print header

טעויות נפוצות בזמן נטילת תרופות

כאשר אנו חולים אנו נוטלים תרופות, אשר נועדו להילחם בגורמי המחלה ולעזור לנו להבריא, אך אותן תרופות יכולות להרע לנו ולפגוע בנו אם לא נשתמש בהן נכון. בכתבה הבאה תלמדו על 7 טעויות נפוצות בשימוש בתרופות, אשר יכולות לגרום לאסון.

 
תרופה
Shorelander
 
1. חציית גלולות
לעיתים, כאשר אנחנו צריכים לקחת גלולה גדולה, אנו חוצים אותה או מרסקים אותה כדי להקל על הבליעה, אך פעולה זו עלולה להוות סיכון. חלק מהתרופות אותן אנו נוטלים הן תרופות בשחרור איטי, כלומר, הן משחררות את החומר הפעיל למחזור הדם בקצב מתון, לאורך מספר שעות. ריסוק או חצייה של הגלולה גורמים לחומר הפעיל להשתחרר מהר מדי, ולהוות סיכון לבריאותנו. הקפידו לברר עם הרוקח אם התרופה שאתם לוקחים היא בשחרור איטי, ואם הדבר מהווה בעיה התייעצו עם הרופא לגבי דרכים אחרות לקחת את התרופה.
 
2. תרופה לשפעת
כולם יודעים שעדיין לא התגלתה התרופה לשפעת, אך רובנו לוקחים תרופות מסוג איבופרופן, ממשפחת מדכאי הדלקות שאינם סטרואידים (התרופה מוכרת גם כ: אדוויל, נורופן, אדקס ועוד) כדי להקל על התסמינים של המחלה. משככי כאבים מסוג איבופרופן יכולים להיות יעילים נגד תסמינים כגון נזלת ודמע, אך תפקידם של תסמינים אלה הוא דווקא להוציא את כל הזיהום מהגוף, ולכן נטילה של תרופות אלה רק תאריך את משך המחלה. כדי להוריד את החום מוטב להשתמש במשככי כאבים מסוג פראצטמול (אקמול, דקסמול), אשר אינם פועלים נגד התסמינים המנקים את הגוף.
 
3. מנת יתר
משככי כאבים מסוג פראצטמול הם הנפוצים ביותר בבית הישראלי, ואנו נוטים לקחת אותם עבור כל כאב ראש, אבל אנו חייבים להיזהר לא להשתמש ביותר מדי. כאשר אנו מקבלים כמות גדולה מדי של פראצטמול, החומר הפעיל יכול לגרום לנזק חמור לכבד. המינון המותר הוא עד 4 גרם לכל 24 שעות (לאדם בוגר), כאשר רוב הכדורים מכילים 500 מ"ג של חומר פעיל, כלומר - 8 כדורים ביום. יש לקחת עד 2 כדורים בכל פעם, ולא יותר.

תרופה

Ragesoss
4. משחות וקרמים
חלק מהתרופות שאנו נוטלים מגיעות בצורת משחה, לה יש בדרך כלל פחות תופעות לוואי. היעדר תופעות הלוואי גורם לחולים להתייחס למשחה בקלות ראש ולמרוח כמויות נכבדות ממנה מבלי לחשוב פעמיים, אך האמת היא שיש להתייחס למשחה כאל כל תרופה אחרת ולמרוח בדיוק את הכמות הדרושה על פי הוראות הרופא.
 
5. מדבקות תרופה
כיום ניתן להשיג תרופות רבות המגיעות בצורת מדבקה, כמו מדבקות נגד בחילה, מדבקות אסטרוגן או מדבקות ניקוטין. החומר הפעיל במדבקות אלה חודר דרך העור לכלי הדם הזעירים ומהם למחזור הדם. כאשר אתם משתמשים במדבקות תרופה שכאלה, יש להימנע מחשיפת האזור לחום, בין אם מדובר באור שמש ישיר, מים חמים או גוף חימום. החום גורם לכלי הדם להתרחב ולקבל כמות גדולה יותר של חומר פעיל מהכמות המומלצת, מקרה שיכול לגרום לתופעות חמורות ולעיתים אף למוות.
 
 
6. משחות סטרואידים
כאשר אנו סובלים מפריחה או דלקת, הרופא רושם לעיתים משחת סטרואידים כדי לטפל בבעיה. משחת הסטרואידים פועלת נגד החומרים הדלקתיים, אך במקרה מסוים יש להפסיק את השימוש במשחה. כאשר העור פצוע, הוא חשוף לסיכון. החומרים הדלקתיים הם הנלחמים בחיידקים, ולכן, כאשר יש לנו פציעה באזור מסוים, אין למרוח לידה משחת סטרואידים שתפסיק את פעולת הדלקת, כדי לא להסתכן בזיהום.
 
7. משככי כאבים לפני פעילות גופנית
לפעמים מתעמלים נוטלים משככי כאבים לפני אימון כדי להעלות את סף הסיבולת שלהם, אך כדאי לדעת אילו משככים כדאי לקחת. משככי כאבים ממשפחת האיבופרופן פועלים על ידי מניעת פעולתו של הורמון הפרוסטגלנדין, המעביר תחושות כאב למוח, אך הורמון זה אחראי גם לייצור השכבה הרירית המגינה על פנים הקיבה. מחקרים מצאו כי נטילת איבופרופן לפני אימון מגבירה את פעולתו, כלומר, פוגמת ברירית הקיבה, מצב שיכול להביא לזיהומים ואולקוס.

תרופה

Ragesoss

המידע בכתבה לא מהווה תחליף לייעוץ רפואי - אם בעקבות קריאת הכתבה יש לכם חשש בנוגע לאופן שבו אתם נוטלים את התרופות שלכם, יש להתייעץ עם רופא המשפחה ולקבל ממנו הנחיות שימוש מדוייקות ככל האפשר.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו