print header

"העברים מציגים" סדרת סרטים תיעודיים מרתקים על גדולי התרבות העברית המתחדשת

 ישראל היקרה שלנו חוגגת ברינה ובדיצה 70 שנה – אך התרבות העברית המתחדשת מבוגרת וותיקה אף יותר מכך, כשיותר מ-100 שנות ציונות וההתעוררותו הלאומית של העם היהודי הובילו איתן גם את תחייתה של היצירה העברית. המיזם החשוב "העברים" ביוזמתו וניהולו של הבמאי, העורך והפעיל החברתי יאיר קדר, מאירה באור חדש את ההתעוררות המשמעותית הזאת, שהתחוללה במהלך סוף המאה ה-19 והמאה ה-20, וסדרת הסרטים שהופקו במסגרת המיזם מכוונת את הזרקור על פועלם של 8 מהחלוצים המרכזיים והדגולים שקמו לתרבות עמנו. אתם מוזמנים לצפות ב-8 הסרטים הללו, שכל אחד מהם מתרכז באישיות אחרת ומנציח את מפעל חייה בעזרת ראיונות אישיים, תיעודים היסטוריים, הקראה מכתביהם ואף קטעי הנפשה יפיפיים. הצפייה מומלצת ביותר לכל שוחר תרבות עברית באשר הוא.

 

 

"בחמישה בתים" - לאה גולדברג

המשוררת האגדית, שפניה מעטרים כיום את שטר 100 השקלים החדשים של מדינת ישראל, "ינקה" את העברית עוד מבית ילדותה בקובנה שבליטא, טרם עלתה לארץ ישראל בשנת 1935. דמותה המרתקת של גולדברג הייתה מלאה ומרובת רבדים, שכל אחד מהם מהווה "בית" אחר המוצג בסרט זה, החושף את חייה של אחת מגדולות יוצרותינו.

 

"מלך היהודים" - חיים נחמן ביאליק

המשורר הלאומי היה דמות שלא פוגשים כמוה בכל יום – אדם רב פעלים, שנחשב לא רק כאחד מבין הכותבים החשובים ביותר בתולדות העם היהודי בעת החדשה, אלא גם ממחיי השפה העברית ומייסדם של כמה מהמפעלים התרבותיים העבריים החשובים ביותר. הסרט שנעשה אודותיו נכנס אל נבכי דמותו הגדולה מהחיים של מי שעוד בחייו תואר כ"מלך היהודים".  

 

"העלמה בלובשטיין" - רחל המשוררת

העלמה רחל בלובשטיין, הלוא היא רחל המשוררת, נפטרה בגיל 40 בלבד בעקבות מחלת השחפת, אך השאירה אחריה מורשת תרבותית עברית מפוארת ושלל שירים שנכנסו לפנתיאון העברי. הסרט הבא מתאר בפירוט יוצא דופן את חייה ופועלה של רחל, מלידתה בעיר סרטוב שהייתה בתחומי האימפריה הרוסית, ועד מותה הטראגי והבלתי נמנע בארץ ישראל בשנת 1931.

 

"העורב"  - זאב ז'בוטינסקי

אין הרבה אנשים שהשפיעו על תולדות עם ישראל והציונות המתחדשת כמו זאב ז'בוטינסקי – מגדולי ההוגים הפוליטיים היהודיים, שתורתו ודרכו מרתקות אליהן רבים עד עצם היום הזה, כשגם אוהדיו הרבים הפכו לדמויות מפתח בציבור הישראלי. הסרט הבא סוקר את תולדות חייו של ז'בוטינסקי, ומשלב קטעים מכתביו הרבים כמו גם רעיונות עם כמה מהמוכרים שבחסידי רעיונותיו.

 

"אישה פשוטה" - זלדה 

שיינא זלדה שניאורסון-מישקובסקי, שהייתה ידועה רק כזלדה, הייתה אמנם אחת מן המשוררות העבריות המוערכות ביותר, אך לא הייתה מורמת מעם – ביתה שבירושלים היה תמיד פתוח לשוחרי ספרות באשר הם, כתיבתה הייתה חופשית ומשוחררת והיא הייתה פתוחה לעולם וביקשה לשאוב ממנו השראה. הסרט הבא חושף את הפנים השונות והמעניינות ביותר באישיותה של זלדה, ועוקב אחר מהלך חייה וכתיבתה.

 

"המעורר" - יוסף חיים ברנר

רבים אמנם מזהים את ברנר מהרחובות והישובים הקרויים על שמו, אך מדובר בלא פחות מאחד מחלוצי הספרות העברית, מנהיג ציבור ציוני והוגה דעות משכמו ומעלה, שאמנם חלם להיות פועל אדמה, אך הפך לאחד ממובילי התרבות העברית. הסרט הבא מתחקה אחר האישיות החשובה והמרתקת הזאת, מימי התבגרותה בניכר ועד מותה הטראגי בפרעות תרפ"א שהתחוללו ביפו, במאי 1921.

"7 הסלילים" - יונה וולך

יונה וולך לא הייתה דמות רגילה בנוף התרבות הישראלית – היא חיה חיים סוערים, מלאי תהפוכות, מרדה ברבות מן המוסכמות החברתיות של אותם הזמנים, אך למרות זאת – או אולי אף בגלל זאת – שירתה ויצירתה נהפכו לנכס ייחודי ויוצא דופן בתרבות העברית, ממש כמוה. הסרט המיוחד הבא חושף את סיפור חייה המרתק של וולך בעזרת ראיון שהוקלט עימה זמן קצר לפני מותה מסרטן השד, בשנת 1981.

 

"שיר ידידות" - רבי דוד בוזגלו

התרבות העברית המתחדשת של תחילת המאה ה-20 לא כללה רק את המשוררים שניסו לעורר שירה חדשה בלב העם, אלא גם את אלו שניסו לחברו אל שורשיו הקדומים ביותר, אל מקור היהדות. כך הוא המקרה של רבי דוד בוזגלו, יליד מרוקו, שכתב מאות פיוטים ושירים בעברית ובערבית ונחשב לאחד מגדולי הפייטנים-חזנים לדורותיהם. בסרט שלפניכם נחשפת דמותו המרתקת של היוצר המיתולוגי הזה. 

 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו