print header

15 חתולים מדהימים שלא הכרתם

עד היום התוודענו למשפחת החתולים דרך הנמר, היגואר, הטיגריס וחתול הבית השתלטן, אך כעת יש לכם הזדמנות נהדרת להיחשף לזני חתולים מדהימים וייחודיים, שהתפתחו בדרך מעט שונה מהחתולים אותם אנו מכירים. 15 החתולים הבאים אמנם לא יעשו לכם חשק לשחק איתם עם כדור פרווה, אך בהחלט יגרמו לכם להתפעל מיופיים...
 
 
 
1. שונר קנדי (Canada Lynx)
 
השונר הקנדי נפוץ ביערות של צפון אמריקה, קנדה ואלסקה. פרוותו בצבע חום כסוף והיא משתנה בבוא הקיץ לצבע כהה יותר, כדי לאפשר לשונר לצוד ביתר קלות בנוף המשתנה. השונר הקנדי ניזון ממכרסמים קטנים כמו ארנבות, ציפורים, ולעתים מספק את רעבונו גם באכילת איילים. במידה והשונר אכן צד בעל חיים גדול ממדים, הוא יגרור אותו אל מקום מסתור, יכסה אותו בעלים וימשיך לאכול ממנו מאוחר יותר כשיחוש רעב.
 
 
2. חתול שחור רגל (Black-footed Cat)
 
חתול שחור רגל הינו חתול פרא המצוי במדינות דרום אפריקה, נמיביה, בוטסואנה וזימבבואה. מדובר בסוג החתול הפראי הקטן ביותר באפריקה, כשאורכו 35 ס"מ, ואורך זנבו כ-15 ס"מ. פרוותו בצבע חול והיא מעוטרת בחברבורות שחורות. החתול שחור הרגל מתקיים מציד מכרסמים, לטאות וחרקים, והוא ידוע בהיותו לא חברותי. כשבעלי חיים אחרים מפריעים למנוחתו הוא לא רואה זאת בעין יפה ונלחם בהם בעוז.
 
חתולים שלא הכרתם
 
3. חתול פאלאס (Pallas's Cat)
 
חתול הפאלאס הינו מין של חתול קטן ופראי, שנפוץ בעיקר במרכז אסיה. החתול הזה מגיע לאורך של כ-60 ס"מ, בדומה לגודלו של חתול בית ממוצע. מה שמייחד את חתול הפאלאס משאר החתולים הוא אישוניו העגולים, רגליו הקצרות ביחס לגופו ופרוותו העבה והארוכה. 
 
חתולים שלא הכרתם
 
4. נמר ערפילי מצוי (Clouded Leopard)
 
נמר ערפילי מצוי הינו חתול בגודל בינוני, שאורכו נע בין 110-55 ס"מ. ניתן למצוא זן זה בדרום סין, במזרח הרי ההימלאיה ובדרום מזרח אסיה. הנמר הערפילי היווה תעלומה במשך תקופה ארוכה, מאחר וחוקרים לא הצליחו להבין לאיזו משפחה הוא שייך, עד שסיווגו אותו כסוג חדש של חתול קטן. פרוותו המדהימה מעוטרת באליפסות בצבעי חום שונים, שדומים בצורתם לעננים, והוא המטפס המוכשר ביותר בקרב כל משפחת החתולים.
 
חתולים שלא הכרתם
 
5. חתול הפמפס (Pampas Cat)
 
חתול הפמפס, שמוכר גם בשם נמרון הפמפס, חי באמריקה הדרומית בחבל הגאוגרפי פמפס שבמרכז ארגנטינה, ומשם הגיע שמו. מדובר בחתול הקטן ביותר שמצוי בפמפס, וניתן לחזות בו בכרי מרעה, בהרים וביערות נמוכים. אורכו הממוצע הינו 75-45 ס"מ, פרוותו חומה או אפורה והוא טורף לילי הניזון ממכרסמים, עופות ולטאות. 
 
חתולים שלא הכרתם
 
6. חתול נמרי בנגלי (Leopard Cat)
 
חתול נמרי בנגלי מצוי בטבע בדרום מזרח אסיה, ושמו ניתן לו מאחר והוא מזכיר במראהו נמר קטן. אורכו כ-66-38 ס"מ ופרוותו מזכירה כאמור את זו של הנמר. החתולים הללו ידועים ביכולת השחייה שלהם והם מעדיפים לחיות בקרבת נהרות וצמחייה צפופה שבה יוכלו להסוות את עצמם בעת הצורך. הבנגלי ידוע בתור זן חתול נבון מאוד וישנם מספר אזורים במזרח אסיה שבהם ילידי המקום אף הצליחו לאלף אותו ולהפוך אותו לחיית בית.
 
חתולים שלא הכרתם
 
7. יגוארונדי (Jaguarundi)
 
יגוארודני הוא חתול בר שאורכו הממוצע הינו 65 ס"מ. חתול זה נפוץ בין אזור מדינת טקסס שבארצות הברית ועד לדרום אמריקה. באופן מפתיע למדי המראה שלו מזכיר במעט את זה של הלוטרה, בגלל האוזניים הקטנות והעגולות והרגליים הקצרות. היגוארודני נוטה לצוד בזוגות, דבר שלא אופייני למיני חתולים אחרים. התפריט שלו כולל דגים, יונקים קטנים, זוחלים וציפורים. 
 
חתולים שלא הכרתם
 
8. חתול דגים נמרי (Fishing Cat)
 
זהו חתול בר שמזכיר הכלאה בין חתול בית לקרקל, אשר חי ביערות הגשם הטרופיים שבדרום מזרח אסיה. שמו הוענק לו עקב המיומנות שלו בצייד דגים וכן בשל החברבורות שעל פרוותו, המזכירות את מראה פרוותו של הנמר. ארכו נע בין 78-57 ס"מ, רגליו ארוכות ושריריות וטפריו יכולות להינעל על כל מה שנתפס בהם. חתול הדגים הנמרי מתמחה בצייד מימי, והוא יכול לצלול ולשחות לאורך זמן בכדי לצוד דגים שישביעו את רעבונו. החתולים הללו מצויים בסכנת הכחדה, עקב בנייה ועבודת חקלאים במקום מושבם. לא מעט מהם מאבדים את חייהם גם עבור מסחר בעורם.
 
חתולים שלא הכרתם
 
9. סרוואל (Serval)
 
הסרוואל הינו מין חתול אפריקני בגודל בינוני המצוי בסוואנה האפריקנית, והוא בעל חיים רזה ואתלטי. זנבו הארוך ורגליו החזקות מאפשרים לו לזנק למרחקים ארוכים ולגובה רב של עד 3 מטרים, מה שמסייע לו ללכוד ציפורים בעת מעופן. כמו כן, מדובר בזן מוגן שחל איסור מוחלט לצוד אותו. הסרוואל מומחה בציד מכרסמים קטנים, אך ביכולתו לטרוף גם בעלי חיים גדולים יותר כמו אנטילופות. בנוסף, הסרוואל הינו הסמל של משפחת טומאזי, שהיו הנסיכים של האי למפדוזה שבמצר סיציליה, והמוכר מבניהם הוא ג'וזפה טומאזי די למפדוזה שחיבר את אחד הרומנים המפורסמים ביותר באיטליה במאה ה-20, "הברדלס".
 
חתולים שלא הכרתם
 
10. חתול זהוב בורנאי (Bay Cat)
 
החתול הזהוב הבורנאי נמצא בסכנת הכחדה, בעקבות ציד וכריתת היערות בהם הוא מצוי באי בורניאו. בעקבות סכנת ההכחדה החתול מוגן לחלוטין על ידי חקיקה לאומית על פני רוב השטח בו הוא מצוי. אורכו נע בין 67-49 ס"מ, ופרוותו בצבע חום-אדום יפהפה. החתול הזהוב הבורנאי הינו חתול חמקן שממעיט להראות את פניו לבני אדם, וחוקרים ניסו לא פעם לתעד את חייו, אך לא הצליחו להתחקות אחר הרגלי הציד והרבייה שלו. 
 
חתולים שלא הכרתם
 
11. אוצלוט (Ocelot)
 
האוצלוט הינו חתול בר המצוי בדרום ומרכז אמריקה. אורכו יכול להגיע למטר ואורך זנבו הוא כ-45 ס"מ. פרוותו דומה לזו של היגואר, ובעבר נהגו להשתמש בה בתעשיית הטקסטיל. האוצלוטים נוהגים לטרוף כמעט כל בעל חיים שקטן מהם, כגון: קופים, נחשים, דגים, ציפורים, גורי חזירים ועוד. הנקבה היא זו שדואגת לגדל את צאצאיה, ללא כל עזרה מהזכר, אך הוא זה שנלחם עד זוב דם ולעתים עד מוות, בכדי להגן על הטריטוריה שלהם. על אף גודלו, האוצלוט שימש כחיית מחמד עבור מעט אנשים, ובניהם סלבדור דאלי הצייר המוכשר, שנהג לטייל עם אוצלוט המחמד שלו ברחבי העולם. 
 
חתולים שלא הכרתם
 
12. נמרון מרגיי (Margay Cat)
 
נמרון מרגיי מצוי בדרום ומרכז אמריקה, והוא בעל חברבורות הדומות לזו של הנמר. אורכו נע בין 79-48 ס"מ והוא מתמחה בטיפוסי עצים, הרבה יותר משאר חתולי אמריקה. מדובר בחתול שרירי מאוד שבעת קפיצה יכול להגיע עד לגובה של 3.5 מטרים. הנמרון צד את טרפו בזריזות לאחר שהוא מבצע מארב שקול וממושך, הוא ניזון מיונקים קטנים כמו קופים, מציפורים, לטאות, סנאים וצפרדעים, ומעדיף לבלות את מרבית ימיו בשהייה על עצים.
 
חתולים שלא הכרתם
 
13. חתול זהוב אסייתי (Asian Golden Cat)
 
החתול הזהוב האסייתי הוא חתול בר בינוני שאורכו מגיע ל-90 ס"מ, והוא נפוץ בעיקר באזור דרום מזרח אסיה. חתול זה מתהדר בפרווה "שועלית" מרהיבה בגווני אדום, חום, זהב, שחור ואפור. החתול הזהוב מעדיף לצוד על אדמה מישורית או באזורים הרריים וכשמדובר בציד של חיות גדולות יותר, החתולים הזהובים האסייתיים נוהגים לצוד בקבוצה. במזרח הרחוק מאמינים כי שריפת פרוותו ואכילת בשרו מרחיקה את הטיגריסים המסוכנים מאזור המגורים של התושבים, אך למרבה המזל אמונה זו לא העמידה את זן החתולים הזה בפני סכנת הכחדה.
 
חתולים שלא הכרתם
 
14. חתול מדבר סיני (Chinese Mountain Cat)
 
חתול המדבר הסיני, המוכר גם בכינויו "חתול הרים סיני", הינו חתול פרא שחי במערב סין ובצפון מזרח מונגוליה. אורכו מגיע ל-80 ס"מ, פרוותו בצבע חול ועל רגליו בדרך כלל משורטטות טבעות שחורות. חתול המדבר הסיני פעיל בשעות הלילה והוא ניזון ממכרסמים, ציפורים ופיקות (יונקים קטנים ממשפחת הארנבים). זהו חתול מוגן, אך עם זאת הוא מצוי בסכנת הכחדה, מכיוון שהפיקות, שמשמשות כמאכל העיקרי שלו, מורעלות באופן מאורגן, מה שגורם לתמותה של החתולים שטורפים אותן.
 
חתולים שלא הכרתם
 
15. חתול נמרי שטוח ראש (Flat-headed Cat)
 
החתול הנמרי שטוח הראש מצוי בטבע באזור דרום מזרח אסיה. הוא קטן ממדים ואורכו נע בין 50-41 ס"מ. מקור הכינוי שלו נובע ממראה ראשו הכתום והשטוח, ועיניו המהפנטות הן בעלות גוון ירוק בוהק. את טרפו הוא משיג לאחר מארב, והוא מתקיים מדגים קטנים, עופות וזוחלים קטנים. החתול הנמרי מצוי בסכנת הכחדה בעקבות הציד שנערך באזור מחייתו, ולפי ההשערות נותרו בעולם לא יותר מ-2,500 חתולים שטוחי ראש.
 
חתולים שלא הכרתם
 

 

מקור: רוני ב.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו