print header

13 מגמלי השלמה המיוחדים ביותר בעולם

גמלי השלמה הם חרקים הנפוצים ברוב חלקי העולם, וגם בישראל הקטנה שלנו. רבים מאיתנו נרתעים למראה החרקים הללו, בעקבות גודלם וזרועות הציד המאיימות שלהם, אך האמת היא שאין לכם ממה לפחד, להפך, גמלי השלמה צדים חרקים ויכולים לעזור לכם לנקות את הבית מזבובים מציקים וחרקים אחרים. 

למרות שבבתים ובגינות שלנו אנו רואים בדרך כלל את גמלי השלמה הירוקים, משפחת החרקים הזו היא גדולה ונרחבת, והחברים בה מפגינים מגוון מפתיע של צורות וצבעים. צפו בכמה מגמלי השלמה היפים והמיוחדים ביותר בעולם.

 

1. גמל שלמה משובץ (Blepharopsis mendica)

גמל שלמה
 
גמל שלמה

גמל שלמה זה קיבל את שמו בעקבות הדוגמה הצבעונית שעל כנפיו וגפיו. ניתן לראות את גמל השלמה המשובץ ברוב חלקי הארץ, מאפריל עד יולי.

 

2. גמל שלמה מקלי (Empusa fasciata)

גמל שלמה
 
גמל שלמה
גמל שלמה

גמל השלמה המקלי מצוי גם הוא בישראל, אך אותו קשה יותר למצוא, זאת בעקבות מראהו, המזכיר ענף יבש, ומסתיר אותו מטורפים, מטרף וגם מאיתנו.

 

3. גמל שלמה טווסי (Pseudempusa pinnapavonis)

גמל שלמה
 
גמל שלמה

גמל שלמה זה, המצוי בעיקר באפריקה, נוהג לפרוס את כנפיו כדי לאיים על אויבים. כאשר הכנפיים פרוסות, גמל השלמה נדמה גדול בהרבה ממש שהוא באמת. ה-"עין" המבריקה שעל כנפיו של גמל שלמה זה היא שנתנה לו את שמו, כיוון שהיא דומה לעיניים שעל זנב הטווס.

 

4. גמל שלמה קוצני (Pseudocreobotra wahlbergii)

גמל שלמה
 
גמל שלמה

גמל השלמה הקוצני שייך למשפחת גמלי השלמה הפרחוניים. גמלי שלמה אלה מדמים את צורת העלים של הפרחים עליהם הם חיים, כדי להסוות את עצמם מפני טרפם. כאשר גמל שלמה זה מטפס על הצמחים הקוצניים האופייניים לאזור מגוריו באפריקה, הוא נראה ממש כמו חלק מהסביבה.

 

5. גמל שלמה מתכתי (Metallyticus splendidus)

גמל שלמה
 
גמל שלמה

זהו מין זעיר של גמלי שלמה, המצוי בעיקר בדרום מזרח אסיה. גמל שלמה זה צד את החרקים הזעירים החיים תחת קליפות העצים והוא אהוב במיוחד על אספני חרקים בשל השריון הייחודי שלו, בעל הצבע המטאלי העמוק.

 

6. כינור העץ הנודד (Gongylus gongylodes)

גמל שלמה
 
גמל שלמה

גמל שלמה זה, שמקורו בהודו וסרי לנקה, הוא אחד המינים והמיוחדים ביותר של משפחת החרקים הזו. גופו של גמל השלמה הזה ארוך ודק, עם כנפיים וזרועות שנראות בדיוק כמו עלים יבשים. צורת העלים הרחבה היא שהעניקה לגמל שלמה זה את השם "כינור העץ".

 

7. גמל שלמה פרח השד (Idolomantis diabolica)

גמל שלמה
 
גמל שלמה

גמל שלמה זה נחשב לאחד מהזנים המומלצים ביותר לגידול כחיית מחמד. למרות גודלו וזריזותו, זהו גמל שלמה רגוע יחסית, המציג צבעים נפלאים המסווים אותו על גבי פרחים בסביבתו האפריקאית הטבעית בשעה שהוא ממתין לחרקים.

 

8. גמל שלמה חד-קרן (Pseudovates arizonae)

גמל שלמה
 
גמל שלמה

נכון, חדי הקרן הם יצורים השייכים לעולם האגדות, אבל לגמל השלמה הזה באמת יש קרן בודדת על ראשו. האמת המלאה היא שמדובר על זוג "קרניים" צמודות הצומחות מראשו של גמל השלמה, ומשמשות אותו בתהליך החיזור.

 

9. גמל שלמה סחלבי (Hymenopus coronatus)

גמל שלמה
 
גמל שלמה

זהו ללא ספק אחד המינים היפים ביותר במשפחת גמלי השלמה. גמל השלמה הסחלבי עטור בצבעי ורוד ולבן בהירים כדי להתאים לסביבה עליה הוא חי - עליהם של פרחי הסחלב. כאשר חרקים תמימים מתקרבים לסחלב כדי לשתות מצופו, גמל השלמה הסחלבי מזנק עליהם ותופס אותם.

10. גמל הרפאים (Phyllocrania paradoxa)

גמל שלמה
 
גמל שלמה

גמל הרפאים, או בשמו המלא, גמל שלמה רוח הרפאים, הוא מין זעיר החי במזרח אפריקה ובמדגסקר. גמל שלמה זה קיבל את שמו בעקבות השריון היפהפה שלו, המשווה לו מראה של עלה מת. כאשר רואים את גמל הרפאים על רקע עלים יבשים, כמעט ולא ניתן להבדיל בינו לבין הסביבה.

 

11. גמל שלמה נמלי (Odontomantis planiceps)

גמל שלמה
 
גמל שלמה

במבט ראשוני החרק הזעיר הזה, 5 מ"מ אורכו, נראה בדיוק כמו נמלה, אבל זה בדיוק מה שהוא רוצה שתחשבו. גמל השלמה הנמלי, כאשר הוא עוד צעיר, נראה בדיוק כמו נמלה, זאת כדי להתקרב אל הנמלים בקלות. כאשר הוא מתבגר נצבע גמל שלמה זה בירוק.

 

12. גמל שלמה מתאגרף (Ephestiasula pictipes)

גמל שלמה
 
גמל שלמה
 
גמל שלמה

שמו של גמל שלמה זה ניתן לו בעקבות זרועות הציד שלו, שכפי שניתן לראות הן גדולות בהרבה משאר גופו. כאשר זוג גמלי שלמה מתאגרפים נפגשים, הם מרטיטים את זרועותיהם זה מול זה, על מנת להפגין את כוחם ולהעריך זה את זה.

 

13. גמל שלמה מדומה (Climaciella brunnea)

גמל שלמה
 
גמל שלמה

למען האמת, זהו לא מין של גמל שלמה, אבל הדמיון לגמלי השלמה גרם למדענים להחשיב מין זה כשייך למשפחת גמלי השלמה במשך שנים. רק לאחר בדיקות גנטיות התגלה שמדובר בחלק ממשפחת חרקים שדומה חיצונית לגמלי השלמה, אך היא למעשה שונה מהם לחלוטין. מין זה ייחודי בכך שהוא עוטה צורת צרעה אמינה למדי, הסוואה בה הוא משתמש כדי להרחיק אויבים טבעיים.

מקור: נורית עופר
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.