print header

השלימו את המשפטים הבאים כדי לשפר את מצב הרוח שלכם במהירות

 מצב רוח רע תוקף אותנו בתקופות קשות ולעיתים גם בלי סיבה ברורה לעין, וכאשר הוא מופיע, יש לו נטייה לדחוק את כל האופטימיות והתקווה שלנו הצידה ולהוביל אותנו לחשוב ששום דבר טוב לא קורה או יקרה לנו. המצב הזה, של שדה ראייה מצומצם וצפי לשחורות, גורם לנו לשכוח את כל הדברים הטובים והשמחים שקיימים בחיינו ועד כמה הם יכולים להיות העוגן שלנו כדי להתגבר על תקופות קשות. בעזרת תרגיל השלמת המשפטים הבא שתבצעו, היכולת שלכם לזהות את הטוב ולאפשר לו לכבוש את העגמומיות שהשתלטה עליכם תגבר ובמהירות. 
 
איך לשפר מצב רוח רע: גבר מביט לאדמה במבט מדוכדך
 

הדבר הכי טוב שקרה לי היום הוא...

כשאנחנו נמצאים במצב רוח רע, קשה לנו מאוד להשלים את המשפט הזה ואין אפילו כל כך רצון לעשות זאת. אנחנו ממוקדים בדברים הרעים שמציקים ומטרידים אותנו ורואים אותם כתכלית הכל. אבל אם לרגע נפרק את כדור הכעס והדכדוך, בטוח שנצליח למצוא משהו טוב אחד ואפילו קטנטן שקרה לנו ושאנחנו יכולים להצביע עליו. חלקכם אולי יחשוב שאין שום עניין גדול בלציין עניין פעוט כמו אוטובוס שבא בזמן או שכן שאמר לנו שלום, אבל מכיוון שמחשבה יוצרת תודעה, חיפוש כל סוג של טוב בתוך הרע יכול ממש לשנות את תפיסת המציאות שלנו. לכן, כשאתם כבר מוצאים את אותו דבר קטן או גדול ששמחתם שקרה לכם היום, נסו להעצים את השפעתו דרך המחשבה על מה היה הדבר שהערכתם בו. 

הדברים שאני הכי אוהב שיש לי בבית הם...

לפעמים אנחנו מבלים לילה בבית של בן משפחה, חבר או אפילו בחדר בבית מלון - עד כמה שהאירוח יכול להיות מפנק ונוח, החזרה הביתה תמיד תלווה באנחת רווחה, מכיוון שכפי שאומר המשפט המפורסם, "אין כמו בבית". הפינוקים שמחכים לנו בבית יכולים להיות כורסא נוחה, אוכל טעים, מזגן מקרר או מחמם ובעיקר תחושת הנוחות שאין שנייה לה. אם נתמקד לרגע באושר של החיים במרחב הפרטי והחופשי שלנו ובכמה סיפוק ונחמה הוא מסב לנו, נוכל אולי להתמודד טוב יותר עם עבודה או מטלות שמדכדכות אותנו, מכיוון שאלו אמצעי הפרנסה והקיום שמאפשרים לנו את החיים בבית משלנו.   
איך לשפר מצב רוח רע: סלון של בית

החלק שאני הכי אוהב בגופי הוא...

השלמת המשפט הזה יכולה להיות אתגר אמיתי עבור אנשים רבים שעסוקים בכל מה שאיננו מושלם במראה החיצוני שלהם. אבל מעבר למגבלות גופנו והמסרים הקשים שאנחנו מקבלים מהסביבה לגבי מה יפה ומה לא, הגוף שלנו הוא החבר הכי טוב שלנו. יש כל כך הרבה אנשים שחושבים שהשמנה או זקנה גוזלים את יופיו של גופם ומרגישים שזה משפיע לרעה על מצב הרוח שלהם, אבל אם נעצור לרגע ונבין שיופי נמצא בכל מקום, בכל גודל ובכל גיל, ייתכן שנצליח לפרוץ את גבולות התודעה שכובלים אותנו וגורמים לנו לחוש רע. החלק שאתם אוהבים בגוף שלכם יכול להיות חיצוני כמו עיניים או ידיים, והוא יכול להיות גם כוחו לשאת לכל מקום שאתם רוצים להיות בו. 
 

הדברים שהלכו לי לאחרונה טוב מהמצופה הם...

אדם שסובל ממצב רוח ירוד נוטה לחבר בין כל הדברים הקשים שקרו לו בתקופה האחרונה ולתפוס אותם כמגמה בחייו – שום דבר לא הולך לו. עד כמה שהמחשבה יכולה להתבסס אצלנו כאמיתית ומציאותית, פעמים רבות זה איננו המקרה. דברים טובים קורים לנו כל הזמן, גם בימים קשים, ויותר מכך יש לנו גם הפתעות טובות בדרך. במצב רגשי מדוכדך אנחנו מצפים לרע ביותר, כל הזמן, אך אם נפקח את העיניים נגלה שלפעמים קורה גם ההפך הגמור. דוגמאות פשוטות לכך יכולות להיות תור ארוך ומייגע בסופר מרקט שלפתע התקצר, או אדם ששוחחנו איתו וציפינו שיגיב אלינו בכעס וענה לנו ברוך. אם נעריך את הטוב ונשאיר פתח לתקווה, נוכל לדחוק הצידה את המבט רואה השחורות שלנו. 
איך לשפר מצב רוח רע: שתי נערות יושבות אחת ליד השנייה ומחייכות

אני שמח שאני מספיק בריא בשביל...

הדבר הראשון והחשוב ביותר שאנשים מאחלים לעצמם הוא בריאות כמובן, מבלי לשים לב שברוב המקרים יש להם כבר אותה. כשכואב לנו משהו בגוף אנחנו משתוקקים שהכאב יחלוף ונחזור לתפקוד רגיל, אך ברגע שהוא עובר אנחנו נוטים לקחת את הבריאות שלנו כמובנת מאליה. גם אם הבריאות שלכם היא חלקית, היא עדיין מאפשרת לכם המון, בין שמדובר ביכולת לצעוד, לראות, לשמוע ועוד. ההשלמה של המשפט המסוים הזה עשויה להיות גם רמז לדברים שאתם צריכים לעשות וליהנות מהם יותר. אם אנחנו מספיק בריאים בשביל ללכת או לרוץ אולי כדאי שנעשה זאת לעיתים יותר תכופות...

אני לא אדם עשיר אבל אני יכול להרשות לעצמי לקנות...

אחד מהדברים השכיחים שמורידים את מצב רוחנו הוא היעדר יכולת כלכלית לרכוש את כל הדברים שאנו רוצים. העובדה שאיננו יכולים לקנות את כל מה שאנחנו צריכים ורוצים, יכולה להיות די מדכדכת וזה מובן. גם אם איננו אנשים עשירים ורחוקים מכך, וגם אם יש המון דברים שחסרים לנו ושהיינו רוצים, יש עדיין דברים לא מעטים שאנחנו יכולים להרשות לעצמנו. רק המחשבה על הדברים שלא היו לנו בשפע בילדותנו והיום אנחנו יכולים לרכוש לעצמנו או לילדנו מכספנו, היא מקור לאושר גדול. אלו יכולים להיות דברים כמו גלידה, מכונית או חופשה בחו"ל - העובדה שאנחנו יכולים לרכוש משהו מאלה היא תיקון עבורנו שיכול להצביע על כמה שהחיים שלנו התפתחו וצמחו מאז אותם ימים וכמה אופטימיות יש בחיים.  
איך לשפר מצב רוח רע: אישה עם עגלת קניות בסופר מרקט

לפעמים אני קם בלי חיוך לעבודה, אבל אני שמח שיש לי שם...

לא מפתיע שאנשים רבים מרגישים שחוקים, משועממים או בלתי מוערכים בעבודה שלהם ושהיא הופכת למקור לחוסר שביעות רצון ותסכול שמוריד את מצב הרוח, אך המציאות לפעמים מפגישה אותנו עם מצבים בהם אנחנו צריכים להתמודד עם חובות שאינם חלק מהחלומות שלנו. גם אם אנחנו עוסקים בתחום שמעניין אותנו ומסב לנו אושר, עלולים להיות לנו, כמו לכולם, ימים קשים ומאתגרים. אי אפשר להתווכח עם התחושות שלנו כלפי מקום עבודה, אבל כן אפשר להזכיר לעצמנו מה הם בכל זאת הדברים שמסבים לנו עונג במקום בו אנחנו מבלים כל כך הרבה שעות, בין שאלו חבר או חברה, שעות נוחות, שכר טוב, בוס נחמד וכן הלאה.

אני שמח על כך שבכל יום אני זוכה לקבל...

עם השלמת המשפט הבא תוכלו ללכת לאן שתרצו בדמיון שלכם: הדברים שאנחנו זוכים לקבל יכולים להיות נשיקה מבן זוג, מחמאה מחבר, חיבוק מהילדים, טלפון מבן משפחה אוהב ואפילו הדברים הבסיסים ביותר כמו אוכל טעים או קצת זמן לעצמנו. המתנות הקטנות של החיים הן אלו שמרכיבות את האושר שלנו כמו רשת של חוטים שנטווים יחד, ורצוי שנתעכב עליהם ולא נקדיש את תחושת הסיפוק שלנו רק לאירועים הגדולים והמשמעותיים ביותר.  
איך לשפר מצב רוח רע: אבא מחוייך מחבק את בתו

הדברים שלא עולים לי דבר וגורמים לי הנאה הם...

אומרים שאין שום דבר בחיים שהוא בחינם, אבל זה תלוי מאיפה אתם מסתכלים על זה. ישנם דברים שפתוחים עבור השימוש של כולנו ואיננו צריכים לשלם עליהם – כך שאין בהם התניה כלכלית מגבילה. הדברים שלא עולים לנו דבר יכולים להיות כניסה ובילוי בפארק, אתר טבע, או חוף הים. בילוי שאיננו מצריך הוצאה כספית הוא לא רק חסכוני יותר, אלא הוא גם מנתק את ההקשרים שאנחנו עושים בין כסף להנאה, שפעמים רבות גורמים לנו לחוש במצב רוח רע לנוכח הדברים שאיננו יכולים להרשות לעצמנו מבחינה כלכלית.

אני מצפה לכך שמחר...

במצב רוח רע אנחנו נוטים לאבד את התקווה והציפייה לעתיד וצריכים להזכיר לעצמנו כל הזמן שזו רק תקופה, שהכל עובר ושהדברים ישתנו באיזשהו שלב. האמת היא שאנחנו לא חייבים להמתין עד לשינוי המלא והגדול ברגש, אלא לנסות ולהתחיל לפתח ציפיות קטנות לגבי מחר. גם אם זה מצריך מאתנו מאמץ, כי הכל נראה צפוי ולא מרגש במיוחד, יש בוודאי משהו שגורם לנו להתרגשות קלה לפחות כשאנחנו חושבים עליו – כמו ביקור של הנכדים, סוף שבוע של מנוחה, יציאה לסרט או אירוע וכן הלאה. ככל שתגבירו את המקום של הציפייה בכם, תהדפו מעצמכם את העגמומיות. 
איך לשפר מצב רוח רע: סבא מטייל עם נכדו בחורשה

אני שמח/ה שהיה לי את האומץ לעשות... אז בטוח שיהיה לי גם את הכוח להתמודד עם...

בכל אחד מאיתנו יש אומץ, אך ההבדלים בינינו יכולים לנבוע מהתחומים בהם כל אחד מאיתנו חש נועז. גם אם אתם לא האנשים שקופצים עם מצנח ממטוס, יש לכם בוודאי אתגרים ופחדים שגברתם עליהם בחיים. אלו יכולים להיות דברים כמו התמודדות עם אדם שחששתם ממנו או לקיחת החלטה שיש בה סיכון. חשבו מהי ההתמודדות עליה גברתם בעבר באופן שמעורר בכם גאווה, והסיקו ממנה על הכוח שלכם להתמודד עם תקופות קשות ומצבי רוח ירודים. 

שמעתי פעם על מישהו שקרה לו נס בלתי יאומן כזה...

מצב רוח רע מצמצם את שדה הראייה שלנו וגורם לנו להאמין ששום דבר טוב או מרגש לא יכול לקרות לנו. בשגרה ובדכדוך שלנו אנחנו בדרך כלל שוכחים שנסים קורים בכל יום, בכל רגע ובכל שנייה, בחייהם של אנשים. מדובר בנסים מכל הסוגים, כמו איש שניצל ממוות בטוח, אישה שהצליחה במקום בו אמרו שאין לה סיכויים ועוד ועוד. כדי לרומם את מצב הרוח שלנו אנחנו חייבים להרחיב את אמונתנו בכוח של החיים ושל עצמנו - לקוות לטוב, לקום על הרגליים ולגבור על כל הקשיים.  

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.