print header

10 תגליות ארכיאולוגיות שאתם חייבים להכיר

אתם בוודאי מכירים תגליות ארכיאולוגיות מפורסמות כמו קברו של תות אנח' אמון או עיר האינקה מאצ'ו פיצ'ו, אבל יש עוד תגליות רבות שלא זכו לפרסום והכרה בקרב הקהל הרחב, אך הן חשובות לא פחות ולפעמים אף יותר מאלו שכולם מכירים. 10 התגליות הארכאולוגיות הבאות הן שער לא ידוע אל עבר מרתק שמלמד אותנו כי קודמינו היו בעלי תושייה וחוכמה הרבה יותר ממה שחשבנו, ואולי גם יותר מאיתנו. 
 

1. מואנג'ו-דארו

מתברר שמערכת ביוב מפותחת היא לא המצאה של ימינו. העיר העתיקה מואנג'ו-דארו התגלתה ב-1922 במחוז סינד בפקיסטן, וארכאולוגים מופתעים עד היום מהטכנולוגיה המתקדמת (בהתחשב בתקופה) שנתגלתה בה: מערכת ביוב מורכבת, רשת רחובות מסועפת, בית מרחץ ציבורי, רחבת שוק, בארות ועוד. העיר נבנתה בסביבות 2600 לפנה"ס, ננטשה כ-900 שנה אחר כך והייתה אחד היישובים הגדולים בתרבות עמק האינדוס - תרבות קדומה שפרחה באזור זה. בשיאה מנתה העיר כ-35 אלף תושבים, ובחפצים שנמצאו בחפירה נמצאו גם מאזני שקילה, צעצועי ילדים וכלי נחושת ואבן. 
 
תגליות ארכאולוגיות מיוחדות
 

 

2. מערות יונגיואו

מי בנה את מערות יונגיואו ולמה? זוהי תעלומה שחוקרים עדיין לא הצליחו לפענח. 24 המערות התת-קרקעיות הללו שבמחוז גְ'יאנְג' בסין התגלו בשנת 1992, כל אחת מהן היא בעלת שטח ממוצע של כאלף מ"ר, ומתנשאת לגובה של כ-30 מטר. אף שהן מעידות על עבודה בקנה מידה גדול ומרשים במיוחד, עד כה לא נמצא להן תיעוד בהיסטוריה הכתובה. עם זאת, סימנים מעידים על כך שניתן לתארך אותן למאה הרביעית לפנה"ס. מה שמרשים עוד יותר במערות הם החריטות הרבות המעטרות את קירותיהן במלאת מחשבת של הקפדה על פרטים ורמה טכנית מתקדמת.
 
תגליות ארכאולוגיות מיוחדות
 

 

3. טיוואנאקו

זו הייתה עיר ענקית ומתקדמת, וקשה להאמין שהיא נעלמה בתהום הנשייה. טיוואנאקו, שנמצאת במערב בוליביה הייתה עיר בירה משגשגת של אימפריה קדומה ועלומה (שקדמה לאינקה) מהמאה הרביעית עד המאה ה-11 לספירה. החוקרים אינם יודעים מדוע ננטשה העיר, אך יודעים לומר כי בשיאה כנראה הכילה מאות אלפי אנשים וכללה מערכת חקלאית מפותחת, אנדרטאות על בסיס ארכיטקטורה מתקדמת וייחודית, בעלי מלאכה מומחים ואף אזור הקרבת קורבנות אדם. במהלך הדורות רוב אוצרותיה נהרסו ונבזזו, אך כיום שרידיה מוגנים על ידי אונסק"ו.
 
תגליות ארכאולוגיות מיוחדות
 

 

4. גבּקליטפּה

התגלית הזאת שינתה את התפיסה לגבי האדם בתקופת האבן. האתר הארכיאולוגי המרתק הזה במחוז אנטוליה שבטורקיה מתוארך למאה ה-11 עד המאה ה-10 לפנה"ס. הוא התגלה ב-1994 ונחשב לאחד מסימניה הקדומים של תרבות אנושית מפותחת. הוא כנראה שימש כאתר פולחן וטקסים דתיים, וכולל פסלי בעלי חיים ודמויות בעלי חיים מסותתות וחרותות באבן. מאז התגלה האתר הבינו החוקרים כי בניגוד להנחות קודמות, כנראה שכבר בהיותם ציידים-לקטים היו לבני האדם יכולות תכנון ובנייה טכנית מורכבות ומרשימות.
 
תגליות ארכאולוגיות מיוחדות
 

 

5. האובליסק הלא גמור 

זהו האובליסק (עמוד אבן צר, מרובע וגבוה שקצהו בצורת פירמידה) הגדול ביותר שהתגלה עד כה מבין האובליסקים של מצרים העתיקה. יש רק עניין אחד: הוא מעולם לא הושלם והוקם, אלא נשאר שוכב עדיין מחובר בחלקו לסלע האם ממנו החל להיחצב בהזמנת המלכה הפרעונית חַתְּשֶׁפְּסוּת, הסיבה: במהלך חציבתו נוצרו בו סדקים והבנאים כנראה עזבו את הפרויקט. בזכות האובליסק למדו המומחים רבות על שיטות הבנייה באבן במצרים העתיקה. האובליסק שכב נשכח מלב מהמאה ה-15 לפנה"ס עד שהתגלה באסואן ב-1922.
 
תגליות ארכאולוגיות מיוחדות
 

 

6. הַגָ'ר אִים (Ħaġar Qim)

מפליא לדעת שאתר הג'ר אים ("אבני הסגידה" במלטזית) כבר עמד כאן עוד לפני הפירמידות ולפני סטונהנג', מה שהופך אותו לאחד מהמבנים העתיקים בעולם. זהו קומפלקס מקדשים העשויים אבנים מגליתיות, שנמצא במלטה של ימינו ומתוארך למאה ה-37 עד למאה ה-33 לפנה"ס. האתר התגלה ונחקר לראשונה ב-1839 ובמשך השנים מאז נעשו בו חפירות נוספות. המתחם כלל בארות, מקדש מרכזי, חלל מיוחד לנשים ועוד. לפי מה שהתגלה עד כה במקום, הפולחן במקדשים כלל הקרבת בעלי חיים וגם ניפוץ טקסי של כלי חרס.
 
תגליות ארכאולוגיות מיוחדות
 

 

7. הקבר של פיליפוס השני מלך מקדוניה

לא בטוח שאתם מכירים את שמו המלך המקדוני שחי במאה הרביעית לפנה"ס, אבל בוודאי שמעתם על בנו אלכסנדר מוקדון. גם האב השאיר את חותמו בדפי ההיסטוריה, בין השאר באמצעות הביטוי המפורסם "הפרד ומשול" המיוחס לו. ב-1977 מצא ארכאולוגי יווני בצפון יוון מכלול קברים של מלכים מקדוניים ובתוכו אחוזת קבר שסוברים כי פיליפוס השני נקבר בה. באחוזת הקבר נמצאו חפצי זהב מרהיבים ופריטים רבים המלמדים על טקסי הקבורה של מלכי האזור בעת ההיא.
 
תגליות ארכאולוגיות מיוחדות
 

 

8. דודקהדרון רומי

התעלומה הזאת חוצה גבולות: למה שימש החפץ המסתורי הזה? סימן השאלה גדל כשמגלים שלא מדובר בממצא פרהיסטורי אלא בחפץ שהיה בשימוש הרומאים במאות השנייה והשלישית לספירה. הדודקהדרון הרומי הוא חפץ חלול העשוי ברונזה או אבן, שלו 12 פאות מחומשות ובכל אחת מהן חור עגול. כמאה כאלה נמצאו בכל רחבי אירופה. חפץ שימושי או דקורטיבי? פריט טקסי לזמן מיוחד או חפץ יומיומי וטריוויאלי? ארכאולוגים והיסטוריונים עדיין מגרדים בראשם בנוגע לשאלה זו.
 
תגליות ארכאולוגיות מיוחדות
 

9. סַאקְסַיוּאַמָן (Saksaywaman)

מצודת סאקסיואמן נמצאת בסמוך לעיר קוסקו שבפרו, בירת ממלכת האינקה המפוארת והקדומה. מה שמדהים פה הוא חומות האבנים כאן, שבני האינקה הקימו במאה ה-13 לספירה: האבנים לא חוברו בחומר כלשהו אלא סותתו כדי להתאים במדויק זו לזו; כל כך מדויק, עד שאי אפשר להכניס ביניהן סיכה. יש לחוקרים כמה תיאוריות על האופן שבו עשו זאת הסתתים של לפני 800 שנה, אך למרות זאת קשה לשער שסתתים בני ימינו יוכלו להקים חומות שכאלה באופן כה מדויק ובלי מכונות.
 
תגליות ארכאולוגיות מיוחדות
 

 

10. ספינת הפיראטים ווידה גאלי (Whydah Gally)

לספינת המפרשים ווידה גאלי היו חיים קצרים וסוערים: בשיט הבכורה שלה ב-1716 היא שימשה כספינה למסחר בעבדים ובסחורות, וכבר בתחילת 1917 נתפסה על ידי "סם השחור" בלאמי, שודד ים הנחשב לפיראט העשיר בהיסטוריה. רק חודשיים אחרי ההשתלטות על הספינה היא ירדה למצולות יחד איתו ועם מלחיה. היא נמצאה ב-1984 ועליה מאות פריטים כמו מטבעות, תכשיטים ועוד, ונשארה ספינת הפיראטים היחידה שנמצאה עד היום.
 
תגליות ארכאולוגיות מיוחדות
 
מקור: עינב בן בסט
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.