print header

15 מהציפורים המדהימות ביותר בעולם

כשאנו שומעים את המילה "ציפור" אנחנו חושבים בדרך כלל על דרור קטן או אולי על יונה לבנה, אך כדור הארץ שלנו הוא עולם עשיר ומגוון בבעלי חיים בכל הגדלים, הצורות והצבעים. בתמונות הבאות תוכלו לצפות ב-15 מהציפורים יוצאות הדופן, הצבעוניות והמדהימות ביותר על פני כדור הארץ.

1. תרנגול הסלעים האנדי - Andean Cock-of-the-Rock

ציפורים מדהימות

ציפור שיר מוזרה זו חיה באזור הרי האנדים שבדרום אמריקה ומקננת בין הסלעים החדים. הציפור מקימה את ביתה בין הסלעים כדי להגן על ביציה מטורפים ועופות דורסים העלולים להימשך לצבעיה העזים. לציפור פלומה עבה המכסה את כל מקורה, בה הזכרים משתמשים בזמן החיזור. זוהי הציפור הלאומית של פרו.

 

2. המוטמוט כחול המצח - Turquoise-Browed Motmot

ציפורים מדהימות

ציפור המוטמוט כחול המצח חיה באזור הטרופי של דרום אמריקה. זו ציפור בינונית וססגונית, בעלת זנב ארוך המסוגל לזוז לכל כיוון שהוא. צמד הנוצות הארוכות בזנבה משמש אותה לחיזור.

 

3. קקפו - Kakapo

ציפורים מדהימות

תוכי הקקפו הוא אחד העופות המוזרים ביותר בעולם. זהו תוכי לילי, חסר יכולת תעופה, הוא גדול למדי ויכול להגיע למשקל של 3.5 קילוגרם, כבד מאוד בשביל תוכי. זהו תוכי נדיר ביותר, החי אך ורק בניו זילנד. הקקפו הוא תוכי אינטיליגנטי מאוד, הנקשר לבני אדם המספקים לו מזון ואהבה, בדומה לחתול ביתי.

 

4. פיטוהוי עטוי - Hooded Pitohui

ציפורים מדהימות

הפיטוהוי העטוי הוא ציפור החיה בפפואה גינאה החדשה והיא הציפור הארסית היחידה בעולם. בן אדם שייגע בנוצותיה יסבול מכוויה כימית קשה, אך בעלי חיים קטנים יותר שיגעו בה עלולים למות. הציפור לא מייצרת את הארס בעצמה, אלא משיגה אותו דרך החיפושיות אותן היא אוכלת.

 

5. קצאל - Quetzal

ציפורים מדהימות

ציפור זו, שהייתה קדושה לתרבויות האצטקית והמאיה, היא כיום הציפור הלאומית של גואטמלה, שאפילו קראה למטבע שלה על שמה. בני המאיה וכנראה גם האצטקים השתמשו בנוצות זנבה הארוכות של הציפור היפה בטקסים דתיים.

 

6. קוראסאו ענק - Great Curassow

ציפורים מדהימות

הקוראסאו הענק הוא עוף גדול החי ביערות הגשם של מרכז אמריקה. הקוראסאו, שיכול להגיע למשקל של 6.5 קילוגרמים, הוא עוף רגיש מאוד לנוכחות בני אדם, ומסתלק ברגע שהוא מבחין באחד. את רוב זמנה מבלה ציפור הקוראסאו על צמרות העצים, ויורדת מהם רק לעיתים ובמקרים נדירים.

 

7. שלדג אפריקאי - Malachite Kingfisher

ציפורים מדהימות

השלדג האפריקאי חי בעיקר מדרום למדבר סהרה, בסביבתם של נחלים. לשלדג ראייה מצויינת, לה הוא זקוק כדי לצוד דגים ותולעים מתוך מי הנחל. השלדג האפריקאי מסוגל לאמוד את עומקם של המים בדיוק רב, וכך לצלול עד לרצפת הנחל מבלי לפגוע בו. תחת המים עיני השלדג מכוסות בקרום מיוחד.

 

8. קלאו חום ציצית - Helmeted Hornbill

ציפורים מדהימות

הקלאו הוא התוכן הגדול ביותר באסיה. מקורו של הקלאו עשוי עצם ומשקלו יכול להגיע לכדי 10% ממשקל הציפור כולה. קול השירה של הציפור הוא ייחודי למדי, כיוון שהוא מזכיר יותר צחוק מטורף מאשר קריאת ציפור.

 

9. הואצין - Hoatzin

ציפורים מדהימות

שמו השני של ההואצין הוא "ציפור הסירחון", והוא חי באיזור קו המשווה בדרום אמריקה, ליד ביצות. העוף הגדול מקים את קינו מעל למים וכמעט שאינו עף. להואצין מאפיין ייחודי לו - יש לו טופרים חזקים בקצות הכנפיים שלו. אם טורף מתקרב אליו, הוא קופץ למים (ההואצין יכול לשחות!) ומאוחר יותר משתמש בטופרים כדי לטפס חזרה אל הענף שלו.

 

10. פה הקרפד ההודי - Indian Frogmouth

ציפורים מדהימות

פה הקרפד ההודי, השייך למשפחת פה הקרפד, קיבל את שמו הייחודי בעקבות צורת המקור השטוחה שלו. ציפור מוגנת זו חיה בעומק הג'ונגלים הטרופיים של אסיה, וקשה מאוד למצוא אותה, עקב ההסוואה שנוצותיה מספקות לה.

11. אסטרפיית זנב הסרט - Ribbon-Tailed Astrapia

ציפורים מדהימות

מקור שמה של אסטרפיית זנב הסרט ברור למדי. נוצות הזנב הארוכות שלה הן לבנות, בניגוד לנוצות הכהות המכסות את גופה, ויכולות להגיע לאורך של מטר אחד. עצם קיומה של הציפור התגלה למדע רק בשנת 1939, כאשר חוקרים ראו את הנוצות הארוכות על כיסוי ראש של אחד מילידי פפואה גינאה החדשה. ציפור זו נחשבת לבעל חיים בסכנת הכחדה.

 

12. ציפור המטרייה ארוכת הזפק - Long-Wattled Umbrellabird

ציפורים מדהימות

ציפור המטרייה נמצאת באזורים בודדים בלבד, במערב קולומביה ובאקוודור. ציפור זו יכולה להגיע לאורך של חצי מטר, ולכן קלה למדי לציד, למרות שרק הזכרים מגיעים לאורך שכזה, והנקבות מגיעות בערך לחצי מאורכם. לזכרים שק ארוך המתדלדל מגרונם, המגיע לאורך של יותר מ-30 סנטימטרים. בזמן תקופת החיזור, מנפח הזכר את השק, ומשתמש בתהודתו כדי לקרוא קריאות עמוקות ועמומות לנקבה.

 

13. אלמנית ארוכת זנב - Long Tailed Widowbird

ציפורים מדהימות

האלמנית נפוצה באיזור הסוואנה ובמישורי דרום אפריקה. בזמן תקופת החיזור, זנבם של הזכרים יכול לגדול לאורך וצבע פלומתם משתנה לשחור עז. בשאר השנה הזנב קצר וצבעם חום עם כתמים. ציפור זו חיה בקבוצת משפחה פוליגמיות, בהן יש עד 5 נקבות בכל תא משפחתי.

 

14. ציפור גן עדן גדולה - Greater Bird of Paradise

ציפורים מדהימות

ציפור ססגונית זו חיה בדרום מערב פפואה גינאה החדשה ובאיי ארו באינדונזיה. שמה הלטיני של הציפור, Paradisaea apoda, מתורגם ל"ציפור ללא רגליים". מקור שם זה נבע ממנהגם של ילידי האיים למכור למבקרים האירופאים את עורות הציפורים ללא רגליים, בהן הם השתמשו לקישוט. באירופה, הסברה המדעית במאה ה-18 הייתה כי הציפור מגיעה מגן עדן וכי אין לה רגליים כיוון שאין לה צורך לנחות על האדמה לעולם.

 

15. ברווז המנדרין - Mandarin Duck

ציפורים מדהימות

ברווז המנדרין מצוי אך ורק בדרום מערב אסיה. במשך השנה הברווז מקנן בתוך גזעי עצים בקצה המזרחי של רוסיה, ובחורף הוא נודד לסין ויפן. בניגוד לברווזים רבים, ברווז המנדרין הוא מעופף מצויין ופעמים רבות ניתן לראות אותו נח על ענפי עצים. ברווז המנדרין אינו צולל לעולם, אלא אם כן הוא פצוע.

 

מקור: ד"ר דניאל פיש
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.