print header

9 דברים שצריך לזכור בנוגע לדרך הקשה אל האושר

אנשים רבים מחפשים את הדרך הקצרה ביותר אל האושר, וגם אני הייתי כזה בעברי, אך מה שהבנתי זה שדברים רבים שחשבתי שמסבים לי אושר בעצם מסבים לי רק הנאה, ואחרי שהם נגמרים אני מוצא שלמעשה השתעממתי מהם, או שההנאה שהפקתי מהם כבר נעלמה, ותחושת ה"אושר" יחד איתה. אחרי שנים רבות שבהן נאבקתי בחוסר מוטיבציה וחוסר תקווה לחיים טובים ומאושרים באמת, הבנתי לפתע שהסוד היה טמון בתוכי, ושבעצם תמיד ידעתי מה המסלול האישי שלי אל עבר האושר. אני מודה ומתוודה שעדיין לא הגעתי לסוף המסלול, אך אני בהחלט יכול להעיד שהיום אני מאושר יותר ממה שהייתי בעבר בזכות השינויים הקטנים והחיוביים שיצרתי. ברצוני לחלוק איתכם את הסוד שלי למציאת המסלול האישי אל האושר, ולכן אשתף איתכם את 9 הכללים שאני מזכיר לעצמי מדי יום בנוגע לדברים הקשים שצריך לעשות בדרך אל האושר.
 
דברים שצריך לזכור בנוגע לדרך הקשה אל האושר: צללית של אדם עומד עם ידיים פרושות לצדדים מול שקיעה
 

1. עלי לבחור את עצמי ולחשוב על טובתי

אף אחד מאיתנו אינו נמצא בעדיפות העליונה של אחרים בכל רגע נתון, ולכן עלינו להיות בעדיפות העליונה של עצמנו תמיד, גם כשאחרים עסוקים בחיים שלהם. לשם כך עלינו לזכור לכבד את עצמנו ולטפל בעצמנו, ואט אט להפוך לתמיכה העיקרית שלנו. זכרו שהצרכים שלכם הם חשובים לא פחות מהצרכים של אחרים, לכן עליכם לספק אותם לעצמכם. שימו את עצמכם בראש סדר העדיפויות שלכם, ואל תחכו לאחרים שיתפנו לעזור לכם – אתם הרי נמצאים תחת אחריותכם בלבד.

2. עלי להתחיל לעשות דברים עוד הרבה לפני שאני מרגיש מוכן

אם לפני כל מטלה קשה הייתי מחכה עד שהייתי מוכן ב-100%, ככל הנראה הייתי מחכה עד שארית ימי. אם גם אתם סובלים כמוני מיצר  הדחיינות, אתם ככל הנראה רוצים (כמוני) לזכות במנוחה שמגיעה לכם, אך מזמן כבר הבנתי שאותה שלווה נעימה יכולה להרגיע את הנפש אך ורק אם אנחנו מקבלים אותה אחרי שבאמת סיימנו את כל המטלות שלנו. בין שאתם צריכים לנקות את הבית ובין שאתם מעוניינים לכתוב ספר שלם, התחילו כבר עכשיו! זה ממש כמו להיכנס למקלחת – אולי לפעמים אין לכם כוח לזה לפני שאתם מתחילים, אך כשאתם בפנים זה כבר לא כל כך נורא, ולעיתים אתם אפילו לא מעוניינים לצאת ממנה.
דברים שצריך לזכור בנוגע לדרך הקשה אל האושר: גבר מתקלח
 

3. עלי לתת לפעולות שלי לדבר במקום הקול שלי

חלק גדול מהחיים שלנו מושפע מהבחירות שלנו, ובמשך תקופה ארוכה אני בחרתי לקבל את המצב הקיים ולהתלונן עליו בקול, בתקווה שהוא ישתנה ביום מן הימים. זה רק הכניס אותי ליותר ויותר לחץ וחוסר תקווה, אך ברגע שבו הפסקתי להתלונן בקול על חוסר הזמן שלי או חוסר המוטיבציה, אט אט הגוף שלי התחיל לחפש אחר דרכים אחרות להתמודדות עם המצבים הלא רצויים, ופשוט התחלתי לפעול כדי לשנותם. זכרו שאתם לא חייבים לתרץ לאף אחד מדוע אתם משקיעים זמן בעצמכם וגם אינכם צריכים לפרסם כל פרט בחייכם ברשתות החברתיות, במיוחד לא "תלונות" שברצונכם להוציא מפיכם ואין לכם מול מי. במקום, אם אתם לא מרוצים מדבר מה בחייכם, פעלו כדי לשנות אותו, אחרת הוא לא יעלם לעולם ולא משנה עד כמה חזק תצעקו.

4. עלי להפסיק את הפעילויות השגרתיות שאינן מועילות לי

כמו כולם, גם אני אוהב לצפות בטלוויזיה מדי ערב, אך ברוב הפעמים אני מוצא את עצמי צופה בתוכניות שלאו דווקא מעניינות אותי עד כדי כך, והן פשוט מספקות לי הפוגה מהמחשבות הטורדניות ומהשעמום. כשזה הופך לשגרה זה לא מועיל כלל וכלל ולמעשה רק מבזבז זמן יקר שיכולתי לעשות בו שימוש לדברים טובים ומועילים יותר, לכן ההמלצה שלי היא שתתחילו לבחון אילו פעילויות שגרתיות אכן מועילות לכם ואילו לא. כשתגלו כמה זמן אתם מבזבזים סתם כך, תוכלו להשתמש בו כדי לרכז את המאמצים שלכם בפעילויות חיוביות ומועילות יותר, או אפילו כדי לבלות יותר זמן איכות עם הילדים ובן או בת הזוג שלכם.
דברים שצריך לזכור בנוגע לדרך הקשה אל האושר: אישה צופה בטלוויזיה

5. עלי להרגיש בסדר עם אי נוחות, כשהיא מגיעה מהסיבות הנכונות

בשנים האחרונות יצרתי שינויים רבים בחיי, והם כולם הביאו איתם תחושת אי נעימות מעיקה שמקורה ביציאה מאזור הנוחות שלי. עם זאת, כמו כאבי גדילה בעצמות של צעירים, אי אפשר להימנע מהתחושה הזו כאשר יוצרים שינוי בחיים, והיא פשוט תופעת לוואי של התהליך. אני יכול להבטיח לכם שבסופו של דבר תחושת אי הנוחות תיעלם, לכן היו סבלניים והזכירו לעצמכם שהחיים לא תמיד יהפכו לקלים יותר, אבל אתם, לעומת זאת, בהחלט תהפכו לחזקים יותר.

6. עלי לקבל את העובדה שהתקדמות משמעותה תסכול ומאבקים

בדומה למה שתיארתי בסעיף הקודם, אין תהליך התקדמות שלא כולל קצת תסכול או מאבק מסוים, אם בינינו לבין עצמנו ואם בינינו לבין אחרים. אותם תסכולים ומאבקים ישאירו אתכם תשושים, אך זכרו שאותה תשישות עדיפה תמיד על תחושת עייפות שמקורה באי עשייה. המאמצים שלכם לעולם לא יהיו מבוזבזים, אפילו אם הם מובילים אתכם לתוצאות מאכזבות – אתם תשתפרו, תתחזקו ותהפכו למנוסים יותר, ובפעם הבאה תדעו כיצד להימנע מהכישלון הקודם שלכם. זה בדיוק כמו מוזיקאי שמתאמן על כלי נגינה ולא מצליח לנגן את היצירה שהוא מנסה ללמוד, עד שלבסוף, לאחר אימון רב, הוא כן עושה זאת, ואז כבר האצבעות שלו פשוט זזות מעצמן מבלי שהוא אפילו מתאמץ.
דברים שצריך לזכור בנוגע לדרך הקשה אל האושר: איש מנגן בגיטרה בטבע

7. עלי להראות תוצאות, אפילו אם יש לי תירוצים טובים

אין קיצורי דרך, אין אחרים להאשים ואין אמרות בסגנון "אעשה את זה מחר" – בקיצור: אין תירוצים! השיטה הטובה ביותר שלמדתי לגרום לעצמי לעשות את מה שצריך להיעשות, היא פשוט להגיד "אחת, שתיים, שלוש", למחוא כף ולהתחיל לעשות את זה. עצלות אולי נראית אטרקטיבית כרגע, אך בהמשך היא רק תגרום לכם לסבול מרגשות אשם ותפגום בהתקדמות שלכם. יחד עם זאת, זכרו את המשפט "אל יתהולל חוגר כמפתח" והימנעו מלדבר על התוצאות שלכם לפני שהן קיימות – זה אולי עוזר לכם לתת לעצמכם תחושה של הצלחה, אך בה בעת זה יגרום לכם לוותר על השגת ההצלחה האמיתית בקלות רבה יותר.

8. עלי לאהוב את מה שאני עושה

אין איש בעולם שטוב במה שהוא עושה מבלי לאהוב את מה שהוא עושה, והסיבה לכך היא שהצעד הראשון בדרך להצלחה זה להבין מה אנחנו אוהבים לעשות. ככל שתחבבו יותר את מה שאתם עושים יותר, כך תהיה לכם יותר מוטיבציה לעסוק בדבר מבלי לחשוב על התוצאה הסופית. אם מאידך אינכם אוהבים את מה שאתם עושים, סביר להניח שהמוטיבציה שלכם היא כסף או דבר מה אחר, וזה כמעט אף פעם לא מספיק כדי לגרום לכם להתמיד לאורך זמן רב. עשו את מה שאתם אוהבים עד שתגיעו למקום שבו אתם רוצים להיות.
דברים שצריך לזכור בנוגע לדרך הקשה אל האושר: איש מבוגר מצייר על קנבס

9. עלי לסמוך על המסע

יש ימים שבהם אני לא מבין את הסיבות למה שבחרתי לעשות – בימים שכאלה אני מאבד את המטרה והמוטיבציה שלי, ושואל את עצמי "בשביל מה אני עושה את זה?". עם זאת, אני זוכר ויודע שיש סיבה טובה לכך שהתחלתי לעשות את זה, ולכן אני מזכיר לעצמי שעלי פשוט לסמוך על המסע שלי. בדיוק כמו בסרט הוליוודי, שבו הגיבור אולי לא סומך על עצמו או נראה שהוא מוותר לקראת הסוף, זה יכול לקרות לכל אחד מאיתנו, אך עלינו לזכור שבסיום המסע מחכה לנו הדבר שאותו אנו באמת רוצים, אפילו אם קשה לנו להתבונן במעמקי לבנו ברגע הנוכחי. אם החלטתם לצאת למסע משנה חיים, עליכם לסמוך עליו וללכת איתו ב-100%, אפילו אם בזמן מסוים אתם שוכחים את המטרה שלכם. אם תמשיכו לפעול ולעשות, אתם תיזכרו מהר מאוד מה היה היעד שלכם, ותדעו שעליכם לעשות הכל כדי להגיע לכיוונו.

 

מקור: אביתר כהן
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.