print header

15 בעלי חיים יפהפיים ומוזרים שכדאי להכיר

 ממלכת החי מלאה בבעלי חיים שהם מדהימים ביופיים או עם מראה מוזר שנדיר במחוזותינו. יש להם צבעים מרהיבים, איבר מוזר או מאפיין שאין לנו או לחיות שנמצאות בסביבתנו הטבעית. בין אם מדובר בעופות, בדגים, בחרקים או ביונקים – בכל אלו אפשר למצוא זנים מיוחדים במינם. אם עקבתם אחרי שלל כתבות הטבע שלנו, כנראה שכבר הכרתם כמה מהם, והיום נציג בפניכם עוד 15 בעלי חיים מדהימים שחלקם חיים הרחק הרחק מאיתנו. מכירים חובבי בעלי חיים? שתפו עימם את הכתבה הזו, אנחנו בטוחים שהיא תהיה כמו מתנה עבורם!
 

1. זרבובית מהודרת

בעלי חיים מיוחדים: זרבובית מהודרת
הייצור הצבעוני והיפהפה הזה אולי נראה כמו אצה מרהיבה או אפילו מדוזה מיוחדת, אך מדובר בדג יפהפה שחי באוקיינוס ההודי. אורכה של הזרבובית המדהימה הזו הוא 12 ס"מ בלבד – קצת פחות מהסרגל שיש לכם בבית, ולמרות שהיא כמעט שקופה, היא מקושטת בצבעים כמו אדום, צהוב ושחור. אמנם היא נחשבת לדי נפוצה, אך לא פשוט למצוא אותה, זאת הודות ליכולות ההסוואה המדהימות שיש לה.

2. שממית השטן

בעלי חיים מיוחדים: שממית השטן
השממית הצבעונית הזו תוארה לראשונה בשנת 1888 וחיה באי האקזוטי מדגסקר, כאשר אורך של מין בוגר שלה יכול להגיע לקצת יותר מ-90 מ"מ בלבד, כולל הזנב. היא צבועה בשלל גוונים כמו סגול, כתום, צבע עור וצהוב, ובעיקר בחום מנומר עם נקודות שחורות. בנוסף לכך, היא מסוגלת לשטח את גופה ולהצמיד אותו למשטח כלשהו על מנת שלא ליצור צל, ולהסתיר את הזנב שלה. בזכות המראה המיוחד והיכולות שלה, היא מסוגלת להשתלב מעולה בסביבה ולהגן על עצמה מפני טורפים.

3. מקלון ממין Peruphasma Schultei

בעלי חיים מיוחדים: מקלון ממין Peruphasma Schultei
את החרק הזה, שלדעתנו נראה כמו סוג של דרקון קטן ומוזר, תוכלו למצוא הרחק הרחק, אי שם בצפון פרו. כפי שאתם יכולים לראות, יש לו גוף שחור, עיניים צהובות ופה אדום-חום, כשלפרטים מבוגרים שלו יש כנפיים אדמדמות. כשמקלון מבוגר חש בסכנה, הוא מרסס מבלוטות הרוק שנמצאות בראשו נוזל הגנה שמסוגל לגרות את העור והעיניים, כמעט כמו דרקון יורק אש!

4. ארכף אדום-ראש

בעלי חיים מיוחדים: ארכף אדום-ראש
היונק החמוד הזה, שנחשב לססגוני ביותר ממשפחת חדפי הפיל, קרוי גם סנג'י שחור. הוא מכוסה בפרווה שחורה, כאשר ראשו ופלג גופו הקדמי בצבע חום אדמדם-ערמוני. חוטמו הכתום הדק והארוך מסייע לו לחטט בפסולת ובצמחייה כדי להגיע למזון ומקנה ליונק חוש ריח טוב, כאשר הוא משתמש בו כדי לרחרח ולוודא שלא נשקפת לו סכנה. ניתן לראות אותו בטנזניה ובמזרח קניה, באזורי יערות נשירים וטרופיים ובשטחים חקלאיים נטושים.

5. גבנונית (Treehopper)

בעלי חיים מיוחדים: גבנונית
החרק המוזר הזה נראה כמו זבוב עם שני צינורות הזנה שמשתלבים זה בזה, אך לא מדובר במעופף הקטנטן שמציק לכם בבית. יש לגבנונית עמוד שדרה מחודד שנראה כמו קוץ על צמח, והמבנה המיוחד הזה מסייע לה להסוות את עצמה מפני טורפים. אפשר לראות אותה בכל היבשות מלבד אנטארקטיקה.

6. חרק מסוג Red-nosed Lanternfly

בעלי חיים מיוחדים: חרק מסוג Red-nosed Lanternfly
חרק מיוחד נוסף הוא זה שמופיע בתמונה, וללא ספק נראה כמו קישוט יפהפה לחג המולד. אתם יכולים לראות שהראש, ה"אף" והרגליים הקדמיות שלו צבועים בגוון אדום-חום, כאשר חלקו האחורי צבעוני ויפהפה. האף המיוחד שלו משמש אותו כקשית לשתיית לשד מן העצים, ואפשר למצוא את החרק הזה במיאנמר ובתאילנד.

7. דוב נמלים זוטי

בעלי חיים מיוחדים: דוב נמלים זוטי
בעל החיים הפרוותי והחמוד הזה הוא מין של דוב נמלים שאפשר למצוא בדרום ובמרכז אפריקה. פרוותו חומה, לסתו מעוצבת כמו שפופרת צרה, משקלו יכול להגיע ל-400 גרם והוא הקטן מבין דובי הנמלים. כדי לאתר אותו מומלץ להסתכל מעלה, זאת מכיוון שהוא מעביר את חייו על עצים, כאשר זנבו מסוגל לתפוס את ענפיהם.

8. סנאי רטופה הודי

בעלי חיים מיוחדים: סנאי רטופה הודי
בעל החיים הזה הוא אחד מהסנאים הגדולים ביותר בעולם, כשהוא מגיע לגודל של חתול בוגר! כפי שאתם יכולים להבין משמו, הוא מסוג רטופה וחי ביערות של הודו. יש לו פרווה עבה בצבע אדום-ערמוני, וזנב, כתפיים ועורף בצבע צהבהב-קרם עד לבן. נדיר לראות אותו מתהלך על הקרקע, זאת מכיוון שהוא שוכן על עצים ומסוגל להגיע לצמרותיהן ואף לקפץ לאורך 6 מטרים. הזנב הארוך והיפהפה שלו מאפשר לו לשמור על איזון תוך כדי תנועה בין הענפים.

9. נבלי

בעלי חיים מיוחדים: נבלי
כל מי שיתקל בעוף הזה כנראה יחשוב שמדובר בזן כזה או אחר של טווס פחות מרשים, אך האמת היא שזוהי אחת מציפורי השיר הגדולות ביותר. הנבלי חי ביערות ובערבות אוסטרליה, והוא בולט הודות ליכולות חיקוי הקולות שהוא שומע בסביבתו, וכן נוצות הראווה הגדולות של זנבו. הוא עף רק לעיתים רחוקות, ולכן בדרך כלל מתהלך על הקרקע.

10. דג עטלף אדום שפתיים

בעלי חיים מיוחדים: דג עטלף אדום שפתיים
הדג המיוחד הזה נראה כאילו מרחו עליו אודם, וזהו ללא ספק סימן ההיכר הבולט ביותר שלו. הוא חי באזור איי גלפאגוס ובחופי פרו, ולמרות שהוא דג – הוא לא מצטיין בשיחה. במקום זאת, הוא מתנועע במעין הליכה על רצפת האוקיינוס.

11. עש פודל ונצואלי

בעלי חיים מיוחדים: עש פודל ונצואלי
זהו העש היפה והמיוחד ביותר שראיתי בחיי, והוא תועד לראשונה ממש לא מזמן – בשנת 2009 בוונצואלה. נכון לשנת 2020, הוא חי רק שם, במגוון אזורים כמו יערות לחים ובמישורי סלע גבוהים.

12. טנרק שפלה מפוספס

בעלי חיים מיוחדים: טנרק שפלה מפוספס
היונק הקטן הזה אמנם נראה כמו הכלאה של קיפוד עם ארכף אדום-הראש שהצגנו בסעיף מספר 4, אך הוא לא קרוב אליהם. הוא מסוגל לנוע על הקרקע ללא חשש מטורפים הודות לקוציו המגוננים שדומים לאלו שיש לקיפוד, שצבועים בשחור וצהוב – צבע שנחשב לנדיר אצל יונקים. הוא משמיע לצרצור מיוחד בחיכוך קוציו, ובנוסף לכך הוא יכול להתכדר לכדור. הטנרק הזה חי ביער גשם טרופי במזרח מדגסקר, והוא נחשב לנדיר יחסית, אך לא נמצא בסכנת הכחדה.

13. עטלף הונדורי לבן

בעלי חיים מיוחדים: עטלף הונדורי לבן
העטלף הזה, שנראה כמו כדור צמר, תואר לראשונה בשנת 1892. כפי שאתם רואים, הפרווה שלו לבנה לחלוטין – ואפשר לראות כמותה רק אצל 6 מתוך כ-1,300 זני עטלפים. פרט לכך יש לו אוזניים, אף ושפתיים בגוון צהוב בהיר. את העטלף המיוחד הזה אפשר למצוא בהונדורס, ניקרגואה, קוסטה ריקה ומערב פנמה, כ-700 מטרים מעל לפני הים, ובגלל אובדן של אזורי מחייה הוא קרוב לסכנת הכחדה.

14. נשרון מלכותי

בעלי חיים מיוחדים: נשרון מלכותי
המין הדורס הזה נחשב ליחיד בסוגו במשפחת הקונדוריים, והוא עוף גדול שרוב נוצותיו צבועות לבן, ונוצות הכנף, הזנב והעורף צבועים בגוון אפור-שחור. גוון ראשו וצווארו משתנה ויכול להיות ערמוני, כחלחל ואדום, ושמו ניתן לו בשל מראהו המלכותי. בניגוד לשאר העופות הדורסים, הוא מסוגל להבחין בריח הבשר ממרחקים. ניתן לראות אותו ביערות טרופיים, בביצות וערבות במרכז ובדרום אמריקה.

15. חסילון גמל שלמה

בעלי חיים מיוחדים: חסילון גמל שלמה
בניגוד לשמו ולמראה שלו, חסילון גמל שלמה אינו חסילון או גמל שלמה, אלא חלק מסדרה במחלקת הסרטניים העילאיים. אורכו מגיע ל-30 ס"מ, למרות שתועדו גם כאלו שהם ארוכים יותר, וצבעיו משתנה בהתאם לסביבת המחיה שלו, ולרוב נעים בין חום לצבעי ניאון זוהרים. החיה הזו נחשבת לאגרסיבית ומתבודדת, כשהיא מסוגלת לשפד, להמם במכה או לבתק את איבריו של טרפה בעזרת זוג הצבתות החזקות שלה, שעלולות לשבור זכוכית אקווריום במכה אחת. החיה הזו גם נקראת "אגרופן", זאת בגלל האגרופים החזקים שלה שמסוגלים לפגוע כמו קליע, ושבעזרתם היא תוקפת את קורבנותיה. יכולת הראייה שלה היא מהמפותחות והמורכבות ביותר בעולם החי, ורוב המינים של החיה הזו חיים באזורי אקלים טרופי וסובטרופי.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.