maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

איך לזהות סימנים פיזיים ורגשיים ללחץ ושחיקה בחייכם

  לגופנו יש דרכים רבות להזהיר אותנו על כךשרמת הלחץ בה אנו נמצאים איננה מאפשרת התנהלות תקינה ממושכת. כאשר אנו נמצאים תחת מעמסה תמידית של ציפיות, לחצים ומשימות, מבלי לספק לעצמנו רגע של מנוחה וריפוי – הגוף שלנו שולח לנו מסרים שמאותתים על בעיה. אם אנחנו מתעלמים מהסימנים ומקווים שבסופו של יום נצליח להחזיק הכל על גבנו - השחיקה שלנו עלולה להפוך לכרונית ולהשפיע באופן קשה על בריאותנו. אם אתם חווים חלק מהתסמינים הפיזיים וההתנהגותיים הבאים, כדאי שתבחנו מחדש את רמת הלחץ והשחיקה בחייכם, ובמקרה הצורך ערכו שינויים מתאימים ושקלו אפילו לצאת לחופשה כדי לספק לעצמכם את הרוגע שאתם זקוקים לו.
 
גבר מביט לחלל בעיניים מודאגות
 

1. יש לכם חשק בלתי נשלט למאכלים מלוחים

אכילה מוגברת היא סימן מובהק לצורך רגשי שאיננו מקבל מענה. כאשר אנו נמצאים בסיטואציות רוויות בלחץ בחיינו, אנחנו עלולים להגיע למצב של חוסר איזון מינרלי. בגופנו קיימים מינרלים אשר תפקידם לסייע לרכיבי תזונה להיכנס לתאים, לחומרי פסולת לצאת מהם ולשמור על מאזן נוזלים ורמת חומציות תקינים. מחסור של מינרלים אלו, שנגרם בין השאר בשל מצבי דחק רגשיים, יכול להוביל אותנו לדחף מוגבר לצריכת מאכלים מלוחים.

2. אתם חשים סחרחורת כאשר אתם נעמדים 

חוסר איזון מינרלי הוא כאמור תוצר של לחץ גבוה ומתמשך. מצב שכזה יגרום לכם לעיתים קרובות לחוש סחרחורת במעבר מהיר ממצב של שכיבה או ישיבה לעמידה. הסיבה לכך היא שמערכת העצבים מנסה לווסת את לחץ הדם שלכם לאחר קימה, אך מכיוון שהיא מושפעת מחוסר האיזון המינרלי – התוצאה היא סחרחורת.
 
אישה חווה מערבולת וסחרור
 
 

3. אתם מתקשים להתעורר בבוקר

ישנם אנשים שמייחסים את הקושי שלהם להתעורר בבוקר, לשעון הביולוגי שלהם. אם אתם אנשים שמרגישים ערניים וחדים יותר בשעות הלילה, סביר ששגרת עבודה בשעות הבוקר המוקדמות תוביל אתכם לבקרים קשים. אך אם אתם זוכים לשעות שינה מספקות ועדיין חשים קושי גדול לקום ולתפקד, הבעיה עשויה להיות טמונה דווקא בהורמון הקורטיזול שאחראי על רמת האנרגיה שלכם בבוקר. כאשר אנו מצויים במצב של לחץ מתמשך, אנו חווים ירידה בהפרשה של ההורמון לגופנו. אם אתם חווים עייפות מתמשכת, גשו לרופא המשפחה שלכם ובקשו לעבור בדיקה לרמת הקורטיזול בגופכם. 

4. אתם חסרי עניין ושאפתנות

במקרה של לחץ ממושך, הגוף שלנו נכנס למצב הישרדותי. אנחנו חושבים על איך להעביר את היום הקרוב או השעה הקרובה, ורואים לפנינו רק את המשימה הבאה שעלינו להשלים. אנו עלולים לחוש שאיבדנו את השאפתנות שלנו - מטרות ארוכות טווח נראות חסרות סיכוי וייתכן שהן אינן קיימות כלל. כל מחשבה שמצריכה ריכוז, תכנון ותקווה, נדחקת הצידה לטובת השגרה השוחקת שלנו. אם אתם חשים משועממים, חסרי עניין, ומבזבזים את הזמן הפנוי שלכם ברביצה חסרת מטרה – ייתכן שהמתח הקיים בחייכם משפיע על היכולת שלכם לבצע שינוי בסגנון החיים.
אישה יושבת עם מבט עגמומי בחורשה, מחזיקה עלי שלכת בידה

5. אתם מסתמכים על קפאין וסוכר כדי להעביר את היום, וחווים קפיצות ברמת הסוכר בדם

קפאין וסוכר נותנים לנו דחיפה לאנרגיה כאשר היא במצב נמוך. אם אינכם יכולים לשלוט בכמות של חומרים אלו, ומרגישים שאתם מסתמכים עליהם לחלוטין כדי לשרוד את היום, סיכויים רבים הם שאתם מתמודדים עם לחץ מוגבר. התלות שלנו בחומרים כמו קפאין וסוכר לוויסות מתמיד של אנרגיה מעיד על כך שהיכולת הטבעית שלנו לעשות זאת נפגעה. מתח נפשי גבוה ומתמשך משפיע גם על איזון רמות הסוכר בדם, שיכול לקפוץ בחדות לאורך היום ולגרום לנו לנוע בין תחושות של בלבול, אי שקט וחולשה. 

6. החשיבה שלכם מעורפלת ואתם מתקשים להתרכז

כאשר המוח שלכם עסוק ללא הפסקה בלחץ וטרדות, הבהירות והחדות שלכם נפגעת. ייתכן שתרגישו שהחשיבה שלכם מעורפלת, ושאתם חווים קושי גובר להתרכז. אם אתם רוצים לבטא דבר מה אך אינכם מצליחים להוציא את המילים מהפה, אם אתם שוכחים שמות ופרטים בתכיפות ואם אתם מרגישים שאתם לא מספיק ברורים – סביר להניח שאתם מושפעים מלחץ כרוני. זהו בעצם מצב בו המוח שלכם נדרש לעסוק בשני דברים בו זמנית:  להתמודד עם מתח גבוה, ולהמשיך בתפקוד שוטף. 
 
משרד עם אנשים שעובדים מול מחשבים
 

7. אתן חוות חוסר איזון הורמונלי שמתבטא בשינויים במחזורי הווסת

הגוף שלנו מתעדף הורמוני לחץ, המשפיעים על מצב הרוח שלנו, על פני הורמוני מין. היות ולעיתים קרובות ההורמונים האלה מורכבים מאותם חומרים, מתח גבוה ומתמשך מוביל לחוסר איזון ביניהם, מכיוון שאחד בא על חשבון השני. התוצאה של העדר איזון הורמונלי יכולה להתבטא באי סדירות במחזור, התגברות תסמינים קדם וסתיים ואף בבעיות בפוריות. אם אתן חוות את אחד מהתסמינים האלו, גשו לרופא נשים כדי להיבדק ולברר את מקור הבעיה. 
 
8. נדרש לכם זמן החלמה ארוך יותר על מנת להתגבר על מחלות קלות
בהמשך לסעיף הקודם, הגוף שלנו מתעדף הורמוני לחץ גם על פני התפקודיות של מערכת החיסון שלנו. כאשר המשאבים של גופנו מופנים באופן מועצם להתמודדות מול לחץ נפשי, המערכת החיסונית שלנו נחלשת ומתקשה להתמודד עם מחלות קלות כמו צינון או שפעת. אם אתם מוצאים את עצמכם חולים בתדירות גבוהה יותר מבעבר ונדרשים לזמן החלמה ממושך, ייתכן שמדובר באיתות של הגוף שלכם על התמודדות עם לחץ עודף.
 
גבר שוכב במיטה עם מבט עגום וכרית סביב ראשו
 

9. אתם דואגים כל הזמן

דאגה תמידית היא ביטוי של השתלטות הלחץ על התודעה שלנו. אנו עורמים על גבינו משימות, מטלות וציפיות מעבר ליכולת ההכלה שלנו, ומבלי לאפשר לעצמנו מנוחה והתחזקות. הדאגה המשנית של אנשים שחווים לחץ תמידי היא מלהפסיק לדאוג. הדאגה מתעתעת בנו לחשוב שהיא שומרת עלינו מונחי מטרה, בשליטה, ושכך אנו הכי ממוקדים. אנו נוטים להאמין שגם אם לא הספקנו את כל מה שהתכוונו לעשות, "לפחות" דאגנו לגבי זה. 

10. אתם מתרחקים מסביבת אנשים ומתבודדים

אנשים שמתמודדים עם לחץ נפשי עשויים למצוא את עצמם מבודדים חברתית, בין שמבחירה ובין שכתסמין של ההתמודדות שלהם עם מתח שמרחיק מהם אנשים. לחץ מעסיק אותנו ויכול לגזול חלקים רבים מההוויה ומהזמן שלנו, כך שלא תיוותר בנו היכולת לחלוק ולתת גם לאחרים. ייתכן שתחושות המתח והדאגה שאנו חווים מעוררות בנו מבוכה ובושה וגורמות לנו לחוש חוסר בטחון וספק לגבי הרצון של הסביבה להתקרב אלינו. אם אינכם מרגישים בנוח בחברת אחרים ואם התרחקתם לאחרונה מאנשים שונים בסביבתכם, ייתכן שלחץ רגשי הוא המקור להחלטה שלכם. 

מקור התמונות: Andreas Dantz

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו