print header

7 התעלומות ההיסטוריות הגדולות בישראל

  ידוע שארץ הקודש מלאה בהיסטוריה מרתקת שכוללת לא מעט סיפורים שיש שיחשיבו כעל טבעיים. הרי כאן, באדמת ארץ ישראל, מסופר שעלה לשמים אליהו הנביא, שחי גיבור בשם שמשון שכוחו היה מצוי בשיערו ושעל פניי הכינרת התהלך ישו. בין שאתם מאמינים לסיפורים המפתיעים האלה ובין שלא, ישנם עוד סיפורים מסתוריים רבים שהתרחשו בארצנו הקטנה ושלא כולם מכירים, אשר נשארו בגדר תעלומה כבר במשך אלפי שנים. לפניכם 7 התעלומות ההיסטוריות של ישראל, שעד היום לא נמצאה להן תשובה...
 

1. גלגל רפאים

גלגל רפאים
אפילו האנשים שבנו את סטונהנג' המסתורית שבאנגליה לא היו יכולים ליצור את גלגל הרפאים הענקי, שנמצא בין כביש 808 לכביש 98 ברמת הגולן. המבנה הזה נוצר ככל הנראה לפני יותר מ-6,000 שנה, וחוקרים מעריכים שיש בו מעל ל-42,000 טון של אבני בזלת, אשר יוצרים 4 מעגלים עצומים המגיעים לקוטר של חצי קילומטר ולגובה 6 מטר. ישנן מספר תיאוריות בנוגע למהות האתר וחוקרים עדיין לא הגיעו להסכמה האם מדובר באתר קבורה, פולחן אלילי, לוח שנה פרימיטיבי או תצפית אסטרונומית. יש אף הטוענים כי מדובר באתר שהיה קשור לעם של ענקים שחי באזור או למקום קבורתו של גוליית המקראי, ואחרים טוענים שהמקום אפילו יכול להיות קשור לחייזרים ולכוחות על טבעיים. התשובה עדיין לא נמצאה...

2. הגבעה המסתורית בתחתית הכנרת

הגבעה המסתורית בתחתית הכנרת
לא רחוק ממקום יציאת נהר הירדן מהכנרת, נמצאה בתוך הימה גבעת אבנים מהמאה השלישית לפנה"ס. כיום נחים בגבעה הזו ציפורים שמגיעות לישראל בחודשי הקיץ, כשמפלס המים יורד, אך יש הטוענים כי בעבר, הגבעה הזו עזרה לישו לבצע את נס ההליכה על המים. לעומת זאת, פרופסור שמוליק מרקו מאוניברסיטת תל אביב מאמין כי פשוט מדובר בתל אבנים שנבנה על האדמה ונסחף למים עקב רעידת אדמה. כך או כך, התשובה לתעלומת הימצאות הגבעה ותפקידה עדיין אינה ידועה...

3. קסדת לוחם יווני עתיקה ושלמה

קסדת לוחם יווני עתיקה ושלמה
במי נמל חיפה נמצאה בשנת 2007 קסדת ברונזה בת 2,600 שנה שמכוסה בחריטות בצורת נחשים, אריות ונוצות טווס. חוקרים ימיים טוענים כי זוהי הקסדה השלמה ביותר שנמצאה מהתקופה היוונית העתיקה, ומשערים כי היא הייתה שייכת ללוחם יווני ששהה על אחת מספינות הצי היווני שלחמו נגד הפרסים ששלטו בארץ. תיאוריה אחרת גורסת כי מדובר בקסדה של שכיר חרב שהיה על ספינה שסחרה עם ישוב החוף שסמוך לתל אבו הוואם. אחרים טוענים כי היא הייתה שייכת לשכיר חרב יווני עשיר שעבד עבור פרעה נכו השני, וכפי שאתם מבינים, עד היום החוקרים עוד לא הגיעו להסכמה. כיום הקסדה מוצגת במוזיאון הימי הלאומי שבחיפה, אולם איש אינו יודע כיצד היא הגיעה לים, מה הסיפור של הלוחם שהיא הייתה בבעלותו ואיך היא נשתמרה כך במשך אלפי שנים.

4. מכרות המלך שלמה

מכרות המלך שלמה
האם באמת קיים קשר בין המלך שלמה לבין מכרות הנחושת שבפארק תמנע ליד אילת? חוקרים טוענים כי האתר שקרוי על שמו של אחד ממלכי ישראל היה קיים עוד הרבה לפניו, אך לאחרונה, בעזרת תיארוך זרעי ענבים שנמצאו במקום, נחשף כי אכן המכרות היו פעילים במהלך שלטונו של המלך שלמה, במאה ה-10 לפנה"ס. יחד עם זאת, חוקרים אחרים טוענים כי המכרות היו שייכים לשלטון מצרי או אדומי, ולכן משערים כי מכרות המלך שלמה האמיתיים עוד לא נחשפו, ומחכים שנגלה אותם ביום מן הימים.
 

5. מערת צדקיהו

מערת צדקיהו
המערה המלאכותית הגדולה ביותר בישראל שוכנת מתחת לרובע המוסלמי בעיר העתיקה של ירושלים, והיא התגלתה בשנת 1854 ידי כלב של מיסיונר אמריקאי, שחפר באדמה ומצא פתח שלה. שמה של המערה נובע מהסיפור המקראי על פיו המלך צדקיהו נמלט מפני הבבלים במאה ה-5 לפנה"ס, וחוקרים משערים שעשה זאת ככל הנראה דרכה. שמה של המערה באנגלית הוא דווקא "מכרות המלך שלמה", אך למרות שנראה כי נמצאה תשובה לסעיף הקודם, חוקרים משערים כי ככל הנראה האבנים שהגיעו מן המערה שימשו לבניית בית המקדש השני, ולא הראשון. 

6. קברות המכבים

קברות המכבים
מקורות עתיקים חושפים כי הקברים של מתתיהו החשמונאי, אשתו ובניהם המכבים, מסומנים במבנה בצורת פירמידה שאותו ניתן לראות למרחקים. אף על פי כן, חוקרים חיפשו את הקברים הללו באזור מודיעין כבר משנת 1866, אולם לא נחלו הצלחה. אתר התיירות שנקרא כיום "קברות המכבים" במודיעין תוארך לתקופה שהגיעה אחרי זמנם, ועל כן החלו חוקרים לחפש מקומות אחרים שעשויים להיות הקברים המקוריים. האחד נמצא צפונית לאתר קברות המכבים ועונה לשם "חורבת הגרדי", והאחר בסמוך אליו, באתר שנקרא "ח'רבת חמאם אל מידיה", שהוא ככל הנראה מיקומה המקורי של העיר החשמונאית מודיעין. כך או כך, עד היום אין הסכמה בנוגע למיקום הקברים.

7. הכפר הנאוליתי בעתלית-ים

במרחק 400 מטר מקו החוף, בין עתלית לחיפה, נמצא כפר עתיק בעומק 8-12 מטרים מתחת לפני המים. איש אינו יודע בדיוק כיצד הכפר הזה טבע, אך כשגילו אותו בשנת 1984 במהלך סקירות ארכיאולוגיות תת ימיות, הוא הוכרז כאתר ההתיישבות הפרה-היסטורית המשומר ביותר שאי פעם התגלה בחופי הים התיכון. חוקרים מעריכים כי גילו קרוב ל-8,000 שנה, ולפי הממצאים הוא הכיל שלל מבנים, קברים, שרידי חיות וזרעי חיטה. יש המשערים כי הכפר הוצף כולו על ידי צונאמי, אך הטענה הזו נשללה על ידי חוקר בשם ד"ר אהוד גלילי, שלדבריו אין באתר סימנים להרס פתאומי. לטענתו בני המקום מתו ממחלות שונות, והסיבה לשקיעתה של העיר תחת המים עדיין אינה ידועה.
מקור התמונות: israeltourismHanay 1Hanay 2DaviddjeChmee2Oridailymailcnn

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.