print header

18 הציפורים הצבעוניות ביותר בעולם

 תמיד נהדר לצפות בציפורים שעפות להן אי שם בשמיים, בין שבלהקות ובין שלבדן, אך מדהים אף יותר להתבונן בהן מקרוב, בעיקר כשהן צבעוניות במיוחד. לא מעט אנשים יוצאים לטבע מצוידים במשקפות הטובות ביותר בשביל לספוג את יופיין הסוחף של מגוון ציפורים שכאלו, ולמזלנו ישנם גם חלק שנשאו עמם מצלמות ובחרו להביא את החוויה הזו עד אלינו. צפו ב-18 תמונות מדהימות של בעלי כנף צבעוניים ומרשימים מרחבי העולם ותיהנו מרגע קסום של נחת. 
 

1. מנדרין סיני (Mandarin Duck)

מנדרין סיני
המנדרין הסיני מופיע לא מעט באומנות המזרח אסייתית, ומסמל את החיבה בזוגיות ואת הנאמנות והאושר בנישואין. אורכו של בעל כנף זה נע בין 41-49 ס"מ, אורך כנפיו בין 65-75 ס"מ ואורך זנבו כ-10 ס"מ. ציפורים אלו מצויות בדרום מזרח רוסיה, צפון מזרח סין, יפן, סיביר ואף בדרום אנגליה, והן ניזונות מזרעים, חרקים, דגים וחלזונות. כמו כן הנקבה דוגרת על הביצים לבדה במשך 28-30 ימים. 

2. טוקן הטוקו (Toco Toucan)

טוקן הטוקו
טוקן הטוקו הוא המין הגדול ביותר במשפחת הטוקניים וניתן למצוא אותו בברזיל, פרו, ארגנטינה ופרגוואי. אורכו של הטוקן נע בין 55-65 ס"מ, ומשקלו בין 500-860 גרם, כשהזכרים גדולים מהנקבות וכך ניתן להבדיל ביניהם. מוטת כנפיו נעה בין 22-26 ס"מ, אורך זנבו בין 14-17.9 ס"מ ואורך מקורו נע בין 15-23 ס"מ. הטוקן ניזון מפירות, חרקים, זוחלים ומביצי ציפורים. נוסף לכך הוא מזוהה עם הבירה האירית גינס ומשמש כאחד מסמליה המובהקים. 

3. יונת הכתר (Crowned Pigeon)

יונת הכתר
יונת הכתר גדלה ביערות, וניזונה מפירות שנשרו מן העצים. ציפור זו מצויה בגינאה החדשה ובעוד מספר איים הסמוכים לה. הזכר והנקבה כמעט זהים וניתן להבחין ביניהם בעיקר בעונת החיזור, כשהזכר משתחווה לנקבה. שניהם דוגרים על ביציהם במשך 28-30 יום והם יכולים לחיות יותר מ-20 שנים.

4. קרדינל צפוני (Northern Cardinal)

קרדינל צפוני
קרדינל צפוני היא ציפור שיר מאזור יבשת צפון אמריקה, בת למשפחת הפרושיים ולסוג הקרדינל שחי ביערות ובסבכי שיחים. תזונתה של ציפור זו מורכבת בעיקר מזירעונים, גלעיני פירות וזבובים. אורכה כ-20 ס"מ ומקורה קצר, חזק וחד. זוג הקרדינלים מרחיב את משפחתו פעם בחצי שנה, עם בין 3-5 ביצים בכל הטלה. כמו כן כדי להגן על המשפחה ועל הטריטוריה, הזכר שר בקולי קולות ובכך מודיע לפולשים זרים כי הם אינם רצויים.

5. טווס מצוי (Indian Peafowl)

טווס מצוי
הטווס המצוי הינו סוג של עוף ממשפחת הפסיוניים המצויים באזורי סוואנה וביערות השוכנים בקרבת חופים, והוא מוכר מאוד עקב זנבו המרשים וההדור. אורכו של הטווס כמטר אחד וכך גם אורכה של מניפת הנוצות שלו. הטווס המצוי אוכל הכל: צמחים, עלי כותרת, ראשי זרעים, חרקים, דגים קטנים ועוד. הנקבה מטילה בין 4-7 ביצים שבוקעות לאחר 28-30 יום, ומדהים לראות שהקשר בין הטווס האב לבין צאצאיו מתמשך לאורך זמן.

6. שלדג גמדי (Common Kingfisher)

שלדג גמדי
השלדג הגמדי נפוץ באסיה, אירופה ובצפון אפריקה, ובישראל הוא נפוץ בעיקר בצפון הארץ ובמרכזה. אורכו נע בין 17-19.5 ס"מ, מקורו מגיע לאורך של כ-4 ס"מ וזנבו קצר מאוד. משקלו נע בין 21-37 גרם והוא ניזון מדגים, חרקים, שפיריות, סרטנים וחיפושיות מים. השלדג הגמדי מקפיד לשמור בקנאות על הטריטוריה שלו, וביציו, 5-7 בכל הטלה, בוקעות לאחר 19-20 יום.
 

7. עגור הכתר (Balearica)

עגור הכתר
עגור הכתר הוא סוג של עוף ממשפחת העגוריים המצוי באפריקה שמדרום לסהרה, וזו הציפור הלאומית של אוגנדה אשר מופיעה בדגלה של המדינה. עגור הכתר ניזון מחרקים, זוחלים ויונקים קטנים, והוא מונה שני זנים: הראשון הוא עגור כתר לבן לחיים שגובהו כמטר ומשקלו 3.5 ק"ג, והזן השני, עגור כתר אדום לחיים, שאורכו כמטר אחד, משקלו 3.6 ק"ג והוא מצוי בסכנת הכחדה, בעיקר במערב. נקבת עגור הכתר משני הזנים מטילה בין 2-5 ביצים כששני בני המין דוגרים עליהן, במשך 28-31 יום.

8. אפודי הזהב (Golden Pheasant)

אפודי הזהב
אפודי הזהב חי באזור מערב סין, אם כי הוא הופץ על ידי האדם באזורים נוספים בעולם וניתן למצוא אותו ביערות הרריים וסבוכים. צבעו זהוב בוהק ומכאן הגיע שמו. אורכו נע בין 90-105 ס"מ וזנבו הצבעוני מהווה כשני שליש מאורכו. הנקבות קטנות הרבה יותר ומגיעות לאורך של כ-70 ס"מ וזנבן קצר יותר. ציפורים אלו ידועות בביישנותן ותזונתן כוללת עלים, זרעים, פירות יער וחסרי חוליות קטנים. 

9. לורי קשת (Rainbow Lorikeet)

לורי קשת
את לורי קשת ניתן למצוא באוסטרליה, והיא שוהה ביערות גשם ובשיחים. גודלה של ציפור זו הוא בינוני, בין 25-30 ס"מ כולל זנבה, משקלה נע בין 75-175 גרם והיא ניזונה מפירות וצוף. הזכר והנקבה דומים מאוד בצבעם, בגודלם ובהתנהגותם, אך השוני הוא שלזכר יש ראש עבה ומרובע והנקבה היא בעלת ראש מעוגל. נוסף לכך הם מונוגמיים ונשארים כזוג כל חייהם. 

10. צופית בוהקת (Cinnyris Osea)

צופית בוהקת
זן זה מצוי במרכז אפריקה והוא המין היחיד בישראל ממשפחת הצופיתיים. אורכה של הצופית הבוהקת נע בין 10-11.5 ס"מ, משקלה הינו 7-9 גרם ומוטת כנפיה בזמן תעופה היא כ-13-16 ס"מ. הצופית ניזונה מצוף פרחים וזהו למעשה מקור שמה. בעונת הקינון הזכר מגן על הקן, אך לא עוזר בבנייתו. הוא מכריז על מקומו של הקן באמצעות קולות מיוחדים והנקבה מטילה 3-2 ביצים ודוגרת בין 12-15 יום. 

11. כחל אירופי (European Roller)

כחל אירופי
מלבד אירופה, תפוצתו של הכחל האירופי מגיעה למזרח התיכון ומרכז אסיה והוא עובר גם בישראל. אורכה של הציפור כ-29-32 ס"מ, משקלה נע בין 105-146 גרם ומוטת כנפיה היא כ-56 ס"מ. הכחלים ניזונים מחרקים, לטאות קטנות, מכרסמים וצפרדעים. הנקבה מטילה כ-6 ביצים ודוגרת עליהן בעצמה.

12. עיט פיליפיני (Philippine Eagle)

עיט פיליפיני
העיט הפיליפיני הוא אחת הציפורים הנדירות, הגדולות והחזקות ביותר בעולם. הוא מצוי בפיליפינים וניזון מבשר הציד שלו. אורכה של הנקבה הוא כמטר אחד, משקלה כ-7 ק"ג ומוטת כנפיה באורך של כ-2 מטרים. הזכר קטן מהנקבה בכ-15%, ותוחלת חייה של הציפור בכללותה מוערכת בכ-30-60 שנים. 

13. עדני מלכותי (King Bird of Paradise)

עדני מלכותי
העדני המלכותי נפוץ ביערות השפלה של גינאה החדשה, והוא ניזון בעיקר מפירות ומפרוקי רגליים. אורכו כ-16 ס"מ והוא העדני הקטן ביותר במשפחת הציפורים הזו, אך עם זאת המרהיב ביותר וזאת בזכות מגוון צבעיו וזנבו המיוחד. 

14. קקדו מייג'ור מיטשל (Cacatua Leadbeateri)

קקדו מייג'ור מיטשל
ציפור זו מצויה בדרום אוסטרליה והיא ניזונה מזרעים, פירות וזחלים. נקבת הקקדו מטילה שתי ביצים. קקדו מייג'ור מיטשל נחשבת לציפור נאה להפליא והיא איננה ביישנית או חשדנית בניגוד לציפורים רבות אחרות, מה שרק האיץ את פרסומה בעולם. עם זאת, יש לציין שציפור זו קולנית מאוד. 

15. קצאל (Quetzal)

ציפור קצאל
הקצאל הוא סוג של עוף טרופי שחי ביערות הגשם שבאמריקה. ציפורים אלו נקראות גם "ארוכי זנב". כמו כן מין זה הינו בעל הכנף הלאומי של גואטמלה והוא מופיע בסמלה של המדינה. הדבר המיוחד ביותר בקצאל הוא צבעה האדום הבוהק המופיע על אזור בית החזה שלה. יחד עם נוצותיה הירוקות המעטרות את שאר גופה, קשה להתעלם מיופייה של ציפור זו.

16. שרקרקים (Bee-Eater)

שרקרקים
השרקרקים חיים ברחבי אפריקה ואסיה, כשלישראל מגיעים המינים שרקרק ירוק, שרקרק מצוי ושרקרק גמדי. השרקרקים הם עופות צבעוניים ויפים במיוחד, בעלי מקור ארוך ודק שמותאם לתפיסת חרקים ומעופפים שונים. הנקבה מטילה בין 9-2 ביצים ושני ההורים דואגים לצאצאים שלהם יחדיו. 

17. יונת ניקובר (Nicobar Pigeon)

יונת ניקובר
יונה מיוחדת זו מצויה באיי ניקובר שבהודו. גודלה של הציפור כ-40 ס"מ, וגודלן של הנקבות כמעט זהה למידותיהם של הזכרים. היא ניזונה מזרעים, פירות וניצנים, וכן היא נודדת ממקום למקום עם להקתה במהירות מרשימה יחסית לגודלה.

18. גולדיאן פינק (Gouldian Finch)

גולדיאן פינק
ציפור הגולדיאן פינק הינה ציפור שיר צבעונית ויפהפייה מאוסטרליה, שאורכה נע בין 13-14 ס"מ. שני המינים הינם מלאי צבעים בגווני שחור, ירוק, צהוב ואדום. הנקבה נוטה להיות פחות "זוהרת", אך בכל זאת אי אפשר להתעלם מיופייה.
 

מקור: SerhanoksayDavid Cookvil.sandiAndy MorffewSteve WilsonTim EllisMichael GarberDagget2OZinOHMelvin YapPROBernard DUPONTKlaus StiefelPROAndy MorffewEvangelio GonzalezKev ChapmanBrian ScottDarrenValeriekuriboMichael Garber

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.