print header

7 בעלי חיים שנדמה שחיים לנצח - מיתוס או אמת?

 למרות שבני האדם נחשבים למוצלחים יותר מבעלי חיים אחרים בתחומים שונים, יש כמה זנים שעוקפים אותנו בנתון חשוב מאוד, משך החיים שלהם. יש אפילו חיות שנחשבות לבנות אלמוות, זאת מכיוון שנדמה שהן היו כאן מאז ומתמיד, אך האם זה באמת נכון? הגיע הזמן לענות על השאלה – האם הן אכן חיות לנצח, או שמא פשוט מאריכות ימים בדרך מופלאה שאנו לא מכירים ושהיינו רוצים לסגל לעצמנו. הנה 7 בעלי חיים שנדמה שהם חיים לנצח, ואיך הם עושים זאת.
 

1. מדוזה בת אלמוות

בעלי חיים שנדמה שחיים לנצח: מדוזה בת אלמוות
רבים חושבים שמדוזות הן בנות אלמוות ולכן יכולות לאיים על החופים שלנו קיץ אחר קיץ לנצח, הגיע הזמן לשים את הדברים על דיוקם. האמת היא שזן מסוים ונדיר במיוחד של מדוזות שנקרא "מדוזה בת אלמוות" (Turritopsis dohrnii) "מצא" דרך לרמות את המוות ולחוית לנצח באופן תיאורטי על ידי הפיכת תהליך ההזדקנות שלו. כאשר מדוזות מסוג זה נפצעות או חולות, הן חוזרות לשלב המושבתי שלהן, שהוא צורתן הבלתי מפותחת שמגיעה לאחר בגרותן, ואז הן הופכות את התאים שלהן לצעירים יותר. אז למעשה מדוזות אלו לא באמת חיות לנצח, אלא חוזרות אחורה בזמן לכאורה – שגם זו יכולת שרבים מאיתנו וודאי רוצים.

2. לובסטר

בעלי חיים שנדמה שחיים לנצח: שני לובסטרים
למרות שחוקרים בעולם המדע עדיין חלוקים בדעותיהם לגבי יכולתם של הלובסטרים לחיות לנצח, האמת היא שבעלי החיים האלו יכולים למות כתוצאה ממחלה וגורמים אחרים שמתרחשים עם הזמן. לכן עלינו לשאול – מדוע רבים חושבים שבעלי החיים האלו הם בני אלמוות? התשובה לכך נעוצה בכך שהם מזדקנים מאוד לאט, הופכים ליותר פוריים עם השנים ואפילו מסוגלים לייצר לעצמם גפיים שלמות מחדש – גם בגיל מבוגר. בנוסף, כל התאים של הלובסטרים מסוגלים לייצר חומר מיוחד שאחראי על הארכתו של אזור הקצה של הכרומוזומים – ובכך מאפשר להם לחיות לנצח באופן תיאורטי, כל עוד הם לא חולים, נפצעים או נטרפים. למרות היכולות המדהימות האלו, הלובסטרים חיים בפועל רק כ-40-50 שנים וזאת כאמור בשל השפעות חיצוניות שונות.

3. צב

בעלי חיים שנדמה שחיים לנצח: צב
מפני שצבים יכולים להאריך ימים, נדמה כאילו גם הם בני אלמוות – ואולי בגלל זה אין להם שום סיבה לנוע במהירות. למעשה, חוקרים גילו כי איברים שונים של החיה הזו, כמו ריאות, כבד וכליות, אינם מזדקנים בחלוף השנים. עובדה מרתקת אודות צבים שמאריכים חיים היא שב-2006 מת בגן החיות של קולקטה שבהודו צב יבשה ענקי שגילו הוערך בכ-255 שנים, מה שאומר שהוא בקע מן הביצה בערך ב-1750! לפי מחקרים ודיווחים רבים, יתכן שצבים יוכלו לחיות לנצח – אם רק יצליחו להתחמק מטורפים וממחלות. 

4. תולעי פלנריה

בעלי חיים שנדמה שחיים לנצח: תולעת פלנריה
ישנם גם מינים שונים של תולעים שיכולים להאריך ימים, כמו הפלנריה, שהיא סוג של תולעת ריסים ששייכת לסיווג הביולוגי של משפחת התולעים השטוחות. בעל החיים המיוחד הזה נודע ביכולותיו המדהימות של תאיו להתחדש, מה שמתרחש בפועל כאשר הוא ממש מתפצל לאורך ל-2 תולעים נפרדות. לפי מחקר של אוניברסיטת נוטינגהאם בבריטניה, שיטה זו עוזרת לתולעים האלו להתמודד עם בעיות כמו הזדקנות ונזקים בתאים, ובעצם מסייע לה להערים על המוות.

5. בלנה גרינלנדית

בעלי חיים שנדמה שחיים לנצח: בלנה גרינלנדית
אחד מהיונקים המבוגרים ביותר בעולם הוא הבלנה הגרינלנדית, אך מהי החיה הזו בעצם? ובכן, היא מין לווייתן מזיפות יחיד מסוגו, שמשתייך למשפחת הבלניים, או במילים פשוטות – לווייתן גדול וכבד מאוד. למרות שכמה מינים של לווייתנים יכולים לחיות יותר מ-70 שנה, נמצאו בשנות ה-90 של המאה הקודמת בלנות גרינלנדית שנפצעו מכלי נשק מהמאה ה-19, מה שאומר שהן חיו בין 150 ל-200 שנים או אפילו יותר. אגב, הבלנה הגרינלנדית המבוגרת ביותר שחיה כיום היא בערך בת 211 שנים, מכובד!

6. דיינוקוקוס רדיודורנס

בעלי חיים שנדמה שחיים לנצח: דיינוקוקוס רדיודורנס
היצור עם השם הארוך והמוזר הזה הוא בעצם חיידק ואורגניזם מיוחד, שנחשב לבעל חסינות גבוהה מאוד נגד קרינה. הוא מסוגל לחיות בתנאים קיצוניים כמו חום, קור, יובש, ואקום ואפילו בתוך חומצה, ואף למות ולקום לתחייה הודות לתהליך תיקון DNA מעולה שיש לו. הוכחה שממחישה כמה הברנש הזה קשוח, היא שהוא נכנס לספר השיאים של גינס כאחד שמסוגל לשרוד בסביבת קרינה הגבוהה פי 3,000 יותר מזו שיכולה להרוג אדם! ללא ספק חיידק מופלא עם יכולות אדירות.

7. דובוני מים

בעלי חיים שנדמה שחיים לנצח: דובוני מים

בעלי החיים המיוחדים ביותר שברשימה הם דובוני המים – שכלל לא דומים לדובים שאנחנו מכירים. היצורים האלו הם מערכת בעלי חיים קטנים שדומים לפרוקי-רגליים, וכנראה קרובי משפחה שלהם. ניתן למצוא אותם במגוון מקומות, החל מהרים ברכס ההימלאיה בגובה של 6,000 מטרים ועד לקרקעית ים בעומק של 11,000 מטרים מתחת לפני המים. קל לאתר אותם על חזזיות וטחבים, כמו גם בדיונות, חופים, עפר ומשקעי מים מלוחים ומתוקים. בדומה לדיינוקוקוס רדיודורנס, גם דובוני המים מסוגלים לשרוד בסביבות קיצוניות, לרבות בטמפרטורות של כ-270 מעלות מתחת לאפס או של 151 מעלות, ובתנאי קרינה החזקה פי 1,000 מזו שתהרוג בעלי חיים אחרים. בנוסף לכך, הם נודעו ביכולתם המופלאה לחיות בתנאים יבשים מאוד, למשל, בלי מים למשך עשור, או אפילו בריק שבחלל. עם זאת, הסיכוי שלהם לגסוס ולא לשרוד גדלים ככל שהם נחשפים לסביבות קיצוניות שכאלו לזמן ארוך יותר. עדיין, היינו רוצים שיהיו לנו יכולות מדהימות שכאלו...

מקור התמונות: youtube (1)(2), Richard LingBering Land Bridge National Preserve

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.