print header

אלו הם 10 קטעי הג'אז הטובים ביותר בכל הזמנים

 מוזיקת ג'אז, המכונה גם "המוזיקה הקלאסית של ארצות הברית", היא סגנון מוזיקלי כל כך מגוון, קופצני וממכר, שברגע שאתה נחשף אליו,  לא תרצה להשתחרר ממנו לעולם. מאז שהמוזיקה הזאת נולדה אי-שם בראשיתה של המאה העשרים בקרב הקהילה האפרו-אמריקאית בארה"ב, הג'אז צבר עדת מעריצים גדולה בכל רחבי העולם, והצמיח מתוכו לא מעט אמנים גדולים. לכבודם ולכבודכם - חובבי הג'אז והמוזיקה האיכותית - דירגנו כאן את 10 קטעי הג'אז הגדולים ביותר בכל הזמנים, והוספנו לביצועים גם מעט מן הסיפורים שעומדים מאחוריהם. בסוף הכתבה מחכים לכם עוד 5 קטעי בונוס נהדרים. 
 
 

 Take Five .1 - רביעיית דייב ברובק

זמן קצר עבר מהרגע שרביעיית דייב ברובק, בהנהגת המלחין והפסנתרן דייב ברובק והסקסופוניסט פול דזמונד, שחררה את הקטע הזה כחלק מאלבומם Take Out"" בשנת 1959, ועד שהוא הפך ללהיט מיתולוגי ולסינגל הג'אז הנמכר ביותר אי פעם. שמו של הקטע הוא משחק מילים המרמז על מקצב חמשת הרבעים שמאפיין את היצירה הנהדרת הזאת.

Summertime .2 – אלה פיצג'רלד ולואי ארמסטרונג

אמנם ליצירה הנפלאה הזאת יש עשרות אלפי גרסאות מוקלטות שנעשו לה בכל הזמנים, אבל המפגש של שתי אגדות ג'אז בלתי מעורערות כמו אלה פיצג'רלד ולואי ארמסטרונג הביא אל העולם את הגרסה הטובה ביותר לטעמנו. השיר "Summertime" שהולחן במקור על ידי המלחין היהודי-אמריקאי ג'ורג' גרשווין עבור האופרה "פורגי ובס", הוקלט על ידי פיצג'רלד וארמסטרונג לתקליטם המשותף בשנת 1959. 

3. So What - מיילס דייוויס

מיילס דייוויס הוא דוגמה מצוינת למוזיקאי ג'אז שהבין את המוזיקה וחי אותה; בקטע המעולה והנצחי הזה, החצוצרן המחונן פשוט לוקח את המאזין למסע מרתק של גילוי מוזיקלי. "So What" שימש כיצירה הפותחת באלבומו של דייוויס Kind Of Blue"משנת 1959, אלבום הג'אז הנמכר ביותר בכל הזמנים, כשעל פתיחת הבס והפסנתר המרנינה אחראים הפסנתרן גיל אוונס ולהקתו. 

4. Strange Fruit - בילי הולידיי

השיר המרטיט הזה, בביצועה של בילי הולידיי האגדית, נכתב על ידי אייבל מאירופול, מורה ומשורר יהודי -אמריקאי, שהזדעזע למראה לינץ' ב-2 גברים שחורים שהתרחש באינדיאנה, ארה"ב של שנות ה-30, וחיבר את המילים כהתרסה נגד הגזענות הקשה שהייתה נפוצה באותם זמנים. כיום נחשב השיר לא רק לאחד מקטעי הג'אז הטובים ביותר אי פעם, אלא גם לאחד משירי המחאה הפוליטיים החשובים ביותר בכל הזמנים, שהפך לאחד מהמנוני זכויות האדם הבולטים של המאה ה-20. 

 

5. Acknowledgement - ג'ון קולטריין

קולטריין, הסקסופוניסט שנכתב בספר תולדות הג'אז כאחד מהאישים הגדולים והמשפיעים ביותר של הסגנון המוזיקלי, הגיע אל פסגת יצירתו בשנת 1964, כאשר הוציא את אחד מאלבומי הג'אז המשובחים ביותר אי פעם, "Love Supreme". Acknowledgment"" (הכרה) הוא החלק הראשון והמצטיין מתוך הסוויטה בעלת ארבעת החלקים שהרכיבה את האלבום הזה, והוא בעל חשיבות גדולה ומהותית ביותר בעולם הג'אז, עד ימינו אנו.

6. Sing, Sing, Sing - תזמורת בני גודמן

בני גודמן, הג'אזיסט היהודי-אמריקאי, שהוביל את אחת התזמורות החשובות והמפורסמות ביותר בתולדות הג'אז ושלט ביד רמה בתחום הסווינג והביג בנד, מבצע בסרטון הזה קלאסיקה אדירה, שאי אפשר לשמוע אותה מבלי לרצות לקום ולהתנועע לפי הקצב הממכר והקליט. 9 נגנים השתתפו בהקלטת היצירה הזאת בהוליווד בשנת 1937, כשגודמן מוביל אותם עם ביצוע מופתי על הקלרינט, שהפיח חיים במנגינה שכתב לואי פרימה רק שנה לפני כן. 

7. Weather Report - Birdland

Birdland היה אמנם אחד ממועדוני הג'אז המפורסמים והמוכרים בעולם, ובו ניגנו טובי האמנים בתחום - אך איש לא האמין שדווקא הקטע שהוקדש למקום, יהפוך את האלבום "Heavy Weather" של להקת "Weather Report", לאחד מהאלבומים הנמכרים ביותר של חברת התקליטים הותיקה "קולומביה רקורדס". הפסנתרן והקלידן ג'ו זאווינול, מנהיג הלהקה שהלחין את היצירה הזאת, זכה עליה ב-3 פרסי גראמי.

8. My Favorite Things – ג'ון קולטריין

למרות המורכבות שבהאזנה לקטעים ארוכים, כדאי מאוד להכיר ולשמוע את היצירה הזאת של ג'ון קולטריין, הכלולה באלבום הראשון של הרביעייה בראשותו. באלבום יוצא הדופן הזה לקח קולטריין נעימות פופולאריות במיוחד – כמו "My Favorite Thingsמהמחזמר "צלילי המוזיקה" – ונתן להן גרסאות ג'אז ואופי שונה ובלתי רגיל. ייחודיותו של האלבום הובילה אותו להפוך להצלחה מסחרית גדולה וחשפה קהל חדש לחלוטין לגאוניותו של היוצר המחונן הזה. 

9. Salt Peanuts – דיזי גילספי

דיזי גילספי, החצוצרן, הזמר, מוביל ההרכבים והמלחין רב הפעלים, הוא גם מחלוצי הבי בופ, הסגנון ששינה את פני הג'אז והפך לאחד מן החשובים ביותר בתחום. "Salt Peanuts" שלו, עם הקריאה "בוטנים מומלחים", שלמעשה אין לה שום משמעות אמיתית, הפך לאחד משירי הג'אז הפופלאריים ביותר בכל הזמנים כמו גם לאבן דרך בתולדות הבי בופ. 

Blue In Green .10 – מיילס דייוויס 

מעבר ל-So What"שהוזכר כאן קודם לכן, קטע נוסף ובלתי נשכח מאלבום הג'אז הענק ובעל המעמד הבלתי מעורער Kind Of Blue"", של דייוויס הגאון, הוא Blue In Green"". היצירה המיוחדת הזו נטתה אל עבר סגנון הג'אז המודאלי ושילבה צורות נגינה, מקצבים וסולמות ייחודים ביותר. הפסנתרן ביל אוונס, שעבד עם דייוויס על האלבום, וטען כי הוא זה שחיבר את הקטע המהולל הזה, סיפר כי כאשר הציע למיילס דייוויס לחלוק את התמלוגים שלו, רשם לו דייוויס בחזרה צ'ק על סך 25 דולר בלבד.

בונוס מספר 1: Dona Lee - צ'רלי פרקר ומיילס דייוויס

"Dona Lee" הוא קטע בי בופ מורכב שנכתב על ידי הסקסופוניסט והמלחין המצטיין צ'רלי פרקר, מגדולי המוזיקאים המחדשים במאה ה-20. בדומה למקרה של "Blue In Green", גם כאן ישנה מחלוקת בין יוצרי הקטע למי מהם מגיע הקרדיט על הלחנתו, שהפעם זהו מייליס דייוויס הטוען כי הוא זה שחיבר אותו, על אף שזכויות היוצרים הוענקו באופן מוחלט לצ'רלי פרקר ב-1947.   

בונוס מספר 2: Autumn Leaves – נט קינג קול

Autumn Leaves"", שנכתב במקור בצרפתית בשנת 1945, הוא עוד אחד מן השירים שלהם גרסאות וביצועים רבים מספור, אך זאת של אגדת הג'אז נט קינג קול משנת 1956 היא אחת מן הגדולות והאהובות עלינו ביותר.

בונוס מספר 3: Mercy, Mercy, Mercy – קנונבול אדרלי

מתברר שבג'אז יש גם נשמה. קנונבול אדרלי, סקסופוניסט-העל המשפיע, הוכיח שיש חיים עצמאיים גם אחרי שאתה עובד בצילו של גאון כמו מיילס דייוויס, וביחד עם הפסנתרן  ג'ו זאווינול, חיבר את היצירה מלאת הנשמה והרוח הזאת.

בונוס מספר 4: Psalm – ג'ון קולטריין

קטע מיתולוגי משובח נוסף מאלבום המופת של קולטריין "Love Supreme" הוא החלק הרביעי והסוגר של הסוויטה המכוננת שהרכיבה אותו. "Psalm" (מזמור) הוא סימן נוסף לקו המיסטי שאימץ אחד מיוצרי הג'אז הגדולים ביותר בכל הזמנים, שהאמין בכל רוחו שהוא שליח המוזיקה שנועד להביא את הבשורה שלה לעולם.

בונוס מספר 5: Bumpin’ on Sunset - וס מונטגומרי

הקטע הנפלא הזה, הלקוח מתוך האלבום "טקילה" של הגיטריסט הענק הזה, הוא ללא ספק מקטעי הגיטרה המצטיינים של הג'אז בכל הזמנים. מונטגומרי, אם לא ידעתם, נהג לפרוט על הכלי ללא מפרט אלא באצבעותיו החשופות בלבד, דבר שהעניק לצליל הייחודי שלו גוון חם ונעים יותר.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו