print header

11 דרכים להגברת רמת האושר שלכם

לעיתים האושר נתפס כתחושה חמקמקה שלא תמיד נתונה לשליטתנו - היא מפציעה ברגעים בהם אנו שלמים עם עצמנו ועם הסביבה וכאשר אנו חשים סיפוק ושמחה. אולם, לא תמיד אנו חשים מאושרים במלוא מובן המילה בעקבות נסיבות שונות בחיינו, כמו אתגרים או משברים שלא בשליטתנו, אך למרות זאת יש לנו את היכולת לשלוט על הדרך שבה הם ישפיעו עלינו. בעזרת שינויי תפיסה מחשבתיים קטנים אנו יכולים לשפר את מצב רוחנו, להביא את עצמנו לסיפוק פנימי רב יותר ובכך להפוך להרבה יותר מאושרים. 11 הדרכים שלפניכם מציגות אסטרטגיות שונות, שכל אחד ואחת מכם יכולים ליישם בחייכם בצורה מודעת, ובעזרתן תוכלו לשלוט באושר שלכם ולהפוך למאושרים יותר.

דרכים לשיפור האושר
Annais Ferreira

 

1. עשו שינויים קטנים בחייכם 

מחקרים שונים שבדקו איזה סוג של אירועים או פעילויות משפיעות על רמת האושר, מצאו כי דווקא שינויים קטנים שאנו עושים בחיינו, שהופכים לחלק שגרתי בהם, כמו הליכה לחדר הכושר או השתתפות בחוג משחק, הם בעלי השפעה גדולה יותר על האושר שלנו מאשר אירועים חד פעמיים גדולים, כמו זכייה בלוטו. אלו מעניקים לנו את תחושת שייכות וחיוניות חשובה שתורמת לשיפור מצב הרוח. יותר מכך, כאשר ההתמסרות וההשקעה שלנו גדולה יותר באותה הפעילות, כך המוטיבציה לעשותם תגדל, ובהתאמה, גם מצב הרוח שלנו.  
 

2. התנהגו אל בן או בת הזוג כמו בפגישות הראשונות שלכם

לרוב, כאשר אנו פוגשים אדם זר, באירוע משפחתי או בסביבת העבודה, אנו עושים מאמצים רבים כדי להשאיר עליו רושם ראשוני טוב. ניסיונות אלו, בהם אנו הופכים לגרסאות טובות יותר של עצמנו מתבררות כדרכים טובות לשיפור רמת האושר. אלו גורמים לנו להרגיש הרבה יותר טוב עם עצמנו ועם האישיות שלנו. לצערנו, מאמצים אלו פוחתים בהדרגה כאשר אנו מתנהלים מול בן או בת הזוג שלנו. במחקר שנעשה בו הנחקרים התבקשו להתנהג אל בני זוגם כאילו הם בפגישתם הראשונה ולהשאיר עליהם רושם ראשוני חיובי, הם הרגישו לאחר הניסוי הרבה יותר מאושרים מאשר הנחקרים שהתבקשו להתנהג רגיל. השתדלו להתנהג בדרך זו כלפי בני זוגכם, וכך תעלו את רמת האושר שלכם ותשפרו את הזוגיות שלכם. 
 

3. תנו למחשבותיכם לנדוד

לחלום בהקיץ נחשב לא פעם כסימן לעצלות ולאיטיות. אולם, מחקרי מוח שנעשו לאחרונה באוניברסיטת קולומביה הבריטית מראים כי בזמן שאנו חולמים בהקיץ, מוחנו דווקא עובד קשה ובאופן שחיוני למצב רוחנו. כאשר אנו נותנים למחשבותינו לנדוד בזמן פעולות פשוטות כמו שטיפת כלים או הליכה ברחוב, מוחנו לא רק נכנס למצב של חשיבה "מנהלית", שהיא המקור לחשיבה לוגית ולפתרון בעיות, אלא גם נכנס למצב שנקרא "רשת ברירת מחדל" המתאפשר הודות למצב מנוחה והרהור. דווקא במצב זה מתעוררות המחשבות היצירתיות ביותר, בהן אנו מעבדים תחושותינו ומעניקים לנפשנו רוגע ושלווה. הקפידו להקדיש מדי פעם שעה קלה לנדודי מחשבות, במנוחה בפארק או בישיבה שקטה מול החלון.
 
 
דרכים לשיפור האושר
Lara604
 

4. השתמשו בכספכם למען הסובבים אתכם

הכסף חשוב לקיום ולהישרדות, אך על פי מחקרים שונים, כאשר הצרכים הבסיסיים והחשובים לאדם ממומשים, יש לכסף השפעה קטנה על אושרו של האדם. כך למשל, במחקר שנעשה גם כן באוניברסיטה קולומביה הבריטית, נמצא כי כאשר אנשים בזבזו את כספם על עצמם, רמת האושר הכללית שלהם לא עלתה, אולם ככל שהם השתמשו בכסף לתרומה או לקניית מתנות ליקרים להם, הם היו מאושרים יותר. זכרו לפנק את האהובים עליכם במתנות קטנות שיגרמו להם ולכם להרגיש יותר טוב. 

 

4. למדו מנסיונם של אחרים

המחשבה על הדבר שאנו רוצים לעשות בחיינו או הדברים שיעשו אותנו מאושרים, היא ברוב המקרים לא ברורה. כתוצאה מכך, אנו עושים בחירות לא נכונות שלא מתאימות לנו כלל. לדבריו של הפסיכולוג דניאל גילברט מאוניברסיטת הרווארד, אחת הסיבות לבחירות הגרועות שאנו עושים נובעת מראייה שגויה של העתיד – אנו מדמיינים אותו בצורה לא נכונה, שוקעים לתוכו ומתעלמים מהניסיון של הסובבים אותנו, שחוו בעצמם את מה שאנו רוצים לעשות. לעיתים התעלמות זו עלולה להוביל אותנו לבחירות פזיזות שמשפיעות על חיינו. לכן, לפני שאתם עוזבים לעיר חדשה, לומדים מקצוע חדש או נפרדים מבן או מבת הזוג, השתדלו ללמוד מהאנשים הסובבים אתכם ולשקול שוב את בחירותיכם, כי ברוב המקרים אתם תחוו את החוויה ותגיבו אליה כמוהם. 
 

5. הכינו משהו במו ידיכם

תחושת סיפוק היא אחת מהתחושות המרכזיות שגורמות לאדם להיות מאושר, ואין דרך טובה יותר לקבל תחושה זו מאשר יצירת דבר מה בידיים, בו התוצאה של מה שעשיתם מתנוססת לפניכם. כל פעילות שמשלבת מלאכת ידיים כמו ציור, סריגה, אוריגמי, קרמיקה או נגרות, תעניק לכם בנוסף לסיפוק העצמי, גם הנאה גדולה ורוגע. רק זכרו דבר אחד, כדי לקבל את אותה תחושת סיפוק ממלאת יש לסיים את המלאכה עד הסוף.
 
דרכים לשיפור האושר
apicturebookmind

 

7. דעו למקד את עצמכם בתחושות חיוביות 

בכל יום מתרחשים שלל אירועים שלא היינו רוצים להיקלע אליהם, כמו עמידה בפקק ארוך או איבוד הארנק. במקרים שכאלה תחושות עצבנות, תסכול ועצבות מציפות אותנו, אך עם קצת מאמץ מחשבתי נוכל להתמודד עם תחושות אלו, להתגבר עליהן ולא לשקוע. מחקרים בנושא שינוי מחשבתי הראו כי התמקדות בתחושות אופטימיות (כמו למשל סקרנות במקום פחד או חמלה במקום כעס), מובילים לדפוסי מחשבה גמישים ורחבים, לרווחה נפשית גדולה ולקשרים חברתיים טובים. בנוסף לכך, לתחושות אופטימיות יש השפעה על המערכת הגופנית – אנשים בעלי ראייה אופטימית בריאים יותר וחיים זמן רב יותר מאשר אנשים בעלי ראייה פסימית.   
 

8. השקיעו בחוויות ולא בקניות

למרות שאנו חיים בעולם חומרני, הדברים שבאמת יעניקו תרומה לכספכם הם החוויות שתצברו מעשייה של דברים. קנייה של מוצר כזה או אחר לא תספק לכם זיכרונות טובים אותם תוכלו לשחזר בדמיונכם ולהפוך אותם לאירועים בעלי משמעות. כמו כן, שיתוף של אנשים אחרים בחוויות השונות שעשיתם, בין אם זה טיול רגלי, צפייה בהצגת תיאטרון, או כל פעילות אחרת, תחזק את הקשר הבין אישי שלכם עם החברה שסביבכם, אלמנט שהוא בעצמו חשוב להעלאת מצב הרוח. 
 
 

9. עשו מגוון של מעשים טובים

מחוות קטנות של אדיבות כלפי האחר הן בין הדרכים הטובות ביותר להענקת תחושה של סיפוק והתרוממות רוח. כאשר אנו רואים שלאדם אחר נהייה טוב או קל יותר בזכותנו, אנו מרגישים שיש משמעות לחיינו ורוחנו מתמלאת במצב רוח טוב. מגוון רחב של עשיית מעשים קטנים טובים אפקטיבית עוד יותר מאשר חזרה מתמשכת על אותו מעשה טוב אחד. במחקר שנעשה באוניברסיטת קליפורניה, על נושא זה, נמצא כי רמת האושר של אנשים שעשו מחוות טובות קטנות בכל שבוע, למשך 10 שבועות, גדלה בכל שבוע ונמשכה לפחות לעוד חודש לאחר הניסוי, לעומת אנשים שעשו את אותה המחווה בכל שבוע.  
 
דרכים לשיפור האושר
Darinka Maja
 

10. בחרו מהיצע קטן של אפשרויות

אנו נוטים להאמין כי ככל שמגוון האפשרויות שלנו, בכל תחום בחיים, גדול יותר, כך גדל בהתאמה חופש הבחירה שלנו. אולם, ברוב הפעמים מגוון רחב של אפשרויות דווקא פועל לרעתנו. כאשר אנו ניצבים בפני אפשרויות רבות, מהן אנו אמורים לבחור דבר אחד, כמו בחירה של מעדן אחד מבין העשרות שעל המדפים, או תכנית לקראת יציאה לפנסיה, אנו נהיים מבולבלים ומוטרדים. בנוסף לכך, לאחר הבחירה אנו נעסיק את עצמנו בתחושות חרטה ופספוס על כך שבחרנו דווקא בדבר אחד ולא בדבר האחר ונשקע במחשבות שליליות. פתרון למצב זה הוא ניפוי ראשוני של רוב האפשרויות, וקבלת מספר מועט של בחירות טובות דיין, כאשר אחת מהן תיבחר באופן אקראי.  

 

11. דעו מתי הגיע הזמן לשחרר ולעזוב 

כדי להפוך את מציאות חיינו לטובה ומאושרת יותר אנו צריכים ללמוד מתי ללכת ממקומות וממצבים שעושים לנו רע. ברוב המקרים, אנו עושים ההפך – נשארים במקומות עבודה שלא טובים לנו מכיוון שהשקענו בהם חודשים ושנים ארוכות, או שאיננו מסיימים מערכות יחסים אומללות רק כי קשה לנו לדמיין את עצמנו בלעדי בן הזוג. בגלל שאנחנו כל כך מתנגדים למחשבה של בזבוז זמן, כסף ומאמץ נפשי, אנחנו לא מצליחים לראות כיצד הישארות באותו המקום לא תשפר את המצב, אבל את הליך המחשבה הזה אפשר לשנות. בפעם הבאה שאתם שרויים במצב שהפך לרע, גם לאחר שהשקעתם בו זמן רב, תעלו בפנייכם את השאלה הבאה: אם הייתי מגיע למצב הזה רק עכשיו, כיצד הייתי פועל?  
 
תמונה ראשית: soygcm 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.