print header

צילומים מרהיבים של פטריות מיוחדות במינן

כולם יודעים מהן פטריות. הן קטנות, אפורות, אפשר לשים אותן על פיצה או במרק ולפעמים יושב עליהן גמד קטן. אבל הטבע מלא בהרבה יותר הפתעות ממה שחשבנו. אספנו עבורכם 20 סוגי פטריות צבעוניות, מוזרות, מיוחדות ובעיקר מדהימות. קשה לצפות בתמונות אלה ולא לחשוב לרגע שמדובר בנופים מכוכב אחר.

 

 
   
השן המדממת (Hydnellum pecki)  
   
פטריות מיוחדות  

פטרייה מיוחדת זו זכתה לשמות רבים בעקבות המראה יוצא הדופן שלה. פרט לפטריית "השן המדממת", הפטרייה נקראת גם "שן השד", "תותים ושמנת", ו"פטריית המיץ האדום". פטרייה זו אינה פטריית מאכל.

 

 
קרן הצחנה התמנונית (Clathrus archeri)  
   
פטריות מיוחדות  

פטרייה זו קיבלה את שמה יוצא הדופן בעקבות המראה שלה - זרועות תמנוניות משתלחות, אך בעיקר בזכות ריחה החזק. פטרייה זו מדיפה ריח חריף של גווייה, אך רק בשלב הבוגר שלה. למרות שהפטרייה ניתנת למאכל, היא לא מומלצת, שכן טעמה וריחה עזים ולא נעימים. בשלב הצעיר שלה טעמה של הפטרייה מעודן יותר, וטעמו כטעם הצנון.

 

 
גמצוץ שווא (Gyromitra esculenta)  
   
פטריות מיוחדות  

פטרייה מסוכנת זו נקראת גמצוץ השווא עקב הדמיון הרב שלה לפטריית הגמצוץ המומלצת לאכילה. גמצוץ השווא היא פטרייה רעילה ביותר, ואם אינכם מומחים לנושא, מוטב להתרחק ממנה ומכל הפטריות שדומות לה.

 

 
חלודת הארזים (Gymnosporangium)  
   
פטריות מיוחדות  

פטרייה זו היא למעשה מחלה, או נגע, הפוגעת בעצי הארז, התפוח והאגס. נבגים הפוגעים באחד מהארזים יצמיחו עליו בלוטות נפוחות מהן יוצאות זרועות. הזרועות בתורן, יפזרו נבגים נוספים ביער.

 

 
כדור העשן (Handkea utriformis)  
   
פטריות מיוחדות  

פטרייה זו קיבלה את שמה עקב צורתה הכדורית. כשהפטרייה מבשילה, הכדור הנפוח מתפקע ומשחרר נבגים רבים אל הרוח (נראים בתמונה כמו עשן). נבגים המגיעים אל מקומות מתאימים מבחינת אקלים ואדמה, צומחים והופכים לפטריות נוספות.

 

 
כדור מפוסל (Calvatia sculpta)  
   
 

פטריית הכדור המפוסל היא קרובה של כדור העשן מהתמונה הקודמת. פטרייה זו מזוהה בקלות על ידי המראה הייחודי שלה, הכולל בליטות דמויות פירמידה המכסות את כיפתה. פטרייה זו היא אכילה, אך רק כל עוד אינה מפותחת לגמרי.

 

 
קליפת התפוז (Aleuria aurantia)  
   
פטריות מיוחדות  

פטריית קליפה התפוז קיבלה את שמה בעקבות המראה המיוחד שלה. בשרה הכתום וצורתה מזכירים קליפות תפוז שנזרקו על האדמה. למרות שפטרייה זו ניתנת לאכילה, היא אינה טעימה במיוחד, ודומה להפליא לפטרייה רעילה, לכן מומלץ פשוט להתרחק ממנה.

 

 
קוקיינה (Cookeina)  
   
פטריות מיוחדות  

פטרייה מקסימה זו, שלא זכתה לשם מיוחד, היא בת למשפחת פטריות הגביע. הגשם ממלא את ראשה של הפטרייה במים, וכשאלה מתאדים, שערות מיקרוסקופיות משחררות את הנבגים לאוויר היער. בני שבט הטמואה מורחים את הפטרייה על קרסי הדיג שלהם בכדי למשוך אליהם דגים.

 

 
כיפת האינדיגו (Lactarius indigo)  
   
פטריות מיוחדות  

כיפת האינדיגו, הנקראת גם פטריית החלב הכחול, קיבלה את שמה בעקבות צבעה - צבע כחול אינדיגו עמוק. פטרייה זו היא מומלצת למאכל, ונמכרת בשווקים כפריים במזרח אסיה ובמרכז אמריקה.

 

 
חזזית הזאבים (Letharia vulpina)  
   
פטריות מיוחדות  

חזזית הזאבים היא כלל לא חזזית, אלא פטרייה דמויית חזזית. הפטרייה היא בעלת מראה שיחי ומסועף והיא רעילה ליונקים. בעבר שימשה הפטרייה כרעל נגד שועלים וזאבים, ומכאן קיבלה את שמה. החומר הרעיל בפטרייה הוא שנותן לה את צבעה הצהוב, ומשמש עד היום לצביעת בדים.

 

 
כוכב האדמה המעוגל (Geastrum saccatum)  
   
פטריות מיוחדות  

צורתה יוצאת הדופן של הפטרייה היא שנתנה לה את שמה. פטרייה זו נפוצה למדי, אך אינה מומלצת למאכל עקב טעמה המר. כשיורד גשם, טיפות המים נוחתות על הכדור במרכזה של הפטרייה, ועוצמת המכה משחררת כמות קטנה של נבגים דרך החור שבמרכזו.

 

 
השן הסגולה (Trichaptum biforme)  
   
פטריות מיוחדות  

במבט מלמעלה, השן הסגולה לא נראית מרשימה במיוחד. צבעה חום-צהבהב והיא נראית כמו אחת מני פטריות רבות הגדלות על גזעים רחבים. יופיה של הפטרייה מתגלה במבט מלמטה, אז ניתן להבחין בצבע סגול לילך עז ומרהיב.

 

 
הגברת המצועפת (Phallus indusiatus)  
   
פטריות מיוחדות  

פטרייה מעניינת זו קיבלה את שמה הודות לשמלה המרושתת הנמתחת סביבה. הפטרייה משמשת זה שנים רבות לתבשילים שונים במטבח הסיני וכתרופה. למרות השם הנשי, המגיע מהכיסוי, שמה הלטיני של הפטרייה, Phallus, מתייחס דווקא לדמיונה לאבר מין גברי.

 

 
פטריית אלמוג (Clavaria zollingeri)  
   
 

פטריית האלמוג קיבלה את שמה עקב הדמיון המפתיע בינה לבין האלמוגים החיים בים. פטרייה זו, הנקראת גם פטריית האלה, מכילה פרוטאין הגורם לקרישת תאי הדם הלבנים בגוף האדם, ולכן לא מומלצת לאכילה.

 

 
פטרייה תכולה (Entoloma hochstetteri)  
   
פטריות מיוחדות  

הפטרייה התכולה, האופיינית בצבע הכחול העז שלה, גדלה בהודו ובניו זילנד. לא ידוע עדיין אם פטרייה זו רעילה, אך פטריות רבות מאותה משפחה הן רעילות לכן מומלץ לא לנסות לאכול אותה. הפטרייה היא אהובה מאוד בניו זילנד, והופיעה שם על בולי דואר, ואפילו על שטר כסף.

 

 
פטריית רעמת האריה (Hericium erinaceus)  
   
פטריות מיוחדות  

פטרייה מרשימה זו נקראת בשמות רבים, בינהם פטריית השן המזוקנת ופטריית הקיפוד. פטרייה זו מומלצת מאוד למאכל בצעירותה, ויכולה לשמש תחליף כשר לפירות ים, כיוון שהיא בעלת מרקם דומה.

 

 
פטרייה זוהרת (Mycena chlorophos)  
   
פטריות מיוחדות  

מקור שמה של פטרייה זו מובן למדי, אך רק אם צופים בה בחושך. באור יום צבעה חום-אפור והיא נראית כמו כל פטרייה רגילה. הזוהר של הפטרייה נובע מחיידקים פולטי אור החיים בגוף הפטרייה ומקיימים איתה יחסי גומלין.

 

 
עוף היערות (Laetiporus sulphureus)  
   
פטריות מיוחדות  

פטרייה זו לא קיבלה את שמה עקב הדמיון לציפור, אלא בגלל שטעמה מזכיר מאוד את טעם העוף. הפטרייה מומלצת מאוד לאכילה, וניתנת להכנה ברוב הדרכים בהן ניתן להכין עוף. עקב טעמה והמרקם הדומה, הפטריה מומלצת כתחליף עוף לצמחונים.

 

 
כומתת הפיות (Coprinellus disseminatus)  
   
פטריות מיוחדות  

כומתת הפיות קיבלה את שמה עקב הדמיון לכובע קטן, אך גם עקב העובדה שפטרייה זו לעולם אינה צומחת לבד. ברוב המקרים ניתן לראות עשרות ואף מאוד פטריות זעירות הצומחות מגזע עץ שנפל. הפטרייה ניתנת לאכילה, אך לא מומלצת, כיוון שאינה טעימה במיוחד.

 

 
הכלוב האדום (Clathrus ruber)  
   
פטריות מיוחדות  
פטריית הכלוב האדום, קרובה של קרן הצחנה התמנונית, קיבלה את שמה עקב המבנה יוצא הדופן שלה. הצחנה העזה שהפטרייה מפיצה הופכת אותה ללא מומלצת למאכל, אם כי באזורים מסויימים באירופה הפטרייה נחשבת למעדן כל עוד היא בשלב הצעיר שלה.  
   
מקור: יואב צור
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.