print header

10 סרטי פילם נואר ובלשים שאתם חייבים לראות

 רוצים לצפות בסרט טוב, אבל מאסתם בדרמות ובקומדיות חסרות התחכום של השנים האחרונות? אתם מוזמנים להצטרף אלינו למסע בזמן, ולהכיר סגנון קולנועי מיוחד שהחל אי אז, בשנות ה-40. מדובר בסרטי הפילם נואר, או בשמם העברי, "סרטים אפלים", שאמנם לא נחשבים כסוגה קולנועית, אך יש להם אווירה, סגנון, מסתורין וקסם מיוחד. במרכז הסרטים האלו עומד לרוב "הבלש הקשוח" אן דמות דומה שחוקרת תעלומץ פשע, למרות שניתן למצוא סרטי פילם נואר שנוגעים בנושאים שונים כמו אהבה. הסרט האחרון בסגנון אמנם יצא בסוף שנות ה-50, אך ניתן למצוא גם היום סגנונות משנה שונים, כמו "פוסט נואר", "נאו נואר" ו-"טכ-נואר", שבמרכז העלילה של רובם עומד אדם במסע פענוח תעלומה. היום נציג בפניכם המלצות ל-10 סרטי פילם נואר ובלשים מצוינים שהפכו לקלאסיקות בתחום, אז החשיכו את הבית והיכנסו לאווירה מסתורית במיוחד!

1. האדם השלישי (The Third Man)

אחת מהקלאסיקות הגדולות של סרטי הפילם נואר יצאה בשנת 1949, והיא תוצאה של שיתוף פעולה נדיר בין שלושה שמות גדולים – היוצר גרהם גרין, הבמאי קרול ריד והשחקן אורסון ולס. הסרט מבוסס על נובלה שכתב גרהם גרין בטרם יצא הסרט לאקרנים, ופורסמה לאחר מכן. במרכז הסרט עומד הולי מרטינס (ג'וזף קוטן), מחבר ספרי מערכונים אמריקאי שמגיע לווינה שלאחר מלחמת העולם השנייה כדי לפגוש את ידידו הארי ליים (אורסון ולס). מרטינס מגלה כי חברו נפטר, ולאחר שהוא מגיע למקום מותו – הוא רואה "אדם שלישי" מסתורי. כתוצאה מכך, מחליט מרטינס לחקור מה באמת עלה בגורלו של ליים, ומגיע לתובנות מרתקות....

2. נשק אותי למוות (Kiss Me Deadly)

סרט הפילם נואר האמריקאי הנהדר הזה מ-1955 בוים על ידי רוברט אולדריץ', ומבוסס על נובלת פשע עם שם דומה שנכתבה על ידי הסופר מיקי ספיליין. עלילת הסרט עוקבת אחרי חוקר פרטי בלוס אנג'לס, שמעורב בתעלומה מורכבת לאחר שהסיע טרמפיסטית שברחה מבית חולים פסיכיאטרי. הוא מחליט לחקור את הפרשה שנוגעת אליה, ומגלה כי התעלומה קשורה לקופסה מסתורית שמחפשת שותפתה לדירה. הסרט המרתק הזה הוגדר בצאתו כיצירה שעלולה לסכן צופים צעירים, אך זה לא מנע ממנה להפוך לאחד מסרטי הפילם נואר החשובים והמשפיעים בכל הזמנים.

3. סודות אל איי (L.A. Confidential)

אם אתם מחפשים סרט פשע ובלשים אמריקאי משובח, כדאי לכם לנסות את "סודות אל איי", שיצא בשנת 1997 ומבוסס על ספר בעל אותו שם שחובר על ידי ג'יימס אלרוי. הסרט בוים על ידי קרטיס הנסון, ועלילתו מתמקדת בפרשיית שחיתות ורצח במשטרת לוס אנג'לס בשנות ה-50. היא נפתחת בכליאתו של גנגסטר מוביל באותם ימים, ומציגה 3 שוטרים בגילומם של קווין ספייסי, ראסל קרואו וגאי פירס. בהמשכה, מתגלה מקרה רצח המוני במסעדה, שבמסגרתו נרצח אחד מהשוטרים...

4. הנץ ממלטה (The Maltese Falcon)

סרט הפילם נואר הזה של האחים וורנר בכיכובו של המפרי בוגרט משנת 1941, הוא למעשה גרסה נוספת לסרט בעל אותו שם שיצא עשור קודם לכן. שניהם מבוססים על רומן מאת דשיל האמט, והגרסה המאוחרת הזו, שנחשבת למומלצת במיוחד, היא סרט הבכורה של הבמאי ג'ון יוסטון. עלילת הסרט מציגה בלש פרטי בסן פרנסיסקו, שמתמודד עם שלושה הרפתקנים שמתחרים זה בזה כדי להשיג פסלון המוכר בשם "הנץ ממלטה". הסרט היה מועמד לשלושה פרסי אוסקר, בקטגוריות שחקן המשנה הטוב ביותר, הסרט הטוב ביותר והתסריט הטוב ביותר, והוגדר על ידי מגזין "וראיטי" כ"אחת הדוגמאות הטובות ביותר לסיפור מלא באקשן ובמתח שהועבר כסרט". 

5. מוות על הנילוס (Death on the Nile)

הסרט הבלשי הבריטי הזה משנת 1978 שבוים על ידי ג'ון גילרמין, מבוסס על ספר בעל אותו שם משנת 1937, שחובר על ידי אגתה כריסטי. ספרים רבים שלה מציגים את הבלש הבלגי הרקול פוארו, שנמצא במקום סגור והומה אנשים, ושבמהלך שהותו בו נערך רצח שדורש פענוח. הפעם, על הבלש הידוע הזה לגלות מי רצח יורשת עשירה שהגיעה לירח דבש במצרים עם בעלה הטרי ונמצאה ללא רוח חיים בספינה על הנילוס. הסרט זכה בפרס אוסקר לעיצוב התלבושות הטוב ביותר, והוא חובה לכל חובבי ספריה של אגתה כריסטי. דרך אגב, צפוי לצאת עיבושד נוסף לסרט בהמשך שנת 2020, בכיכובם של קנת בראנה והשחקנית הישראלית גל גדות.

6. מגע של רשע (Touch of Evil)

בשנת 1958 יצא הסרט הזה, עליו אמון אורסון ולס שלא רק משחק בו, אלא גם ביים והיה שותף בכתיבת התסריט. בנוסף אליו, ככבו בו שחקנים מוכרים כמו צ'רלטון הסטון ומרלן דיטריך, ועלילת הסרט מבוססת בחופשיות על הספר "תג של רשע" מאת ויט מסטרסון. הסרט נפתח עם סצנה בת 4 דקות שנחשבת לאחת המורכבות ביותר שצולמו אי פעם בקולנוע, המתארת הטמנת פצצה במכונית ומעקב אחר נסיעת הרכב מארצות הברית עד להתפוצצותו בגבול מקסיקו. בעקבות התפוצצות המכונית נהרגים שני אנשים, וכך מתחילה חקירת התנקשות משני צדי הגבול שמנסה להתחקות אחר זהות הרוצחים. לסרט הזה יצאו מספר גרסאות, כשהראשונה היא זו מ-1958, ואחריה מהשנים 1976 ו-1998. אתם מוזמנים לצפות בכל אחת מהן, וליהנות מהיצירה שמוגדרת כסרט הפילם נואר הטהור האחרון.

7. התרדמה הגדולה (The Big Sleep)

סרט פילם נואר נהדר זה בכיכובו של המפרי בוגרט ובבימויו של הווארד הוקס, יצא לאקרנים בשנת 1946. הוא מבוסס על ספרו של ריימונד צ'נדלר, "השינה הגדולה" משנת 1939, שזכה לגרסה קולנועית נוספת ב-1978. במרכז עלילת הסרט מ-1946 עומד בלש פרטי רווק בשם מרלו, שעבד בעבר במשטרה ובמשרד התובע המחוזי של לוס אנג'לס. כעת הוא נשכר על ידי גנרל קשיש וחולה כדי לטפל במקרה סחיטה שבו מעורבת הבת הצעירה שלו, כרמן. במהלך הסרט מגלה מרלו כי החקירה הרבה יותר סבוכה ממה שהוא חשב – האם יצליח לעמוד באתגר שהוצב לפניו?

8. בלייד ראנר (Blade Runner)

אם אתם מחפשים סרט בלשים מעט שונה, ובעיקר אם אתם חובבי מדע בדיוני, כדאי לכם לצפות בסרט הזה משנת 1982 בכיכובו של האריסון פורד. הסרט העתידני הזה בבימויו של רידלי סקוט, מבוסס באופן חופשי על ספרו של פיליפ ק. דיק, "האם אנדרואידים חולמים על כבשים חשמליות?", ומתרחש בלוס אנג'לס של שנת 2019. במרכז עלילת עומד ריק דקארד, בלש משטרה מיוחד המכונה "הבלייד ראנר", בעולם שמבוסס על אנדרואידים בשם "רפליקנטים" שמבצעים עבודות מסוכנות בחלל. תפקידם של הבלייד ראנרים הוא לאתר רפליקנטים שמרדו כנגד בני האדם, ולהביא לפרישתם. על דקארד לאתר ולהשמיד ארבע רפלקנטים שמסתתרים בלוס אנג'לס, בזמן שהם מנסים למצוא את יוצרם כדי שיאריך את משך חייהם המוגבל. הסרט הזה זכה לתגובות חיוביות במיוחד מצד המבקרים, ונבחר על ידי עיתון ה"גרדיאן" כסרט המדע הבדיוני הטוב ביותר בכל הזמנים בקרב קהילת המדענים. בנוסף, הוא היה מועמד לשני פרסי אוסקר, וזכה לסרט המשך בשנת 2017.

9. החום הגדול (The Big Heat)

סרט הפילם נואר והפשע הזה בוים על ידי במאי היהודי פריץ לאנג ויצא לאקרנים בשנת 1953. התסריט שלו נכתב על ידי כתב הפשע סידני בהם, ומבוסס על נובלה מאותה שנה. במרכז העלילה עומד בלש הרצח דייב באניון, שחוקר פרשיית רצח של שוטר אחר. כדי לפתור את התעלומה, הוא נעזר בין השאר באשתו ובמאהבת של עמיתו הנרצח, ומגלה כי מדובר בסיפור גדול ומורכב שקשור לארגוני הפשע הגדולים בעיר. סרט הפשע הנהדר הזה זכה לביקורות חיוביות, והוגדר לא פעם כאחד מסרטי הפילם נואר הטובים ביותר שיצאו לאחר מלחמת העולם השנייה.

10. מי הפליל את רוג'ר רביט (Who Framed Roger Rabbit)

המקום האחרון והמיוחד ביותר ברשימה הזו הוא סרט פנטזיה קומי אפל משנת 1988, שבוים על ידי רוברט זמקיס. עלילת הסרט מבוססת על רומן בשם "מי צינזר את רוג'ר רביט?" של גארי קיי. וולף, המתאר עולם שבו דמויות מצוירות מתקשרות עם בני אדם, ולכן הסרט הזה משלב באופן מופלא בין שחקנים בשר ודם לאנימציה. למרות שהוא אולי נראה מעט ילדותי, עלילת הסרט מציגה בלש פרטי שחוקר רצח שבו מעורבת דמות מצוירת מפורסמת בשם רוג'ר רביט. אמנם הסרט לא התקבל בברכה על ידי המבקרים, אך ברבות השנים הוא הפך לקלאסיקה מודרנית ולציון דרך באנימציה המודרנית.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.