print header

תמונות מרהיבות שמציגות את נפלאות היקום

את התמונות הבאות ככל הנראה לא נזכה לראות במציאות במו עיננו, כי הן צולמו הרחק הרחק מכדור הארץ. החדשות הטובות הן שלא צריך להרחיק לכת, כי יש מי שעושה עבורנו את העבודה. התמונות הללו צולמו על ידי הטלסקופ "האבל" ומכלול המכשירים המדעיים הנלווים אליו השייך לנאס"א ולסוכנות החלל האירופית. הטלסקופ מותקן בתוך לוויין שחג במסלול נמוך סביב כדור הארץ בגובה של כ-589 ק"מ. צפו בתמונות המרתקות והמדהימות האלו, שבשנים קודמות היה אפשר רק לחלום לראותן באיכות כזו.

לחצו על כל אחת מהתמונות לצפייה בגודל מלא

 

עמודי הבריאה 

התמונה הזו צולמה על ידי טלסקופ האבל של נאס"א וסוכנות החלל האירופית במרחק של 7000 שנות אור מכדור הארץ, והפכה לאחת התמונות האייקוניות והפופולריות ביותר שצולמו בחלל. בתמונה נראים עמודי ערפילית הנשר באור מלא, הלוכד את הזוהר הצבעוני של ענני הגז וקנוקנות מדובללת של אבק קוסמי כהה. האבק והגז בעמודים נצרבו על ידי הקרינה החזקה מכוכבים צעירים ונשחקו על ידי רוחות חזקות מכוכבים מסיביים קרובים. התמונה הזו, כמו גם אחרות, נתנו לאסטרונומים מושג על השתנות העמודים לאורך הזמן. 
 
תמונות מהחלל
 

ורד עשוי גלקסיות

תמונה זו הוצגה לכבוד חגיגות יום השנה ה-21  להשקת טלסקופ החלל "האבל" של נאס"א וסוכנות החלל האירופית. הצורה המעוותת של הגלקסיה הגדולה יותר מראה סימני אינטראקציות של גאות ושפל ביחס לגלקסיה הקטנה יותר בשולי התמונה. 
 
תמונות מהחלל
 

 

צביר כוכבים פורץ החוצה

זוהי התמונה החדישה ביותר שנלקחה בעזרת טלסקופ החלל האבל. בתמונה רואים את אחד מאשכולות הכוכבים הצעירים, המסיביים והמרשימים ביותר בגלקסיה שלנו (שביל החלב). יצירת כוכבים שהתרחשה לפני כמיליון שנים יצרה את הצביר האדיר הזה. 

תמונות מהחלל
 
 

גלקסיות האנטנה

תמונה חדשה זו של שתי "גלקסיות האנטנה" מראה סימנים ברורים של תוהו ובוהו קוסמי. עננים של גז נראים בוורוד ואדום בהיר, המקיפים את ההבזקים הבהירים של אזורי הכוכבים הכחולים - שחלקם מוסתר חלקית על ידי כתמים כהים של אבק. 
 
תמונות מהחלל
 

 

ערפילית ראש הסוס

תמונה זו, שצולמה לכבוד חגיגות יום השנה ה-23 של הטלסקופ "האבל", מציגה חלק מקבוצת הכוכבים אוריון. הקבוצה נראית כמו סוסון ים ענק העולה מגלים סוערים של אבק וגז היוצרים ערפילית הנראית כמו ראש של סוס, הידוע גם בשם ברנארד 33. תמונה זו מראה את האזור באור אינפרא אדום, שבו אורכי גל ארוכים יותר מאור רגיל והוא יכול לחדור דרך החומר המאובק. בדרך כלל האבק מסתיר את האזורים הפנימיים של הערפילית ולכן תמונה זו נחשבת לכל כך מיוחדת. 
 
תמונות מהחלל
 

 

מפלצת מגנטית

תמונה מדהימה זו של "מפלצת מגנטית NGC 1275" מספקת פירוט ברזולוציה מדהימה של מבנים העשויים מקורים שבירים שנראים כמו תחרה אדמדמה המקיפה את הגלקסיה המרכזית והבהירה NGC 1275. הם מרחפים בשדה מגנטי אשר שומר על המבנה שלהם ומדגים כיצד אנרגיה מהחור השחור המרכזי מועברת לגז שמסביב. על ידי התבוננות במבנה זה, אסטרונומים הצליחו בפעם הראשונה להעריך את כוחו של השדה המגנטי. 
 
תמונות מהחלל
 

 

תמונת שפע הגלקסיות

תמונה זו היא תצוגה זו של כמעט 10,000 גלקסיות והיא התמונה באור הנראה העמוקה ביותר של היקום. נוף גלקסי זה מהווה דגם ליבה "עמוק" של היקום, והוא חוצה מיליארדים של שנות אור. התמונה מכילה גלקסיות בגילאים, גדלים, צורות וצבעים רבים מספור. 
 
תמונות מהחלל
 

 

פסיפס של גלקסיית סומבררו מלכותי

זוהי אחת מהגלקסיות המפוארות וה"פוטוגניות" ביותר ביקום. סימן ההיכר של הגלקסיה הוא ליבה מבריקה לבנה, המוקפת נתיבי אבק סמיכים המרכיבים את המבנה הספירלי שלה. השם ניתן לה בגלל דמיונה לכובע סומבררו.
 
תמונות מהחלל
 

 

כוכבים חדשים שופכים אור על העבר

תמונה זו מציגה אזור יצירת כוכבים מרתק הידוע בשם N90. מיקומו הספציפי של האזור מאפשר לראות גלקסיות רבות ברקע התמונה. האבק באזור מעניק לגלקסיות הללו גוון חום אדמדם.
 
תמונות מהחלל
 

 

ערפילית הסרטן

ערפילית הסרטן הוא אחד מן האובייקטים הנחקרים ביותר בעולם האסטרונומיה. התמונה הזו של טלסקופ האבל הורכבה מ-24 חשיפות בודדות, שכל אחת מהן בוצעה ברזולוציה גבוהה יותר מכל תמונה אחרת של ערפילית הסרטן שצולמה אי פעם. 
 
תמונות מהחלל
 
 

 

הפרפר 

אובייקט שמימי זה נראה כמו פרפר עדין, אך הכנפיים הללו הן למעשה קדרות גועשות של גז. התמונה צולמה באור אולטרה סגול גלוי ומסננים נוספים, המבודדים את פליטות חמצן, הליום, מימן, חנקן וגופרית מהערפילית הפלנטרית, שמשו כדי ליצור תמונה מורכבת זו.
 
תמונות מהחלל
 

ערפילית אוריון

תמונה זו מאפשרת להציץ לתוך אזור גועש של אבק וגז שבו נוצרים אלפי כוכבים. התמונה מספקת את תיאור החד ביותר שצולם אי פעם באזור זה, הנקרא ערפילית אוריון. יותר מ-3,000 כוכבים בגדלים שונים מופיעים בה, שחלקם מעולם לא נראו באור הנראה. כוכבים אלה נמצאים בנוף אבק וגז בטופוגרפיה של מישורים, הרים, עמקים המזכירים את הגרנד הקניון שבארה"ב. ערפילית אוריון היא אזור היווצרות הכוכבים הקרוב ביות לכדור הארץ. אסטרונומים השתמשו ב-520 תמונות שונות של הטלסקופ "האבל" כדי להכין את התמונה הזו. 
 
תמונות מהחלל
 

 

כוכבים מבריקים

אחד האזורים הדינמיים והסבוכים ביותר של יצירת הכוכבים בחלל, הממוקם כ- 210,000 שנות אור מאתנו בענן מגלן הקטן (SMC), גלקסיית לווין של שביל החלב שלנו. במרכזו של האזור ישנו צביר כוכבים מבריק בשם NGC 346, שמבנה דרמטי של חוטים קמורים עם רכס ברור מקיף אותו.
 
תמונות מהחלל
 

 

גלקסיית המערבולת (M51) ומערבולת קומפניון

תמונה זו מציגה דוגמה לגלקסיה ספירלית. ניתן לראות את הזרועות המתפתלות הנראות כמו מדרגות לולייניות גדולות בחלל. אלו הם בעצם מסלולים של כוכבים וגז מהולים באבק. גלקסיית ה-M51 זכתה לכינוי מערבות בגלל המבנה המסתחרר שלה.
 
תמונות מהחלל

התמונות באדיבות אתר פרוייקט "האבל"

 

מקור: שמעון וייס
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.