת, עץ ואפילו בניינים. הופעתם מלווה בריח גופרית חזק, והם מופיעים למשך זמן של עד דקה.
 
תופעות טבע לא מפוענחות
 
 
בעוד שנעשו מספר ניסיונות לפענח את ההסבר העומד מאחורי תופעה מדעית זו, מה שידוע כיום מתרכז לכדי אוסף של השערות. ההשערה הפופולרית ביותר היא שמדובר בחומר סילקוני  מתאדה. בשנת 2012 כדורי ברק צולמו בסין, והתמונות מהוות את הראיות המתועדות הראשונות של תופעה מסתורית זו.
 
תופעות טבע לא מפוענחות
 

 

3. אורות מסתוריים 

מראות מוזרים של אורות בלתי מוסברים דווחו מאז תחילת 1940 בעמק הסדלן בנורבגיה. צבעם הוא לבן בוהק, צהוב ואדום, המופיעים בין 10 ל-20 פעמים בשנה. בין השנים 1981 ל-1984 נצפו האורות הללו בתדירות גבוהה יותר מן הרגיל, מה שהוביל לתשומת לב רבה יותר כלפי התופעה מצד הציבור הרחב והעולם המדעי כאחד.
 
תופעות טבע לא מפוענחות
 

בשנת 1983 קבוצה מובילה של חוקרים שבדים ונורבגים החלו לחקור את התופעה במה שנודע בשם "פרויקט הדסלן". שנים של מחקר מדעי הולידו מספר השערות שנשארו באופן כללי לא מוכחות. 

תופעות טבע לא מפוענחות
 
 

 

4. אבנים נודדות

זוהי תופעה גיאולוגית מרתקת המתרחשת שסלעים יוצרים מסלולים ארוכים ללא התערבות אדם או בעלי חיים. סלעים שיתחילו לנוע אחד ליד השני יכולים לפנות בפתאומיות לכיוונים שונים ואפילו לחזור לכיוון שממנו באו. מסלולים של סלעים נודדים נצפו במקומות שונים כמו בנבאדה, ובפארק הלאומי עמק מוות, קליפורניה, שבו המספר ואורך המסלולים הם המרשימים ביותר. 
 
תופעות טבע לא מפוענחות
 

התופעה העלתה מספר השערות אצל החוקרים במרוצת השנים. באוגוסט 2014, תועדו קטעי וידאו של תנועת הסלעים בהילוך איטי, המראים כי הסלעים נעו במהירויות רוח נמוכות ע"י קורי קרח דקים שהותכו. מכך המדענים הסיקו כי הגורם לדחיפת האבנים הוא הקרח. 

תופעות טבע לא מפוענחות
 

 

5. ענני תהילת בוקר (Morning Glory)

הופעת העננים הללו ההיא תופעה נדירה ואקראית באטמוספרה שמייצרת עננים בצורות ייחודיות ומרשימות. מדובר בסוג של ענן ארקוס שיכול להימתח עד לאורך של 1,000 ק"מ בגובה של 1-2 קילומטרים מעל הקרקע, מה שיוצר קו רציף ומרשים של ענן המלווה בדרך כלל ברוחות עזות.
 
תופעות טבע לא מפוענחות
 

מחזות של עננים כאלה נצפו במקומות שונים בעולם כגון ברלין, בים הערבי, בתעלה האנגלית ובחלקה המזרחי של רוסיה. הם נפוצים במיוחד בצפון אוסטרליה, בסמוך לאזור מפרץ קרפנטריה. המסחור בתובנות מדעיות משמעותיות בנוגע לתופעה ולתנאים הספציפיים שיוצרים אותם, נובע בעיקר בשל תבנית ההופעה הבלתי צפויה שלהם. 

תופעות טבע לא מפוענחות
 

 

6. אורות רעידת אדמה

אורות אלו מופיעים בתחילתה של רעידת אדמה, ולפעמים גם אחריה. ההבזקים הבהירים האלה בצבעי אור לבן וכחול הם ייחודיים למקומות עם פעילות טקטונית אינטנסיבית, והם נמשכים בין כמה שניות ליותר מעשר דקות. אורות אלו תועדו לאחרונה בצילומי וידאו של רעידת האדמה באיטליה בשנת 2009, ברעידת האדמה בצ'ילה בשנת 2010 ובהתפרצות הר הגעש סקורג'ימה ביפן בשנת 2011.

תופעות טבע לא מפוענחות
 
 
המסתורין סביב תופעת אורות רעידת אדמה הוא תוצר של חוסר בחינה מדעית משמעותית, למרות שהאורות עוררו בהלה ציבורית בתקופת שנות ה-70 המוקדמות, כשהם נחשבו בטעות לסימני פלישת חייזרים.
 
תופעות טבע לא מפוענחות
 

 

7. מעגלי תבואה

מעגלי תבואה הן צורות גיאומטריות ולרוב סימטריות הנוצרות על פני השטח של שדות ואדמות חקלאיות, שנגרמו עקב השטחה של גידולים. מעגלי תבואה נצפו בעיקר בבריטניה אך התופעה דווחה גם באוסטרליה, קנדה, ארה"ב ויפן. תדירות המופעים הללו התרבו מאז שנות ה-70, כשבאירופה לבדה הופיעו 700 מעגלים בשנת 1990.
 
תופעות טבע לא מפוענחות
 

ההתייחסות המוקדמת ביותר לתופעה המסתורית הזו נמצאה בחוברת משנת 1,678 שכונתה "כיסוח-השטן". ספקולציות סביב הצורות הללו כוללות את ההשערות שמדובר בניסויים צבאיים חשאיים ובנחיתות של חייזרים. עם זאת, העולם המדעי נמצא במחלוקת בנוגע לסוגיה זו כשהרוב מחזיק בטענה שזהו מעשה ידי אדם, בעוד מעטים יותר מצביעים על שינויי מזג האוויר ותנאים טבעיים אחרים כגורמים לתופעה זו.

תופעות טבע לא מפוענחות
 

 

8. צינורות הברזל מאגן צ'אי דאם שבסין

בשנת 2002, קבוצת מדענים הגיעה לפרובינציית צ'ינג-האי שבמערב סין כדי לבחון צינורות מתכתיים מסתוריים שהתגלו באזור אגן צ'אי-דאם. החוקרים גילו שהצינורות יוצרו בעבר הרחוק, בזמנים שעל פי ההנחות המקובלות כיום עמדה לרשותה של האנושות רק טכנולוגיה בסיסית ביותר.
 
תופעות טבע לא מפוענחות
 
 
קטעים מהצינורות נמצאו פזורים בכל האזור, חלקם למרגלות הר באי-גונג, במבנה דמוי פירמידה שגובהו כ-60 מטר. בפירמידה יש שלוש מערות שצורתן משולשת. שתיים מהמערות האלו קרסו, אך בשלישית ניתן למצוא צינור מתכתי שקוטרו כ-40 ס"מ ובו יציאה נראית לעין. צינור נוסף בקוטר זהה עובר מחוץ למערה לאורך ההר ולתוך האדמה. בכניסה למערה יש כמעט תריסר צינורות בעלי קוטר הנע בין עשרה ל-40 ס"מ. החוקרים טוענים שחלקי צינורות אלו מספקים הסבר מסוים לגבי הדרך בה הורכבו הצינורות. 
 
תופעות טבע לא מפוענחות
 
 

9. זמזום בלתי מזוהה

בסביבות 2 עד 11 אחוזים של אנשים המתגוררים באזורים מסוימים בארה"ב, בריטניה, קנדה וניו זילנד מדווחים כי הם שומעים קול זמזום קבוע, ממקור לא ידוע. המקומות הם טאוס בניו מקסיקו, קלגרי בקנדה, בריסטול באנגליה ולאחרונה, וולינגטון בניו זילנד. על פי דיווחים ציבוריים, הזמזום הוא סוג של רעש נמוך שנשמע בדרך כלל בבית בשעות הלילה. אנשים המדווחים על הקול הבלתי פוסק הזה הם בדרך כלל בין הגילאים 55-70.

תופעות טבע לא מפוענחות
 

השפעות פיסיולוגיות של הזמזום כוללות כאבי ראש, סחרחורות, נדודי שינה, בחילות ואף התאבדות במקרים קיצוניים. למרות שההשערות המדעיות מצביעות בעיקר על מקורות זיהום ורעש רגילים כמקור לזמזום, נראה כי מחקר משמעותי לגבי הפתרון והטיפול בו לוקה במידה רבה בחסר. 

תופעות טבע לא מפוענחות
 

 

10. כדורי האש נגה

תופעה זו נצפית מדי שנה בתאילנד ובלאוס בחודש אוקטובר, ובמהלכה ניתן לראות כדורים זוהרים שעולים מהמים לחלל האוויר. הכדורים הם בצבע אדמדם ובגדלים שונים שנעים בין גודל של ניצוצות קטנים ועד לגודל של כדור-סל. הם עולים במהירות עד לגובה של כמה מאות מטרים לפני שהם נעלמים. אחד ההסברים שהוצעו הוא שכדור האש הוא תוצאה של גז דליק שנוצר על ידי הסביבה הביצתית. עם זאת מדענים רבים הפריכו את הטענה הזו כך שהתופעה נשארה ללא הסבר עד היום. 

מקור: עידן ארגמן
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.